Vacile "ar trebui modificate genetic pentru a nu simti durere"

de Mihai Cimpoesu     HotNews.ro
Marţi, 8 septembrie 2009, 23:41 Science - Stiintele vietii


Animalele ar putea fi modificate genetic pentru a nu simti durere, lucru ce ar permite oamenilor sa savureze hamburgerii si fripturile fara a se simti vinovati, a sugerat filosoful Adam Shriver de la Washington University din St. Louis, Missouri. Acesta si-a argumentat afirmatia spunand ca exista o ratiune morala pentru modificarea codului genetic al vacilor, pasarilor si alte animale crescute pentru carne, scrie The Telegraph.

"Daca nu putem renunta la agricultura industrializata, ar trebui macar sa facem tot ce ne sta in putinta pentru a minimaliza suferintele provocate", a declarat filosoful in revista Neuroethics. "Propun aceasta solutie care ne permite sa consumam carne in continuare dar sa evitam suferinta animalelor".

Cercetatorii au stabilit deja ca soarecii de laborator lipsiti de o anumita gena sunt mai putini sensibili la caldura si presiune.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1834 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Murphy avea dreptate 100% ... Ma jur (Miercuri, 9 septembrie 2009, 0:01)

    marius [anonim]

    mai ales prin citatul "Populatia planetei e in continua crestere, dar nivelul inteligentei ramane acelasi".
    Ce fras mah cu asemenea specimene? specimene peste specimene rasar k sa vada cine e mai tampit...
    Vai si amar de lumea asta. Traim intr-o lume unde fiecare prost e bagat in seama si desteptii sunt dati la o parte si facuti prosti, iar capul populatiei este umplut cu prostiile prostilor
    • -1 (3 voturi)    
      Solutii in loc de injuraturi si bashcalie (Miercuri, 9 septembrie 2009, 1:56)

      Alias Agnimal [anonim] i-a raspuns lui marius

      1. unei majoritati de umani le place sa consume carne. Pt a o avea sunt obligati sa ucida animale. Animalele sufera cand sunt omorate. Astfel, pt a-si satisface pofte oamenii ucid si provoaca suferinta. E un fapt, o realitate, genul de adevar despre care carnivorii evita sa vorbeasca prea mult, inclusiv copiilor lor !

      2. e totusi nevoie de consumul de carne, e si moral? Da, zic oamenii de stiinta care demonstreaza ca unii aminoacizi esentiali vietii se gasesc doar in carne. Da, zic preotii care arata ca asa e oranduirea fireasca lasata de Dumnezeu (oricum ar fi numit el), flora si fauna Pamantului e lasata de divinitate pt a servi umanitatea, care umanitate se presupune ca drept recunostinta il serveste pe Dumnezeu.

      3. numai ca lanturile astea de explicatii si cauzalitate sunt rupte astazi! Stiinta a descoperit ca e suficient sa consumam proteine animale din oua, lapte sau pesti (care practic nu sufera si adesea nici nu-si dau seama ca mor, spre deosebire de un porc sau o vaca, ce au inteligenta unui copil de 1-2 ani !) si nu mai e nevoie de abatoare decat pt. placerea noastra pur egoista. Iar umanitatea in general isi bate joc de creatia divina, in care nici nu mai crede, asa ca relativismul asta moral/religios/axiologic il descalifica pe Om sa mai fie Stapan peste lumea lasta de Demiurg.

      4. in concluzie, puteti fi semi-vegetarieni, mancati oua, lactate, peste, refuzati sa mancati din cadavre de animale si incercati sa ganditi holistic, priviti ceea Terra ca pe un tot creat de cine vreti voi, care merita respectat si protejat.
      La naiba, pana si Hitler era vegetarian, iubea animalele si a initiat primul program politic ecologic din istoria Europei ! Sau nu stiati asta?

      5. Asa ca filosoful american are dreptate: decideti odata, vreti sa faceti animalele sa sufere cand mor sau nu? sadici sau ipocriti? Daca va pasa de "morala" si vreti si carnatu in farfurie, lasati genetica sa va rezolve constiinta de ucigasi. E gratis !
      • +1 (3 voturi)    
        ... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 8:56)

        Gigi Maybachistu' Oier [anonim] i-a raspuns lui Alias Agnimal

        De ce oare vegetarienii aduc argumentul suferintei animalului sacrificat, dar n-au nicio ezitare in a manca pesti, crustacee si alte forme de viata? Suna la fel de absurd ca si scandalurile presarate cu ameninatari cu moartea la adresa vanatorilor, incepute de oameni care in timpul liber pescuiesc, de parca e mai putin grav sa manaci un crap decat un iepure :)
        • 0 (0 voturi)    
          durere (Marţi, 29 iunie 2010, 17:54)

          Irina [anonim] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' Oier

          Se bazeaza pe faptul ca, cu cat forma de viata este mai sus pe lantul evolutionist, cu atat este mai dezvoltat sistemul nervos, rezultand astfel un potential de a simti durerea mai crescut- daca durerea poate fi cuantificabila.
        • 0 (0 voturi)    
          vegetarieni adevarati (Marţi, 17 iunie 2014, 17:53)

          Act White [anonim] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' Oier

          Aia nu-s vegetarieni, ci doar fandositi ignoranti pe deasupra, preocupati cica de starea lor de sanatate si de egourile lor infatuate. Un vegan adevarat e vegan si atat.
      • +3 (3 voturi)    
        aminoacizi (Miercuri, 9 septembrie 2009, 9:46)

        zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui Alias Agnimal

        1. pestii sufera, defapt chiar foarte clar, ai sti asta daca ai fi avut macar un acvariu mic acasa

        2. oua => suferina gainilor crescute in custi mai mici ca ecranul la care te uiti acum (latura cubului); in plus, in industria oualelor, masculii trebuie sacrificati - ca ei nu fac oua.

        3. lapte => la fel ca la oua

        4. nu este demonstrat stiintific ca exista zeii religiilor populare si nici ca acestea pricep stiinta nutritiei

        5. aminoacizii pot fi produsi si de om. Acest fapt nu este discutat prea mult, nu stiu exact de ce dar suspectez mari producatori de mancaruri de origine animala. Exista peste tot in lume populatii care, din diverse motive, nu mananca nici un fel de carne, oua, lapte - de secole.

        5a. proteine (aminoacizi) multe se gasesc in ciuperci si frunze. Defapt sursa #1 de proteine pentru mamiferele ierbivore... sunt frunzele.

        5b. exista destui vegani (care nu mananca nimic animal) care au demonstrat ca nu le lipseste nimic din mancare, devenind sportivi de performanta si castigand multe medalii (chiar si culturisti).

        6. Hitler nu era vegetarian, acesta este alt mit.
        6a. Cei care au scris biografia lui Hitler noteaza, fara eschivare, ca Hitler iubea carnatii bavarieni si placina de vanat.
        6b. bucatarul lui Hitler a spus ca acesta iubea friptura de porumbel umplut
        6c. Nici un discurs public al acestui personaj nu mentioneaza ca e vegetarian sau ca ar vrea sa fie.
        6d. Nici unul din locotenentii lui Hitler nu au fost vegetarieni, iar vegetarianismul nu a fost promovat niciodata in randurile partidului
  • +1 (5 voturi)    
    DA, DA (Miercuri, 9 septembrie 2009, 0:06)

    Falco [anonim]

    Si nu s-a descoperit inca gena raspunzatoare pt prostie , daca ar reusi macar sa nu se mai imulteasca si aia ar fi ceva . Am modificat natura deja prea mult am intervenit in locuri in care poate nu trebuia sa umblam, da nu ne ajunge mai vrem , cu ce o sa ma ajute ca o sa scrie pe "hamburgerul" mincat : "vaca a ris cind i s-a taiat jugulara" ? Asa ca mai cautati gena pt prostie poate, poate schimbam lumea.
    • -2 (4 voturi)    
      sper sa o gaseasca rapid, dar... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 0:32)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui Falco

      nu ti-e frica de schimbare??? in alta ordine de idei: vedea-te-as friptura la cina de maine!
      • +1 (3 voturi)    
        ... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 11:42)

        ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        zaboo ? tu esti animal sau om ? dupa nick, se pare ca te identifici cu un animal ? Revino-ti in simtiri omule, nu esti animal
  • 0 (4 voturi)    
    sa nu ma simta durere... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 0:36)

    zdragomir [utilizator]

    Solutia este foarte simpla. Nu mai ucideti vaci. Modificarea genetica este o crima impotriva naturii si, spre deosebire de justitia romaneasca, natura chiar va face ceva in privinta acestor crime... (ex. boala vacii nebune, multumita faptului ca fermierii hranesc vaci ...cu alte vaci, pentru a creste cantitatea de proteine ...)
  • +2 (4 voturi)    
    eu zic ca... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 1:09)

    ionel [anonim]

    "filosofi" ca Mr Shriver ar trebui modificati genetic pentru a simti durere cand rostesc prostii
    • +2 (2 voturi)    
      buna gluma :) (Miercuri, 9 septembrie 2009, 11:43)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui ionel

      :))
  • +4 (6 voturi)    
    am eu o propunere mai buna (Miercuri, 9 septembrie 2009, 1:16)

    goe [anonim]

    Propun sa se modifice codul genetic al omului pentru a simti durere cand debiteaza tampenii.
    • +2 (2 voturi)    
      mai poti sa o spui odata (Miercuri, 9 septembrie 2009, 2:24)

      da asta da [anonim] i-a raspuns lui goe

      pacat ca filozofului nu i-a trecut asta prin cap pt prima oara
    • +1 (1 vot)    
      Tu esti nebun! (Miercuri, 9 septembrie 2009, 9:17)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui goe

      Esti nebun de legat! Daca omul ar simti durere caand debiteaza prostii, tu realizezi cata suferinta cumplita suplimentara fate de cea existenta acum ar fi pe Pamant??? :)))))))))))))))))))))
  • 0 (0 voturi)    
    Vaca modificata genetic (Marţi, 17 iunie 2014, 17:51)

    Act White [anonim]

    Daca le-ar iesi, ar fi ceva, dar oricum ar fi, sa manance ei vaci modificate genetic!!! Noi sa renuntam la carnuri si lactate care ne imbolnavesc si ne distrug, nelasandu-ne sa ne atingem potentialul de fiinte umane evoluate. Se poate obtine absolut orice preparat va puteti voi imagina, inclusiv fripturi, gratare, chiftele, sarmale delicioase din soia, lapte praf din soia (nemodificata genetic), ciocolata si orice alte chestii gustoase la care va puteti gandi din tot felul de cereale... Astia nu stiu cum sa mai traga de industria animalelor si sa isi pastreze clientii indoctrinati, indobitociti si nesanatosi (ca doar sunt mana in mana cu concernele farmaceutice si intermediarii lor, doctorii). Treziti-va si adoptati dieta care nu provoaca suferinta nici voua, nici copiilor vostri, nici sarmanelor animale chinuite de milenii.... E timpul sa evoluam si noi ca specie si sa ne umanizam cu adevarat! Ascultati de medicii si de nutritionistii cu simt moral si etic pentru viata, si nu de cei care izoleaza sanatatea fizica de cea psihologica.. aceia sunt falsii medici de care trebuie sa invatam sa ne ferim!