Cercetatorii britanici anunta: Suntem la 10 ani departare de primul creier uman artificial

de R.P.     HotNews.ro
Joi, 23 iulie 2009, 11:02 Science - Creierul


Suntem la 10 ani departare de primul creier artificial complet functional, spun oamenii de stiinta britanici. Henry Markram, director al proiectului Blue Brain, a anuntat ca a simulat deja pana in prezent elemente ale creierului de sobolan. Cat priveste creierul artificial uman, el ar putea fi folosit mai ales in gasirea unor tratamente pentru boli mintale, a declarat Henry Markram, citat de BBC.  

Descoperirea va fi cu atat mai mare, cu cat aproximativ doua miliarde de oameni sufera de diverse boli mintale, a subliniat omul de stiinta. "Nu este imposibil sa cream un creier uman, il putem realiza in 10 ani", a continuat el. Proiectul Blue Brain a fost initiat in 2005 si isi propune sa realizeze primul creier de mamifer in laborator.

Mai exact, echipa condusa de Henry Markram se concentreaza pe simularea unei coloane neocorticale, cea mai mica unitate functionala a neocortexului. "Este un nou creier", a explicat cercetatorul. "Mamiferele aveau nevoie de el pentru ca trebuie sa faca fata responsabilitatilor parentale, interactiuni sociale complexe ale functiilor cognitive".

"Evolutia de la soarece la om a fost atat de rasunatoare, incat a fost multiplicata de o mie de ori din punct de vedere al numarului de unitati, pentru a produce acest organ aproape inspaimantator", a sustinut britanicul. Cercetarile continua, insa, la fel ca si evolutia. Si "evolueaza la o viteza enorma".

In ultimii 15 ani, profesorul Markram si echipa sa au studiat in special structura coloanei neocorticale. "E ca si cum ai merge si ai cataloga o parte din padurea tropicala - cati copaci are, ce forma au copacii, cati copaci din fiecare tip avem noi, care este pozitia lor". "Dar este un pic mai mult decat o catalogare, pentru ca trebuie sa descrii si sa descoperi toate regulile de comunicare si de conexiune", a continuat el.  

Proiectul are acum un program de "zeci de mii" de neuroni - fiecare diferit - care le-a permis cercetatorilor sa construiasca digital o coloana neocorticala artificiala. Cercetatorii sunt, insa, inca departe de rezultatul final. 




Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2523 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    oare ? (Joi, 23 iulie 2009, 11:36)

    scepticu [utilizator]

    Daca nu e goanga jrnalistica ( ceea ce cred eu), atunci ne apropiem de o viitoare mare promisiune si problema : inteligenta artificiala adevarata.
    • 0 (0 voturi)    
      Eu zic: Sintem la 10 ani de la crearea primului IA (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 18:57)

      alex [anonim] i-a raspuns lui scepticu

      Creierul artificial deja exista ... cine vrea sa creada bine, cine nu, nu, si sa fie sanatos.
  • -2 (4 voturi)    
    the posthuman era begins (Joi, 23 iulie 2009, 11:57)

    andrei [anonim]

    beware! for there will be no life on earth as we know it and human race will be banished forever.
  • 0 (8 voturi)    
    Wanna bet? (Joi, 23 iulie 2009, 12:04)

    gaspy [utilizator]

    Inteligenta artificiala e ca fuziunea la rece... de 50 de ani e tot la 10 (respectiv 20 de ani) distanta.

    Principala problema e ca inca nu se cunoaste in suficient detaliu cum functioneaza creierul uman. Interactiunile dintre neuroni nu sunt pe deplin clare. Nu stim exact de ce visam, cum se formeaza amintirile sau de ce functioneaza hipnoza... s-au scris carti intregi despre lucrurile care stim ca nu le stim... cine stie cate alte lucruri mai sunt de care nici nu ne-am pus inca problema...

    Retelele neuronale nu sunt un concept nou; sunt folosite de la sistemele de conducere autonome (cautati dupa "DARPA challenge") pana la jocuri de 'viata artificiala' (Creatures de la Creature Labs), insa doar crescand numarul de neuroni nu ajuta la crearea unei AI adevarate.

    In sec. XIX, oamenii de stiinta incercau sa explice organismul uman printr-o viziune mecanicista+electrica, se faceau analogii cu ceasurile si sistemele hidraulice. Azi incercam sa modelem creierul in mod digital. Dar creierul nostru functioneaza aproape sigur in regim analogic -- si cine stie, poate intra in calcul legile mecanicii cuantice...

    Pana cand medicina (neurologia si toate ramuril conexe) nu ne vor da niste raspunsuri clare pentru a intelege cum functioneaza creierul uman, in detaliu, nu exista nicio sansa de a-l duplica.

    Michio Kaku, un renumit fizician, spuncea recent ca cele mai avansate computere sunt mai slabe (din punct de vedere al 'inteligentei') decat un gandac retardat.
    • +1 (5 voturi)    
      esti cam pe langa (Joi, 23 iulie 2009, 13:52)

      northrop engineer [anonim] i-a raspuns lui gaspy

      1) Retelele neuronale de care stii tu (via Darpa Challenge-ul ala pentru scolarei, AI-urile din jocuri, etc) tin de Narrow A.I., sau de Weak A.I. Numai ca in articolul de fata este vorba despre altceva: Strong A.I., o paradigma oarecum diferita si mult mai complexa.

      2) Pana acum cativa ani principale activitati serioase de cercetare (fundamentala + aplicata) in Strong AI treceau prin Darpa, dar pe masura ce tehnologii avansate cu aplicatii in neurobiologie, IT, etc devin mai ieftine si accesibile situatia incet-incet se schimba. Un exemplu de proiect semi-public ce tinde spre Strong AI este CALO

      3) Reductionist se cunosc multe despre functionarea creierului (la nivel de neuroni de exemplu), probleme apar cand incerci sa explici totul holistic (de exemplu neocortexul). De asta majoritatea cercetatorilor prefera abordarile bottom-up: studiem cum functioneaza "unitati" mici ale creierului (retele de X neuroni sa zicem) pt soareci sau alte animalute, venim cu un model, iar apoi scalam / combinam, etc si ... testam folosind sisteme artificiale, etc ... cu alte cuvinte speram sa intelegem intregul intelegand partile.

      4) Nu trebuie neaparat sa intelegem cum functioneaza tot creierul pentru a-l putea duplica, cel putin asa zic cercetatorii de la Helen Wills Neuroscience Institute, VS Ramachandran & co si multi altii. Intelegerea si duplicarea sunt procese distincte :) .... Nu ma intelege gresit, pentru a crea un creier de la ZERO, intelegerea este esentiala, doar ca nu e intotdeauna nevoie de asa ceva: poti creea anumite sisteme pe parcurs si pe care sa le "interfatezi" cu altele care se gasesc prin natura.

      5) Michio Kaku se referea la altceva, la lipsa de common-sense a calculatoarelor, dar se lucreaza si la asta. Just google it!

      PS: e interesant cum oamenii ca tine care au citit cel mult o carte sau doua de nivel cel mult mediu despre A.I, prin liceu sau facultate,se reped sa dea fel de fel de sentinte absolute.
      • +1 (3 voturi)    
        AI (Joi, 23 iulie 2009, 20:31)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui northrop engineer

        Intr-adevar eu sunt de aparitia a strong AI va fi o schimbare totala de paradigma a civilizatiei, singularitate tehnologica cum se zice. Eu fac cercetare din punct de vedere matematic, al acestui subiect si sunt increzator ca se va intampla curand. Atunci cand se va intampla, totul va fi atat de repede, incat unii nici nu isi vor da seama ce se intampla.
        Un alt aspect este modul in care se va intampla, va putea fi de tipul unui creier artificial creat de oameni care va evolua foarte rapid, va putea fi o evolutie bionica spre un punct critic in care masinile preiau lent controlul asupra oamenilor, sau cel mai probabil va putea fi o evolutie emergenta de alta natura in care insasi societatea va converge spre un punct critic.
        Multi vorbesc despre inteligenta artificiala, insa oare stim ce este inteligenta in primul rand? Orice incercare reductionista de a o explica, va esua.
      • +1 (1 vot)    
        exista o problema insurmontabila (Miercuri, 29 iulie 2009, 17:28)

        cucu [anonim] i-a raspuns lui northrop engineer

        mind-body problem:

        creierul e materie,da?..atunci cum ceva material poate sa genereze ceva imaterial ( gandul)...cum poti stabili o legatura intre neuroni,sinaplse,electronii si alte particule care formeaza creierul si gand?...unde si in ce consta tranzitia de la material la imaterial?

        la problema asta nu exista nici macar o luminita de solutie.

        dar imi place optimismul tau.
    • +4 (4 voturi)    
      cold fusion (Joi, 23 iulie 2009, 14:03)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui gaspy

      Fuziunea la rece este o ipoteza pseudo-stiintifica si niciun cercetator care se respecta nu o mai investigheaza. Nu acelasi lucru se poate spune despre Inteligenta Artificiala. Btw, tu esti cumva vreun bigot religios ?

      Inteligenta Artificiala este si un domeniu nou avand doar 60-70 de ani de viata, comparativ fizica se studiaza de peste 2000 de ani.
  • -2 (10 voturi)    
    tipul are dreptate: in zece ani iasa la pensie.... (Joi, 23 iulie 2009, 12:21)

    dorinteodor [anonim]

    aceste "cercetari" sint absolut prostesti. functia minima pentru a vedea unde au ajuns este mersul. atunci cind o sa vad un robot care merge stabil pe teren accidentat necunoscut atunci doar se vor apropia cit de cit de intelegerea creierului.... si in orice caz, creierul nu poate fi inteles cu metode medicale.....iar cu inteligenta artificiala, mai vorbin peste 25 de ani.....
    • -1 (5 voturi)    
      @dorin (Joi, 23 iulie 2009, 13:54)

      eu [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      prostesc este doar latratul unor ignoranti cu tine, care au tot atatea clase cat trenul
  • +3 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 23 iulie 2009, 12:58)

    [anonim]

    • 0 (2 voturi)    
      hmm.. (Vineri, 24 iulie 2009, 14:52)

      amazing [utilizator] i-a raspuns lui

      Inteligenta artificiala o sa fie un soi de "inteligenta" programata nefiind comparabila cu inteligenta umana. A face un numar de calcule matematice pe secunda nu inseamna a avea inteligenta umana (si asta e doar un exemplu..) Inteligenta umana inseamna inconstient (instinct), subconstient si constient si nu cred ca vreodata omul va construi o masinarie care sa imite pe deplin creierul uman.
      Aceste articole care apar pe aceasta tema nu sunt decat PR sau reclame mascate pentru ca munca acelor cercetatori sa poata fi justificata cumva...
      E la mintea gainii ca un astfel de creier artificial nu poate imita pe deplin functionalitatile unui creier uman daca este facut din alt material diferit de cel pe baza de carbon. Ar trebui intai sa gaseasca o modalitate de a 'copia' un neuron si mai apoi de a produce 'creierul'. Prin combinarea mai multor "creiere" sau module care imita doar anumite funcionalitati nu se obtine un creier cu toate functionalitatile pe care le-am amintit mai devreme...
      Asa ca am foarte mari dubii daca vreodata omenirea va reusi sa faca acest lucru.
  • +3 (3 voturi)    
    Inca nu se cunoaste (Joi, 23 iulie 2009, 13:00)

    Cateva remarci [anonim]

    Daca problemele P si NP sunt una si aceeasi clasa, este vorba despre problemele cu complexitate polinomiala si respectiv exponentiala (sau ne-polinomiala mai bine zis). Inca nu stim daca inteligenta de tip 2 (reprezentata de o masina algoritmica extrem de complexa, capabila ALGORITMIC sa raspunda la situatii noi) si inteligenta de tip 3 (creierul) sunt echivalente.

    Daca suntem la 10 ani de un creier uman artificial, si nu ma refer la puterea de calcul, ci la modul de calcul algoritmic / ne-algoritmic, atunci inseamna ca cel putin practic se va demonstra faptul ca creierul este echivalent cu o masina Turing. Nu stiu daca omenirea este pregatita moral pentru a accepta o astfel de concluzie. Dar sa nu fim pesimisti: inca nu este demonstrat faptul ca creierul uman este o masina cu stari (Finite State Machine). Este posibil ca sa se poata candva demonstra faptul ca exista stari ale creierului care nu sunt deterministice / determinabile / cuantizabile iar in acest caz creierul uman artificial este doar o utopie ca si perpetuum-ul mobilae cautat cu atata ardoare in trecut, paca cand teoretic s-a demonstrat imposibilitatea existentei lui, intrucat ar contrazice principiile fundamentale ale termodinamicii.

    In concluzie nu ne lipseste puterea de calcul sau puterea de a crea masini din ce in ce mai capabile, ci chiar fundamentul teoretic de intelegere a procesului de gandire. Iar in cazul lui, s-ar putea sa fim la secole distanta de intelegerea lui completa - in cazul in care exista.
    • +1 (7 voturi)    
      TARE! (Joi, 23 iulie 2009, 14:17)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Cateva remarci

      Non-determinismul gandirii sta la baza efectului placebo, psihoterapiei, altfel nu ar fi posibil ca emotiile, considerate ca fiind produsul unor interactiuni biochimice sa influenteze reactiile chimice care le produc. compozitor de muzica artificial? ad calendas graecas!
      • +2 (2 voturi)    
        Dvs va bazati in ceea ce afirmati (Joi, 23 iulie 2009, 15:15)

        ALex [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Pe "bunul simt". Asa este; dar din pacate aceasta nu este o demonstratie riguroasa. In momentul actual al dezvoltarii tehnice, stiintifice si medicale nu se poate afirma nici ca este dar nici ca nu este algoritmic. Bunul simt spune ca nu ar fi, dar aceasta in sine nu este o demonstratie.
        • -3 (3 voturi)    
          amice esti idiot.. (Vineri, 24 iulie 2009, 14:55)

          amazing [utilizator] i-a raspuns lui ALex

          complet... Priveste-te in oglinda si o sa-ti dai seama de ce...
      • +1 (1 vot)    
        referinte (Joi, 23 iulie 2009, 16:28)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui gogu

        gogu, interesant ce spui. ai cumva niste referinte? in special la treaba cu placebo effect.

        ms
        • +1 (1 vot)    
          google :) (Joi, 23 iulie 2009, 17:54)

          S.Brinn [anonim] i-a raspuns lui mircea

          dar sunt doar speculatii si atat, nimic stiintific inca :)
  • -1 (1 vot)    
    ce bine stim lucrurile complicate (Miercuri, 5 august 2009, 15:00)

    Berothor [anonim]

    Ce bine stim lucrurile complicate. Eu cred ca o mare minune este apa de izvor care vine mereu curata si nu cred ca a dat cineva o explicatie, in afara unor planse frumos colorate cu circuitul apei din natura, din cartile de popularizare.
    Dar in schimb ne pregatim de creiere artificiale, clone si alte spurcaciuni. Ne pregatim si de calatorii pe Marte dar nici pe Luna nu am ajuns de fapt. Si asa mai departe. Important este ca s-a discutat, am bifat-o si pe asta...
    Important (pentru ei) este ca omul poate face orice, este propriul sau stapan si nu are de dat socoteala nimanui.
  • 0 (0 voturi)    
    psihologia creierului artificial (Miercuri, 16 septembrie 2009, 17:43)

    viorica iovan [anonim]

    . acest creier artificial complet functional se va juca la fel ca un copil si va cadea in extaz in fata frumusetilor naturii, si va avea un subconstient si un inconstient care va dicta actiuni dincolo de constiinta!
    . nu-i asa?
  • 0 (0 voturi)    
    I.Q. al creierului artificial (Miercuri, 16 septembrie 2009, 17:45)

    viorica iovan [anonim]

    . acest creier artificial complet functional va fi al unui geniu? ...al unei mediocritati?...al unui idiot?........