Om de stiinta rus: Am detectat forme de viata pe Venus

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 24 ianuarie 2012, 19:35 Science - Spatiul


Una dintre imaginile controversate
Foto: Leonid Ksanfomaliti/ Solar System Research
Mai multe obiecte ce seamana cu fiinte vii au fost detectate in fotografiile realizate de o sonda sovietica, in 1982, in timpul unei misiuni pe planeta Venus, potrivit unui articol publicat in revista Solar System Research de un om de stiinta rus. Leonid Ksanfomaliti spune ca in imagini apar cateva obiecte, care seamana cu "un disc", "o clapeta neagra" si "un scorpion".

Ksanfomaliti, de la Institutul pentru Cercetari Spatiale al Academiei de Stiinte a Rusiei, a publicat o analiza a imaginilor realizate in timpul misiunii de catre proba Venera-13, care a aterizat pe Venus in 1982.

Omul de stiinta a spus ca toate obiectele detectate "apar, fluctueaza si dispar", referindu-se la faptul ca ele isi schimba locatia de la o fotografie la alta. De asemenea, urmele lasate pe suprafata planetei sunt diferite.

"Haide sa sugeram cu curaj ca caracteristicile morfologice ale obiectelor ne-ar permite sa spunem ca acestea sunt in viata", a scris Ksanfomaliti.

Intr-una din imagini, sonda Venera-13 este vazuta pe solul planetei Venus, iar un obiect cu forma unui crab se afla la doar cativa centimetri. Intr-o alta fotografie, facuta tot de proba spatiala sovietica, obiectul in forma de crab apare intr-o locatie diferita.

Space.com sustine insa ca teoriile reputatului om de stiinta rus sunt false, el nefacand altceva decat sa readuca in discutie o serie de imagini blurate sau neclare realizate pe Venus.

De altfel, Space.com afirma ca nu s-au gasit pana acum dovezi care sa sustina existenta vietii pe Venus, unde temperaturile la sol ajung la 464 de grade Celsius.

Jonathon Hill, tehnician la Mars Space Flight Facility din cadrul Arizona State University, a declarat ca versiunile de inalta rezolutie ale imaginilor facute de Venera-13 indica faptul ca obiectul in forma de crab este un component mecanic, nu o creatura vie. Acelasi obiect apare intr-o fotografie facuta de o alta sonda spatiala, Venera-14, care a aterizat tot pe Venus.

"Daca acele obiecte erau deja pe suprafata planetei Venus, care sunt sansele ca Venera 13 si 14, ce au aterizat la distanta de circa 1000 de km una de alta, sa aterizeze amandoua la doar cativa kilometri de singurele obiecte la vedere si ele ar fi in aceeasi pozitie fata de sonda?", a afirmat Hill.

NASA afirma ca obiectele nu sunt altceva decat capace ale obiectivelor foto de pe cele doua sonde, care au cazut in momentul aterizarii pe suprafata venusiana.

Cealalta imagine mentionata de Ksanfomaliti, despre care omul de stiinta sustine ca arata o creatura de forma unui scorpion, contine o pata.

"Imaginea este un exemplu despre felul in care iti lasi mintea sa vada modele in imagini cu rezolutie scazuta, care, pur si simplu, nu sunt reale", a declarat Hill.


Citeste mai multe despre   



Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















15211 vizualizari

  • +41 (41 voturi)    
    Venus (Marţi, 24 ianuarie 2012, 20:03)

    moucha [anonim]

    In ciuda numelui care inspira frumusete (asa cum o vedem noi pe cer), Venus este probabil locul pe care un om l-ar putea descrie cel mai bine cu termenul de "iad". Pe langa temperatura deloc de neglijat (cam 450 de grade Celsius), presiunea atmosferica la sol este in jur de 100 de atmosfere, adica ceea ce se gaseste pe Terra la 1 km adancime in ocean. Prin comparatie, adancimea de testare pentru cele mai moderne submarine este pe undeva pe la 500 m (jumatate din presiunea atmosferica venusiana).

    Ceea ce este si mai interesant este ca "aerul" la nivelul solului, prin calcul, nu este un gaz, ci un gaz exotic numit "gaz supercritic", adica un gaz ce are proprietati ale lichidelor. Un alt exemplu de gaz supercritic este cel care iese pe ajutajele motoarelor de racheta in timpul functionarii - ca sa va dati seama de conditii (desigur insa, acolo temperatura este mai mare). Desi pe Venus vantul nu atinge mai mult de 5 m/s (briza usoara), el e capabil sa te rastoarne din picioare din cauza densitatii extreme a atmosferei.

    Asadar, nu exista o confirmare directa cum ca ar exista viata pe Venus, dar nici o infirmare. Insa daca ea exista la sol, organismele ar fi ceva absolut exotic (asa cum sunt viermii care supravietuiesc langa izvoarele termale din adancul oceanelor pe Terra) si nicidecum ceva familiar: gaina, scorpion sau guzgan rozaliu. O alta posibilitate pentru viata Venusiana ar fi organisme care se hranesc prin reactii ale sulfului, in atmosfera, la o altitudine care permite presiuni si temperaturi mai mici decat la sol.

    De savati si oameni de stiinta este plina lumea, din pacate multi sunt in cautare de senzational si mai putin in cautare de probe autentice. Nu stiu de ce, dar unii din ei vor sa demonstreze cu orice chip ca nici pe Terra nu exista viata inteligenta.
    • -1 (5 voturi)    
      Pai chiar au dreptate... (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 9:01)

      Socrate [anonim] i-a raspuns lui moucha

      ...draga colega! Ti se pare cumva ca oamenii sunt o specie de fiinte inteligente, cand manifestarile instinctuale sunt inca predominante? Mai e ceva pana cand vom deveni fiintele pe care le cautam la randul nostru prin Univers si inca nu le-am gasit. De ce nu le-am gasit e simplu. Sunt cu mult peste noi ca nivel tehnologic si evident, al dezvoltarii intelectului. Pentru ei, noi suntem probabil niste mici viermi traind pe suprafata unei planete frumoase, pe care viata inteligenta va apare candva, in viitorul indepartat, daca Pamantul va scapa de catastrofele care il pandesc de pretutindeni.....
    • -1 (5 voturi)    
      gandire de tip medieval (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 11:41)

      alex [anonim] i-a raspuns lui moucha

      in evul mediu conceptia generala era ca pamantul e in centru iar soarele si restul se invart in jurul pamantului. adica noi suntem buricul universului. ideea de pamantul = marele si unicul buric al universului s-a perpetuat in prezent sub forma "daca la noi nu exista atunci nici in alte parti nu poate exista". ceea ce e o aberatie crunta.
      • +3 (3 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 14:27)

        [anonim] i-a raspuns lui alex

    • 0 (2 voturi)    
      ... (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 12:03)

      popas [anonim] i-a raspuns lui moucha

      1.
      Exista viata la adancimi extreme in oceanele Terrei, undeva la peste 7.700 metri adancime:
      http://news.bbc.co.uk/2/hi/7655358.stm
      Asta este echivalentul a peste 700 atmosfere!!

      Pestele urias de la urmatorul link a fost descoperit la adancimea de 1500 metri:
      http://www.extremescience.com/oarfish.htm

      Creaturile de la adresa de mai jos pot supravietui in adancimi cuprinse intre 1000-9500 metri!
      http://www.largestfastestsmartest.com/deepest.html

      Deci, viata poate exista in conditii extreme fata de ceea ce consideram noi in prezent.


      2.
      Cele mai moderne submarine depasesc cu lejeritate adancimi de 4000 metri.
      Defapt, batiscaful Trieste a reusit sa atinga punctul cel mai adanc al oceanului planetar, si anume Groapa Marianelor (aprox. -11.000 metri) in 1960.

      Submarinul Alvin poate duce echipaj uman la peste 4.500 metri adancime:
      http://www.whoi.edu/page.do?pid=8422

      Submarinul MIR poate duce echipaj uman la 6.000 metri adancime:
      http://en.wikipedia.org/wiki/MIR_(submersible)

      3.
      Nu cred ca o briza de 5 km/ ora te-ar rasturna, avand in vedere ca densitatea atmosferei la solul planetei Venus este de 65kg/ m3, adica de 6.5% din densitatea apei.
      Chiar daca esti cufundat in apa, un val de 5km/ ora nu te rastoarna, deoarece din partea opusa directiei valului vei primi o forta echivalenta care te va mentine in picioare.
      Daca primesti "briza" in partea din fata a corpului, atunci in partea din spate vei avea atmosfera cu aceeasi densitate cu cea din fata, si nu vei pica din picioare.
      • +1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 13:08)

        [anonim] i-a raspuns lui popas

        • 0 (0 voturi)    
          merci pt raspunsuri! (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 17:58)

          popas [anonim] i-a raspuns lui

          1.
          Si savantul din articol a spus ca e viata pe Venus, nu a vb despre forme de viata evoluate, de genul "gaina, scorpion sau guzgan rozaliu" :)
          Dvs ati scris ca avand in vedere conditiile extreme de pe Venus, nu poate exista viata acolo; eu am aratat ca viata poate exista in conditii extreme pe Pamant.

          2.
          dle moucha, ati vrut sa spuneti ca presiunea la 1000 m este atat de mare incat nici macar omul nu poate ajunge pe acolo.
          Puteati folosi exemplul cu batiscaful, si sa aratati ca totusi se poate ajunge pe la asemenea adancimi.
          Nu cred ca s-a dorit construirea de submarine militare pentru adancimi mari, deoarece coborarea in adancuri (si ascensiunea catre suprafata) necesita durate de timp destul de mari, ceea ce le-ar face inutile pe timp de lupta.
          Important este faptul ca se poate ajunge la adancimi de mii de metri.
          Important este faptul ca exista creaturi mari care traiesc in conditii de presiune extrema pe Terra.

          3.
          Greseala mea! am crezut ca vb de 5km/ ora.
          Exemplul cu saritul din masina la 18km/ ora nu are legatura cu mecanica fluidelor descrisa in exemplul dvs... La saritura din masina vb de alte forte care se aplica subiectului, si care au impact asupra exhilibrului: inertie, forta de reactiune, forta de frecare cu solul, etc

          Nici exemplul cu inotatul in apa cu miscare de 18 km/ ora nu este relevant, deoarece densitatea atmosferei pe Venus este de 6.5% din cea a apei.
          Incercati dvs sa mergeti in apa cu valuri miscatoare la viteza de:

          18 km/ ora * 6,5% = 1.17 km/ora,

          si daca veti pica din picioare... va fi mare lucru :))
  • +1 (7 voturi)    
    iupii (Marţi, 24 ianuarie 2012, 20:30)

    ampersand [utilizator]

    L-am găsit rapid pe savantul rus cu a lui descoperire!
    http://www.youtube.com/watch?v=Efm_imhOhsA
    • +4 (4 voturi)    
      excelent! (Marţi, 24 ianuarie 2012, 20:53)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      Avem nevoie de mai multi savanti de culoare roz. :) Ei sunt viitorul.
  • +5 (5 voturi)    
    Aiurea (Marţi, 24 ianuarie 2012, 21:01)

    brandx jr. [anonim]

    E doar o scrumiera uitata pe un colt de etajera de E.T.
  • +9 (9 voturi)    
    traducere agramata (Marţi, 24 ianuarie 2012, 23:07)

    asa nu [anonim]

    "proba spatiala sovietica"
    "un component mecanic"
    ...
  • +4 (4 voturi)    
    dacă tot e ziua Unirii Principatelor (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 0:24)

    pisicu [anonim]

    Nu e probă !!! E sondă !!!
  • +1 (1 vot)    
    da... (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 15:07)

    Florin [anonim]

    Pe Muntele lui Venus. Acolo a detectat 'omul de stiinta' forme de viata. Sa speram ca nu-s patologice.