NASA a prezentat fotografii de inalta rezolutie ale planetei pitice Pluto

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 18:18 Science - Spatiul

Suprafata planetei Pluto
Foto: NASA/JHUAPL/SwRI
NASA a prezentat o noua serie de fotografii detaliate ale planetei pitice Pluto, oferind cercetatorilor rezultate inedite ale observatiilor facute pana acum, relateaza AFP.

"Aceste noi imagini uimitoare ne ofera o vedere de inalta rezolutie a compozitiei geologice a lui Pluto", a spus Alan Stern, principalul cercetator al misiunii sondei New Horizons.

Imaginile publicate vineri au o rezolutie de 77 pe 85 de metri pe pixel si alcatuiesc o secventa de peste 80 de kilometri, potrivit NASA.

In 14 iulie, sonda New Horizons a fost primul motor spatial care a trecut deasupra planetei pitice Pluto.
Imagini de inalta rezolutie ale lui Pluto au fost deja difuzate, dezvaluind o diversitate geografica - munti inalti, dune de nisip si banchize.


Suprafata planetei Pluto / Foto: NASA/JHUAPL/SwRI

"Acest nivel de calitate a fost posibil doar dupa decenii de zboruri spre Venus sau Marte. Pe Pluto exploram deja cratere, munti si campuri de gheata la mai putin de cinci luni de la survolare", a explicat Stern.


Suprafata planetei Pluto / Foto: NASA/JHUAPL/SwRI

Sonda New Horizons  - de marimea unui pian cu coada - continua sa transmita imagini si, data fiind masa de informatii adunate, transferul ar urma sa dureze pana la sfarsitul anului.

Datele stranse de sonda au prezentate in luna octombrie dand la iveala cerul albastru de pe Pluto, precum si o mare paleta de culori, de la zonele intunecate si rosii de la ecuator la regiunile stralucitoare si albastre de la latitudini inalte.




Citeste mai multe despre   





















15122 vizualizari

  • -30 (30 voturi)    
    Multumim pentru Fotografii! (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 19:05)

    anonimi [anonim]

    sunt splendide ultimele cgi-uri. deci pana la urma ati reusit sa strapungeti centura de radiatii van allen/firmamentul? multumim nasa (academia nationala a actorilor spatiali).
    https://www.youtube.com/watch?v=Zhzjx8TsuQk
    https://www.youtube.com/watch?v=U5_Il2tAT7U
    https://www.youtube.com/watch?v=ItsuIdUqxq8
    https://www.youtube.com/watch?v=h5i_iDyUTCg
    • +10 (20 voturi)    
      Mesaj (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 20:03)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui anonimi

      catre operator KX377-hangar 13CW:
      -diluati bio-jeleul de suspensie cu 3% si repozitionati electrozii pentru subiectul [anonim]
      -injectati 7Tbyte de amintiri false despre conspiratia NASA
      terminat
    • +8 (8 voturi)    
      cu dedicatie (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 21:49)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui anonimi

      Iti place Phil Collins? Genesis? Uite un clip excelent, cu dedicatie pentru tine - Jesus He Knows Me:

      http://www.dailymotion.com/video/x98lc_genesis-jesus-he-knows-me-video-cli_music
    • +7 (9 voturi)    
      Da, reusite cgi-urile (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 21:58)

      gicabubu1 [utilizator] i-a raspuns lui anonimi

      Mersi pentru filme. Pe unele nu le stiam. Am inteles ca majoritatea fake-urilor astora sunt filmate in studioul NASA de pe Marte. Probabil in curand o sa iasa totul la iveala...
    • +5 (5 voturi)    
      Exista o mica problema cu teoria dvs (Duminică, 6 decembrie 2015, 0:24)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui anonimi

      De fapt doua probleme.

      Prima: GPS-ul. Ia luati un aparat GPS. Iesiti cu el din casa. Merge? Merge. Ia incercati sa va ganditi cum draq' merge fara sateliti.

      A doua: televiziunea. Aveti o parabolica la geam? Prindeti ceva cu ea? Ia ganditi-va cum draq' merge daca nu e nici un satelit in orbita geosincrona.

      Si acum va intreb: daca am fost capabili sa "aruncam cu prastia" niste sateliti la 36000 km altitudine, ce mama ma-sii ne tine sa nu ii aruncam mai sus? Ok, e nevoie de mai mult timp si mai mult combustibil. Dar altceva?

      Vad ca va tot legati de firmament si de centura de radiatii. Deschideti o carte de astronomie din anii 40-50, una din aia cu ecuatii la greu. Cautati ce inseamna firmament. La acea vreme centura Van Allen era un deceniu mai tarziu, deci nu puteau conspira pentru ca nu se stia de ea. Asadar dvs utilizati o definitie aiurea.

      PS: Imi plac oamenii consecventi in idei. Cu o conditie: ideile lor sa sclipeasca de inteligenta. In cazul dvs nici macar ideile nu le aveti proprii, din pacate ele se rezuma la niste Youtube. Haideti sa va spun un secret: nu oricine poate trimite o sonda pe Marte. Dar, sincer, oricine poate sa faca un film pe Youtube.
      • -3 (3 voturi)    
        Raspuns ptr dr Fly - a fi aprobat... (Duminică, 6 decembrie 2015, 12:59)

        anonimi [anonim] i-a raspuns lui Porcurorul General

        Dr fly, voila:

        1. GPS functioneaza cu relee la sol. Ia-ti GPS-ul in avion si vei vedea ca deasupra oceanelor nu mai functioneaza. Ai fost mintit! Nu esti nici primul, nici ultimul inca! IESI din TRANSA!

        2. Televiziunea prin satelit este o frauda. Functioneaza cu releele de la sol. Deci toti cei care platesc facturi pentru televiziune prin satelit, a sosit momentul sa cereti probe la firma cu care aveti contractul sa va demonstreze stiintific unde se afla acel satelit care va transmite semnalul la parabolica. Satelitii exista doar in cgi-uri, in realitate virtuala propusa de guverne (governement = controlul mintii). Te invit sa prezinti o proba irefutabila ca exista cu adevarat satelitii multi trambitati. De pe acum iti spun ca nu vei putea face acest lucru. Ai fost mintit! Nu esti nici primul, nici ultimul inca! IESI din TRANSA!

        Stiinta a devenit pseudostiinta. Tot ce propune un om de stiinta devine axioma (scientist = lientist). Toate aceste axiome se acopera cu ecuatii peste ecuatii fara niciun sens decat acela de a prosti masele de cercetatori. De centura de radiatii van allen nu se poate trece!

        Sclipirea de inteligenta o poti gasi in common sense-ul simplu si usor de descoperit.

        Dr. Fly, iesi din transa impusa de catre controlori. Cerceteaza si-ti vei da seama ca tot ce vi s-a spus pana acum inca de la nastere, este o mare minciuna si-o mare deceptie.

        Wake-up!

        https://www.youtube.com/watch?v=fXTttOzBwLo
        • +2 (2 voturi)    
          ai zburat vreodata? (Duminică, 6 decembrie 2015, 15:44)

          Adrian [anonim] i-a raspuns lui anonimi

          Prietene, tu ai zburat vreodata cu avionul? Eu da, de mai multe ori. Si ghici ce...? Odata, cand aveam loc la geam, am folosit un GPS obisnuit de masina, pentru ca eram curios sa identific orasele pe deasupra carora treceam si viteza avionului. Si surprinzator, pentru tine, chiar functiona.
          Si de curiozitate, tu stii cum functioneaza o antena parabolica? Dupa aberatiile si ineptiile pe care le debitezi, ma indoiesc.
          Probabil ca tu faci parte din categoria celor care inca cred ca soarele se invarte in jurul pamantului :)
          • -4 (4 voturi)    
            Raspuns pentru Adrian - a fi aprobat... (Duminică, 6 decembrie 2015, 16:42)

            anonimi [anonim] i-a raspuns lui Adrian

            Adrian, inca nu-mi esti prieten visatorule! Nu esti atent la ce-am scris din prea multa nesiguranta de sine. Am spus deasupra oceanelor...
            In legatura cu plimbarile cu avionul, vad ca n-ai observat inca ca Pamantul este de fapt un plan si nu un glob.
            Inainte sa folosesti cuvinte grele, cerceteaza si vino cu dovezi irefutabile in sprijinul celor spuse de matale.
            Altfel nu ai credibilitate.

            Inca unul pacalit de sistem! Cu parere de rau remarc aceasta situatie. Dar totusi, viata merge inainte.

            Din observatiile cotidiene, romanii in general sunt prea indocrinati spre a chestiona ceva sau spre a cerceta altceva, in afara de ce le toarna oficialitatile aka autoritatile. Procentajul este covarsitor in defavoarea dezvoltarii armonioase a fiecarui individ.

            Sa speram ca la un moment dat, boborul spalacit pe creier va intelege!

            Pana atunci, Adriane, IESI dinTRANSA!

            https://www.youtube.com/watch?v=fXTttOzBwLo

            A propos, soarele si luna se invart deasupra planului Pamant!
            • +2 (2 voturi)    
              ma bucur (Duminică, 6 decembrie 2015, 17:47)

              Florin [anonim] i-a raspuns lui anonimi

              ca sunteti anonimi. Sunteti multi acolo in pestera?
              Ai dreptate pamantul este plat. Altfel cei de pe partea ailalta ar cadea toti in cap, nu-i asa? Si Soarele? Ala de unde vine si unde se duce? Cum se invart deasupra planului? Pai tu ai lumina non-stop? Incearca tu sa te invarti deasupra mesei. O pierzi vreodata din vedere? Oare daca navighezi mult pe mare, ajungi intr-un loc unde stai ca pe bancuta cu picioarele atarnate?
              Dragi Romani. Dati banii la biserici si inchideti scolile! Numai asa ne vom izbavi! Amin!

              Iti multumim ca ne-ai scos din intuneric!
            • -2 (2 voturi)    
              Acum inteleg (Duminică, 6 decembrie 2015, 18:21)

              Florin [anonim] i-a raspuns lui anonimi

              Tu si cei ca tine faceti parte dintr-o conspiratie impotriva Bisericii si a Crestinatatii sau a Religiilor. Ce ma face sa cred asta? Citind articolele voatre, sentimentul predominant care ma incearca este cel de revolta impotriva bisericii si a religiilor in general. Sunt absolut sigur ca sunt multi ca mine. Daca Voi veti continua tot asa, in curand religiile vor disparea, bisericile se vor transforma in hoteluri, cafenele etc (vezi Scotia, Canada, Franta etc). Asa ca am pentru tine doua cuvinte: Piei Satana!
            • +1 (1 vot)    
              Ma bucur ca pamantul e plan (Duminică, 6 decembrie 2015, 19:30)

              Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui anonimi

              Am insa o singura problema: cum naiba de dispare sub orizont. Sa inteleg ca nu am ochii buni? Ok. Recunosc. M-am uitat prin binoclu. Si culmea: dispare in acelasi loc. Mai ca incep sa cred ca il inghit varcolacii.
            • +3 (3 voturi)    
              ?? (Duminică, 6 decembrie 2015, 20:55)

              Adrian [anonim] i-a raspuns lui anonimi

              Nu știu ce-ar trebui să mă îngrijoreze mai mult... că ești plătit să scrii aberații sau că tu chiar crezi în aceste aberații?

              Sistemul GPS funcționează și pe oceane, sunt vapoare care-l folosesc cu succes. Cam toate vapoarele de pe oceane. Și da, un GPS

              Nu mi-ai spus dacă știi cum funcționează o parabolică. Dacă nu, interesează-te. Poate o să afli motivul pentru care farfuria stă gură cască în sus. Și de ce se pierde semnalul dacă o miști câțiva centimetri.

              Stația spațială internațională se învârte în jurul pământului undeva la 400 km distanță. Și poate fi văzută cu ochiul liber. Dacă ai un telescop sau un binoclu foarte bun poți vedea chiar mai mult decât un punct foarte luminos ce se mișcă rapid printre stele. Asta cum o explici?

              Să trecem acum la dovezi irefutabile. Dacă pământul este plat și gravitația nu există, atunci ce este sub pământ? O broască țestoasă sau patru elefanți? Sau toți cinci? Dacă sap o groapă foarte adâncă, ce găsesc? Cât de adâncă trebuie să fie, ca să ajung în partea cealaltă? Dacă ajung în partea cealaltă ce se întâmplă? Cad? Unde cad? De ce cad? Dacă nu cad, spune-mi de ce nu cad.

              La ce distanță se învârte soarele pe deasupra pământului ăsta plat? Dar luna? Care este dimensiunea soarelui? De ce nu este luminat tot pământul simultan? Încearcă să te joci cu o lanternă deasupra unei mese, ca să înțelegi ce vreau să spun.

              Exploziile solare sunt pe bune? Soarele are aceleași dimensiuni cu luna? Dacă da, atunci de ce în timpul eclipselor totale de soare se suprapun perfect? N-ar trebui mai curând să se ciocnească? Soarele și luna sunt plate? Dacă nu sunt plate cum sunt? Sunt sfere?
              De ce soarele trimite energie și luna nu? Cred că ai observat că la soare te poți arde, dar la lună nu prea... Care este cantitatea de energie trimisă de soare? Ce este lumina? O undă electromagnetică sau un fascicul de materie? Care este viteza luminii? Este finită sau infinită? Ce sunt stelele? De ce luminează? De ce nu le vedem ziua? De ce apar la eclipse?
              • +2 (2 voturi)    
                Exista un punct in care anonimul poate fi corect (Duminică, 6 decembrie 2015, 22:30)

                Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

                Daca universul ar fi de fapt o simulare a unui calculator extrem de puternic iar noi niste "sims" atunci am fi captivi in a vedea aceasta simulare ca pe realitate.

                Ceea ce insa anonimul nu vede este ca:

                1. Daca noi am fi niste sims, atunci aceasta simulare ar fi pentru noi REALITATEA. Conform tuturor normelor de intelegere, etc, aceasta simulare ar fi cat de clar reala.

                2. Cum anonimul nu e la comenzile simularii, inseamna ca este si el un sim. Deci faptul ca ne indeamna la trezire este lipsit de orice fundament intrucat oricum nu putem face nimic pt a opri simularea. Este ca si cum doi electroni se decid sa se trezeasca si sa ... ce? Nu va mai merge universul fara ei?

                3. Anonimul ne indruma sa nu ne mai luam dupa ecuatii ci dupa "bunul simt". "Eu mint" este un paradox logic, ce "bun simt" mai aplicam atunci? Daca am construi avioanele plecand de la "bun simt" inca am folosi unelte de silex. Pana si cand homo neandertaliensis a luat de la homo sapiens sapiens doua oi si le-a platit cu 4 scoici a gandit, fara sa vrea, o ecuatie.
        • +1 (1 vot)    
          Hahahaha (Duminică, 6 decembrie 2015, 19:28)

          Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui anonimi

          Hai ca m-ai dat gata. Daca tu vii cu un GPS de duzina normal ca nu ai semnal in avion. Ia tu un Garmin profesional, da, costa de la 1000 de koko in sus si vei avea semnal perfect in mijlocul avionului, scaunul de langa toaleta.
        • +1 (1 vot)    
          GPS (Duminică, 6 decembrie 2015, 19:33)

          Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui anonimi

          Hai sa iti mai spun ceva: pe acoperisul cladirii unde am birourile se afla o antena de corijare a GPS-ului. Intr-o incepere in cladire exista un ceas atomic si acesta e trimis catre satelitii GPS ca sa verifice daca timpul lor e ok si antena are coordonatele precis masurate geodezic.

          Daca satelitul constata ceva diferente anunta controlul care ia masuri pentru corijarea orbitei sale. In lume exista 24 de astfel de antene, cate una pe fiecare meridian.
  • +9 (13 voturi)    
    :-) (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 21:57)

    Soljenitin [utilizator]

    In timpul asta agentia spatiala sovietica mananca lipici.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu inteleg (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 23:07)

    Gica [anonim]

    de ce toate fotografiile prezentate de NASA sunt alb-negru.
    • +1 (1 vot)    
      De banda, de filtru (Luni, 7 decembrie 2015, 17:10)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Gica

      Motivele:

      1. Grayscale ocupa net mai putina banda decat o fotografie color. Nu discutam de compresie cu sau fara pierderi. O fotografie JPEG este buna pt poza bunicii insa foarte proasta daca e vorba de un RMN pt ca tumora poate fi mascata de algoritm. Se prefera deci format fara compresie sau cu compresie fara pierderi.

      2. Filtre. Nici una din aceste sonde nu face pozele cu o camera de tip iPhone. Se fac multiple poze prin multiple filtre pentru a capta diferite lungimi de unda ale luminii. Cand se recombina, cat dam fiecarei lungimi de unda? Exemplu: o piatra verde pe Terra (atmosfera albastra) este gri pe Marte (atmosfera galben-rosiatica). Ce culoare are piatra? Gri sau verde?
  • 0 (2 voturi)    
    Nimic deosebit (Duminică, 6 decembrie 2015, 13:22)

    worker [anonim]

    Se vad pe suprafata planetei locurile in care rusii au cautat petrol pe Pluto. Nu este.

    (din moment in moment Presedintele Putin este asteptat pentru o declaratie de presa pe acest subiect)
  • +1 (1 vot)    
    Imposibil (Luni, 7 decembrie 2015, 14:58)

    Porcurorul General [utilizator]

    Stiu ca nu iti place matematica insa iti pot demonstra ca ceea ce spui e o gogomanie. Matematic.

    Zbor fara escala: orasul sursa A (in emisfera nordica) si destinatie B (in emisfera sudica). Esti de acord cu definitia? Cred ca da. Inversand sursa cu destinatia (nord/sud) nu schimba definitia. Daca vrei putem zice orasul A in emisfera X si orasul B in cealalta.

    Zbor cu escala: orasul sursa A (fie nord), escala E si destinatia B (fie sud).

    Unde poate fi escala: pai simplu - ecuatorul este o linie imaginara (pt dvs reala, intre cele doua fete plate ale Terrei), deci nu poti parca avionul pe ea, avand doar o singura dimensiune (doar Terra e plata). In cazul sferic doua dimensiuni, insa avionul e totusi 3D ca noi toti.

    Rezulta ca escala E este ori in nord, ori in sud. DECI: daca E este in nord, drumul EB este un zbor nord-sud fara escala. Daca E este in sud, atunci drumul AE a fost un zbor nord-sud fara escala.

    PS: Cat despre zboruri reale: Dubai - Sidney este un zbor din ala interzis. Operat in mare taina de Emirates.
  • 0 (0 voturi)    
    Test (Miercuri, 9 decembrie 2015, 19:41)

    Nu Conteaza [anonim]

    Test, 2 - 10, 2 - 10.