Cel care rezolva un puzzle printr-un cod computerizat poate castiga 1 milion de dolari

de Antonia Jeflea     HotNews.ro
Duminică, 3 septembrie 2017, 18:53 Science - Tehnologie

problema celor 8 regine
Foto: Captura YouTube
Cercetatorii de la Universitatea din St. Andrews au anuntat faptul ca orice programator care poate face un calculator sa rezolve faimosul "puzzle al reginelor" va schimba intreaga industrie IT si va primi, totodata, un premiu de 1 milion de dolari, oferit de Institutul de Matematica Clay, din SUA, noteaza IFL Science.

Puzzle-ul reginelor este o enigma foarte simpla. Poti plasa opt regine pe o tabla de sah in asa fel incat sa nu se atace reciproc? Astfel, doua regine nu pot imparti acelasi rand, aceeasi coloana sau aceeasi diagonala. 

Enigma a fost inventata in anul 1850 si orice om cu putina rabdare o poate rezolva. Calculatoarele insa nu o pot face cu o usurinta atat de mare. Acestea trec prin toate optiunile, iar cu cat acestea sunt mai multe, cu atat va dura mai mult afisarea solutiei. 

"Daca ai putea scrie un program care sa rezolve problema foarte rapid, ai putea-o adapta pentru a rezolva multe dintre cele mai importante probleme care ne afecteaza zilnic", a declarat Ian Gent, profesor al Universitatii din St. Andrews.






















2958 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Serios? (Duminică, 3 septembrie 2017, 19:29)

    bogdanrech [utilizator]

    Asta am făcut-o în liceu cănd am învățat backtraking. Articolul e semi-greșit. Premiul e doar dacă se rezolvă problema extrem de repede!
    • +2 (2 voturi)    
      Citeste articolul original (Luni, 4 septembrie 2017, 13:17)

      Kromat [utilizator] i-a raspuns lui bogdanrech

      tema este pentru o tabla de minim 1000x1000. Tre sa gasesti un algoritm care functioneaza si pentru table de N linii si coloane, cu N regine. Daca pentru 8x8 poti prin "brute force" la 1000 x 1000 iti tre un algoritm eficient.
      • 0 (0 voturi)    
        cherry on top (Luni, 4 septembrie 2017, 15:42)

        Kromat [utilizator] i-a raspuns lui Kromat

        si bombona dupa coliva este ca unele regine sunt prepozitionate. Deci ai un numar de N regine, unde N=P(regine prepozitonate)+R(regine de pozitionat), N= nr de coloane, N=Nr de lnii. Distractie!
        • 0 (0 voturi)    
          Asta te ajută (Vineri, 8 septembrie 2017, 21:24)

          trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Kromat

          Reduce numărul de posibilități.
  • 0 (2 voturi)    
    sigur (Duminică, 3 septembrie 2017, 22:23)

    bobyrou [utilizator]

    ma bag
  • -2 (4 voturi)    
    Ceva exemple? (Duminică, 3 septembrie 2017, 23:47)

    holinessdani [utilizator]

    Care ar fi problemele alea de rezolvat care ne afecteaza zilnic?
    De exemplu ar putea rezolva problema cu PSD-ul?
    • +1 (1 vot)    
      Apreciez tragerea la temă cu PSD-ul (Vineri, 8 septembrie 2017, 19:07)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Sarcasm.