„Una din cele mai mari enigme ale arheologiei”: O figură uriașă a unei pisici a fost descoperită în liniile Nazca din Peru

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 19 octombrie 2020, 11:32 Science - Arheologie


Pisica Nazca
Foto: Captura YouTube
O figură uriașă a unei feline desenată într-un deal în urmă cu 2.000 de ani a fost descoperită în Peru, anunțul fiind făcut de ministerul culturii de la Lima, transmite CNN.

Desenul antic care măsoară 37 de metri lungime face parte din liniile Nazca, o colecție de sute de geoglife misterioase desenate în pământ într-o zonă aflată la 400 de kilometri sud de capitala Lima.

Pisica este cel mai nou desen zoomorfic descoperit în regiune pe parcursul ultimului secol, altele reprezentând o pasăre colibri, o maimuță și un pelican.

Descoperirea a fost făcută în timpul unor lucrări de întreținere la un punct de observație dintr-o zonă deja populară în rândul turiștilor din regiunea Pampas de Jumana.

„Figura era cu greu vizibilă și ar fi dispărut din cauza locației sale pe o pantă relativ abruptă și efectelor eroziunii naturale”, a anunțat ministrul culturii peruan într-un comunicat de presă.

După demararea acțiunilor de curățare și conservare arheologii au descoperit o serie de linii cu lățimea între 30 și 40 de centimetri. Stilul desenului sugerează că a fost creat între 200 î.e.n. și 100 î.e.n., potrivit autorităților peruane.

„Reprezentările acestui tip de felină sunt adesea găsite în iconografia ceramicelor și textilelor din cultura Paracas”, a explicat comunicatul de presă al ministerului culturii.



„Una din cele mai mari enigme ale arheologiei”



Liniile Nazca au fost create de societăți pre-hispanice care au înlăturat straturile de pietriș pentru a dezvălui rocile de o culoare mai deschisă de dedesubt.

Deși foarte puține figuri umane au fost descoperite în regiune, arheologii au găsit reprezentări uriașe ale unor animale, păsări, plante și obiecte din viața cotidiană.

Mai multe figuri și modele geometrice misterioase, printre care spirale și triunghiuri, au fost de asemenea desenate în pământ.

Liniile și geoglifele acoperă o zonă de aproximativ 450 de kilometri pătrați și au fost create între 500 î.e.n. și 500 e.n., potrivit UNESCO, organizația adăugând situl pe lista locurilor din patrimoniul cultural și natural al lumii în 1994, descriindu-l drept „una din cele mai mari enigme ale arheologiei”.

„Ele sunt cel mai extraordinar grup de geoglife descoperite oriunde în lume și sunt fără pereche în magnitudine, cantitate, dimensiune și tradiție antică”, scrie website-ul UNESCO, adăugând că „juxtapunerea și concentrarea de linii, precum și continuitatea culturală, demonstrează că aceasta a fost o activitate cu o durată îndelungată care a durat aproximativ 1000 de ani”.

Regiunea a atras interesul istoricilor încă din 1920 când arheologul peruan Toribio Mejia Xesspe a descoperit pentru prima dată linii misterioase desenate în pământ. Mai multe figuri au fost descoperite după extinderea zborurilor în 1930, cercetătorii având posibilitatea să analizeze aerian zona.

Numeroase noi linii și figuri au fost găsite de-a lungul anilor, arheologii de la Universitatea Yamagata din Japonia descoperind în 2019 140 de geoglife în regiune cu ajutorul cartografierii 3D.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12536 vizualizari

  • -11 (17 voturi)    
    Hoax (Luni, 19 octombrie 2020, 11:40)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    Liniile Nazca sunt cel mai mare hoax de acum doua mii de ani.
    • +10 (14 voturi)    
      Biata limba romana (Luni, 19 octombrie 2020, 13:34)

      CapitanulPanait [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

      Daca scriai ca este cea mai mare pacaleala, sau inselatorie crezi ca riscai sa faci urticarie?
      Sau daca ne spui ''hoax'' pari mai intelectual?

      Ce aveti mai frate cu Limba Romana?
      • -5 (11 voturi)    
        Asa scriu eu (Luni, 19 octombrie 2020, 15:21)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

        Intre un meme si un emoticon.

        Cat despre intelectual, nu am nici cea mai mica pretentie sa par. Nici sa stalp.

        Apropos, cum spui in romaneste "fake news"?
        • +3 (5 voturi)    
          Stiri false... (Luni, 19 octombrie 2020, 19:58)

          Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

          Stiri false...
          • -1 (5 voturi)    
            Bibisor (Luni, 19 octombrie 2020, 21:43)

            Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Bibishor

            Si ziarul pe care tocmai comentezi cum se numeste, ca mor de curiozitate...
          • +1 (5 voturi)    
            Si inca ceva (Luni, 19 octombrie 2020, 21:44)

            Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Bibishor

            Esti sigur ca "fake news" inseamna "stiri false"? De unde esti atat de sigur pe plural? Daca eu spun "stire falsa" este corect sau nu?
            • -1 (3 voturi)    
              Pui intrebari stupide. (Marţi, 20 octombrie 2020, 12:38)

              Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

              "fake news" in traducere (pentru cei care stiu cat de cat limba engleza) inseamna "stiri false".
              • +2 (2 voturi)    
                Desteptule (Marţi, 20 octombrie 2020, 14:12)

                DonaldDuck [utilizator] i-a raspuns lui Bibishor

                https://ro.wikipedia.org/wiki/Scrisoarea_lui_Neac%C8%99u

                Se cheama evolutie
              • +1 (1 vot)    
                Cei care stiu cat de cat (Marţi, 20 octombrie 2020, 14:23)

                Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Bibishor

                Limba engleza, da, inteleg "stiri false". Pentru cei care stiu un pic mai bine decat cat de cat, acestia cunosc faptul ca "news" este un singular (here IS the news) exact cum e si money si stiu sa adapteze traducerea la context. Asadar "fake news: Trump flew to the Moon" se traduce prin "stire falsa: Trump..." ca e doar una bucata stire.
      • -1 (9 voturi)    
        Dar ce-a patit? (Luni, 19 octombrie 2020, 15:40)

        karryne [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

        Cu ce a avut de suferit limba romana?
        N-ai inteles ce-a scris, a deformat cuvinte din ea, le-a folosit in alt sens decat cel corect?

        Daca e doar preferinta personala sa nu fie nici macar un cuvant din alta limba in fraza omului, atunci limba romana n-a patit nimic, it's all in your head, sort it out yourself.
  • +5 (11 voturi)    
    hahahaha (Luni, 19 octombrie 2020, 12:14)

    real didi [utilizator]

    pisica aia zici ca e facuta de copii de la gradinita numarul 6 din nazca... cel putin capul pisicii e leit desenelor facute la gradinita.
    • +3 (5 voturi)    
      Cred ca ai gasit explicatia, felicitari (Luni, 19 octombrie 2020, 21:08)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui real didi

      Desenele sunt rezultatele unor metode preistorice de educatie vocationala bazata pe behaviorism skinnerian: desen mic, nota mica. Desen mare,nota mare. Ceea ce vedem sunt opera elevilor olimpici.
      • +1 (1 vot)    
        rock (Marţi, 20 octombrie 2020, 12:10)

        cel mai ulise [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        educatie de la distanta !?!
  • +6 (6 voturi)    
    Si care e marea enigma? (Luni, 19 octombrie 2020, 12:21)

    Mihai_P1 [utilizator]

    Nu e deloc clar.

    Poate faptul ca pisica domestica actuala e originara din Egipt? Dar poate fi vorba de o alta felina mica din America, nu neaparat domestica.