UPDATE Noi dovezi ca motorul de racheta "imposibil" chiar functioneaza. Acesta ar duce o nava pe Marte in 70 de zile si pana in Alpha Centauri in 100 de ani. Si un roman a postat pe Youtube un experiment ce confirma ca EM Drive merge

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 30 iulie 2015, 9:05 Science - Spatiul


EM Drive, motorul de racheta "imposibil" ce pare sa functioneze
Foto: Wikipedia

Calatoriile interplanetare ar putea fi cu un pas mai aproape dupa ce cativa cercetatori ar fi confirmat ca motorul cu propulsie electromagnetica (EMD) - ce ar putea ajunge pe luna in patru ore - chiar functioneaza, scrie The Telegraph.

  • Vezi la finalul articolului informatii despre romanul care a facut un experiment reusit cu un dispozitiv EM Drive, dovedind si el ca functioneaza.

EMD a fost conceput de inventatorul britanic Roger Shawyer acum 15 ani, dar a fost ridiculizat la acea vreme pentru ca este imposibil din punct de vedere stiintific.

Motorul produce propulsie folosind puterea solara pentru a genera microunde ce se misca inainte si inapoi intr-un container inchis. Teoretic motorul ar putea functiona la nesfarsit, fara sa aiba nevoie de combustibili.

Acesta, comparat cu calatoria pe baza de impuls din Star Trek, i-a pus in mare dificultate pe oamenii de stiinta pentru ca sfideaza unul din conceptele fundamentale ale fizicii - conservarea impulsului - care statueaza ca pentru ca ceva sa fie propulsat inainte, altceva trebuie sa fie impins inapoi.

Astfel, fortele din interiorul containerului ar trebui sa se anuleze reciproc.

Totusi, in ultimii ani, NASA a confirmat ca apreciaza ca motorul functioneaza, iar saptamana aceasta Martin Tajmar, profesor si conducator al sectiei de Sisteme Spatiale la Universitatea Tehnologica din Dresden, a aratat ca acesta produce propulsie.

Motorul este capabil sa produca o propulsie de cateva mii de ori mai mare decat o racheta cu propulsie pe baza de fotoni si ar putea ajunde pe Marte in 70 de zile si pe Pluto in 18 luni.

O calatorie catre Alpha Centauri, ce ar necesita zeci de mii de ani cu tehnologia de acum, ar putea fi facuta in doar 100 de ani.

“Campania noastra de teste nu poate confirma sau respinge ca EMD functioneaza, dar intentionam sa studiem in mod independent posibilele efecte secundare ale metodelor de masura folosite pana acum”, spune profesorul Tajmar.

“Totusi, am observat o propulsie apropiata de predictiile initiale dupa ce am eliminat multe surse posibile de eroare, fapt ce ar trebui sa impuna mai multe cercetari dedicate fenomenului”, a adaugat acesta.

“Daca se va dovedi functional, va revolutiona cu siguranta calatoriile spatiale”, a subliniat Tajmar.

Pe alta parte, Shawyer sustine ca este la doar cateva luni de publicarea unor noi rezultate ce vor confirma ca propulsia functioneaza.

Totusi, savantii tot nu si-au dat seama cum functioneaza.

NASA a sugerat ca ar putea avea avea legatura cu manipularea particulelor subatomice care apar si dispar in spatiu liber.




Inventatorul Roger Shawyer, explicand cum functioneaza motorul cu propulsie electromagnetica:



Dispozitivul EM Drive a fost testat si de un roman, care si-a prezentat experimentele in acest sens detaliat pe un site propriu masinaelectrica.com.

El ar fi reusit sa obtina impuls in al treilea test, iar clipul video ce ar atesta succesul a ajuns pe youtube la circa 120.000 de vizualizari, de zece ori mai multe decat un clip in care inventatorul EM Drive, Roger Shawyer, isi prezinta tehnologia.

Articolul de pe site-ul mentionat a fost postat pe 12 mai, iar la final acesta mentioneaza ca nu mai poate continua testele deoarece s-a mutat in alta tara si nu a putu sa-si ia cu el si dispozitivele folosite.

Potrivit site-ului, pe autor il cheama Iulian Berca si este absolvent al facultatii de electronica. 

In articolul postat el mentioneaza ca teste reusite au mai fost desfasurate de o echipa din China si de o echipa NASA.

Testul reusit desfasurat de roman:





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















58855 vizualizari

  • -27 (41 voturi)    
    gogoasa ... cu invaluire ... (Joi, 30 iulie 2015, 9:36)

    iscodici [anonim]

    Mehran Keshe punand gratis la dispozitia omenirii cateva din aplicatiile teoriei lui, forteaza gushterii sa iasa cu inventiile tinute ascunse, zeci chiar si sute de ani.

    In curand vor aparea si farfuriile zburatoare, si prlungirea incredibila a vietii si ...

    Suntem in pragul unei paradigme funtamentale a umanitatii si opozatiii incearca sa franeze cat pot evolutia lumii in aceasta directie
    • +24 (26 voturi)    
      not sure if troll (Joi, 30 iulie 2015, 9:58)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui iscodici

      .
      • -16 (18 voturi)    
        lu' oba (Joi, 30 iulie 2015, 11:27)

        iscodici [anonim] i-a raspuns lui gica pantalon

        lu' oba i-a crescut un ooi in frunte
        ia sa vedem cate plusuri iau la acest comentaru!?
      • +10 (10 voturi)    
        Mda... (Joi, 30 iulie 2015, 13:27)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        e prea pr0st sa fie troll...
        • +2 (2 voturi)    
          Experimentul romanului (Vineri, 31 iulie 2015, 11:37)

          Close [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

          Experimentele facute in atmosfera, in campul magnetic al Pamantului, fara nici un fel de bariera termica, fara izolare de vibratii mecanice etc. sunt vax albina.
          Adica cercetatorii nemti care au facut experimentele in laborator nu au putut sa confirme sau sa infirme functionarea motorului pentru ca valorile masurate sunt atat de mici incat ar putea sa fie artefacte de temperatura dar romanul a testat in bucatarie si a iesit bine. o_O

          Nu poate nimeni inca sa spuna clar daca merge sau nu. Daca intr-adevar merge atunci legea a doua a termodinamicii trebuie rescrisa. Nu este exclus dar fara peer review la experimentele facute nu o sa se ajunga acolo. Si cu experimente de-astea "home-made" clar nu demonstrezi nimic.
    • +2 (4 voturi)    
      Nu inteleg, (Joi, 30 iulie 2015, 18:14)

      Persuasive [anonim] i-a raspuns lui iscodici

      de ce va este asa de greu sa scrieti corect.Bine ca aveti habar (sau nu) de PARADIGME.Jalnicilor ce sunteti,cu teoriile astea ale conspiratiei de doi bani.Cred ca te afli singur in ''pragul unei paradigme FUNTAMENTALE'',da' nu iti spun care.te las sa ghicesti.
  • +17 (17 voturi)    
    Nu deschideti sampania (Joi, 30 iulie 2015, 9:56)

    Gamma [anonim]

    Pana nu ma lamuresc de ce motorul ala produce "tractiune " si cand curentul este oprit si de ce tot nu se poate realiza un experiment de control o sa tot consider ca avem de-a face cu erori de masurare

    http://io9.com/no-german-scientists-have-not-confirmed-the-impossibl-1720573809
    • +13 (13 voturi)    
      ... (Joi, 30 iulie 2015, 10:39)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Gamma

      Cateva detalii aici:
      http://www.wired.co.uk/news/archive/2013-02/06/emdrive-and-cold-fusion

      Si lucrarea chinezoaicei aici:
      http://www.emdrive.com/yang-juan-paper-2012.pdf
  • +15 (17 voturi)    
    Eu stiu? (Joi, 30 iulie 2015, 10:00)

    Martinezu [utilizator]

    Am facut niste calcule simple despre care nu am pretentia ca sunt exacte. Poate gresesc. ..
    Pentru Marte rezulta o viteza medie de vreo 37 km /s. Foarte mult cu tehnologia de azi insa plauzibila.
    Pentru Alfa centauri rezulta insa o viteza medie de peste 12000 km /s ceea ce ne duce catre o fractie importanta din viteza luminii. Asta inseamna ca pe tot parcursul drumului accelereaza si de fapt spre final ajunge la viteze mult mai mari de 12000 km/s.
    Asta in timp ce la inceputul articolului ne spune ca motorul foloseste puterea solara. Pai de unde soare la citeva zeci de miliarde de km?
    • +13 (21 voturi)    
      Well .. am auzit ca au bagat raze solare la LukOil (Joi, 30 iulie 2015, 10:10)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Well .. am auzit ca au bagat raze solare la LukOil, ieftin 12 lei bidonul de 3l.

      Se vand insa numai celor care dovedesc netzarmurita admiratie pentru Putin si sunt cu spovedaniile la zi.

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
    • +4 (16 voturi)    
      In spatiu este vid (Joi, 30 iulie 2015, 10:17)

      Topinel [anonim] i-a raspuns lui Martinezu

      In consecinta, odata accelerat un corp, isi mentine viteza.
      • +2 (2 voturi)    
        deccelerare (Joi, 30 iulie 2015, 17:38)

        DSS [utilizator] i-a raspuns lui Topinel

        ok, sa zicem ca ai accelerat la viteza respectiva, dar cum franezi daca energia iti vine de la soare? exclus sa ajungi la tinta cu viteza aia si sa tragi frana de mana :)
        • +4 (4 voturi)    
          Pai ai alt"soare" (Joi, 30 iulie 2015, 17:50)

          Bogdan [anonim] i-a raspuns lui DSS

          ...folosesti energie de la Alpha Centauri
    • +11 (15 voturi)    
      ... (Joi, 30 iulie 2015, 10:19)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Nu mai ai soare.
      Dar, probabil, ai un reactor nuclear in nava.
      De acolo puterea...
      • +9 (13 voturi)    
        What (Joi, 30 iulie 2015, 10:46)

        Gogu, [anonim] i-a raspuns lui pathfinder

        Sa presupunem ca in spatiu este vid. Deci odata accelerat, un obiect ar trebui sa nu se opreasca decat in anumite conditii. In al doilea rand ar putea sa accelereze in continuu , depinzand de atractia campurilor magnetice a stelelor vecine, corpurilor etc.
        • +9 (9 voturi)    
          ... (Joi, 30 iulie 2015, 11:43)

          pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Gogu,

          Nu prea inteleg ce-mi reprosati.

          1. Da, asa este, in vid, deoarece nu exista frecare, un obiect ar trebui sa-si pastreze viteza daca nu are acceleratie pozitiva sau negativa.

          2. Partea a doua este gresita din mai multe puncte de vedere:
          - nu se poate accelera la infinit ci doar pana la viteza luminii (asta daca Einstein are dreptate) ;)
          - cred ca, de fapt, va referiti la influenta gravitationala a obiectelor mari si nu la cea electromagnetica.
          - "in continuu"?
    • +3 (7 voturi)    
      Poate ignori faptul că (Joi, 30 iulie 2015, 11:46)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Alpha Centauri este un sistem planetar - la fel ca sistemul nostru solar - ce are în centru o stea - la fel ca soarele nostru - care degajă energie (de fapt Alpha Centauri are 3 stele precum soarele dintre care cea mai strălucitoare are cu 50% mai multă luminozitate decât steaua noastră).
      Deci ar exista o abundență de energie solară pe drumul către cel mai apropiat sistem planetar.
    • +5 (5 voturi)    
      Aiurea (Joi, 30 iulie 2015, 13:01)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      In primul rand accelereaza numai pana la jumatatea distantei, dupa care trebuie sa si franeze.
      Sa zicem ca are 100 de tone si accelereaza cu 0.01g. In 50 de ani ajunge cam la jumatate din viteza luminii(calcul nerelativistic), avand energie cinetica acumulata in jur de 1x10^21 de jouli, adica 1 zettajoule. Consumul energetic mondial pe an e jumatate din aceasta cantitate. Aceasta energie ar trebui culeasa din radiatia solara, in flux constant,
      tinand cont de faptul ca deja la marginea Sistemului Solar, iradianta scade sub 1 watt/m2.
      • -1 (1 vot)    
        da, insa (Vineri, 31 iulie 2015, 12:00)

        James Bond [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Ai uitat sa iei in calcul faptul ca racheta poate face cateva tura in cerc in interiorul sistemului solar, pentru accelerare, iar cand a prins viteza de evadare, sa plece linistita din sistem.
        • +1 (1 vot)    
          Nu poti (Vineri, 31 iulie 2015, 22:14)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

          sa faci ture in cerc in Sistemul Solar, ca pe velodrom.Viteza de evadare la nivelul orbitei lui Neptun e abia 7 km/s. Poti sa te folosesti de technica numita "prastie gravitationala" sa mai castigi niste km/s in plus, sau (inca SF) technica bolas(o prastie cosmica, nava stelara legata de o contragreutate cu un cablu de fibra de carbon de cativa metri diametru si lungime de 100.000 de km.
          In cativa ani de zile, cu vele solare, poti ajunge la viteze radiale considerabile.Dupa care desprinzi nava.
          Cu o viteza de 600 km/s, poti fi la Proxima Centauri in cca. 2000 de ani. Fara bonus relativistic.Sper sa apuci pensia.
    • +3 (5 voturi)    
      Nu stiu care e randamentul, dar probabil ca (Joi, 30 iulie 2015, 17:00)

      kirk [anonim] i-a raspuns lui Martinezu

      un motor bine facut si cu panouri solare de cativa mp obtii o fractiune dintr-un newton, poate un newton. Nu e mult, dar aplicata constant, forta inseamna acceleratie si acceleratia duce in timp la viteze mari, singurul factor fiind timpul. Sa nu uitam ca pana acum sondele spatiale desi aveau timp nu il puteau folosi. Putinul combustibil pe care il aveau il foloseau pentru o aceleratie buna si "gata", pastreaza probabil si mai putin cobustibil pentru mici corectii de traiectorie...

      1N = 1 kg⋅m/s2

      Daca naveta are 100 kg, si motorul 1N, castigi 1m/s la fiecare 100 secunde. Intr-o zi castigi 24x3.6 = 864 m/s adica vreo 3110 km/h.

      Din pacate trebuie luata in calcul departarea de soare, energia primita va fi tot mai mica, dar daca ai la dispozitie suficient timp ( ani ) poti accelera pana la viteze colosale. Sa nu uitam ca lui Voyager sau altor navete le-au trebuit ani ca sa iasa din Sistemul Solar.
    • -1 (1 vot)    
      Urmareste filmuletul (Vineri, 31 iulie 2015, 12:00)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui Martinezu

      Articolul in romana este destul de succint.
      In interviul cu Roger Shawyer este clarificat ca folosirea soarelui ca si sursa de energie ar fi intentionata pentru sateliti atunci cand modalitatea de captare a energiei solare ar fi mult mai eficienta decat in prezent.
      Referitor la folosirea drivului pentru propulsia rachetelor articolul urmator prezinta clar faptul ca este plauzibila:
      http://www.nasaspaceflight.com/2015/04/evaluating-nasas-futuristic-em-drive/ este explicat ca:

      "Specifically, a useful EM Drive for space travel would need a nuclear power plant of 1.0 MWe (Megawatts-electric) to 100 MWe.

      2015-04-19-010710While that sounds significant, the U.S. Navy currently builds 220 MW-thermal reactors for its “Boomer” Ohio class ICBM vehicles.

      Thus, the technology to build such reactors is available, and the technology needed to build such a device for space-based operations has been around since the 1980s.

      The limiting factors for further testing and development of this potentially revolutionary space exploration technology are funding to verify and characterize its operations, and the political will to develop nuclear power for space applications."
  • +3 (17 voturi)    
    daca functioneaza (Joi, 30 iulie 2015, 10:30)

    hot news [utilizator]

    Pentru Luna, Marte si chiar Pluton, este perfect!
    (Planeta pitica se numeste Pluton, Pluto este cainele din desenul animat)
    Dar pentru Proxima sauAlfa Centauri nu mai este interesant, timpul ramane mult prea lung ... motorul acesta cu "impuls" ar fi un excelent propulsor pentru distante INTERPLANETARE, dar pentu cele dintre sistemele solare, clar trebuie altceva ...
    • -1 (9 voturi)    
      pentru ce? (Joi, 30 iulie 2015, 10:52)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      "prea lung" - pentru ce?
      • +10 (12 voturi)    
        of codruto... (Joi, 30 iulie 2015, 11:26)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        ai auzit de lungime si ti s-au aprins beculetele...
        prea lung pt viata de om.... o calatorie de 100 de ani...nu e prea interesanta nu?
        • +3 (5 voturi)    
          De fapt si 1 an e cam mult (Joi, 30 iulie 2015, 17:05)

          kirk [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

          tinand cont de nivelul de radiatii ( probabil letale ) la care ar fi supusi astronautii dincolo de centurile van Allen.

          Pentru Luna, drumul a durat 3 zile, mai merge, insa pentru Marte ar fi luat cam 1 an si se punea problema unei expeditii one way. De ce sa te mai chinui sa aduci un om muribund ?
          • 0 (0 voturi)    
            ce-i povestea asta cu radiatiile?! (Sâmbătă, 1 august 2015, 19:26)

            hot news [utilizator] i-a raspuns lui kirk

            Da, drumul spre Luna dureaza circa trei zile, iar cei de pe Apollo 11 au stat doar cateva ore pe Luna - ultima misiune a stat trei zile. Probabil ca in iulie 1969 a fost o perioada cu minim de eactivitate solara, dar daca survenea o eruptie, ce puteau sa faca?
            insa pentru Marte, si cu atat mai mult catre Neptun sau Alfa Centauri nu se mai poate calatori intr-o minuscula ghereta de tabla, trebuie o Nava adavrata! Ce include blindaje adecvate impotriva radiatiilor, de exemplu un strat de apa, precum si campuri magnetice pentru deflectarea particulelor incarcate. Radiatiile din afara ceturilor van Allen au fost o problema in anii 60-70, dar noi suntem in Mileniul III!
      • +2 (2 voturi)    
        pentru mine! (Joi, 30 iulie 2015, 16:44)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Depinde, desigur, de optiunea fiecaruia, dar pentru mine, o suta de ani pina la prima stea este mult, mult prea mult!
        iar cu stelele aflate nu la patru, ci la o suta sau la doua mii de ani lumina, ce ne facem, cand ajungem?!

        La fel cum drumul spre Marte pe orbita de transfer Hohmann este mult, mult prea lung, cum sa stai doi ani intr-o capsula minuscula?!
        • +3 (3 voturi)    
          merge (Joi, 30 iulie 2015, 17:49)

          DSS [utilizator] i-a raspuns lui hot news

          nu ar fi asa mica in primul rand, apoi submarinele cu rachete strategice au demonstrat ca un echipaj poate sta multa vreme izolat, fara probleme majore.
          la fel ISS, unde avem membri ai echipajului care stau de multa vreme acolo, fara sa intampine probleme.
          e doar o chestiune de antrenament si selectie a echipajului
    • +8 (8 voturi)    
      Uita-te la desene... (Joi, 30 iulie 2015, 11:28)

      rcb [anonim] i-a raspuns lui hot news

      ... si lasa altora observatiile gramaticale. Planeta se numeste Pluto (gen. Plutonis), cuvant latinesc.
    • +6 (8 voturi)    
      mda (Joi, 30 iulie 2015, 14:20)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      O fi Pluton in Rusia, in restul lumii ii zice Pluto, ca asa a botezat-o o fetita de 11 ani, acu 85 de ani.
      In era lui Google si Wikipedia, sfertodoctii inca isi gasesc adepti, cu duiumul.
    • +3 (5 voturi)    
      Si London se cheama Londra asa-i? (Joi, 30 iulie 2015, 15:36)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Hahahaha, cum ne pierdem vremea in semantica.
      • +1 (5 voturi)    
        da, pe romaneste este Londra (Joi, 30 iulie 2015, 16:47)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

        In engleza zici "I'm going to London", dar in romana spui ca mergi la Londra!
        Nu este vorba de semnatica, ci de folosirea unei terminologii CORECTE, ca sa ne putem intelege!
        Daca la acel motor EMD eu ii zic de exemplu "blzgonificator", ce se mai intelege?!
        • +2 (4 voturi)    
          Doar ca e corect both ways (Joi, 30 iulie 2015, 18:16)

          Savitar [utilizator] i-a raspuns lui hot news

          Nu tre sa cazi in extremism, zelosenia e daunatoare. E de ajuns cu zelosii de la academie, dar aia trebuia sa-si justifice existenta, cumva.
          ps: prima optiune e totusi numele original...care nu a fost in romana, oricum.
  • +9 (13 voturi)    
    parerile lui tugurlan (Joi, 30 iulie 2015, 12:02)

    Cifre [utilizator]

    intotdeauna am admirat spectatorii din tribuna care stiu sa joace mai bine fotbal decat jucatorii.
  • +15 (17 voturi)    
    Bani aruncati aiurea (Joi, 30 iulie 2015, 12:15)

    tudor74 [utilizator]

    Ce fraieri ! Cu banii cheltuiti pe acest motor mai bine mai construiau 10 biserici si o catedrala.
  • +5 (11 voturi)    
    Articolul ca articolul, dar comentariile... (Joi, 30 iulie 2015, 12:19)

    Costel Costelivu [anonim]

    Articolul ca articolul, dar comentariile...
    Comentariile depasesc evident articolul, normal, pentru ca articolul e scris dupa unele idei de import iar comentariile sunt de aici de la noi.
    Si cam asta e peste tot in internetul romanesc.
    Daca nu ma credeti, cititi comentariile de la:

    http://www.kanald.ro/s-a-asezat-pe-o-parte-si-si-a-turnat-otet-in-ureche-e-incredibil-ce-s-a-intamplat-dupa-ce-l-a-lasat-sa-actioneze-1-minut_53845.html

    Motorul din articol e bun, l-am verificat azi. Putem trimite pe toti politicienii nostri pe Marte cu el. Acolo inca n-a furat nimeni nimic. Inca.
  • +2 (2 voturi)    
    Interesant (Joi, 30 iulie 2015, 18:56)

    Daniels22026 [utilizator]

    Mi-au placut ideile romanului. Dar mai e de lucru pentru a demonstra existenta fortei de propulsie cu un echipament ceva mai ingrijit.

    Daca o forta de propulsie a EMD exista cu adevarat, aplicatiile in spatiul cosmic ar fi imediate.
  • +1 (3 voturi)    
    Fizica (Vineri, 31 iulie 2015, 12:52)

    satanae [anonim]

    In ultimii ani de viata, Newton a fost auzit de mai multe ori spunind ca se simte ca un baietel care s-a jucat toata viata construind castele de nisip la malul marii si aruncind pietricele in oceanul cunoasterii care se afla in fata lui. Si principiile fizice descoperite de el au constituit baza stiintei numite fizica peste 300 de ani.
    Acum, dupa descoperirea teoriei relativitatii, a mecanicii cuantice samd, fizicienii nostri de azi il privesc cu superioritate pe Newton si considera ca se afla de mult in largul oceanului si deja se intrevede tarmul celalalt. Doar acum ne laudam cu noi si noi particule subatomice descoperite la CERN - nu ca am aflat de ce ne cade marul in cap - deja stim cum s-a format Universul, studiem gaurile negre etc. Atita numai ca cineva descopera acum un motor - nu o particula necunoscuta sau mai stiu eu ce chestie sofisticata care exista numai in teorie si nu avem posibilitatea s-o examinam in cadrul unui experiment - care n-ar trebui sa functioneze, dar, totusi, se pare ca merge. Nu stiu, nu ma pricep, o fi descoperit principiile functionarii motorului din intimplare, o fi vazut prea multe filme SF si a decis sa verifice teoriile in practica, chestia este ca se pare ca merge si fizica nu intelege de ce.
    Da, fizica vede tarmul asa avintata cum este pe oceanul cunoasterii, atita numai ca este tarmul de pe care a plecat. S-au indepartat numai citiva metri de mal si s-au intors indarat. Spre deosebire de Newton, nici macar nu au atita simt al realitatiii incit sa recunoasca asta.
    • +3 (3 voturi)    
      E citatul meu preferat (Vineri, 31 iulie 2015, 19:13)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui satanae

      ... dar nu va dau dreptate in cealalta privinta, despre cum "fizicienii nostri de azi il privesc cu superioritate pe Newton".
      Nu cred ca veti gasi un singur fizician autentic care sa vorbeasca altfel decat cu admiratie si cel mai mare respect despre Newton.
      Ifose isi dau doar sfertodoctii si cei cu educatia capatata pe goagal.
      • 0 (0 voturi)    
        Corect, (Duminică, 2 august 2015, 2:16)

        satanae [anonim] i-a raspuns lui Prostu' satului

        m-am exprimat gresit. Nici un fizician intreg la minte nu-l priveste cu superioritate pe Newton, dar tot exista iluzia ca in privinta nivelului cunoasterii de acum, in domeniul fizicii, ar fi existat un progres continuu fata de perioada lui Newton si noi am intelege mult mai mult acum decit s-ar fi putut acum 3 - 4 secole. "Incidente" precum cele inregistrate cu motorul de mai sus ar trebui sa ne arate ca lucrurile sint relative. Fata de ceea ce este in fata noastra, noi inca mai construim castele de nisip pe plaja si s-ar putea sa raminem vesnic la stadiul asta. Capacitatea noastra de intelegere, de a rationaliza ceea ce descoperim in jurul nostru, are niste limite naturale care, cel mai probabil, nu au fost cu adevarat testate pina acum.
  • +2 (2 voturi)    
    m-am speriat ! (Vineri, 31 iulie 2015, 21:44)

    Gabriel [anonim]

    Eu cand am vazut cazanelul ala de cupru am crezut ca vrea sa le arate vorbitorilor de engleza cum se face tuica la noi. Dar pe urma n-am vazut legatura la teava aia orizontala si tot nu stiam ce face , poate tuica invizibila si o cantareste la capatul celalalt cu un telefon mobil. Una peste alta , marile descoperiri in fizica s-au facut din intamplare , n-ar fi exclus sa gresesti priza si sa te trezesti pe Luna daca ai un ibric in mana....