Stephen Hawking crede ca oamenii vor fi depasiti de computere in termeni de inteligenta in urmatorul secol

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 13 mai 2015, 21:19 Science - Idei

Stephen Hawking
Foto: AGERPRES
Stephen Hawking a avertizat marti ca oamenii vor fi depasiti de computere in termeni de inteligenta in urmatoarea suta de ani, scrie techworld.com.

Intr-un discurs sustinut la conferinta Zeitgeist 2015 in Londra, profesorul de la Cambridge a declarat: "Computerele vor depasi umanitatea ca Inteligenta Artificiala (AI) undeva in urmatorii o suta de ani. Cand se va intampla asta, trebuie sa fim siguri ca acestea vor avea aceleasi scopuri ca si noi".

Hawking, care a semnat o scrisoare deschisa alaturi de Elon Musk la inceputul acestui an pentru a solicita ca Inteligenta Artificiala sa nu se dezvolte necontrolat, a adaugat: "Viitorul nostru este o cursa intre puterea in crestere a tehnologiei si intelepciunea cu care o folosim"

Pe termen scurt, oamenii sunt ingrijorati cine va controla IA, dar pe termen lung motivul de ingrijorare este daca aceasta inteligenta poate fi controlata in vreun fel, a continuat Hawking.

Hawking considera ca oamenii de stiinta trebuie sa se coordoneze atent si sa comunice avansurile inregistrate in acest domeniu pentru a se asigura ca IA nu se dezvolta dincolo de controlul omenirii.





















3023 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Hehe (Miercuri, 13 mai 2015, 21:22)

    Orpheus [utilizator]

    Multi sunt depasiti deja :)
  • +4 (6 voturi)    
    Unii oameni sunt deja (Miercuri, 13 mai 2015, 21:44)

    parol_monsher [utilizator]

    depasiti de computere, de exemplu membrii P$D si PNL.
  • -7 (11 voturi)    
    Avioanele, trenurile și excavatoarele (Miercuri, 13 mai 2015, 23:05)

    Harald [utilizator]

    i-au depășit de mult pe oameni în diverse domenii și totuși reușim să ne descurcăm destul de bine cu ele.

    După mintea lui Stephen Hawking, Statele Unite ar trebui să șteargă de pe fața pământului țări întregi, atât timp cât dispun de superioritate tehnologică și militară.

    Însă pe măsură ce crește inteligența, apar de la sine și scopuri mai inteligente decât exterminarea adversarilor. Cam așa merg lucrurile în practică.
  • -1 (3 voturi)    
    Nihil sub sole novum... (Joi, 14 mai 2015, 0:04)

    AVP [utilizator]

    Eu spusesem hăăt demult asta, și mai mumos, însă dacă vbesc cu pereții ăștia, ce dreq să fac..? oops. E o mare confuzie să se credă că omenirea, ca principală forţă creatoare actuală, va evolua în etern sau în orice caz “milioane de ani”. Eu cred, din contra, că evoluţia omului s-a oprit, iar din el începe să se iţească deja o altă entitate, a cărei verigă de legatură cu omul actual e computerul, omenirea rămânând până la urmă – în istoria Biosferei – ca un stadiu evolutiv distinct al Planetei-Ou, precum treptele evolutive anterioare: bestiile, insectele, plantele, microorganismele etc. Chiar dacă nu va fi decât o maşină, n-aşa?, entitatea imediat succesoare a omului va avea o inteligenţă şi-o simţire muult superioare acestuia şi va evolua şi ea cat îi va fi secvenţa creatoare, după care va face loc altui stadiu al Planetei-Ou, până la epuizarea tuturor resurselor sale vitale. După aia, vom mai vedea noi ce va mai fi, n-aşa?, până la Omega… (https://viorelpadina.wordpress.com/2010/11/16/din-nou-despre-planeta-ou/)
  • -1 (3 voturi)    
    Aceasta avertizare (Joi, 14 mai 2015, 0:11)

    ipolitic [utilizator]

    este o naivitate copilareasca.
    Omenirea a fost si va fi un conglomerat de grupuri de interese(triburi, regate, natiuni, corporatii, biserici, asociatii de bucatari, feisbuci etc.) deseori antagoniste, intr-un echilibru precar, o pace numai buna de nascocit arme si mai sofisticate. Iar arma suprema este chiar Inteligenta.Pe care dintre adversari ar deranja faptul ca e artificiala, daca ii asigura un avantaj cat de mic?
  • 0 (0 voturi)    
    Obiectivitate (Joi, 14 mai 2015, 16:59)

    MirceaDude [utilizator]

    Daca scapam de invazia asa zisilor refugiati africani, s-ar putea sa ajungem si acolo.
    Daca nu, Europa va fi inghitita, asimilata, iar rasa alba va disparea odata cu inteligenta si orice urma de cultura.
  • 0 (0 voturi)    
    Cand am vazut Hawking in titlu... (Vineri, 15 mai 2015, 9:53)

    Prostu' satului [utilizator]

    ... mi-am dat imediata seama ca urmeaza niste tampenii. Cine mai e si habarnistul asta de Hawking, la urma urmelor???
    M-am consolat insa cu ideea ca o sa gasesc printre comentatori oameni cu adevarat inteligenti, atoatestiutori, cu realizari cu adevarat importante la viata lor, nu ca Hawking asta...
    M-am bucurat apoi sa constat ca am avut dreptate.
    • 0 (0 voturi)    
      In atentia dlui prostu satului (Vineri, 15 mai 2015, 22:08)

      AVP [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

      Io n-am spus că Hawking e un tâmpit, mey, rumâne, ci doar c-a zis ce-a zis după mine; mai precis, nu că m-a plagiat, ci doar că m-a secundat, descoperind și el roaba, f. inspirat :) Oi fi dta cine-oi fi, dar presupun că știi totuși să buchisești, nu ? Scrie negru pe alb: Hawking a spus ce-a spus marți, 15 mai 2015, pe când topicul meu datează din 16 nov 2010, iar „Ipoteza kosmosului germinativ” - genul proxim, cum ar veni - a fost publicată pentru prima dată în „Calende”, 1994. Sigur, faptul că dta n-ai auzit nici de „Planeta-Ou”, nici de numele compatriotului tău și consideri că doar Hawking poate fi un mare herou, nu e deloc surprinzător pentru un rumân c-un nume atât de greu :)
    • 0 (0 voturi)    
      Noi lamuriri pt dl Prostu satului (Sâmbătă, 16 mai 2015, 14:28)

      AVP [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

      În caz că te interesează, stimate domn, concepția mea, pe care am îndrăznit s-o contrapun mitului public Hawking, are origini încă și mai vechi, în 1972-73, deci de pe vremea când puțini oameni (în afara specialiștilor) erau în stare să însăileze câteva vorbulițe despre computere (aflate la a 3-a generație pe atunci) și când părerea generală, de altfel, era că atât timp cât computerul e programat de om nu există absolut niciun pericol venind dinspre inteligența artificială, n-așa? La aceasta, trebuie adăugat faptul că ordinatorul nu era și nu e specialitatea mea, care nu sunt decât un poesel dup-acilea, după părerea unora, păi cum drea... Și cu toate astea, am scris ce-am scris colea (repet, prin 72-73, iar dacă data ți s-o fi părând incredibilă, n-ai decât să comanzi o analiză cu Carbon-14 a paginii mele de manuscris, îți aranjez io o pilă la my friend Lucid, - pretinii știu de ce:)) :

      „Căci Știința prezintă tendința bizară de a se autonomiza; obiectivizându-se - în cadrul sistemelor Tehnicii -, Știința tinde simultan spre autonomizare. Ce este, în fond, Mașina ? Oare, nu este Sclavul modern ? Dar nu trebuie să ne hrănim cu iluzia că mașina va rămâne mult timp în această postură. Mașina nu va depinde la infinit de om. Mașina pe care noi o cunoaștem acum reprezintă - pentru Sistemul Mașinilor, pentru evoluția proximă a acestui sistem - ceea ce reprezintă pitecantropul - în cadrul teoriei darwiniste - pentru specia „om”. Mașina actuală - pe care noi o putem într-adevăr stăpâni - este o mașină primitivă. A treia generație de computere este, în fond, o generație de mașini încă primitive; chiar generația a treizecea va fi o generație încă primitivă... Dar ce se va întâmpla în viitorul acum imprevizibil? Computerele nu sunt altceva decât germenii începutului autonomizării Mașinii și - prin ea - a Științei” (vezi: https://viorelpadina.wordpress.com/2011/08/19/9785/)
      • 0 (0 voturi)    
        Ravp (Duminică, 5 iulie 2015, 21:47)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui AVP

        Aprecierea în sine -a lui Hawking- nu este nimic nou. Doar faptul că o eminență de talia sa a făcut-o acum are caracterul de noutate necesar unei știri. Prea puțin, deci. Specialiștii în domeniul IT se tem de mult timp de faptul că -într-un viitor mai mult sau mai puțin îndepărtat- se va ajunge în situația în care calculatoarele să se poată conduce singure și, implicit, să ne poată conduce pe noi. Se pare că acest pas a fost deja făcut, în sensul că suntem dependenți de calculatoare. Momentan e bine -față de haosul creat de om, ordinatoarele aduc ordinea. Totul depinde de coordonarea evoluției ulterioare a IT.
  • 0 (0 voturi)    
    Era ceva nou în secolul trecut! (Duminică, 5 iulie 2015, 21:58)

    RaduO [anonim]

    Aprecierea în sine -a lui Hawking- nu este nimic nou. Doar faptul că o eminență de talia sa a făcut-o acum are caracterul de noutate necesar unei știri. Prea puțin, deci. Specialiștii în domeniul IT se tem de mult timp de faptul că -într-un viitor mai mult sau mai puțin îndepărtat- se va ajunge în situația în care calculatoarele să se poată conduce singure și, implicit, să ne poată conduce pe noi. Se pare că acest pas a fost deja făcut, în sensul că suntem dependenți de calculatoare. Momentan e bine -față de haosul creat de om, ordinatoarele aduc ordinea. Totul depinde de coordonarea evoluției ulterioare a IT.
    Einstein considera că progresul tehnologic este ca un topor în mâna unui criminal patologic.
    Există diferențe esențiale sau doar de formă?