Douăsprezece găuri negre au fost detectate în centrul Căii Lactee

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 4 aprilie 2018, 20:24 Science - Spatiul


Calea Lactee
Foto: Wikimedia Commons
Douăsprezece găuri negre au fost detectate în centrul Căii Lactee, „partea ascunsă a aisbergului”, afirmă astronomii, care se așteaptă ca în această zonă să găsească până la de 40 de ori mai multe, potrivit unui studiu publicat miercuri în revista Nature, scrie AFP.

"Am observat 12 găuri negre” în centrul Căii Lactee, a precizat Charles Hailey, de la universitatea Columbia din Statele Unite.

O gaură neagră este un corp celest care are o masă enormă concentrată într-un volum foarte mic.

Există doua tipuri: găurile negre stelare, care se formează la finalul ciclului de viață al unei stele, și găurile negre supermasive, care se află în centrul galaxiilor.

Teoria prezice că găurile negre supermasive sunt înconjurate de grupuri de gauri negre stelare dar acest lucru nu a fost niciodată până acum confirmat prin observări, nici măcar în zona găurii negre supermasive a Căii Lactee,  Sagittarius A* (Săgetătorul A*), cea mai apropiată de pământ.

Charles Hailey arată că acest grup de găuri negre în apropiere de Sagittarius A* nu reprezintă decât partea vizibilă a aisbergului.

Bazându-se pe numărul de găuri negre observate în zona cea mai apropiată de Pământ, astronomul se așteaptă ca circa 500 de găuri negre să populeze nucleul galaxiei noastre.

Și asta nu e totul: „bazându-ne pe rezultatele noastre, credem că există circa 10.000 la mai puțin de trei ani lumină de gaura neagră supermasivă„, adaugă cercetătorul.

"Galaxia noastră este perfect normală și daca centrul său găzduiește tone de găuri negre, acesta trebuie să fie cazul pentru majoritatea celorlalte galaxii”, mai spune Charles Hailey.


















Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde 

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.

2887 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Aha, deci astea absorb bunul simt (Miercuri, 4 aprilie 2018, 20:53)

    2087 [utilizator]

    din Romania!

    Stiam ca e un fenomen astronomic de vina!
  • +2 (2 voturi)    
    Sa fiu iertat (Miercuri, 4 aprilie 2018, 23:06)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Dar cred ca macelarul de la Alimentara facea o traducere mai buna.
  • -2 (2 voturi)    
    ... (Joi, 5 aprilie 2018, 13:31)

    Heretic [utilizator]

    Mi se pare mie, sau cercetatorilor astora li se arata pe ochean o suma de corpuri ceresti care le vorbesc despre cosmos si univers, tot asa cum acum ceva vreme li se aratau preotilor o suma de ingeri si sfinti in vis care le vorbeau despre dumnezeu si voia lui?

    Nu zic ca nu e frumos sa credem asa ceva. Oamenii sunt oricum atrasi orbeste de grandoare si chestii de magnitudine mare, insa cu chestiile astea lumesti, marunte de care ne lovim in fiecare zi si despre care sustinem ca ne deranjeaza cum facem? Hai mai bine sa facem ochii roata in jur si sa facem ceva concret, asa incat sa fie bine, acolo unde putem sa ajungem in realitate, ca nu doamne doamne sau steaua fara nume or sa ne rezolve problemele, ci noi.

    Si daca nu reusim singuri atunci sa ne ajutam reciproc, nu sa ne batem cu noroi ca nu avem nimic de castigat. Hai sa ii invatam pe cei prosti ce e bine, si pe hoti ce e munca. Romania din cauza asta sufera, nu?
    • +1 (1 vot)    
      Faptul ca tu (Joi, 5 aprilie 2018, 16:50)

      liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui Heretic

      Ai niste idealuri foarte morale aici, aproape, nu impiedica pe altul sa aiba niste idealuri mai indepartate. Cum tu gasesti infinita frumusete in cantecul pasarilor si incerci sa iti explici mintea oamenilor, asa gasesc eu infinita frumusete intr-un set de ecuatii diferentiale care imi explica miscarea plasmei intr-o stea supergiganta care in loc de nucleu are ramasita unei stele pitice albe sau stele neutronice. Da, exista asa ceva: obiect Thorne-Zytkow: o stea in alta stea. Sunt stelele Wolf-Rayet obiecte Thorne-Zytkow sau nu? Este un mister. Si mintea umana e capabila sa patrunda prin calcul mistere ale unor corpuri aflate la niste distante inimaginabile.

      In plus: si tu si eu si Terra toata nu suntem altceva decat praf stelar. Candva am fost stele, fiecare atom din noi a fost candva in trecut parte dintr-o stea care azi nu mai e. Uitandu-te la trecutul ei iti vezi viitorul tau.
      • -1 (1 vot)    
        ... (Joi, 5 aprilie 2018, 21:22)

        Heretic [utilizator] i-a raspuns lui liberte, egalite, mouie pesede

        Visezi sf-uri, plasmuiri si chestii abstracte in timp ce niste oameni amarati culeg din greu cartofii pe care tu ii mananci. Ia hraneste-te tu cu pietre si tarana, ca tot din praf stelar se trag si ele conform ecuatiilor care iti explica chestii neesentiale. Cand esti flamand, sa vezi cum gasesti imediat sensul vietii.
        Si hotomanii care fac profit de pe urma amaratilor cu cartofii si care te fura la salariu sunt tot praf stelar. Ce spui de asta? Sau stiai asta deja insa nu te deranjeaza, caci te tragi dintr-o stea de vita nobila care nu acorda atentie la ce se intampla in jurul ei.
        Dormi in pace si viseaza in continuare la steaua care-a rasarit! Pana la ea calea e lunga...
        • +1 (1 vot)    
          Daca oamenii gandeau ca tine (Vineri, 6 aprilie 2018, 9:54)

          liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui Heretic

          Tu te nasteai in pestera. Azi iti permiti sa debitezi tampenii la un calculator personal pentru ca cineva a visat si altceva decat papa, pipi si caca. Iar tu desi ii folosesti inventia nu te sfiesti sa arunci cu pietre in el. Asta te face in plus si ipocrit.
          • 0 (0 voturi)    
            ... (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 18:03)

            Heretic [utilizator] i-a raspuns lui liberte, egalite, mouie pesede

            Daca oamenii gandeau ca mine, azi ar fi fost mult mai multi cei care gaseau infinita frumusete printre pasarele si ecuatii diferentiale. Iar cei care pun la dispozitie papa pentru cei cu idealurile indepartate, nu ar mai fi amarati.
            Azi imi permit sa debitez tampenii de la un calculator pentru ca unii au muncit pentru ca acel cineva care a visat si altceva decat pipi si caca, sa inventeze calculatorul si sa nu isi mai puna problema papei. Si prin intermediul acestei inventii incerc sa aduc cu picioarele pe pamant pe cei care se pierd printre idealuri atat de indepartate incat habar nu au ca papa, pipi si caca inseamna mult mai mult decat papa, pipi si caca.
            Mi-ar placea sa descopar in presa si stiri de genul "taranii harnici din regiunea x au asigurat hrana pentru cercetatorii de la institutul y asa incat acestia din urma au putut elabora teoria z care face bine oamenilor".
            E bine atat sa nu aruncam cu pietre cat si sa nu lasam praful sa se aseze.
            Dupa cum spuneai, TOTI suntem acelasi praf stelar.
            • +2 (2 voturi)    
              Saracii tarani harnici (Duminică, 8 aprilie 2018, 20:06)

              liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui Heretic

              "taranii harnici din regiunea x au asigurat hrana pentru cercetatorii de la institutul y asa incat acestia din urma au putut elabora teoria z care face bine oamenilor"

              Dar de ce nu cauti in presa si articolul: "cercetatorii de la institutul y au inventat pentru taranii harnici din regiunea x tractorul, procesul de extractie a petrolului, GPS-ul si in cele din urma si curentul electric tocmai pentru ca la finalul zilei taranul sa faca o baie cu apa calda si nu rece".

              Eu insa iti spun ceva care te va supara: atunci cand omul nu poate (fizic si mental) face mai mult decat pantofi, nu va face mai mult decat pantofi. Da, mi se rupe sufletul, dar avem nevoie si de pantofi iar acel om va fi platit pentru cati pantofi face si de ce calitate, indiferent de cat asudeaza el acolo. Daca o masina va inlocui 10 oameni care fac pantofi, asta e. Cei 10 vor invata sa faca vin sau vor muri de foame. Exact asa cum si eu cand nu voi mai putea face retele, in loc sa ma plang de cat de rau e, ma voi apuca de zugravit. Diferenta este ca EU pot face zugravit cand stiu retele, un zugrav nu poate face retele ci DOAR zugravit. Daca voia sa faca retele, invata si facea retele. Azi nu exista scuza ca nu ai putut invata. Gasesti pe net ORICE pentru ca sa te specializezi pe un domeniu iar daca nu gasesti inseamna ca nu stii unde sa cauti sau cum.

              PS: Cum le multumim dinozaurilor? Iti dai seama ca TOATA industria si civilizatia noastra LI se DATOREAZA?

              Concluzie: hai nu fii ipocrit ci realist - te adaptezi sau dispari, chit ca altul profita de pe urma ta. Chiar si tu profiti de pe urma unor dinozauri carora nici macar statuie nu le-ai facut in curte.
              • 0 (0 voturi)    
                ... (Duminică, 8 aprilie 2018, 23:50)

                Heretic [utilizator] i-a raspuns lui liberte, egalite, mouie pesede

                Mda, ai si tu dreptatea ta.
                Decat sa dispara acel fel de om, mai bine sa faca pantofi in continuare si sa fie recunoscator ca nu moare de foame.
                Habar nu am sa sculptez dar as putea cauta un tutorial pe net. Nu o sa iasa din prima cine stie ce statuie dar o sa scriu pe ea ca reprezinta un dinozaur.
                • 0 (0 voturi)    
                  Cand confunzi (Luni, 9 aprilie 2018, 7:51)

                  liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui Heretic

                  Arta cu munca fizica inseamna ca problemele tale sunt mai jos decat existential-filosofice.

                  Ca sa faci pantofi sau sa speli pe jos sau sa zugravesti nu iti trebuie talent.

                  Da, poti sa le transformi in arta, dar nu e obligatoriu. Sa stii ca cei care lucreaza in laminor nu au terminat conservatorul.