FOTO Hubble a fotografiat cea mai mare aglomerare de stele din Calea Lactee. Intr-o zona cu o raza egala cu distanta intre soarele nostru si cea mai apropiata stea ar fi peste 100.000 de stele

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 4 iunie 2015, 10:42 Science - Spatiul


Roiul Arches, cea mai mare aglomerare de stele din Calea Lactee
Foto: ESA/NASA
​Telescopul Hubble a fotografiat Roiul Arches, cea mai densa aglomerare de stele din Calea Lactee descoperita pana acum, informeaza Agentia Spatiala Europeana.

Este localizata la 25.000 de ani lumina de Terra in constelatia  Sagetatorului, aproape de centrul galaxiei noastre.

Este, la fel ca vecinul sau, Roiul Quintuplet, un obiect astronomic relativ tanar, avand varsta intre 2 si patru milioane de ani.

Roiul Arches este atat de dens incat intr-o zona cu o raza egala cu distanta intre soarele nostru si cea mai apropiata stea ar fi peste 100.000 de stele.



Cel putin 150 de stele din cluster sunt printre cele mai stralucitoare descoperite vreodata in Claea Lactee.

Acestea sunt atat de luminoase si masive incat isi vor termina combustibilul intr-un timp scurt din punct de vedere cosmologic, doar cateva milioane de ani.

Apoi vor muri in explozii de tip supernova extrem de spectaculoase.

In ciuda stralucirii sale, Roiul Arches nu poate fi vazut cu ochiul liber deoarece lumina sa este complet obturata de norii gigantici de praf din aceasta regiune a galaxiei.

Pentru a face roiul vizibil, astronomii au trebuit sa foloseasca detectoare ce colecteaza lumina din benzile razelor X, infrarosii si radio, ale caror lungimi de unda le permit sa treaca prin norii de praf.





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5505 vizualizari

  • -6 (12 voturi)    
    Meh (Joi, 4 iunie 2015, 11:00)

    Soljenitin [utilizator]

    O laie, sunt luminile masinilor blocate in trafic pe Valea Prahovei...
  • +4 (6 voturi)    
    da (Joi, 4 iunie 2015, 11:28)

    I [utilizator]

    acolo e Noua America! ne desparte un ocean mare, dar odata trecut, o multime de stele de colonizat.
  • -8 (10 voturi)    
    nu prea inteleg cum vine asta (Joi, 4 iunie 2015, 12:38)

    Mariu [anonim]

    "intr-o zona cu o raza egala cu distanta intre soarele nostru si cea mai apropiata stea ar fi peste 100.000 de stele"

    Pai daca cea mai apropiata stea este in raza asta, cum ar mai putea exista inca 100000 de stele? Inseamna ca "cea mai apropiata" nu e de fapt cea mai apropiata, nu?
    • +4 (4 voturi)    
      despre stele (Joi, 4 iunie 2015, 14:13)

      newbunny92 [anonim] i-a raspuns lui Mariu

      marius, eu inteleg ca undeva in spatiu, la o distanta foarte mare de telescopul Hubble (sa zicem , cu titlu de exemplu, 100 de ani lumina distanta pana la acel loc) se gaseste o aglomerare de stele pe o raza (o lungime) de 4 ani lumina (cat ar fi sa zicem pana la prima stea fata de Soarele nostru)
      Densitatea astea mare de stele apare doar intr-o regiune din acel nor de stele care masoara circa 4 ani lumina (in exemplul meu) , insa distanta pana la acel nor de stele poate fi (in exemplul meu) de 100 de ani distanta. Acum intelegi?
    • +4 (10 voturi)    
      Analfabetismul functional (Joi, 4 iunie 2015, 14:16)

      _tudor_ [utilizator] i-a raspuns lui Mariu

      Cu exemplu: Un individ stie sa citeasca, intelege toti termenii in parte pe care i-a citit dat totusi habar nu are ce ce a citit.
      Zona aceea de departe are raza cat de la noi la prima stea din zona. Sau "pe acolo" stelele sunt de 100.00 de ori "mai dese" decat "pe aici".
      • -4 (8 voturi)    
        si ce daca (Joi, 4 iunie 2015, 16:47)

        I [utilizator] i-a raspuns lui _tudor_

        omul a intrebat nu a dat cu parul! sau tu le intelegi pe toate din prima?
        • 0 (2 voturi)    
          A întrebat - i s-a răspuns, nu a fost decapitat (Miercuri, 10 iunie 2015, 11:53)

          Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui I

          Nu-i niciun păcat să nu înțelegi din prima. Dar încerci să înțelegi din a doua, din a treia, nu te repezi să dai pe goarnă că tu nu înțelegi. Chiar și așa, tot i s-a explicat cu frumosul cum e cu distanțele alea. Bonus - a primit și diagnosticul, ca să știe omul ce are de făcut.
  • +3 (3 voturi)    
    waw! (Joi, 4 iunie 2015, 13:08)

    James Bond [utilizator]

    Incerc sa imi imaginez luminozitatea existenta in acea regiune...
  • +2 (2 voturi)    
    hubble (Miercuri, 10 iunie 2015, 19:34)

    Orion [anonim]

    Priviti cateva secunde imaginea de mai sus si incercatati sa intelegeti un lucru. Fiecare punct luminos, fie el albastru, alb, galben sau rosu este o stea. O stea ca si soarele nostru. Fiecare dintre aceste puncte luminoase au probabil una sau mai multe planete ce le orbiteaza, iar pe fiecare dintre acele planete e posibil sa existe forme de viata mai putin sau mai mult complexe, poate chiar inteligente...
    Asadar, suntem noi oamenii si planeta noastra chiar atat de importanti? Ganditi-va ca ceea ce se vede este doar o mica parte din galaxia noastra si ca mai exista totusi miliarde de alte galaxii...