VIDEO Romanul Raul Oaida a trimis in spatiu o naveta din Lego

de M.B.     HotNews.ro
Joi, 8 martie 2012, 0:23 Science - Spatiul


Naveta spatiala din Lego
Foto: Captura YouTube
Raul Oaida a fabricat o naveta spatiala din piese Lego si a reusit sa o lanseze pana la altitudinea de 35.000 de metri. Naveta in miniatura a fost fixata unui balon cu heliu si dotat cu o camera video. Romanul si-a urmarit pas cu pas creatia pana cand aceasta a aterizat la 240 de kilometri departare de locul de lansare.

Din cauza birocratiei existente in Romania, Oaida a ales ca lansarea sa se desfasoare pe teritoriul Germaniei, unde autoritatile au raspuns pozitiv propunerii lui.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5545 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Olandezi stiu? (Joi, 8 martie 2012, 1:35)

    Adrian [anonim]

    Sa ii trimita cineva link-ul olandezului care facea afirmatii precum ca tarile din est nu stiu ce e ala Lego.
  • +1 (1 vot)    
    Atentie! (Joi, 8 martie 2012, 3:32)

    inganduratul [utilizator]

    Daca priviti cu atentie de la minutul 2:47 la minutul 2:58 o sa observati un punct luminos care se deplaseaza pe o traiectorie constanta de la stanga spre dreapta.
    Interesant, nu-i asa?
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 8 martie 2012, 7:34)

      @inganduratul [anonim] i-a raspuns lui inganduratul

      este cel mai probabil ceea ce se cheama "lens flare", fenomen provocat de reflexii si difuzie ale luminii in interiorul obiectivului.
    • 0 (0 voturi)    
      doar o aberatie optica (Joi, 8 martie 2012, 7:46)

      virgilius [utilizator] i-a raspuns lui inganduratul

      Se misca sincron cu camera, deci pare o aberatie optica. Spre final dispare si apoi reapare cateva clipe, cand camera e din nou expusa spre soare.
      Astronautii remarcasera la primele calatorii in spatiu mici puncte stralucitoare, care uneori se miscau pe traiectorii liniare cu viteza mare; interesant e ca le-au observat si dupa inchiderea ochilor; au fost explicate ca fiind radiatie cosmica care ionizeaza globul ocular si retina. Totusi nu e cazul de fata, pt ca punctul luminos se misca sincron cu camera.
  • 0 (0 voturi)    
    Intresant! (Joi, 8 martie 2012, 8:32)

    Ion [anonim]

    Geniala idee !!! felicitari!!!
  • 0 (0 voturi)    
    stiti ce mi se pare interesant? (Joi, 8 martie 2012, 8:55)

    marius [anonim]

    in ultimul minut de filmare, cand este probabil la inaltimea maxima si filmeaza intunericul spatiului extraterestru, nu se vede nici o stea! nimic, doar intunericul... intunecat. si vorbesc de momentul cand soarele este in spatele camerei astfel incat stelele ar trebui (teoretic) sa fie vizibile.

    are cineva idee de ce?
    • 0 (0 voturi)    
      Camera nu era setata ptr stele (Joi, 8 martie 2012, 9:45)

      Dragos [anonim] i-a raspuns lui marius

      Chiar cu intunericul prezent o camera ce isi regleaza luminozitatea fata de lumina emisa de pamant nu ar vedea stelele. E ca si cum te uiti noaptea la cer si in fata la 10 m ai un bec de 100 W aprins. Nu vei avea apertura (diam pupilei) necesara.
      • 0 (0 voturi)    
        .... (Joi, 8 martie 2012, 10:06)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Dragos

        camera nu este destul de sensibila ca sa prinda orice sursa de lumina mai ales ca soarele lumineaza mult prea puternic ...
        Este un caz intalnit aproape de fiecare data.
        Vezi poze cu adtronauti in spatiu sau diferse module..sateliti etc. O sa observi acelasi fenomen.
        Aceasi situatie se regaseste si in imaginile cu astronauti pe luna.
        Scrie pe google de exemplu intrebarea ta in engleza. Mai mult ca sigur o sa gasesti raspunsul mai clar explicat decat am scris eu.
        Zi buna
    • 0 (0 voturi)    
      e acelasi motiv (Joi, 8 martie 2012, 10:04)

      Q [anonim] i-a raspuns lui marius

      pentru care nu vezi stele pe pozele facute de astronauti pe luna... photoshop :P
    • -1 (1 vot)    
      Bai frate (Joi, 8 martie 2012, 11:19)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui marius

      Exista vreun premiu pentru cel mai prost comentariu sau tu chiar nu-ti dai seama?
  • 0 (0 voturi)    
    altitudine (Joi, 8 martie 2012, 10:36)

    Costel [anonim]

    Cum s-a masurat altitudinea?
  • +2 (2 voturi)    
    birocratie (Joi, 8 martie 2012, 10:43)

    Unul [anonim]

    Haha, deci nu a putut face asta in Romania, ci din Germania, unde traficul aerian e de zeci de ori mai intens ca deasupra Romaniei. :)) Imi aduc aminte ca am avut odata un contract de fotografiat din elicopter si au trebuit obtinute sute de hirtoage de la armata, de la aviatie, de la mediu, de la x, de la y, de te lua durerea de cap si de masele... Pun pariu ca Google Maps e ilegal in Romania, pentru ca nu au avut tonele de hirtoage necesare. Romani, sa fim vigilenti, sa nu ne pozeze dujmanu tarisoara! :))
    • 0 (0 voturi)    
      Sa nu ne pozeze (Vineri, 20 decembrie 2013, 13:16)

      birocratu [anonim] i-a raspuns lui Unul

      Pozatu ca pozatu din spatiu. Las ca o vindem de la sol noi
  • 0 (0 voturi)    
    spatiul e putin mai sus. nu la 35km (Joi, 8 martie 2012, 11:57)

    eu [anonim]

    eventual stratosfera...
  • 0 (0 voturi)    
    oficial (Joi, 8 martie 2012, 13:43)

    Aurel [anonim]

    In romania sa lansat oficial un balon: http://www.stiintasitehnica.com/stratospherium-ii-zboara-alaturi-de-noi-in-spa-iul-cosmic_1240.html

    si ne oficial inca 3 sau 4
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 8 martie 2012, 16:57)

    g [anonim]

    da sa vedeti ce face ARCA ....


    acum fara gluma .. felicitari !
    • 0 (0 voturi)    
      ARCA (Sâmbătă, 10 martie 2012, 15:39)

      Aurel [anonim] i-a raspuns lui g

      ARCA ? :)) ARCA mananca bani de la buget aiurea si mai lanseaza si baloane fara autorizatie!!!
  • +1 (1 vot)    
    o mica greaseala (Luni, 1 aprilie 2013, 0:43)

    Mihnea [anonim]

    Apreciez ce a facut Raul dar nu imi place cum ai scris articolul: "Raul Oaida a fabricat o naveta spatiala din piese lego..." Raul a montat o naveta spatiala din piese lego, aceasta a fost fabricata de firma Lego. Se numeste "Space Shuttle" si are codul 3367. Se poate cumpara de pe site-ul oficial cu 29,99 $.
    In rest, bravo Raul, tine-o tot asa!