​VIDEO Ciudatenie chinezeasca -  A fost testat "autobuzul" care incaleca traficul

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 3 august 2016, 16:59 Science - Tehnologie

Autobuz suspendat
Foto: Captura YouTube
​O companie chineza a testat intr-un oras din provincia Hebei un vehicul urias, spectaculos si extrem de ciudat. Ruleaza deasupra traficului pe sine speciale si poate transporta 300 de persoane. Se numeste Transit Explore Bus, are 21 de metri lungime, cinci metri inaltime si opt latime. Compania care l-a prezentat sustine ca un astfel de vehicul poate inlocui 40 de autobuze conventionale, insa este greu de crezut ca va fi rentabila o astfel de solutie.

O macheta a Transit Explore Bus sau TEB a fost prezentata la inceputul lunii mai in Beijing, la o expozitie dedicata tehnologiei, iar acum au fost facute teste in orasul Qinhuangdao din provincia Hebei.

"Autobuzul calaret" se deplaseaza deasupra drumurilor, cu ajutorul a doua sine, cu o viteza propusa de 60 de km pe ora si este alimentat de curent electric. Masinile cu o inaltime mai mica de doi metri vor putea sa treaca pe sub acest mijloc de transport.



Proiectantul sef al acestui "autobuz" afirma ca aceste vehicule uriase sunt capabile sa transporte pana la 1.400 de oameni, fiindca pot fi legate cate patru. El mai spune ca ele pot fi produse cu 20% din costul necesar pentru producerea unui metrou si foarte rapid, avand in vedere ca infrastructura de sprijin este relativ usor de construit.

Reactiile pe retelele sociale chineze au fost diverse, de la amuzament, pana la neincredere.


Citeste mai multe despre   





















23362 vizualizari

  • +6 (14 voturi)    
    Frumos (Miercuri, 3 august 2016, 17:28)

    dandra [utilizator]

    Intre timp, in lumea a 3a, adica in Bucuresti, copacii se usuca pentru ca i-a betonat negoita.
  • -13 (17 voturi)    
    Cândva era SUA țara invențiilor și inovațiilor (Miercuri, 3 august 2016, 17:29)

    Nyk1 [utilizator]

    Era.
    • +10 (10 voturi)    
      Inca mai e (Miercuri, 3 august 2016, 17:47)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Vezi ca primesti biletele mincinoase.
    • +2 (10 voturi)    
      sunt prea ocupati (Miercuri, 3 august 2016, 18:03)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      sa fie PC
    • -2 (2 voturi)    
      Astaaa (Miercuri, 3 august 2016, 22:41)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Asta nu-i inventie / inovatie. E o tampenie care ar putea, eventual sa mai scada din populatia de soferi a Chinei.
    • +2 (4 voturi)    
      lol (Miercuri, 3 august 2016, 22:54)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ...daca chiar ii duce capul sa puna asa zisa inventie in practica, povestea ar tine pana cand pe drumurile aglomerate din China, o masina va intra din contra sens in rotile acestui autobuz sau pana cand un obstacol din drumurile negandite pentru acest vehicul va produce accidentarea tuturor celor 1400 de pasageri si a eventualelor masini de sub el.
      ...dincolo de PR pentru masele mai sarace cu duhul, aceasta inventie in mod absolut sigur nu aduce nici un beneficiu.
  • +2 (4 voturi)    
    Nici nu vreau sa ma gandesc... (Miercuri, 3 august 2016, 18:32)

    JestersTear [utilizator]

    ... ce sursa de accidente poate fi magaoaia asta.
    Numai ganditi-va la impactul/acrosajul unui SUV zdravan cu interiorul dihaniei.
    Sau la alti pasageri coborati din masinile stationate in blocaj si acrosati in dedesubtul "autobuzului".
    Si lista ar putea continua.
  • 0 (4 voturi)    
    Pentru noi e ciudatenie (Miercuri, 3 august 2016, 19:23)

    A_Radu [utilizator]

    Care inafara de autobuze si trolebuze obosite, la mana a doua, nu stim altceva .... Se cheama inovatie, ceva ce noi n-o sa vedem in RO prea curand
    • +2 (2 voturi)    
      se cheama tampenie (Joi, 4 august 2016, 14:46)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui A_Radu

      si e numai buna pt cei saraci cu duhul. evident ca e o copie a unei idei proste din occident. te-ai gandit cum ia curba o astfel de magaoaie? si ce se intampla cu restul traficului cand ia curba? sau cu masinile de dedesupt?
      nici nu vreau sa ma gandesc ce sursa de accidente poate fi
  • +4 (4 voturi)    
    Cum? (Joi, 4 august 2016, 6:54)

    sigi [utilizator]

    Pai si cum fac?Inchid cu bariere de inaltime circulatia camioanelor.Orice mare oras depinde de aprovizionare,care acum nu se mai face exclusiv noaptea.Pentru asta exista camioane cu permis de trecere.Ca sa inchida toate caile care vin din sute de directii spre zona de circulatie a autobuzului este mare bataie de cap.Pentru ca aceasta nu se va face doar prin semne limitatoare de inaltime,deoarece imediat vor apare accidentele.Se va face prin limitatoare fizice de inaltime,adica vehicolul mai inalt de x cm ,nu va putea sa treaca pe sub bariera.
    • +2 (2 voturi)    
      Asta am zis si eu (Joi, 4 august 2016, 8:30)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui sigi

      Cum ramane cu camioanele?
      • +1 (1 vot)    
        ki na (Joi, 4 august 2016, 12:02)

        ACP [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

        Aprovizioneaza noaptea cum ar fi normal si la noi. Si au anumite rute care nu se intersecteaza cu mijlocul de transport prezentat.
        Solutia e buna la ei. Sunt alte cifre in joc. E ceva de speriat pe acolo. Nu mai ajung trenurile.
  • +1 (3 voturi)    
    Cei care detin informatia, detin puterea (Joi, 4 august 2016, 8:09)

    RodicaParaschiva [anonim]

    Doamnelor, domnilor, regiunea respectiva are o populatie de peste 73 000 000 locuitori. Capitala are peste 11 000 000 locuitori. Inca credeti ca un e utila aceasta inventie??
    • +2 (2 voturi)    
      draga Rodica (Joi, 4 august 2016, 17:57)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui RodicaParaschiva

      se vede ca nu esti sofer. te-ai gandit ce se intampla la o curba de 90 de grade? Cum vireaza (unghi, distanta, etc) o astfel de magaoaie? Ce se intampla cu masinile dededupt care merg inainte sau vireaza in partea opusa?
      Si te-ai gandit de ce in tarile civilizate nu s-a pus niciodata in practica asa ceva? chinezii n-au mai inventat ceva de la praful de pusca si hartie, nu-s in stare decat sa copieze
      • +1 (1 vot)    
        mmmm.. (Vineri, 5 august 2016, 0:55)

        chiar__eu [utilizator] i-a raspuns lui DSS

        chiar asa..! ce face la o curba de 90 de grade? pai metroul ce face..? e logic ca v-a circula pe anumite rute, fara sa se intersecteze cu camioane.. etc.
        ori camioanele pot merge in urma lui, care ar fi problema?
      • +1 (1 vot)    
        .... (Vineri, 5 august 2016, 1:01)

        chiar__eu [utilizator] i-a raspuns lui DSS

        si daca te uitai mai atent are niste roti de cauciuc pe care merge si niste roti metalice pe o sina de ghidaj, precum tramvaiul..
        asa cum se specifica in articol, e concurentul metroului, nu al taxiului