Australia construieste o autostrada electrica de 2000 de kilometri

de Antonia Jeflea     HotNews.ro
Duminică, 30 iulie 2017, 20:00 Science - Tehnologie

Masina electrica la incarcat
Foto: Volkswagen
In ultimul timp, tari precum Regatul Unit si Franta au anuntat ca vor renunta la petrol si vehicule diesel in urmatoarele decade. Australia a dezvaluit planurile de a construi "o super autostrada electrica", noteaza IFL Science.

Proiectul in valoare de trei milioane de dolari, care se va intinde pe o suprafata de 2000 de kilometri de-a lungul coastei de est a Queensland-ului, va fi unul dintre cele mai lungi drumuri destinate vehiculelor electrice.

Autostrada va fi dotata cu 18 statii de incarcare rapida, oferind posibilitatea de a incarca o masina in 30 de minute.

Anuntul constructiei autostrazii a fost facut de catre Steven Miles, Ministrul Mediului Inconjurator.


Citeste mai multe despre   





















6824 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    de fapt (Duminică, 30 iulie 2017, 20:29)

    Mistrelutz [utilizator]

    construieste statii de incarcare rapida de-a lungul autostrazii deja existente..nu construiesc o autostrada de la zero cu 3 mil de dolari.
    si pentru inceput cel putin,folosirea lor va fi gratuita pentru a incuraja soferii sa treaca la masini electrice
  • +2 (4 voturi)    
    Revizuiti articolul (Duminică, 30 iulie 2017, 20:30)

    aladdin [utilizator]

    Trei milioane de euro pentru 2000km?!? Adica ceva peste 1000 de euro pe km? Probabil erau miliarde. Apoi, cum adica se intinde pe o suprafata de 2000 km? Poate lungimea va fi de 2000 km, suprafata e altceva si se masoara in metri patrati.
  • +3 (3 voturi)    
    La pretul asta iau si eu doua! (Duminică, 30 iulie 2017, 21:04)

    holinessdani [utilizator]

    3 milioane de dolari pe 2 mii km de autostrada?
    Adica o mie cinci sute dolari km?
    Si cum adica autostrada va avea o "suprafata" de 2 mii km, o sa fie o autostrada patrata?
    Interesant articol.
  • +2 (2 voturi)    
    titlu gresit (Duminică, 30 iulie 2017, 21:12)

    minos [utilizator]

    Cred ca autostrada exista, doar vor construi statiile de-a lungul ei. Altfel cum ar putea sa coste doar trei milioane?
  • +6 (8 voturi)    
    Autostrada electrica (Duminică, 30 iulie 2017, 21:24)

    Texana [utilizator]

    Autostrada propriu-zisa exista si se intinde pe o LUNGIME de 2000 de kilometri iar cele 3 milioane de dollari australieni (aproximativ 2,050.000 euro) vor fi folositi numai pentru construirea celor 18 statii de incarcare rapida a automobilelor electrice,Asta inseamna ca o statie va costa aproximativ 114.000 de euro.
    In Ramnicu Valcea, construirea unui WC public si a unui WC la un liceu, a costat 123.000 euro ! (probabil dotate cu sauna si sala de masaj !)
    • +1 (1 vot)    
      Probabil... (Duminică, 30 iulie 2017, 22:53)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Texana

      WC-ul este CU public, respectiv WC-ul CU liceu������
  • +1 (1 vot)    
    Stimata Antonia, (Duminică, 30 iulie 2017, 21:55)

    ber [utilizator]

    Spui ca proiectul se va intinde pe o suprafata de 2000 de kilometri de-a lungul coastei de est.... Te informez ca kilometrul este o unitate de lungime, nu de suprafata.
    In rest, sa auzim de bine .... si la mai multe articole bine
    documentate.
  • +1 (1 vot)    
    huhu (Duminică, 30 iulie 2017, 22:07)

    cim [utilizator]

    trei milioane de dolari pentru 2000 km autostrada !?