UPDATE Goliat, primul satelit romanesc, a fost lansat cu succes pe orbita de la baza Kourou din Guyana Franceza

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 13 februarie 2012, 10:26 Science - Spatiul


Nanosatelitul Goliat
Foto: Agentia Spatiala Romana
 documente
Goliat, primul nanosatelit romanesc, dezvoltat de un consortiu de cercetare condus de Agentia Spatiala Romana, a fost lansat cu succes pe orbita luni, in cadrul zborului inaugural al rachetei VEGA a Agentiei Spatiale Europene, de la o baza din Guyana Franceza. Goliat - un satelit in forma de cub cu latura de 100 de milimetri, o greutate de 1.062 de grame si o putere de 2 wati - a fost conceput si dezvoltat de ROSA, in colaborare cu Institutul de Stiinte Spatiale, intre 2005 si 2007. Lansarea pe orbita a nanosatelitului romanesc a fost transmisa in direct pe site-ul Agentiei Spatiale Europene (www.esa.int) si pe site-ul spacealliance.ro/goliat/.
  • Vezi in documentul atasat mai multe imagini cu Goliat si detalii tehnice despre  proiect.



Prevazut initial pentru data de 9 februarie, zborul rachetei Vega - care va lansa pe orbita noua sateliti, printre care si GOLIAT - a fost amanat pentru 13 februarie, din cauza conditiilor climatice nefavorabile din Guyana Franceza, dupa cum a declarat pentru Mediafax, pe 6 februarie, Marius-Ioan Piso, presedintele Agentiei Spatiale Romanesti (ROSA) si director al proiectului GOLIAT. El a fost prezent la lansarea GOLIAT din Guyana Franceza.

Satelitul romanesc a efectuat testele de functionare si a fost integrat pe lansator impreuna cu alti opt sateliti, la centrul spatial al ESA din Guyana Franceza, potrivit ROSA.

Satelitul Goliat este dezvoltat in conformitate cu standardul international CubeSat, isi propune realizarea de imagini de inalta rezolutie, de masurari ale dozei de radiatii si ale fluxului de micrometeoroizi si transferul datelor catre statiile de sol pentru analiza si diseminare stiintifica. Unul dintre obiectivele secundare este validarea in spatiu a sub-sistemelor dezvoltate pentru reutilizarea si dezvoltarea ulterioara in misiuni viitoare.

Proiectul Goliat a fost prezentat de reprezentantii Agentiei Spatiale Romanesti, in frunte cu Marius-Ioan Piso, intr-o conferinta de presa organizata pe 20 ianuarie, la sediul agentiei din Bucuresti.

Goliat - un satelit in forma de cub cu latura de 100 de milimetri, o greutate de 1.062 de grame si o putere de 2 wati - a fost conceput si dezvoltat de ROSA, in colaborare cu Institutul de Stiinte Spatiale, intre 2005 si 2007.

O componenta importanta a misiunii de lansare in spatiu o reprezinta dezvoltarea infrastructurii de sol in doua locuri diferite: platfoma Magurele (Ilfov) si Marisel (Cluj). Centrele de comunicatii includ echipamentul de emisie-receptie radio, antenele si sistemele de orientare automata ce vor fi utilizate in etapele de operare a satelitului.

Baza Kourou din Guyana Franceza
Foto: http://www.cnes-csg.fr
Potrivit lui Marius-Ioan Piso, Romania lanseaza acest satelit pentru ca este interesata sa devina un actor in industria spatiala mondiala.

"Era nevoie de un satelit al Agentiei Spatiale Romane. Acest obiect trebuie sa existe pentru a crea un precedent, care, din punctul nostru de vedere, sa aiba doua roluri. Primul - sa atraga tineri, sa fie un fel far, un atractor pentru tineri care sa lucreze in Romania. Al doilea, satelitul trebuie sa dea incredere in propriile capacitati tehnologice nationale. Tehnologia aduce cei mai mari bani", a declarat pe 20 ianuarie Marius-Ioan Piso.

El a precizat ca Goliat transporta trei echipamente stiintifice. "Acest satelit stie sa observe Pamantul. Ia imagini pe o banda de vreo 70 de kilometri, cu o rezolutie de vreo 10 - 20 de metri. De asemenea, masoara doza de radiatii integrala la nivelul orbitei si face un experiment interesant de determinare a fluxului de micrometeoriti la nivelul orbitei sale", a explicat Marius-Ioan Piso.

Timpul standard al misiunii nanosatelitului Goliat este de aproximativ 6 luni. "Estimarile noastre, in conditii normale, sunt de aproximativ 1- 3 ani pana incepe sa arda", a explicat Piso.

Potrivit acestuia, nanosatelitul Goliat a fost construit in perioada 2005-2009, iar amanarea lansarii lui pana acum a avut la baza motive ale Agentiei Spatiale Europene legate de racheta VEGA, care pe 13 februarie va realiza zborul inaugural.

Goliat este dezvoltat de un consortiu de cercetare condus de Agentia Spatiala Romana, la care au contribuit studenti de la Universitatea Bucuresti - Facultatea de Fizica, dar si de la Politehnica - Facultatea de Aeronave.

In ceea ce priveste costurile proiectului de lansare a primului nanosatelit romanesc, Marius-Ioan Piso a spus ca acestea sunt greu de estimat. Potrivit lui Piso, satelitul GOLIAT a fost la inceput realizat printr-un proiect in valoare de 1,5 milioane de lei, finantat de Ministerul Educatiei. El a mai spus ca lansarea Goliat este gratuita, acest drept fiind castigat de ROSA intr-o competitie a ESA. "Pentru ESA, insa, lansarea rachetei VEGA nu este gratuita", a mai spus Piso.

Lansarea nanosatelitului Goliat face parte din programul de nanosateliti al Agentiei Spatiale Romanesti. "Este un program propriu al ROSA si este o zona pe care noi, de vreo sapte - opt ani, vrem sa o impunem in Europa. Realizarea de nanosateliti este un concept destul de nou si schimba destul de mult anumite aspecte ale industriei spatiale", a mai spus Piso.

Agentia Spatiala Romana (ROSA) a fost infiintata in 1991 si reorganizata printr-o Hotarare a Guvernului in 1995 ca institutie publica finantata integral extrabugetar in sistemul Ministerului Cercetarii si Tehnologiei (in prezent Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului). ROSA este coordonatorul la nivel national al activitatilor din domeniul spatial. Misiunea principala a Agentiei Spatiale Romane este promovarea si coordonarea dezvoltarii in domeniu si reprezentarea Guvernului in programele de cooperare internationala. Agentia este autorizata sa infiinteze centre de cercetare si dezvoltare orientate in functie de obiectivele Programului Spatial National. Agentia desfasoara propriile proiecte de cercetare stiintifica si dezvoltare.

In ianuarie anul trecut, a fost semnat acordul de aderare a Romaniei la Conventia Agentiei Spatiale Europene.

Agentia Spatiala Europeana este o organizatie interguvernamentala fondata in 1975, avand 19 state membre (17 din UE, plus Elvetia si Norvegia). Dintre tarile fostului Pact de la Varsovia, Romania este a doua admisa ca membru, dupa Cehia. ESA este considerata cea mai importanta organizatie interguvernamentala europeana cu caracter stiintific si tehnologic si cu rol important in domeniul securitatii.

Aplicatia de urmarire in timp real a satelitului Goliat din acest articol a fost conceputa special pentru Hotnews.ro de catre Ciprian Sufitchi, administratorul de la  N2YO.com, un site dedicat monitorizarii satelitilor artificiali ai Pamantului.




Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15227 vizualizari

  • -15 (21 voturi)    
    Success (Luni, 13 februarie 2012, 10:45)

    jb [utilizator]

    Dar citind aici (http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-16956324) se pare ca are 58% sanse sa nu ajunga in spatiu azi deoarce ii prima cursa pt racheta Vega.
    Oricum ii gratis incercarea :)
    • -17 (17 voturi)    
      pariu (Luni, 13 februarie 2012, 12:02)

      Petre Petre [anonim] i-a raspuns lui jb

      Felicitari! Daca goliatul nu are sistem de repozitionare pe orbita intr-un an e pe burta. Practica bate teoria!
      • +16 (16 voturi)    
        citeste inainte sa comentezi (Luni, 13 februarie 2012, 13:13)

        toto [anonim] i-a raspuns lui Petre Petre

        Timpul standard al misiunii nanosatelitului Goliat este de aproximativ 6 luni. "Estimarile noastre, in conditii normale, sunt de aproximativ 1- 3 ani pana incepe sa arda", a explicat Piso.
        • -1 (5 voturi)    
          LOL (Marţi, 14 februarie 2012, 1:03)

          Lolipop [anonim] i-a raspuns lui toto

          Pai ala nu e satelit mai nene, e o bucata de plumb de 1 kil, aruncata pe orbita, pentru ca nu are instrumente ze zbor, stie doar sa faca niste masuratori, si apoi vorba ta, sa arda. Se invarte in jurul Pamantului doar prin inertia aplicata la despriderea de racheta. S-ar putea mai bine numi sonda spatiala, nu satelit. Un satelit este alimentat solar, trebuie sa aiba propulsie nucleara, eventual sa stea 10-20 de ani pe orbita, nu 6 luni.. Au aruncat si romanii o camera foto in spatiu care sa se invarta 6 luni.... dar cu ajutorul francezilor. AHAHAHAHA
          • +3 (3 voturi)    
            Uau (Marţi, 14 februarie 2012, 9:40)

            a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui Lolipop

            "S-ar putea mai bine numi sonda spatiala, nu satelit."
            Iar luna nu ar trebui numita satelit natural ci sonda naturala in viziunea ta.

            "trebuie sa aiba propulsie nucleara".
            Zi-mi si mie un satelit cu PROPULSIE nucleara.

            Chiar daca nu este un satelit modern si super folositor tot trebuie sa incepi de undeva. Poate folosi la testarea comunicatiilor cu un satelit pe orbita, la testarea unor componente si design la temperaturi scazute, radiatii. Si in primul rand da ceva de facut tinerilor cu mintea deschisa.

            De e usor sa dai cu pietre in altii, romanii sunt primii intr-asta mai ales daca e vorba de alti romani. Stii bancul ala cu paza detinutilor in iad in cazanul cu smoala cu americani si romani.
            • 0 (0 voturi)    
              nu fi rau :) (Luni, 20 februarie 2012, 22:29)

              Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui a_claudiu

              este drept ca omul a dat in porumbi, dar nu-l castra pentru asta.
              Ar trebui sa vada ca majoritatea satelitilor sunt de fapt cu panouri solare.
              Referitor la propulsie sunt de acord cu tine. Poate doar generarea energiei pentru alimentarea sistemelor se face cu chestii nucleare.
              Propulsia este cam chimica... adica motoare racheta. Inca nu stiu sa fi lansat astia vreun motor ionic.
        • +3 (5 voturi)    
          mda.. (Marţi, 14 februarie 2012, 2:25)

          Canada. [utilizator] i-a raspuns lui toto

          Cam multi amatori pe aici. E un satelit kit, cumparat 'de la magazin', puteti sa lansati si voi 'al doilea' satelit 'romanesc', comandati aici kit-ul, urmati instructiunile de asamblare si daca aveti o pila la ESA poate vi-l pune pe o racheta si apareti si voi la stiri. Sunt sigur ca unii dintre voi nu o sa aiba nevoie de ani de zile.

          http://www.clyde-space.com/cubesat_shop

          http://www.cubesatkit.com/content/overview.html

          http://www.cubesatshop.com/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=71&vmcchk=1&Itemid=71

          Conceput (de pe Google search) si dezvoltat (asamblat) de ROSA... dar made in China.
          • +1 (1 vot)    
            ... (Marţi, 14 februarie 2012, 7:48)

            ... [anonim] i-a raspuns lui Canada.

            cam nasol in cazul asta....dar nu ma surpinde, genul de cercetare romaneasca. Cativa ani si 350.000 eur ca sa asambleze un kit. :( Am colaborat si eu cu niste "cercetatori" de genul asta acum vreo 5 ani le-a luat vreo 3 ani si 20.000 de eur pt. o problema tehnica relativ simpla in domeniul panourilor fotovoltaice. Dupa vreun an si ceva mi-am cumparat de pe piata externa ce ma interesa, dupa inca 3 ani am aflat ca ei inca "cercetau" problema, pusesera si de vreo 3 doctorate, samd. Mi-am spus atunci "never again" cu cercetatorii romani n-am nimic dar de "institutiile de cercetare" romanesti sigur nu vreau sa mai aud.
      • -2 (4 voturi)    
        Un an? (Luni, 13 februarie 2012, 21:26)

        www [anonim] i-a raspuns lui Petre Petre

        Poate doar daca era made in USA. Fiind facut in Romania, "las' ca merge si asa" si il asteptam sa traga o linuta pe cer in 2 zile, fiind repatriat in urma infractiunilor de furt si cersetorie efectuate pe orbita.
    • -13 (17 voturi)    
      tare basescu asta, domne' (Luni, 13 februarie 2012, 13:13)

      mitza [anonim] i-a raspuns lui jb

      cand o fi avut timp sa proiecteze acest satelit printre atatea scandaluri politice?! sau de asta nu e tot el vinovat?
      • +11 (13 voturi)    
        Ce treaba are Basescu? (Luni, 13 februarie 2012, 13:45)

        Palax [utilizator] i-a raspuns lui mitza

        Ti se pare ca 19 mil de oameni nu pot realiza nimic fara Basescu? Lafel si pe partea rea, pentru multe din porcariile rele de pe aici suntem tot noi de vina. El e doar unul, mai sunt inca 19 mil care influenteaza tara asta intr-un fel sau altul in liber Arbitru.
        • -8 (10 voturi)    
          Are treaba Basescu (Luni, 13 februarie 2012, 14:18)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui Palax

          E ca un fel de Chuck Norris. Singurul motiv pentru care misiunea asta a avut loc si se bucura de succes este pentru ca Domnul Presedinte Traian Basescu i-a permis sa aibe loc si sa se bucure de succes.

          Sa va intre bine in cap.
  • -32 (38 voturi)    
    deseu spatial (Luni, 13 februarie 2012, 10:47)

    snowflake [utilizator]

    Satelitul asta nu face decat sa polueze spatiul. Sa speram ca viitorul satelit o sa faca si ceva util.
    • +23 (27 voturi)    
      Sfat (Luni, 13 februarie 2012, 11:09)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      Pana una-alta incearca sa nu poluezi tu forumul.
      Toate incep cu o idee si cu primul pas.
      • +11 (13 voturi)    
        Goliat si spiritul latin (Luni, 13 februarie 2012, 12:33)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Tipic romanesc si as spune si latin si balcanic.
        Vizionati pana la final

        http://www.youtube.com/watch?v=7tO_7SrmGW4

        Oricum e un pas inainte si merita apreciati toti cei care au contribuit.
        Felicitari !
        • +5 (5 voturi)    
          Never! (Luni, 13 februarie 2012, 15:30)

          Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui hot news

          Never underestimate the power of Goliat!

          :))
    • +10 (12 voturi)    
      raspuns (Luni, 13 februarie 2012, 12:35)

      Nicu [anonim] i-a raspuns lui snowflake

      ma intreb daca tu nu esti un deseu ....
  • +14 (14 voturi)    
    dorintanase@gmail.com (Luni, 13 februarie 2012, 11:06)

    dorintanase [anonim]

    sa fie cu noroc doamne ajuta .
  • +8 (8 voturi)    
    O baza franceza...? (Luni, 13 februarie 2012, 11:07)

    Veto [anonim]

    De ce sunt jurnalistii atat de precauti cu numele bazei?
    Este bine stiut, se numeste Kourou... indiferent de ce conotatii ilare poate avea in româneste.
    • +9 (9 voturi)    
      ... (Luni, 13 februarie 2012, 12:04)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Veto

      pai cata vreme stii sa pui accentul nu are nici un fel de conotatii hilare, cei care nu stiu sa puna accentul normal ca se tem sa-l rosteasca...
      • +1 (3 voturi)    
        pronuntie (Luni, 13 februarie 2012, 12:20)

        daniel [anonim] i-a raspuns lui ...

        ba se pronunta exact asa cum suna hilar in romana "ou" in franceza e "u" romanesc
        • +2 (2 voturi)    
          ... (Luni, 13 februarie 2012, 12:33)

          ... [anonim] i-a raspuns lui daniel

          eu ma refeream ca accentul se pune pe ultima silaba nu pe prima cum ar suna "hilar" in romaneste. Oricum...ma infiorez cand ma gandesc cum s-ar comporta jurnalistii daca ar trebui sa vbeasca despre gaini in franceza....:))
        • +2 (2 voturi)    
          ba nu se pronunta la fel (Luni, 13 februarie 2012, 12:45)

          ana [anonim] i-a raspuns lui daniel

          accentul cade pe a doua silaba, nu pe prima ca in Romana
        • -1 (1 vot)    
          he he (Luni, 13 februarie 2012, 20:39)

          UnClujean [anonim] i-a raspuns lui daniel

          "u " romanesc nu exista din cate stiu eu.... "u" in romaneste da ...
  • +8 (12 voturi)    
    Bravo (Luni, 13 februarie 2012, 11:15)

    Alfabetix [utilizator]

    O stire interesanta!
    Recunoaste ca e un deseu mic ;) dar un pas mare in lumea asta plina de trivialitati si interese meschine.
    Probabil ca am avea realizari extraordinare in multe domenii daca ar primii finantari de bun simt.
    • 0 (6 voturi)    
      Tu de unde crezi ca vin banii? (Luni, 13 februarie 2012, 11:48)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Alfabetix

      Expresia "finantari de bun simt"nu mi se pare potrivita.Cine stabileste daca un proiect merita sa fie sau nu finantat?Sunt,intradevar,multe cazuri ,cand proiecte bune nu obtin finantarea,dar si reciproca este adevarata.In cercetare,de multe ori mergi la hazard.
    • -1 (3 voturi)    
      ... (Luni, 13 februarie 2012, 12:19)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Alfabetix

      depinde cat a costat fata de tehnologia "off the shelf". Normal ca daca ne-am apuca sa proiectam un motor diesel romanesc de la 0 ar costa astronomic dar e mai ieftin sa cumparam sau sa modificam unul existent, asa progreseaza tehnica. 1.5mil lei pt 1kg duce undeva la 350.000 eur/kg de satelit (fara lansare care e gratuita). E oarecum in parametri, un satelit meteo de exp are un pret/kg cam la jumatate (tot fara lansare). Daca insa pretul a fost sensibil mai mare de atat nu stiu daca se justifica genul asta de jucarii doar pentru ca sunt romanesti.
    • 0 (0 voturi)    
      furt pe fata (Marţi, 15 ianuarie 2013, 17:25)

      simplu eu [anonim] i-a raspuns lui Alfabetix

      cum sa nu fie ....lol...interese ....mai oameni buni 350.000 de euro pentru 100 de mm cubi ba....trezirea ...chestia asta o faceau 3 studenti bine pregatiti ....ce deraq.....ia uitati-va de programele ARCA romania si pentru oameni astia guvernul nu aloca nici un fond sau ajutor ,nu spun ca e obligatoriu dar ....necesar ...au proiecte de anvergura ...am vorbit du un prieten care lucreaza acolo si e jale da jale te si oftici ....auzi 1.5 milioane de lei noi pentru ce ?????????ba treziti-va ca dormiti ...si da ma oftic ca acolosunt si bani mei ,si nu nu sunt inpotriva ,dar nu furt pe fata!!!
  • +4 (4 voturi)    
    De ce (Luni, 13 februarie 2012, 11:29)

    Berzelius [utilizator]

    De ce site-ul http://www.spacealliance.ro/goliat/ e nefunctional la aceasta ora (11:20 Ro) ?
    "HTTP Error 503. The service is unavailable."
    • +1 (1 vot)    
      vezi aici (Luni, 13 februarie 2012, 11:43)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Berzelius

      http://cubesat.bme.hu/projektek/masat-1/start/

      mersi hotnews pt. cenzura((
  • +5 (7 voturi)    
    Cursa gratuita (Luni, 13 februarie 2012, 11:39)

    Heruvim [utilizator]

    Cursa este gratuita deoarece primele lansari au sanse de mai putin de 50% sa mearga bine - 42% mai precis.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu fi rautacios.Si nu-i chiar gratis. (Luni, 13 februarie 2012, 11:51)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

      Agentia Spatiala Eropeana.Iti spune ceva?
  • +10 (10 voturi)    
    Urari (Luni, 13 februarie 2012, 11:49)

    Cosmin [anonim]

    Multa bafta si mult respect!
  • +6 (6 voturi)    
    10 minute! (Luni, 13 februarie 2012, 11:50)

    Heruvim [utilizator]

    iuhuu.
  • +9 (9 voturi)    
    Bravo! (Luni, 13 februarie 2012, 11:58)

    adela [anonim]

    bravo! tinem pumnii!
  • +7 (7 voturi)    
    A trecut de primul stadiu (Luni, 13 februarie 2012, 12:03)

    Heruvim [utilizator]

    100 km altitudine in 2:30 min!
  • +14 (14 voturi)    
    Succes deplin! (Luni, 13 februarie 2012, 12:14)

    Observatot [anonim]

    Am urmarit cu emotie lansarea minusculului satelit romanesc pe site-ul esa.int Lansarea a fost perfecta, sper ca vom primi in curand primele imagini de la Goliat! Sa fie cu noroc! Asta e genul de normalitate pe care il doresc pentru Romania!
  • -7 (9 voturi)    
    pico satelit (Luni, 13 februarie 2012, 12:14)

    MicroNanopico [anonim]

    de pe site-ul ESA:
    "The payload consists of two Italian satellites – ASI’s LARES laser relativity satellite and the University of Bologna’s ALMASat-1 – as well as seven picosatellites provided by European universities: e-St@r (Italy), Goliat (Romania), MaSat-1 (Hungary), PW-Sat (Poland), Robusta (France), UniCubeSat GG (Italy) and Xatcobeo (Spain). ".

    Al nostru s-ar parea ca e pico - o diferenta de 10 (-3) :)
  • +7 (7 voturi)    
    Transmisiune live Goliat (Luni, 13 februarie 2012, 12:31)

    s.a [anonim]

    Racheta este intr-o traiectorie de transfer. Primele trei motoarea au functionat corect, iar al patrulea motor si-a incheiat prima activare. In aproximativ 20 de minute va avea loc cea de a doua activare, apoi separarea rand pe rand a satelitilor.
    Comentarii live pe:
    www.spacealliance.ro/goliat
  • -1 (3 voturi)    
    Info (Luni, 13 februarie 2012, 12:35)

    micronanopico [anonim]

    Pentru cine mi-a dat minus:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Miniaturized_satellite

    :)

    Acum daca or fi facut ESA vreo eroare pe site (ma-ndoiesc), nu mai e vina mea :)
  • +7 (7 voturi)    
    Cat (Luni, 13 februarie 2012, 12:43)

    Ovi [anonim]

    De mic ar fi pasul insa e un pas. E de asteptat ca la orice stire de acest tip sa apara cate-un gigi contra. Daca nu vreti sa stiti sau nu va intereseaza mai bine va tineti guritele. Felicitari Romania
    • 0 (0 voturi)    
      se putea mai mult (Marţi, 15 ianuarie 2013, 17:30)

      doar eu si atat [anonim] i-a raspuns lui Ovi

      la costurile astea ....cred si eu ...bai tu te gandesti 1.5 milioane de lei noi pentru 100 mm de tehnica furt pe fata nu ca nu ne bucuram pentru natiia noastra dar poate cei care au luat banii pentru ei puteau face ceva mult mai avansat .....reamintesc ......o organizatie non guvernamentala ,,,,,cu bani din donatii face mult mai mult ....ARCA se chiama si nu nu lucrez la ei ....dar romania este tot romania ...intelegi ?asta e problema mai vezi o data cat costa un satelit nu o SONDA SPATIALA de 100 de mm cubi.
      te salut
  • +3 (3 voturi)    
    Live de la Magurele? (Luni, 13 februarie 2012, 13:04)

    Heruvim [utilizator]

    Nu ar fi fost frumos daca aveam LIVE si de la statiile de la Magurele si Cluj? Am inteles ca achizitia de date de la satelit este intre 30 min si 120 min de la plasarea in orbita. Se poate sa avem si confirmarea de la bazele din Romania?
  • -4 (4 voturi)    
    Satelitu (Luni, 13 februarie 2012, 13:04)

    David [anonim]

    Foate hazliu, suna a bancul cu tancuri albaneze. Romania lanseaza satelitul Goliat de 10cm din Kourou. Orbita se poate regla din Fa-Sole, centrul de comanda de la Bucuresti. Racheta este etajata pe doua etaje sau caturi, satelitul fiind plasat pe orbita de catul de sus ca catul de jos se desprinde dupa prima faza a zborului.
    • +2 (2 voturi)    
      bascalie..... (Luni, 13 februarie 2012, 19:16)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui David

      ......infinita bascalie, .....de ce mereu bascalie??
  • +6 (6 voturi)    
    Si daca ar fi un pix care se roteste pe orbita (Luni, 13 februarie 2012, 13:11)

    Ionel [anonim]

    Si tot ar fi o performanta urisa pentru Romania. Nu inteleg scepticismul asta stupid ? De ce ? Avem un mic satelit de 10cm care se invarte in jurul planetei noastre la o altitudine de 1400 km si care e construit de romani.Ar trebui sa ne simtim onorati.
    • -3 (3 voturi)    
      ... (Luni, 13 februarie 2012, 14:03)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Ionel

      pai poti sa-ti trimiti si tu pixul pe orbita. 1kg pe orbita joasa costa cam 10.000$ cu o racheta Ariane5, cam 14.000$ cu Atlas americana sau 4-5000$ cu Protonul respectiv Soyuzul rusilor. Avand in vedere ca un pix are cam 10 grame daca alegi varianta budget a rusilor iti poti lansa pe orbita pixul favorit cu doar 40-50$, daca ai patriotism european il trimiti cu 100$ iar daca vrei sa-ti aduci aminte de vremurile bune cand americanii lansau sateliti te costa 150$. Singurul merit ar fi sa reusesti sa te lipesti la o lansare. Cu rusii nici macar nu cred ca ar fi prea greu daca cunosti persoanele potrivite.
  • +5 (5 voturi)    
    mission complete (Luni, 13 februarie 2012, 13:14)

    gigel [anonim]

    Goliath is now on its orbit.
  • +4 (6 voturi)    
    Parafrazand cele spuse de Armstrong (Luni, 13 februarie 2012, 13:58)

    Lalaila [utilizator]

    Un pas [foarte :)] mic pentru industria spatiala mondiala, un pas urias pentru Romania! Felicitari celor ce au colaborat la realizarea acestui succes! Sa fie intr-un ceas bun!
  • -4 (4 voturi)    
    :)) (Luni, 13 februarie 2012, 14:10)

    umoristu [anonim]

    Tichie de margaritar:)))
    Brusc ne simtim mai bine:)))
    De parca de sateliti avem nevoie. Mare brinza, mare realizare, rrrrominii au ajuns in spatiu:)))
    Si? .................
    mda, cam asa..
  • +2 (4 voturi)    
    aproape de a incheia prima orbita (Luni, 13 februarie 2012, 14:20)

    s.a [anonim]

    In scurt timp se va incheia prima orbita completa a micului satelit Goliat in jurul Pamantului.
    www.spacealliance.ro/goliat
  • +2 (4 voturi)    
    prima orbita completa (Luni, 13 februarie 2012, 15:14)

    s.a [anonim]

    O orbita completa pentru Goliat. In acest timp PW-SAT, satelitul polonez a descarcat deja primele date.
    www.spacealliance.ro/goliat
    • 0 (0 voturi)    
      Goliat (Luni, 13 februarie 2012, 16:07)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui s.a

      A inceput sa transmita date ???
  • +2 (2 voturi)    
    orbita Goliat (Luni, 13 februarie 2012, 16:11)

    s.a [anonim]

    folosind primele estimari, pozitia aproximativa a lui Goliat:
    http://www.spacealliance.ro/satprop_GE/SatPropagatorApplet_Goliat.html
  • 0 (0 voturi)    
    fb (Luni, 13 februarie 2012, 18:21)

    agoga [anonim]

    Goliat Facebook page:
    http://www.facebook.com/pages/Goliat/111085489016738
  • -3 (3 voturi)    
    Goliat (Luni, 13 februarie 2012, 22:54)

    Doru [anonim]

    Va bateti joc de noi. Sa trimiti o racheta cu un pachetel de 10x10x10 cm !
  • -1 (3 voturi)    
    e mare a draku (Marţi, 14 februarie 2012, 15:27)

    kakarin [anonim]

    baaaaa, ce l-ati facut asa mare? ati fi putut sa-l faceti mai mic, asa precum cubul lui Rubik! Ati facut risipa de materiale, rusine sa va fie, halal satelit! Satelit ne trebuia noua, cand noi nu avem lopeti destule ptr zapada?