Sute de reni salbatici, ucisi de un fulger in sudul Norvegiei

de Alina Ciobanu     HotNews.ro
Luni, 29 august 2016, 11:17 Science - Terra

Fulger
Foto: Captura YouTube
Peste 300 de reni salbatici, un numar neobisnuit de mare,  au fost gasiti morti dupa ce au fost loviti de un fulger intr-un podis din sudul Norvegiei, au informat autoritatile locale citate de agentia de presa DPA, scrie Agerpres.

O furtuna a lovit vineri platoul montan Hardangervidda, din regiunea Telemark, unde serviciul de gardieni a numarat pana la 322 de reni morti, a declarat Knut Nylend, purtatorul de cuvant al Norwegian Nature Inspectorate, pentru postul public NRK, noteaza Agerpres.

Nylen a atribuit unui fulger numarul "neobisnuit de mare" al renilor morti, precum si faptului ca renii stau adesea in turma, aproape unii de altii.

Podisul Hardangervidda, a carui mare parte formeaza un parc national, este o destinatie populara pentru activitatile desfasurate in aer liber, fiind, in acelasi timp, salas pentru o populatie estimata la 10.000 de reni salbatici, potrivit centrului norvegian specializat pe monitorizarea si protectia renilor salbatici Norwegian Wild Reindeer Centre, mai noteaza agentia DPA.


Citeste mai multe despre   




















4126 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    RIP (Luni, 29 august 2016, 11:20)

    M. G. [utilizator]

    Pacat de ei.
  • -7 (21 voturi)    
    Traznet (Luni, 29 august 2016, 11:22)

    Gabriela Venerianu-Fibuna [utilizator]

    Fulgerul nu ajunge la sol ci e in nori. Sau poate erau renii lui Mos Craciun si zburau.
    • +3 (9 voturi)    
      fulger-traznet (Luni, 29 august 2016, 12:17)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Gabriela Venerianu-Fibuna

      "FÚLGER, fulgere, s. n. 1. Descărcare electrică luminoasă în linie frîntă, care se produce într-un nor, între doi nori sau între un nor și pămînt, însoțită adesea de zgomot; traiectul luminos al descărcării...."
      "trắsnet (est) și -znet (vest) n., pl. e (d. a trăsni). Mare tunet produs de fulger: grozave trăsnete se auzeaŭ. Lovitură de fulger: trăsnetu izbi într´un brad înalt. Fig. Lovitură de trăsnet, eveniment fatal saŭ neprevăzut..."
      • +6 (6 voturi)    
        trasnet (Luni, 29 august 2016, 13:03)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        TRẮSNET, trăsnete, s. n. 1. Descărcare electrică în atmosferă, de același tip cu fulgerul, care se produce însă între un nor și pământ sau obiecte de pe pământ și care este însoțită de un zgomot puternic. ◊
        FÚLGER, fulgere, s. n. 1. Fenomen atmosferic care constă într-o descărcare electrică luminoasă produsă între doi nori sau în interiorul unui nor. ◊
        • 0 (0 voturi)    
          CORECT (Miercuri, 7 septembrie 2016, 12:10)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

          Pe reni i-a ucis TRASNETUL.
          Celor din presa acest cuvant nu le place, li se pare prea ...taranesc??
        • +1 (1 vot)    
          DEFINITIILE CORECTE (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 13:05)

          Glorfindel [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

          Acestea sunt definitiile corecte pentru cele doua fenomene. De aceea pentru protectia impotriva descarcarilor electrice atmosferice se utilizeaza paratrasnete si nu parafulgere. Nu are sens sa realizezi protectia impotriva descarcarilor atmosferice dintre doi nori sau din interiorul unui nor.
    • 0 (8 voturi)    
      In nori esti tu! (Luni, 29 august 2016, 12:24)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Gabriela Venerianu-Fibuna

      Nu fulgerul!
      https://ro.wikipedia.org/wiki/Fulger
      • +6 (6 voturi)    
        DEX'09(2009) (Luni, 29 august 2016, 13:06)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

        FÚLGER, fulgere, s. n. 1. Fenomen atmosferic care constă într-o descărcare electrică luminoasă produsă între doi nori sau în interiorul unui nor. ◊
  • +1 (3 voturi)    
    hmm (Luni, 29 august 2016, 12:02)

    adrian_rolland [utilizator]

    O fi fost Thor?
  • +8 (8 voturi)    
    mai rapid (Luni, 29 august 2016, 12:03)

    UglyKidJoe [utilizator]

    l-a depasit pe Tiriac ca numar de animale ucise intr-o zi
    • -1 (1 vot)    
      nu va mai luati de Tiriac va rog ! (Luni, 29 august 2016, 16:12)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      el este mormon si are voie sa aiba 21 de sotii simultan si sa omoare cate animale vrea pipota lui in aceeasi zi !!
      acceptati pur si simplu ca are mai multe drepturi decat un cetatean normal .. invidiosilor ..
  • -1 (3 voturi)    
    Coarnele ude au lucrat (Luni, 29 august 2016, 12:29)

    Carpi [utilizator]

    ca paratrasnete . Dar cel mai grav este ca se aflau probabil pe un varf de deal.
    Daca sunt bani (cred ca nu e cazul totusi !) , se pot imprejmuii cu sarma ghimpata toate varfurile de deal !
    • +6 (6 voturi)    
      Dar cel mai ieftin ar fi (Luni, 29 august 2016, 13:03)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

      o teava de otel de 4 m sudata la capete (cheson) infipta pe fiecare varf de deal din rezervatie unde vin renii !
      Va lucra ca paratrasnet. Va diminua mult efectele traznetului chiar daca dealul este mare ! Trebuie montati ghimpi pe stalp, altfel renii se vor scarpina pe el si cu timpul o sa-l doboare !
      Cred ca este destul de ieftin asa . Acolo nici nu se fura fierul ca la noi !