Elon Musk vrea sa creeze o retea de 11.000 de sateliti care sa furnizeze acces la internet oriunde in lume

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 16 februarie 2018, 10:06 Science - Spatiul


Inspectia unei rachete Falcon 9
Foto: SpaceX
​Elon Musk vrea, prin compania SpaceX, sa creeze pana in 2024 o retea de 11.000 de sateliti interconectati care sa furnizeze acces la internet oriunde in lume, scrie Financial Times. Planul va fi greu de realizat si inceputul va consta in testarea a doi sateliti care vor fi in legatura cu statii de la sol. Aparitia serviciilor 5G, dar si a masinilor autonome reprezinta motive in sprijinul unei astfel de initiative, insa si alte companii au planuri similare. Primii doi sateliti de test vor fi lansati in acest week-end.

SpaceX va incepe prin plasarea a doi sateliti de comunicatii pe orbita inferioara si testarea lor prin conectarea cu statii de la sol, inclusiv una la sediul Tesla. Daca testele vor arata ca furnizarea de servicii de internet de mare viteza este posibila si viabila, scopul este sa fie creata o "constelatie" de 11.000 de sateliti care vor forma o retea interconectata (mesh network) ce ar trebui sa acopere tot globul.

Planul este considerat promitator fiindca va creste cantitatea de date ce va fi transmisa, iar traficul web va creste si el puternic, mai ales ca in cativa ani vor fi lansate pe scara larga servicii 5G. In plus, dupa 2025 este de asteptat ca masinile autonome sa apara pe strazi in numar crescator si nevoia de conexiuni rapide la internet va fi foarte mare.

Industria comunicatiilor prin satelit a avut ani grei la inceputul noului mileniu si au existat si falimente rasunatoare. Insa avansul tehnologiei a permis miniaturizarea satelitilor si pot fi plasati pe orbita sateliti mai ieftini, mai mici si mai ales utili in diverse industrii, precum agricultura sau energia.

Compania lui Musk a inceput in 2014 testele cu sateliti, dar proiectul nu a fost prioritar, SpaceX concentrandu-se pe rachetele Falcon 9 si Falcon Heavy.


Citeste mai multe despre   
















2739 vizualizari

  • -7 (9 voturi)    
    mai bine (Vineri, 16 februarie 2018, 10:28)

    mmmircea [utilizator]

    actualizeaza datele de livrare la tesla model 3.
    • -2 (6 voturi)    
      Ii e mintea la altceva. S-a ajuns. (Vineri, 16 februarie 2018, 12:20)

      Bogdan V [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Stau oamenii si asteapta datele de livrare la tesla 3 si lui ii arde de sateliti. Coboara Elone pe pamant, ca stau oamenii la coada la tesle. Stai si procrastinezi cu sateliti si rachete pe marte, cand pe noi ne dor datele de livrare la tesla model 3. Rusine, Elon Musk!
      • +5 (5 voturi)    
        :) (Vineri, 16 februarie 2018, 15:07)

        Doaroparere [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan V

        Sa inteleg ca ai platit un Tesla 3 si nu vine?!?!?
  • 0 (4 voturi)    
    Cred ca (Vineri, 16 februarie 2018, 12:04)

    mitg [utilizator]

    E un rit de intrare in lumea celor bogati din sectorul tech sa propuna fiecare asa ceva.
    Microsoft, Google, Facebook, Bebo (eh ...) toti au venit cu propuneri similare la vremea lor. Rezultatele se stiu.
    • 0 (0 voturi)    
      multumesc! (Duminică, 18 februarie 2018, 11:20)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Ai explicat ceea ce eu sesizasem, vadg, citind titlul - "suna cunoscut"! Acces Internet gratuit pentu tarile din Lumea a treia, cu dateliti, dirijabile automate alimentate cu energie solara, etc.
      Bine zis, ritual de intrare in luea selecta a celor FOARTE bogati!
  • -1 (3 voturi)    
    Musk propune (Vineri, 16 februarie 2018, 14:53)

    ACP [utilizator]

    si poate gaseste investitori. Daca nu, ramane la stadiul de propunere.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu chiar (Vineri, 16 februarie 2018, 15:23)

      Doaroparere [utilizator] i-a raspuns lui ACP

      SapceX este finantat din fonduri proprii!
  • +6 (6 voturi)    
    la mai mult si la mai bine (Vineri, 16 februarie 2018, 17:12)

    Ingwar [utilizator]

    Elon a facut si va face pasi mari pentru umanitate, acuma miliarde de oameni ii sunt fani fideli, acest om face istorie. stranepotii nostri cind vor intreba
    - tata, dar ce a fost ala Donald Trump ?
    - ei fiule, a fost un neghiob presedinte pe timpul lui Elon Musk..

    - tata, dar ce inseamna "motor cu ardere interna" ?
    - ei fiule, a fost o inventie omeneasca care a luat sfirsit pe timpul lui Elon
    • 0 (0 voturi)    
      Parțial de-acord (Joi, 22 februarie 2018, 12:20)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      E un vizionar care , are idei , și încearcă sa le pună în practica din păcate sare mult prea mult de la o chestie la alta, personal încă aștept sa se livreze țiglele solare , momentan am doar promisiuni , peste promisiuni. Le copiază chinezi și ei încă nu reușesc sa satisfacă cererea inițială. E ca și cu mașina tesla care momentan sunt alte firme care produc și livrează mai mult decât reușește Musk sa livreze deși are comenzi ferme pentru mai multe zeci de mii de bucăți.