Acceleratorul de particule LHC poate deveni prima masina a timpului, arata o noua teorie

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 16 martie 2011, 13:14 Science - Spatiu


Tunelul sistemului LHC
Foto: CERN
​Nu e cazul sa ne gandim ca ne vom putea intoarce in Evul Mediu sau ca am putea calatori intr-o clipita in anul 2200, insa o teorie arata ca acceleratorul de particule de la CERN ar putea fi folosit pe post de masina a timpului daca va descoperi bosonul Higgs si o particula derivata din acesta, conform unei teorii prezentata de doi cercetatori de la Vanderbilt University. Autorii lucrarii sunt realisti si admit ca teoria are sanse minime de reusita fiindca depinde de alte teorii si modele foarte controversate in fizica, insa sustin ca modelul prezentat de ei nu incalca legi ale fizicii care au fost mereu invocate cand s-a vorbit de iluzoria calatorie in timp.

Tom Weiler si Chui Man Ho de la Vanderbilt University au prezentat o teorie conform careia, daca acceleratorul de particule LHC va descoperi bosonul Higgs va fi apoi creata si o particula iluzorie numita "Higgs singlet" care apoi ar putea "calatori in timp" prin intermediul unei alte dimensiuni, a cincea, recunoscuta numai de anumite teorii controversate ale fizicii.

Cei doi cercetatori admit ca teoria lor are mici sanse sa se concretizeze, mai ales ca nu stim daca bosonul Higgs va fi descoperit si daca in LHC va putea fi creata iluzoria particula "Higgs singlet" in jurul careia este construita teoria.

"Teoria are mici sanse sa se concretizeze, insa nu incalca legi ale fizicii sau alte constrangeri experimentale. (...) Unul dintre lucrurile atragatoare in abordarea noastra tine de faptul ca evita marile  paradoxuri", spune Weiler. "Deoarece calatoria in timp e limitata la aceste particule speciale, nu e posibil ca un om sa calatoreasca in timp si sa-si omoare unul dintre partinti inainte ca el sa se fi nascut, de exemplu. Totusi, daca oamenii de stiinta ar puitea controla productia unor astfel de particule, ar putea fi posibil sa trimitem mesaje in trecut sau in viitor", spune el.

Marele accelerator de particule de la granita franco - elvetiana a fost creat in ideea de a se vedea daca exista asa-numita "particula a lui Dumnezeu", bosonul Higgs. Pe scurt, noua teoria sustine ca daca bosonul Higgs va fi descoperit, acceleratorul va produce si o particula derivata din el, "Higgs singlet" care ar avea proprietatea sa intre si sa calatoreasca intr-o a cincea dimensiune (in afara de cele trei spatiale si cea temporala) si apoi sa reintre in dimensiunile noastre, insa intr-un punct din trecut sau din viitor.

Modelul prezentat de cei doi cercetatori are la baza o controversata teorie a fizicii avansate, M-Theory (Teoria M) care incearca sa explice crearea tuturor lucrurilor si sustine ca exista in total 11 dimensiuni si ca intreaga materie din univers "pluteste" intr-o imensa membrana. Teoria M are la baza "teoria stringurilor" (string theory) care sustine ca toate particulele elementare sunt alcatuite din mici sfori sau corzi care interactioneaza in spatiu si timp, dand particulelor proprietatile elementare.

In orice caz, ideea ca un om ar putea fi trimis in trecut sau in viitor ramane de domeniul filmelor SF. Daca teoria se va dovedi viabila e de asteptat ca "voiajul" in timp sa fie limitat la nivelul nano-particulelor, in laborator.


Citeste mai multe despre   
















4534 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    rock (Miercuri, 16 martie 2011, 13:38)

    Zod [anonim]

    un nou paradox ?:

    "daca oamenii de stiinta ar puitea controla productia unor astfel de particule, ar putea fi posibil sa trimitem mesaje in trecut sau in viitor"

    nu am primit inca mesaje deci nu e posibil
    • -1 (3 voturi)    
      Primim mesaje .... (Miercuri, 16 martie 2011, 14:35)

      Adrian Buzatu [anonim] i-a raspuns lui Zod

      .. tot timpul dar nu suntem inca in stare sa le descifram.
      • +1 (1 vot)    
        Supozitii (Joi, 17 martie 2011, 12:51)

        Sorin [anonim] i-a raspuns lui Adrian Buzatu

        Atunci cand se vor descoperi aceste particule Higss singlet, cum putem stii daca sunt din prezent sau nu sunt trimise din viitor de savantii din 2200 de exemplu?cum se poate deosebi o particula care a facut un salt in timp trecand prin alta dimensiune de una existenta in prezent? nu cumva aceste particule apartin toate unei alte dimensiuni care include trecutul si viitorul?
        • 0 (0 voturi)    
          lol (Joi, 17 martie 2011, 17:44)

          Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

          va trimite CIA locatia lui Bin Laden unde s-a nascut, nu este nici un paradox :) ...doar motivul lichidarii va fi paradoxal atunci :)
    • 0 (0 voturi)    
      corect ! (Miercuri, 16 martie 2011, 14:43)

      vali2 [utilizator] i-a raspuns lui Zod

      nici eu :))

      Pe de alta parte, calatoria inapoi in timp e imposibila datorita paradoxului "grandfather" (te intorci in timp si iti omori tatal. Cum de existi atunci? :P)

      Pe cand cea in viitor e f posibila datorita datorita diferentelor de scurgere a timpului in locuri diferite. De exemplu timpul inregistrat de sateliti e tot timpul mai lung cu f putin decat pe pamant si de aceea satelitii au un mecanism de ajustare automata a timpului.

      Oricum subiectul e f interesant. Vezi o dezbatere f calumea a subiectului in documentarul "Into the Universe with Stephan Hawking"
      • +2 (2 voturi)    
        "viitorul si trecutul sunt a filei doua fetse" (Joi, 17 martie 2011, 11:04)

        altul [anonim] i-a raspuns lui vali2

        Daca exista un paradox "strabunicul" care îti arata imposibilitatea de a calatori în trecut, de ce mai vorbesti despre posibilitatea calatoriilor în viitor? Pentru ca si acolo ar exista un paradox, care sa se numeasca "stranepotul" :)

        Pentru ca daca mergi în viitor peste 5 generatii într-un prim moment, iar în al doilea peste 3, sa zicem si intervii acolo, gândeste ca la nivelul primului viitor (cel peste 5 generatii) ori e viitorul acela ireal, ori, din punctul lor de vedere, tu nu ai face decât o interventie asupra trecutului. Asa ca, din punctul lor de vedere, ar avea de-a face cu paradoxul "strabunicul", ceea ce îti contrazice teza.

        Asadar, ori calatoriile în trecut si viitor sunt ambele posibile, ori niciuna.
        • -1 (1 vot)    
          n-ai inteles (Joi, 17 martie 2011, 18:42)

          john [anonim] i-a raspuns lui altul

          N-ai inteles principiul. Poti merge in viitor dar nu te poti intoarce inapoi. Calatoria este doar dus.
          Biletele de intors nu s-au "tiparit" inca :).
      • +1 (1 vot)    
        Al ti-o fi bunicu.... (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 15:14)

        Gica dan Fundu Vaii [anonim] i-a raspuns lui vali2

        ...daca bunica te-o fi plamadit cu sergentul?
    • +1 (1 vot)    
      poate nu avem tehnologia necesara sa-l citim (Miercuri, 16 martie 2011, 14:47)

      warchild [anonim] i-a raspuns lui Zod

      open your mind! cum ai putea citi un mesaj care poate fi transmis doar cu ajutorul unei particule a carei existenta doar o banuiesti? daca stiaim pana acum cum arata particula asta poate reuseam sa citim si vreun mesaj transmis. - nu e fizica e doar logica elementara.
      • +1 (1 vot)    
        nu cred (Miercuri, 16 martie 2011, 15:41)

        adyQ [utilizator] i-a raspuns lui warchild

        desi sunt fan sf nu cred ca este posibil, daca ar fi descoperit in viitor cum sa trimita particule dar noi nu suntem in stare sa le citim, atunci gandestete ca viitorul este infinit si la un momentdat s`ar descoperi si cum sa trimita mai mult decat o particula...vezi cum ii cu logica? poti sa o intorci cum vrei :)
        • +2 (2 voturi)    
          astia zic ca doar un anumit tip de particulau (Joi, 17 martie 2011, 1:58)

          warchild [anonim] i-a raspuns lui adyQ

          poate trece in a 5-a dimensiune, nu orice fel de particule. ce spui tu tine de depasirea legilor fizici chiar si alea nedemonstrate inca. mai citeste o data textul articolului. nu orice pasare care are aripi zboara si nu toate care zboara pot sa si inoate. logica are o singura directie trebuie tu sa fii mai atent.
  • +2 (4 voturi)    
    paradox (Miercuri, 16 martie 2011, 13:40)

    Acceleratul [anonim]

    Trimiterea de mesaje in trecut sau in viitor nu este un paradox? Adica eu nu ma pot intoarce sa imi omor tatal dar pot trimite un mesaj prin care pot sa il avertizez pe fostul prieten al mamei ca va avea un accident de masina in care va muri? El evita sa mai mearga in ziua aia cu masina si astfel se casatoreste cu mama......
    Cred ca orice mica interventie in trecut creaza paradoxuri in universul nostru. De asta cred ca mai degraba trebuie sa se vorbeasca de universuri paralele.
    In rest, ca sa glumesc, acceleratorul ne poate trimite inapoi numai daca face bum!
    • +1 (3 voturi)    
      Pai... (Miercuri, 16 martie 2011, 15:07)

      Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui Acceleratul

      LOL :))
      Daca face BUM, nu ne trimite inapoi... ne trimite DINCOLO...
  • -1 (1 vot)    
    Influentarea civilizatiilor (Miercuri, 16 martie 2011, 13:53)

    Marian [anonim]

    Aceasta afirmatie "Totusi, daca oamenii de stiinta ar puitea controla productia unor astfel de particule, ar putea fi posibil sa trimitem mesaje in trecut sau in viitor" ar putea explica multe enigme, miracole, misticismul si ezoterismul. Comunicarea cu trecutul sau cu viitorul, poate influenta prezentul, ramane de vazut daca acest lucru nu s-a infaptuit deja.
  • +1 (3 voturi)    
    dar Biserica, (Miercuri, 16 martie 2011, 15:16)

    doru [anonim]

    Biserica, ce spune? Are Papa o gaselnitza si pentru asta? Dar exasperant de prea-fericitul Daniel?
  • -2 (6 voturi)    
    Ce ar f i daca .... (Miercuri, 16 martie 2011, 20:03)

    Dan [anonim]

    ... daca m-as putea intoarce in timp sa nu mai votez PDL-ul si pe domnul presedinte jucator de table Basescu ... as chiar ar fi un motiv sa calatoresc inapoi in timp.
  • 0 (0 voturi)    
    TIMPUL NU EXISTA (Miercuri, 16 martie 2011, 21:52)

    Q [anonim]

    Timpul e doar o masura a miscarii, exista doar materie=energie in miscare sub diverse forme. Timpul a aparut pt ca anumite ciclicitati se intampla in univers ceea ce ne permite sa masuram, sa estimam. Daca totul ar ingheta brusc am trai un vesnic moment zero, si nu am sti cat timp am stat nemiscati pt ca TIMPUL NU EXISTA FIZIC. De aceea ideea calatoriei in timp e un nonsens. Cine insista cu asemenea teorii dovedeste o slaba intelegere fizica a materiei.
    • 0 (0 voturi)    
      micule einstein (Vineri, 18 martie 2011, 18:13)

      gigel de luxembourg [anonim] i-a raspuns lui Q

      auzi, dar daca timpul nu exista si exista numai materie in miscare, cum definesti miscarea? cum iti dai seama ca s-a miscat un corp daca timpul nu exista? .
  • -1 (1 vot)    
    Dumnezeu (Miercuri, 16 martie 2011, 22:25)

    Popescu [anonim]

    E imposibil. Multi stintificii sunt exista in fapte buna la formula, dar este foarte clar " aiurea in tramvai ". Dovada e 100 la suta, nu putem mergem in trecut 1900 sau 1950. Acest e mare prostirea. Un singur Dumnezeu exista, fara indolit. Sigur la 100 la suta.
  • +2 (2 voturi)    
    Trezirea la realitate ... (Joi, 17 martie 2011, 4:31)

    ion [anonim]

    oameni buni. Timpul este o conventie, adoptata de oameni pentru a-si organiza mai bine activitatile zilnice.
    Titlul articolului tine de filmele s.f. "holiudiene" ... facute pt a lua banii celor care inghit "paradoxurile temporale"...
    E destul de clar ... sau mai vreti?
  • 0 (0 voturi)    
    Poa sa zica orice oricum... (Joi, 17 martie 2011, 8:16)

    tudor [anonim]

    Poa sa zica ce vor. Pe bune... Nu e ca si cum poate cineva sa-i contrazica. Nici macar ei, o mana de oameni, cati inteleg fizicile astea abstracte nu pot ajunge la un consens. Calatoria in viitor prin ciocnire de particule mi se pare un proiect foarte bun pentru ministerul turismului, sau al transportului... foarte buna idee