VIDEO Marea Bariera de Corali este distrusa si nu mai poate fi salvata

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 29 mai 2017, 17:41 Science - Stiintele vietii

Aproximativ 95% din Marea Bariera de Corali este afectata de fenomenul de albire, sustin oamenii de stiinta, care considera ca formatiunile coraliene nu mai pot fi salvate, potrivit The Telegraph.

Oamenii de stiinta  au concluzionat ca Marea Bariera de Corali nu mai poate fi salvata, pentru ca se afla intr-un grad avansat de degradare din cauza schimbarilor climatice.

Astfel, reciful a fost grav afectat de incalzirea oceanelor, iar in jur de 95% sufera de albire, potrivit oamenilor de stiinta care au observato-o in 2016.


Experții au declarat că funcția ecologică a recifului trebuie menținută cât mai mult posibil în următorii ani, însă reciful însăși nu va fi salvat în forma sa actuală.

O comisie de experți înființată de guvernul australian a spus că obiectivul mai mic de a "proteja funcția ecologică" a recifului este mai realist decât salvarea acestuia.

Potrivit Autoritatii Parcului Maritim, “Conceptul de menținere a funcției ecologice "se referă la echilibrul proceselor ecologice necesare pentru ca întregul ecosistem de recif să persiste, dar poate într-o altă formă, dar compoziția si structura poate diferi de ceea ce se vede astăzi".

Ei au spus că sunt "uniți în preocuparea lor cu privire la seriozitatea impactului cu care se confruntă Reciful și au ajuns la concluzia că înălbirea coralului de la începutul anului 2016 a schimbat fundamental Reciful”.

"Membrii au convenit asupra faptului că, în timpul vieții noastre și sub ochii nostri, zone importante din Marea Bariera de Corali și din ecosistemele din jur se confruntă cu daune majore pe termen lung, care pot fi ireversibile, cu excepția cazului în care se iau măsuri acum”, arata declaratia oamenilor de stiinta.

Pentru ca se crede ca inalbirea recifului este cauzat de incalzirea globala, reducerea emisiilor de carbon este parte integranta a planurilor de mentinere a functiei ecologice a Recifului.






Citeste mai multe despre   



















6668 vizualizari

  • +13 (23 voturi)    
    Ne va aburi un blond ciufulit... (Luni, 29 mai 2017, 17:56)

    JestersTear [utilizator]

    .. ca nu exista schimbari climatice. Asadar furnalele si fabricile trebuie sa fumege pentru ca oamenii, nu-i asa, nu vor decat sa munceasca.
    • -1 (1 vot)    
      Pentru cultura ta (Marţi, 30 mai 2017, 7:54)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      in formare: PIB-ul USA e realizat in proportie de 75% in economia de servicii si numai 25% in manufactura. America poate construi in acelasi ritm inca 400 de ani fara sa aiba probleme de resurse naturale sau poluare.
      • 0 (0 voturi)    
        Iar pentru corecta informare... (Marţi, 30 mai 2017, 12:30)

        JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        ... ar trebui sa citim "programul de guvernare" al lui Trump si sa vedem cu cate procente isi doreste sa creasca peste cele 25%, evident intr-o mare nepasare fata de mediu.
        Acum gandeste-te 7-8% peste 25% dintr-un colos, tot un colos este.
        Iar impactul negativ in mediu ma indoiesc ca este liniar.
  • +13 (15 voturi)    
    China o sa mai faca vreo 2-3 insule acolo! :( (Luni, 29 mai 2017, 18:12)

    liviul2006 [utilizator]

    si-asa SUA nu prea respecta acordurile de mediu, fondurile mari se duc in bagarea pe gat a democratiei in tari care nu cred ca vor fi vreodata democratice, si nici nu cred ca vor.
  • +18 (22 voturi)    
    Direct si la obiect: (Luni, 29 mai 2017, 18:16)

    _eu_ [utilizator]

    In fapt, nimanui nu ii pasa de mizeria pe care o lasa in urma. Declarativ toti sunt ecologisti, insa in practica nu se dau jos din masina, cumpara plastic zilnic, cumpara produse inutile etc.

    Cati oameni au plantat in viata lor un copac? Cati oameni recicleaza plasticul? Cati oameni lasa masina acasa (ma refer la cei care au masina) si pleaca la servici pe bicicleta? Restul e "vorbe goale" - vroiam sa zic bull shit ca sa fac acordul!
    • +6 (6 voturi)    
      Cati au plantat? Sau cati au crescut un copac? (Luni, 29 mai 2017, 19:27)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui _eu_

      Multimea celor au plantat un copac include o submultime (mult mai mica) a celor care s-au asigurat ca acel copac va si creste...
    • 0 (2 voturi)    
      Mai citeste ! (Marţi, 30 mai 2017, 8:01)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui _eu_

      America are 27 de milioane de acri de padure in plus fata de ce avea cand a fost descoperita de Columbus!
      • 0 (0 voturi)    
        Foarte interesant... (Vineri, 9 iunie 2017, 12:25)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        Sursa unde ati citit acest lucru spune si cum s-a masurat cu atata precizie suprafata padurilor nord-americane pe vremea lui Columb?