Profesorul japonez Shinichi Mochizuki afirma ca a rezolvat conjectura abc, una dintre cele mai importante probleme din teoria numerelor

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 11 septembrie 2012, 13:15 Science - Stiinte fundamentale


Lumea in general linistita a matematicienilor este animata de informatia ca una dintre cele mai importante probleme din teoria numerelor a fost rezolvata, scrie Nature. Profesorul Shinichi Mochizuki de la Universitatea Kyoto din Japonia afirma ca a demonstrat "conjectura abc", propusa independent de David Masser si Joseph Oesterle in 1985 si care stabileste o legatura intre numerele prime.

"Conjectura abc, daca este validata, rezolva dintr-o lovitura numeroase probleme diofantiene, inclusiv ultima teorema a lui Fermat", explica matematicianul Dorian Goldfeld, in revista Nature. Daca demonstratia lui Mochizuki este corecta, ar reprezenta una dintre cele mai mari reusite  ale matematicii secolului XXI, a adaugat acesta.

Conjectura contine numeroase probleme diofantiene, printre care si ultima teorema a lui Fermat, o teorema a teoriei numerelor enuntata de matematicianul francez al secolului al XVII-lea si care a ramas o enigma pentru matematicienii din intreaga lume timp de 350 de ani, potrivit Slate.fr. Teorema statueaza ca a la puterea n plus b la puterea n = c la puterea n nu are solutii numere intregi daca n este strict mai mare decat 2.

Pentru demonstratia sa, Mochizuki a dezvoltat tehnici pe care foarte putini alti matematicieni le inteleg si care utilizeaza noi 'obiecte' matematice. "La acest stadiu, este probabil singurul care le intelege deplin", spune Goldfeld. Demonstratia matematicianului japonez este detaliata in patru articole stiintifice, fiecare dintre ele bazat pe alte lungi articole.

Brian Conrad de la Universitatea Stanford explica: "Intelegerea unei demonstratii lungi si sofisticate poate necesita o enorma investitie de timp si vointa altor oameni de stiinta de a face o astfel de munca depinde nu doar de importanta anuntului ci si de istoria realizarilor autorului".

Or Mochizuki este cunoscut pentru seriozitatea muncii sale.

Conrad nu-si ascunde entuziasmul: "Ceea ce este excitant nu este doar faptul ca aceasta conjectura ar putea sa  fi fost rezolvata, dar ca tehnicile pe care trebuie sa le fi folosit sunt cu siguranta instrumente foarte puternice pentru rezolvarea unor viitoare probleme din teoria numerelor".


Citeste mai multe despre   



Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














13052 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Teorema lui Fermat (Marţi, 11 septembrie 2012, 13:33)

    CatalinBanu [anonim]

    Imi place ca in articol se prezinta Teorema lui Ferma, dar conjectura despre care se vorbeste nu. :)
  • +5 (5 voturi)    
    Fermat (Marţi, 11 septembrie 2012, 13:40)

    V.R. [utilizator]

    Asta cred ca era celebra problema despre care Fermat spunea ca demonstratia incape pe marginile paginii si o lasa ca exercitiu posteritatii. Pana la urma, abia in 1995 s-a demonstrat, dar pe vreo 10 pagini.

    Poate este vreun matematician forumist pe aici, sa ne lamureasca mai bine despre aceste lucruri...
    • +9 (9 voturi)    
      Excelent (Marţi, 11 septembrie 2012, 14:10)

      seraldis [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      articolul, ar fi nevoie de cat mai multe. Oare cand o sa se intaleaga si natiunea asta ca exista mai mult decat "Acces Direct", "maruta", "Kapatos", Antene, Realitati, OTV........
      • +1 (1 vot)    
        Asa e, (Miercuri, 12 septembrie 2012, 10:39)

        releu [utilizator] i-a raspuns lui seraldis

        si in Franta, si SUA si Germanai, sunt zeci de emisiuni tv, care dezbat teoremetele lui Fermat si ale altora, cu ratinguri uriase si toate transmise la timo de maxima videoauditie
    • +5 (5 voturi)    
      Nu e asta! (Marţi, 11 septembrie 2012, 14:24)

      coco04 [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      Marea teorema a lui Fermat (x la puterea n plus y la puterea n e diferit de z la puterea n unde x,y,z sunt numere intregi iar n e mai mare de 2) a fost "inchisa " de Andrew Wiles in 1993.
      • 0 (0 voturi)    
        Adaugire (Marţi, 11 septembrie 2012, 14:27)

        coco04 [utilizator] i-a raspuns lui coco04

        ...intregi,nenule.
      • 0 (2 voturi)    
        Nu chiar (Marţi, 11 septembrie 2012, 14:43)

        seraldis [utilizator] i-a raspuns lui coco04

        Andrew a demonstrato indirect!!! Prea multi de daca. Trebuie demonstarta in "stilul" Fermat!!!
        • +1 (1 vot)    
          Nuante (Marţi, 11 septembrie 2012, 16:10)

          coco04 [utilizator] i-a raspuns lui seraldis

          Dincolo de demonstratia directa sau indirecta (algebric sau geometric (curbe eliptice)
          nu e sigur ca Fermat a demonstrat-o iar daca a demonstrat-o nu e sigur ca demonstratia a fost corecta,lasand deoparte exotismul remarcii cu coltul de hartie) ceea ce intereseaza dpdv matematic este validitatea conjecturii,adica daca ea este adevarata sau nu.
    • 0 (0 voturi)    
      rock (Miercuri, 12 septembrie 2012, 15:27)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      la noi se pun intrebari la CCR daca 46>50 .LOL
  • +2 (2 voturi)    
    conjectura abc (Marţi, 11 septembrie 2012, 14:37)

    b0gdan [utilizator]

    Formularea conjecturii abc e mai complicata, nu asa simpla ca cea a lui Fermat. Detalii aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Abc_conjecture
    • +4 (4 voturi)    
      adresa (Marţi, 11 septembrie 2012, 17:04)

      Jorjica [utilizator] i-a raspuns lui b0gdan

      Asta pare mai bine explicata.

      http://abcathome.com/conjecture.php

      Totusi, e cam greu de inteles pentru mine. O fi trebuit sa dau BAC profesional...
  • 0 (14 voturi)    
    Nature? E CLAR! (Marţi, 11 septembrie 2012, 17:10)

    Vizitiul [utilizator]

    E coada lui Basescu aici! Oricum, conjectura usl, nu o rezolva nimeni!
    • -1 (7 voturi)    
      Gata, m-ai luminat! (Marţi, 11 septembrie 2012, 20:42)

      tedycv [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      E ca si "conjectura" la manuscrisul Voynich. Ramane insa valabila o intrebare: si daca totusi Basescu le rezolva pe amandoua? E"Nature", "E CLAR", care E?
    • +3 (7 voturi)    
      atata poti? (Marţi, 11 septembrie 2012, 22:49)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      nu poteai sa te abtii sa nu murdaresti forumul cu basescu si usl-ul tau
    • +3 (3 voturi)    
      cind (Miercuri, 12 septembrie 2012, 12:27)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      faci o ironie, aici trebuie sa specifici atentie ironie, ca sint multi incrincenati si cam fara simtul umorului.
      • 0 (0 voturi)    
        Asa e (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 16:47)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Dar e treaba lor daca vor sa-si traiasca viata in totala amaraciune fara pic de zambet :)
  • 0 (0 voturi)    
    Integrala Riemann si conjectura numerelor prime (Vineri, 14 septembrie 2012, 9:27)

    WoodTiger [utilizator]

    Integrala Riemann si conjectura numerelor prime se poate demonstra si prin numerele prime luate ca exemplu sa zicem 1 3 5 7 11 13 19 se face suma lor si se aduna cu 1/365 din Teorema Bayes si se obtine frecventa de aparitie a unui nou numar prim.
  • 0 (0 voturi)    
    hmmm ... (Miercuri, 3 octombrie 2012, 3:34)

    totedati [utilizator]

    păi dacă a reușit performanța să demonstreze logic conjectura asta înseamnă că la fel de logic ar trebui să poată spune dacă « highest quality triples » trece sau nu de 1,7!

    deocamdată din calculul brut a vre-o 10^20 tripleți de numere coprime q cel buclucaș n-a trecut de 1,7 cel mai mare q fiind 1.6299

    logica elementară ar trebui să ne permită să găsim limita lui q dacă conjectura e demonstrată