VIDEO Armata americana testeaza o "super-arma" - un lansator electromagnetic de mare putere

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 30 mai 2016, 18:14 Science - Tehnologie

Noul lansator electromagnetic al armatei americane, in teste
Foto: Captura WSJ
Inginerii armatei americane testeaza un lansator electromagnetic care poate imprima unui proiectil de 11 kg o viteza suficient de mare incat sa treaca prin sapte placi de otel lasand in urma o gaura de 12,5 cm. Arma este gandita pentru lupta navala dar si pentru atacuri asupra taberelor teroriste, scrie Wall Street Journal.

"Railgun"-ul, un lansator electromagnerit, nu are nevoie de explozibili sau praf de pusca, fiind alimentata, dupa cum indica si numele, prin sine electromagnetice care accelereaza proiectilul pana la viteze foarte mari - "un meteorit de lupta cu puterea de a transforma, pe viitor, strategiile militare", scrie WSJ citand sustinatorii noii arme.

In cazul armelor conventionale, acceleratia glontului scade treptat dupa ce se aprinde praful de pusca. Proiectilul lansat electromagnetic castiga viteza pe masura ce inainteaza pe teava cu o lungime de 9,7 m, iesind de pe teava cu o viteza de 7.242 km/ora.

"Va schimba modul in care luptam", a declarat amiralul Mat Winter, seful Biroului de Cercetare Navala.



Citeste mai multe despre   




















8501 vizualizari

  • +22 (30 voturi)    
    No problema, mujicii pregatesc Bata Magnetica (Luni, 30 mai 2016, 18:20)

    Wanheda [utilizator]

    Cu care insusi Cracanatul Suprem o sa respinga proiectilul. Trebuie doar sa invete nitel baseball.
  • -36 (42 voturi)    
    din ciclul (Luni, 30 mai 2016, 18:36)

    xanti [utilizator]

    Hai sa facem si noi propaganda ca rusii fac destul.
    O super arma creeata de o super armata dintr-o super tara in care oamenii dorm in cutii de carton, se drogheaza,se impusca in colegii ,o realizare de exceptie de care e mandra toata omenirea .
      #showComment#showComment#showComment
  • -32 (34 voturi)    
    cetățeanul american (Luni, 30 mai 2016, 18:49)

    deveselu [utilizator]

    Bv.. ceva bun pt societate nu face doar arme de distrugere în masă, mereu cauta ceva nou și care sa distrugă că-ți mai mulți oameni. Rușine
  • -23 (33 voturi)    
    Clasa a 6-a (Luni, 30 mai 2016, 18:57)

    newlook [utilizator]

    "In cazul armelor conventionale, acceleratia glontului scade treptat dupa ce se aprinde praful de pusca. Proiectilul lansat electromagnetic castiga viteza pe masura ce inainteaza pe teava cu o lungime de 9,7 m, iesind de pe teava cu o viteza de 7.242 km/ora."

    ========================================

    Pai si glontul "castiga viteza pe masura ce inainteaza pe teava". Pare incredibil, nu? Intr-adevar incredibil ca aceste legi ale fizicii nu au fost inca schimbate din perioada comunista, ca DNA nu se implica; totusi daca acceleratia (cu valori pozitive) scade, viteza continua sa creasca (Fizica clasa a 6-a (101) MCMLXXXIX - AC)
      #showComment#showComment
  • +10 (18 voturi)    
    Putin (Luni, 30 mai 2016, 19:14)

    adrian88000 [utilizator]

    ce parere are ?
  • -23 (25 voturi)    
    am inteles bine? (Luni, 30 mai 2016, 19:17)

    DrInOrice [utilizator]

    Are nevoie de o centrala de 25MW? Si vaporul trebuie sa care si o astfel de centrala? Atunci cum pot spune ca este o arma ieftina?
      #showComment#showComment
  • -16 (16 voturi)    
    Vorba cantecului... (Luni, 30 mai 2016, 22:39)

    Andy Latimer [utilizator]

    "Sanzi esti incendiara, maine vine era glaciara", dupa noaptea nucleara ce va urma...

    Totusi Anna Lesko este campioana mondiala, "undisputed champ" of our hearts and soul :)))
  • -5 (7 voturi)    
    parca am fi in anii 80. propaganda cocosilor (Marţi, 31 mai 2016, 10:40)

    jackalphonse [utilizator]

    daca era mare sfaraiala cu arma asta, n ar fi fost data in ziare, ar fi fost secreta. probabil este o arma banala cu nume fistichiu....
  • -5 (9 voturi)    
    9.7 m pentru atacarea taberelor teroriste (Marţi, 31 mai 2016, 10:42)

    jackalphonse [utilizator]

    :))) la cat de mare este, trebuie o miere rusoaica sa o care pe umar, vorba bancului, ar fi mai ieftin decat 100 de soldati americani umflati de steroizi. Cum ziceam, o tigaie numai buna e propaganda.
  • 0 (0 voturi)    
    !!!!!!! (Luni, 20 iunie 2016, 8:42)

    HOPA [utilizator]