Oase venerate ca fiind ale unuia din cei 12 apostoli sunt de fapt ale altcuiva - studiu

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 15 februarie 2021, 16:42 Science - Arheologie


Biserica Santi Apostoli din Roma
Foto: Eric Vandeville / akg-images / Profimedia
Fragmente osoase despre care se credea de la începutul creștinismului că i-ar aparține Sfântul Iacob cel Tânăr, unul dintre cei 12 apostoli despre care unii afirmă că ar fi fost fratele lui Iisus, nu ar fi putut proveni de la acesta, constată un nou studiu citat de Live Science.

Biserica Santi Apostoli din Roma a găzduit fragmente de femur de peste 1.500 de ani, crezând că provin de la Sf. Iacob. Însă datarea cu radiocarbon a arătat că acestea trebuie să provină de la o altă persoană necunoscută, potrivit unui studiu publicat pe 29 ianuarie în revista Heritage Science.

Asta deoarece Sfântul Iacob cel Tânăr, considerat de unii cercetători biblici ca fiind fratele lui Iisus Hristos, a trăit în secolul I d.C., în timp ce fragmentele au fost datate între 214 și 340 d.C., potrivit studiului.

„Datele noastre, deși arată că oasele nu îi aparțin Sfântului Iacob, cad într-o perioadă întunecată, între perioada în care apostolii au murit și creștinismul a devenit religia dominantă în Imperiul Roman”, declară Kaare Lund Rasmussen, autorul principal al studiului și profesor de arheometrie la Universitatea din Danemarca de Sud din Odense.

Relicvele religioase, rămășițele unui sfânt sau obiectele pe care un sfânt le-a atins, sunt obiecte venerate de Biserica Romano-Catolică.

Romanii au mutat moaștele martirilor creștini, cum ar fi Sf. Iacob, din morminte în biserici desemnate pentru venerarea acestora după ce creștinismul a devenit religia oficială de stat a imperiului în 380 d.Hr.

Femurul a fost dus la biserica Santi Apostoli în secolul al VI-lea d.Hr. împreună cu fragmente de tibie și picior despre care se crede că aparțin apostolului Sf. Filip.

Rasmussen și echipa sa nu au stabilit vârsta rămășițelor despre care se crede că au fost ale acestuia, afirmând că „am fost reticenți să luăm mostre fiindcă am crezut că decontaminarea s-ar putea dovedi mai dificilă”.




Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3885 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    cu scuzele de rigoare dar (Luni, 15 februarie 2021, 16:45)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    HAHAHAHAHAHAHAHAHA
  • +9 (17 voturi)    
    Ca sa vezi (Luni, 15 februarie 2021, 16:50)

    raducutu [utilizator]

    ...dati bani in continuare bisericii, nu v-au tras pe sfoara destul, maine, poimaine ii veti pupa moastele lui Nutu Camataru'...cata prostie !
  • -12 (18 voturi)    
    Nu cred ca e adevarat ce spuneti (Luni, 15 februarie 2021, 16:54)

    TheFreeOne [utilizator]

    Se cunoaste imediat cand niste moaste sant autentice sau nu (miros, culoare, forma, perisabilitate) - este imposibil sa confunzi niste moaste cu ramasitele unui amarastean. Persoana aia ori a avut har divin, ori nu (in binary: 0 sau 1).
  • +8 (12 voturi)    
    e bine macar ca oasele (Luni, 15 februarie 2021, 16:55)

    Hans Metter [utilizator]

    apartin unui om
  • +3 (19 voturi)    
    ce conteaza ale cui erau ciolanele? (Luni, 15 februarie 2021, 17:13)

    Coresponedntu [utilizator]

    puteau fi si oase de caine. Smecheria nu mai tine la popoarele dezvoltate, emancipate cu un nivel de cultura si de trai ridicat, cum ar fi tarile scandinave, Olanda, Franta, Germania, samd unde majoritatea populatiei este atee sau agnostica. In aceste stari dezvoltate lumea nu mai crede in fake news urile sarlatanilor ce si-au yis apostoli pentru castiga influenta, putere si a manipula masele.
  • +8 (12 voturi)    
    ! (Luni, 15 februarie 2021, 17:36)

    tudorr [utilizator]

    Ahahahha, cine ar fi banuit? :)))))))
  • +6 (8 voturi)    
    intrebare (Luni, 15 februarie 2021, 17:44)

    gica pantalon [utilizator]

    unde sunt moastele si sfintii in vechiul sau noul testament?
  • +8 (8 voturi)    
    pai asa se intampla (Luni, 15 februarie 2021, 19:20)

    Wheelwright [utilizator]

    Cand faci lucruri pagane in crestinism, inchinare la moaste nu are nimic cu Biblia si cu Dumnezeu.
    Existau tone de giulgii in care a fost invelit Hristos, evident toate false, pentru ca niciodata nu ati auzit la Iisus sa incurajeze inchinarea la materiale, forme, reprezentari, ci doar direct la Dumnezeu. In ce o fi fost invelit Iisus la moarte, a putrezit, ca orice panza normala. Sunt convins ca nu stie nimeni care sunt moastele apostolilor pentru ca in primul secol nu incepuse idolatria asta a moastelor si pur si simplu oamenii au fost ingropati ca toti oamenii normali ai acelor timpuri.
    • -5 (5 voturi)    
      Protestanti (Marţi, 16 februarie 2021, 6:11)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      Vai voua cand toata lumea va vorbeste de bine si va da plusuri pe Hotnews.
  • +9 (9 voturi)    
    Nu stiu de unde predilectia asta (Luni, 15 februarie 2021, 21:41)

    TheFreeOne [utilizator]

    De veneratie a ramasitelor umane ale unui necunoscut?
    L-ai cunoscut (daca ai citit in religia de clasa a 3-a 5 randuri despre sf. Nicolae, Gheorghe sau Vasile, nu, nu i-ai cunoscut. Te cheama la fel, sau stii pe cineva pe care il cheama asa? N-ai treaba...) ? Daca da, bei un pahar la inmormantarea lui (sau incinerare), altul la 2-3 parastase si cam asta e. Nu te bati nu zeci/sute de mii de oameni pe niste moaste care s-ar putea chiar sa nu fie autentice (orice ar insemna asta).

    La scoala n-am invatat despre moaste (definite, utilizari etc.) si cred ca de aia sant indiferent la aceste peregrinaje.
    Si inca ceva ce nu inteleg, cum doar biserica are voie sa ... moaste, dar alte institutii sau persoane fizice nu au voie sa detina, transporte, depoziteze, comercializeze, liciteze, prepare, sa scoata sau nu sau chiar sa produca MOASTE.
  • -3 (3 voturi)    
    Ma amuza (Marţi, 16 februarie 2021, 11:06)

    sepia [utilizator]

    ... atitudinea unor comentatori, care considera ca vestea .asta loveste in vreun fel in credinta crestina.
    Pentru ortodocsii care nu-si cunosc credinta, sfintele moaste sunt venerate pentru ca s-au sfintit prin prezenta Duhului Sfant, atras de viata pe care a dus-o sfantul respectiv. De multe ori izvorasc mir si tamaduiesc oameni.
    In loc sa comentam pro si contra in online, ne-ar ajuta sa urmam faptele si credinta sfintilor, mai ales a sfintilor apostoli.
    • +2 (2 voturi)    
      Venerati, draga, venerati (Miercuri, 17 februarie 2021, 21:33)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui sepia

      nimeni nu va opreste. Singura problema pe care imi pun eu, ce va fi peste o suta sau o mie de ani. Ori opriti productia de sfinti, ori va veti trezi cu 666 de sfinti catalogati, cu moaste cu tot. Crezi ca crestinii vor fi mai dezvoltati mental si vor putea sa tina minte atatea sarbatori si prilejuri de pupat?