VIDEO Raza misterioasa intr-un sistem de doua stele, in care o pitica alba "biciuieste" o pitica rosie

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 28 iulie 2016, 14:38 Science - Spatiul

Raza de radiatie intr-un sistem binar aflat la 380 ani lumina de Pamant
Foto: Captura YouTube
Astronomii ce folosesc Telescopul Hubble, impreuna cu alte telescoape de la sol si din spatiu au descoperit un nou tip exotic de sistem binar (cu doua stele): in sistemul AR Scorpii o stea alba pitica ce se roteste rapid accelereaza electronii aproape de viteza luminii, scrie spacetelescope.org

Aceste particule de inalta energie elibereaza raze de radiatie ce biciuiesc pitica rosie din sistemul binar si cauzeaza pulsatii dramatice la fiecare 1,97 minute, cu radiatii de la ultraviolet la radio. 

In mai 2015, un grup de astronomi amatori din Germania, Belgia si Marea Britanie a observat un sistem solar ce prezenta un comportament nemaivazut pana acum. 

Observatiile ulterioare, facute cu mai multe telescoape de la sol si din spatiu, au revelat adevarata natura a acestui sistem.  

AR Scorpii este plasat in constelatia Scorpion, aflata la 380 de ani lumina de Pamant. 

Este compus dintr-o pitica alba ce se roteste cu viteza mare, cu o dimensiune cat cea a Pamantului, dar avand masa de 200.000 de ori mai mare si o pitica rosie rece ce are o treime din masa Soarelui nostru. 

Ele se invart una in jurul celeilalte la fiecare 3,6 ore, intr-un dans cosmic extrem de precis, scrie publicatia citata. 

Surprinzator, acest sistem binar prezinta un comportament brutal. 

Extrem de magnetica, si rotindu-se cu rapiditate, pitica alba accelereaza electroni aproape de viteza luminii. 

Pe masura ce aceste particule de inalta energie traverseaza spatiul, ele elibereaza radiatii precum fasciculul unui far maritim, fascicul ce biciuieste suprafata piticei rosii, facand ca intregul sistem sa se lumineze si sa se intunece la fiecare 1,97 minute.  



Aceste pulsatii includ radiatii pe frecvente radio, care nu au mai fost detectate niciodata la un sistem cu o pitica alba.  

Proprietatile observate la AR Scorpii sunt unice si misterioase. 

Radiatia pe o scala larga de frecvente indica emisii de electroni accelerati in campuri magnetice, ce pot fi explicate de pitica alba.  

Sursa electronilor, totusi, este un mare mister, nefiind clar daca sunt asociati cu pitica alba sau cu companioana ei mai rece.


Citeste mai multe despre   




















7128 vizualizari

  • -8 (10 voturi)    
    Sadomasochism... (Joi, 28 iulie 2016, 15:11)

    OvidiuStoica [anonim]

    galactic, cosmic, interstelar
  • +4 (4 voturi)    
    Titlul (Joi, 28 iulie 2016, 15:47)

    ICosmin [utilizator]

    ...e de-a dreptul psihedelic. :))
  • +3 (3 voturi)    
    pitică roşie? (Joi, 28 iulie 2016, 16:02)

    mihaicj [utilizator]

    ///... de fapt e o pitică albă şi o GIGANTICĂ roşie, nu există stele pitice rosşii.
    • -1 (1 vot)    
      imi scuzati ignoranta, (Joi, 28 iulie 2016, 16:46)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui mihaicj

      dar imaginile si filmul sunt reale sau facute pe calculator?
    • +2 (2 voturi)    
      Ce mai e azi un gigant si o pitica (Joi, 28 iulie 2016, 17:08)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui mihaicj

      Azi esti gigant maine pitic. :-)))
    • +2 (4 voturi)    
      dA (Joi, 28 iulie 2016, 17:44)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui mihaicj

      Exista si pitice rosii, sunt cam 80 % din stelele din galaxia nostra. (de ex. Proxima Centauri). Sunt cam jumatate cat Soarele, cu temp mai mica decat Soarele. Unele au sistem solar, planete.
      Soarele nostru va deveni o gigantica rosie si va "inghiti" Mercur, Venus si probabil si Pamantul. Asta cam in 5 miliarde de ani. Deci ne aflam cam la jumatatea vietii lui.
    • 0 (0 voturi)    
      se vede (Marţi, 2 august 2016, 11:06)

      Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui mihaicj

      Eraorea este numai in totu.
      Din simulare, inclusiv imaginea folosita in articol, se vede clar ca steaua alba care "biciuieste" este pitica, iar cea rosie este gigantica!
      indiferent care era masa initiala a stelei, cand ajunge in faza de giganta rosie, anvelopa gazoasa se dilata enorm, de unde si dimensiunea imensa ...
  • +1 (3 voturi)    
    Atentie ! Vorbeste acum un astronom amator! (Joi, 28 iulie 2016, 21:45)

    Carpi [utilizator]

    Soarele este de vreo 320.000 x masa Pamantului!
    Deci rezulta ca steaua rosie este de 2 x MAI USOARA DECAT PITICA ALBA!!! - Totusi (aproape sigur) poate sa nu fie o gigantica Rosie pentru ca la o masa mult mai mica decat Soarele ,,grosul'' vietii sale lumineaza in Rosu !! nu in galben ca Soarele. In plus viata ei va fi mult mai lunga decat a Soarelui!

    Probabil va lumina vreo 20 miliarde de ani!

    Pitica alba este o stea batrana evolutiv. Daca a ajuns deja o pitica alba la doar 2/3 din masa Soarelui inseamna ca s-a format mult inaintea Soarelui!
    Ma depaseste problema asta :
    Cam ce procentaj din masa a pierdut la transformarea in Pitica alba prin explozie? 10%? 20%?
  • -1 (3 voturi)    
    l. romana (Vineri, 29 iulie 2016, 9:55)

    Ilidia [utilizator]

    Astrofizica ca astrofizica dar cu l. romana ce ai de impartit? Ca multi alti "destepti" folosesti cuvantul inexistent "cauzeaza" in loc de provoaca/ produce.
    • +1 (1 vot)    
      dA (Vineri, 29 iulie 2016, 15:33)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      Ca sa nu mai vb de invazia de virgule puse aiurea.