Sonda spatiala Schiaparelli, aproape de a ajunge pe Marte

de Sebastian Rotaru     HotNews.ro
Duminică, 16 octombrie 2016, 22:49 Science - Spatiul

Marte
Foto: NASA
Sonda spatiala europeana Schiaparelli, care cantareste 557 de kilograme, este pe drumul spre Marte. Aceasta s-a separat cu succes de nava mama, duminica la ora 14:42 GMT si este pe cale de a intercepta partea superioare a atmosferei Planetei Rosii. Misiunea sondei este studia, timp de cativa ani, comportamentul componentelor atmosferice ale planetei si posibilele forme de viata. Agentia Spatiala Europeana a declarat ca de acum nimic nu mai poate schimba cursul sondei, iar aceasta se asteapta ca miercuri sa ajunga pe Marte.

Dupa ce intra in atmosfera, modulul are sub 6 minute de a reduce viteza de intrare, de la 21.000 km/h la 0 km/h, anunta BBC.

Schiaparelli este un demonstrator tehnologic.

Singura incercare anterioara a organizatiei a reprezentat un efort de scurta durata- condusa de robotul UK Beagle 2 in 2003.

Aceasta nava a reusit sa faca un contact cu solul, dar nu a reusit sa implementeze panourile solare in mod corespunzator, blocand orice contact cu Pamantul.

Schiaparelli se astepata sa aiba o calatorie mai buna, desi are o operatiune de suprafata planificata pentru cateva zile si care va fi sustinuta de niste baterii.

Agentia Spatiala din Darmstadt, Germania, a confirmat separarea modulului de satelitul purtator- ExoMars Trace Gas Orbiter- datorita unei transmisiuni radio, cu o acoperire in peste 170 de milioane de kilometri de spatiu.

Nava Schiaparelli se afla acum pe drumul ei, iar nimic nu-i mai poate schimba traiectoria sau comenzile.

Secventa sa de aterizare, care va fi miercuri, este complet automatizata. 

In timp ce incercarea de aterizare va capta, fara indoiala, atentia mass media si atentia publicului in zilele urmatoare, Agentia Spatiala Europeana are, de asemenea, o foarte importanta misiune: aceea de a "parca" Trace Gas Orbiter pe Marte.

La 12 ore dupa ce Schiaparelli s-a desprins de nava mama, satelitul trebuie sa isi schimbe cursul pentru a evita sa cada in spatele modulului.

Modulul isi va petrece urmatorii ani studiind comportamentul componentelor atmosferice, cum ar fi metanul, vaporii de apa si dioxdul de azot. Cu toate ca acestea sunt prezente in cantitati mici, gazele- in special metanul- detin indicii despre starea actuala a planetei.


















5547 vizualizari

  • +4 (14 voturi)    
    Felicitari ARCA! (Duminică, 16 octombrie 2016, 23:00)

    fanegr1ja [utilizator]

    Felicitari celor de la ARCA pentru implicarea in proiect http://lunar.xprize.org/news/blog/weekly-space-news-mars-touchdown-next-week
    • -9 (13 voturi)    
      Arca (Duminică, 16 octombrie 2016, 23:30)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

      I-au luat americanii..too dangerous for Romania
    • +3 (9 voturi)    
      ARCA nu a făcut nimic. Si-a bătut joc. Șarlatani! (Luni, 17 octombrie 2016, 0:50)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

      Implicarea grupului ARCA, condus de [editat] Dumitru Popescu, în proiectul Exo Mars a fost o obrăznicie de proporții. [editat] nu a făcut altceva decât sa înalte deasupra Marii Negre, cu ajutorul unor baloane meteorologice, o capsula de forma unei oale care ulterior s-a desprins și cu bunăvoința unei parașute ordinare a aterizat în apa.

      Nici vorba sa testeze ARCA o parașuta capabila sa încetinească un lander de greutatea lui Schiaparelli de la o viteza interplanetara (orbitala, câțiva km/s) la sute de m/s de la care modulul este adus pe sol cu rachete de frânare în atmosfera ultra rarefiata a lui Marte.

      Ce a făcut Popescu reprezinta o gluma proasta. Testul sau, pentru care a luat bani, este la nivel de hobbyist, ceva care nu costa mai mult de 1000 dolari.

      Vezi clipul de aici:
      http://lunar.xprize.org/news/blog/weekly-space-news-mars-touchdown-next-week

      Text de tupeu care însoțește filmul de mai sus:
      "This Mars mission is a special one for XPRIZE, as former Ansari XPRIZE and Google Lunar XPRIZE competitor ARCA actually tested the parachutes for this very mission.
      Mars landings are notoriously difficult, but we have faith that the Schiaparelli lander will make it down safe. A congrats to ARCA on being part of such an exciting mission, and best of luck to the ExoMars team---we’ll be tuning in!"
      Sursa: http://lunar.xprize.org/news/blog/weekly-space-news-mars-touchdown-next-week

      Ma mir ca D. Popescu nu este încă arestat pentru escrocherie.
      • +4 (4 voturi)    
        Precizare cu privire la viteza deschidere parasuta (Luni, 17 octombrie 2016, 6:59)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Viteza la care se activează parașuta deasupra lui Marte este de 1700 km/h (472 m/s), într-o gravitație 1/3 din cea a Pământului și o densitate a aerului sub 1/100 atmosfere.

        ARCA a deschis parașuta la o viteza a baloanelor de câțiva metri pe secunda adică de vreo suta de ori mai mica decât cei 472 m/s și într-o atmosferă de aproximativ 100 ori mai densa ca pe Marte, adică nu a simulat nici pe departe condițiile de aterizare pe Planeta Rosie.
  • -3 (7 voturi)    
    Van Allen belt (Luni, 17 octombrie 2016, 1:59)

    contest [anonim]

    Cum a trecut ExoMars fara probleme cu aparatura sa prin magnetosfera terestra, oare?
    • +4 (4 voturi)    
      Exact asa cum (Luni, 17 octombrie 2016, 7:11)

      Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui contest

      Telefonul tau mobil supravietuieste pe birou langa setul acela de magneti de Neodymium ca niste bilute si cu un camp de cateva mii de ori mai puternic decat cel al Terrei.
      • 0 (2 voturi)    
        Multumesc! (Marţi, 18 octombrie 2016, 0:05)

        contest [anonim] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

        Si totusi nu inteleg, de ce, atunci, nu trimit si echipaj uman, deja! Cat despre aselenizari, abia prin 2030! :(
        Dinspre Van Allen belt nimic, chiar?!
        • 0 (2 voturi)    
          Pentru ce (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:59)

          Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui contest

          Un echipaj uman costa mult mai mult. Se numesc sisteme de mentinere a vietii. Pt un robot nu ai nevoie de presurizare sau oxigen. Toate costa. Daca le platesti tu integral te pot trimite chiar pe tine.

          Tu insa nu existi. Este doar ideea ta cu centurile acoperita de unstrat de piele, cel mai probabil ca sa nu faca fas.
          • -1 (1 vot)    
            https://en.wikipedia.org/wiki/Van_Allen_radiation_ (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:31)

            contest [anonim] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

            https://en.wikipedia.org/wiki/Van_Allen_radiation_belt
            Atat de ilogic, de lipsit de logica sunteti, ciudat! Daca nu exist, cum ziceti in ineptia urii ce va insufleteste, la ce v-ati inversunat sa ma improscati cu veninul dv.?!
            Daca nu exist, cum decretati dv., tot pe atat de nedemocratic, atunci cum imi atribuiti macar si "ideea ta cu centurile"?!
            Aveti macar amabilitatea de a va recunoaste lipsit de logica, fiindca nu presupun ca ati fi un decent people, sa recunoasteti ca mai si dezinformati, Van Allen Belt, magnetosphera terestra exista, exista si iar exista, fiind de mare importanta in explorarea deep space a Cosmosului!
            https://en.wikipedia.org/wiki/Magnetosphere
            • 0 (0 voturi)    
              Frumos text (Marţi, 18 octombrie 2016, 22:26)

              Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui contest

              Eu nu am contestat existenta centurilor de radiatie ci ineptiile spuse de dvs in comentariile de tipul "cum putem trece de centura de radiatii".

              "Cum a trecut ExoMars fara probleme cu aparatura sa prin magnetosfera terestra, oare?" Va psun eu: a trecut cu bine. Asa cum trece siu telefonul dvs prin campuri magnetice puternice. Da, lipseste ecranarea insa si particule ce spiraleaza in camp sunt mai putine decat in spatiu.

              Ati facut vreodata o analiza spectrala a Soarelui, ati masurat vreodata cu un magnetometru un camp magnetic, ati facut vreodata o analema (nu are legatura cu sexul)? Am cativa ani de studiu in astronomie in spate, nu Wikipedia. Stiti ce este hidrodinamica stelara? Stiti cum iau nastere fluxurile convective de plasma? Stiti ce cauzeaza un CME? Stiti care e perioada de inversie a polilor Soarelui si de ce are ea loc?
              • 0 (0 voturi)    
                Precious! (Miercuri, 19 octombrie 2016, 1:52)

                contest [anonim] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

                Multumesc pentru amabilitatea, desi neplacut paternalista, de a-mi raspunde, totusi!
                Cele sustinute de dvs. sunt foarte optimiste, ceea ce e chiar minunat!
                Insa astronautics si in special programul Apollo al NASA anilor '70, au starnit in USA, mari semne de intrebare, justificate de atmosfera Razboiului Rece si nu numai!
                Acestor varii teorii "conspirationiste" nu le sunt eu tocmai, izvorul nazdravan, nici prin gand!
                Desi nu exist, ma consolez la gandul ateist ca nici bunul Dumnezeu nu e, prezint inca o data reverentioase salutari! :-)
                • 0 (0 voturi)    
                  Yeeeeeee (Miercuri, 19 octombrie 2016, 7:15)

                  Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui contest

                  Si am ajuns la punctul care va place atat de mult, anume ca de fapt nu exista sonde spatiale si nici misiunile pe Luna nu au fost pentru ca nu se poate trece de centura.

                  Ati venit pe ocolite, am discutat, m-ati acuzat ca am o problema in cap, ca la dvs e totul ok, ati venit cu referinte din Wiki si apoi bum: concluzia - misiunile sunt hoax si GCI de la NASA.

                  Ce-i drept, ati lucrat profesionist, prin invaluire.

                  Haideti sa va spun un secret: de fapt Terra e plata. Si veti gasi sute (daca nu mii) de filmulete pe o alta reputata sursa de informatii: Youtube.

                  Ce bou am fost sa nu includ in lucrarea mea de doctorat si cateva referinte de pe Youtube si Wikipedia. Cica carti. Ha!
                  • 0 (0 voturi)    
                    Neeee, (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:56)

                    contest [anonim] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

                    cu permisiunea dv.! Sa rimeze.
                    Multumesc de increderea pe care o aratati impartasindu-ma din infricosatul secret al unei Terra Plattonica, daca asa o fi...
                    Jules Vernes si-a scris cartile la Bibliotheca, crezand ca "80 de zile in jurul Pamantului" e de viitor, cu toate ca fictiune!
                    Pe post de Biblioteca avem acum Wikipedia, YouTube sa ne traiasca, de!
                    Cat despre doctorat, nu va judecati cu asprimea de care ziceati! Sunt dintre environmentalisti, pentru veganism, vegetarianism, zilnic imi aduc contributia (click)pe Care2, thepetitionist, fara suparare! ;-)
                    Vechii Egipteni numeau Firmamentul instelat, Vaca Cereasca, soarele, zeul Ra, fiind chiar Vitelul de Aur, legendarul (idol)!
                    Programul Apollo era lovit de o anume perfectiune, fiind prea deodata OK!
                    Azi avem si Soyuz MS02, si Shenzhou 11, si ExoMars pe ici pe colo prin Cosmos!
                    Yeeeee :-) Thank you!
                    • 0 (0 voturi)    
                      Recititi-va (Miercuri, 19 octombrie 2016, 21:31)

                      Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui contest

                      Si incercati sa gasiti un inteles in textul dvs. Eu unul nu am gasit. Poate dorm.
          • -1 (1 vot)    
            https://en.wikipedia.org/wiki/Magnetosphere (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:41)

            contest [anonim] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

            https://en.wikipedia.org/wiki/Van_Allen_radiation_belt
            https://en.wikipedia.org/wiki/Van_Allen_Probes
            https://en.wikipedia.org/wiki/Dipole_model_of_the_Earth%27s_magnetic_field
            https://en.wikipedia.org/wiki/Earth%27s_magnetic_field
            https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_flare

            Exista, exista si iar exista Van Allen Belts, un prag important (de trecut cu succes) in high orbit fly & in deep space exploration!
            • 0 (0 voturi)    
              Nu de trecut cu succes (Marţi, 18 octombrie 2016, 22:26)

              Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui contest

              Ci trecut cu succes. Fara de.
      • 0 (0 voturi)    
        nu prea (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:48)

        contest [anonim] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

        va referiti la acelasi lucru, magnetii dv. nu sunt particulele de inalta energie ale Van Allen Belts, Earth's Magnetosphere!

        Mi-ati raspuns foarte neglijent, dar si nepoliticos, si intoxicant, dezinformator...comparand "mere cu pere", cum ziceti pe-aici.
        De ce va place sa mustruluiti?!
        • 0 (0 voturi)    
          Dar nici telefonul (Marţi, 18 octombrie 2016, 22:38)

          Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui contest

          Nu are ecranarea unei sonde spatiale si nici nu a fost facut cu acest scop. Culmea insa, telefoanele mobile pot supravietui si unei excursii la Cernobil.

          Am raspuns foarte aspru pentru ca de multe ori ati indus in eroare cititorii cum centura VA nu se poate trece, fiind un prag imposibil si ca de fapt oamenii nu au fost in spatiu sau pe Luna pentru ca exista acele centuri.

          Sondele au trecut cu succes de centuri. La fel si oamenii. Pentru ca se trece foarte, foarte repede prin ele. Timpul de expunere este redus la minim, undeva intre 15 si 20 de minute dureaza traversarea lor.
          • 0 (0 voturi)    
            Multumesc de atentie! (Miercuri, 19 octombrie 2016, 1:28)

            contest [anonim] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

            Uau, am "indus in eroare cititorii"?! Na, acum ma acuzati de vreun efect catastrofal asupra "cititorilor" dvs., care insa, au omis sa imi reproseze acest effect nociv, pentru ca, spre deosebire de dvs., probabil, inchipuindu-si ca n-as exista, nu s-au mai napustit care mai de care "cititor"(?!) sa ma linsheze, dand dovada de o buna functionare a logicii...ha ha, hmm!
            Cat despre Astronomie, va felicit ca nu desfiintati magnetosfera terestra dintr-un condei, inteleg, sunteti prieten bun cu stelele, Institutul Astronomic si Observatorul trebuie ca va si sunt la dispozitie, mai sa fie!
            Cu modestie imi permit sa va mentionez, tot de pe parlita asta de wikipedie, doar ca reper de precizie, pentru ca sa stim despre ce vorbim, nu de alta, despre telescopul Hubble, https://en.m.wikipedia.org/wiki/Hubble_Space_Telescope, anume:
            "among other satellites, often has its sensors turned off when passing through regions of intense radiation"
            Multumesc.
            • 0 (0 voturi)    
              Deci se poate trece de centura? (Miercuri, 19 octombrie 2016, 12:03)

              Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui contest

              Ca eu nu mai inteleg: deci Hubble poate trece de centura insa celelalte sonde nu pot sa treaca rezultand intr-un val de semne de intrebare coroborat cu un val de linkuri pe Wikipedia.
          • 0 (0 voturi)    
            Biologia spatiala (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:48)

            contest [anonim] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

            si medicina spatiala sau cosmica, la Rusi, erau abia la inceputuri, prin anii '70!
            Din cu totul alt domeniu, cu permisiunea dv., in lagarele lor, nazistii au sterilizat sute sau mii de prizoniere, expunandu-le, pe ascuns, unei doze anume de raze Roentgen, doar timp de o secunda...
            Nocivitatea "aureolelor" de protoni si electroni din magnetosfera terestra, pentru materia vie, e indubitabila!
            Sunt contra experientelor pe materia vie, contra vivisectiei!
            Biosfera a aparut pe o singura planeta telurica din sistemul "nostru" solar, Terra, intamplator, insa in conditii unice, irepetabile.
            Fragilitatea planetei albastre e mereu mai evidenta!
            Vulnerabilitatea biosferei terestre e heartbreaking!
            Daca as fi astronaut, cosmonaut, taikonaut ori spationaut whatever, as prefera interesul civil, celui military strategic, prudenta (preferabila) aventurismului si desigur, as recomanda foarte mare modestie, chiar abstinenta tuturor programatorilor deep space fly dar si finantatorilor, comerciali sau "pentagonali"...
            ;-)
  • +1 (3 voturi)    
    Corect ar fi amartizare (Luni, 17 octombrie 2016, 14:39)

    Gigantoraptor [utilizator]

    Aterizarea e doar pe Terra. Pe Lună aselenizezi, pe Marte amartizezi.
    • 0 (2 voturi)    
      Si pe Beta Pictoris B (Marţi, 18 octombrie 2016, 16:01)

      Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui Gigantoraptor

      Ce faci?

      Sa iti spun eu: in timp ce amerlocii dac racheta romanii se gandesc cum sa se numeasca asolizarea. Ha, ca nu stiai de termenul acesta...
  • 0 (0 voturi)