Astronomii s-au mai apropiat un pas de descoperirea primelor stele

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 16 mai 2018, 20:27 Science - Spatiul


MACS1149-JD1
Foto: ESO
Descoperind dovezi legate de formarea unor stele la doar 250 de milioane de ani după Big Bang, astronomii se apropie un pic mai mult de cele mai căutate astre din Univers: primele stele care s-au aprins, scrie AFP.

"Am observat galaxia cea mai îndepărtată cunoscută până în prezent și, analizând lumina emisa de cea mai veche stea din această galaxie, am putut demonstra că s-a format la 250 de milioane de ani după Big-Bang", a declarat Nicolas Laporte, de la University College din Londra.

Totul a început când o echipă internațională de astronomi au detectat o foarte slabă lucire emisă de oxigenul provenit de la o galaxie îndepărtată (MACS1149-JD1), grație puternicului telescop ALMA și a patru enorme telescoape VLT (Very large telescope) ale Observatorului european sudic (ESO).

Astronomii au calculat atunci că acest semnat a fost emis acum circa 13,28 miliarde de ani, respectiv la 500 de milioane de ani după Big Bang.

Pe lângă câștigarea titlului de "cel mai îndepărtat oxigen descoperit până în prezent de un telescop", această mică lucire a permis oamenilor de știință să realizeze că stelele s-au format în acest loc cu 250 de milioane de ani înainte de emiterea semnalului.

Potrivit teoriei comun admise, după Big Bang, acum 14 miliarde de ani, Universul era plin cu un gaz uniform format din elemente ușoare precum hidrogen li heliu, create de imensa explozie.

Elemente mai grele, precum fier, carbon sau oxigen, s-au format în nucleele stelelor.

Deci, dacă s-a putut detecta oxigenul, atunci "această galaxie adăpostea deja o populație de stele de vârstă avansată”, a explicat Nicolas Laporte, în comunicatul ESO. Formarea lor ar putea atunci fi datată cu doar 250 de milioane de ani după Big Bang.

Cercetătorii încearcă să dateze "zorii cosmici", respectiv momentul în care s-au născut primele galaxii, sau când gazul primordial s-a transformat într-un mediu propice vieții.

"Datarea zorilor cosmici constituie Graalul cosmologiei. Grație acestor noi observări asupra MACS1149-JD1, ne apropiem de epoca în care provine prima lumină stelară!", spune Richard Ellis, coautor al studiului.

"Și, cum suntem toți formați din praf de stele, aceasta ar echivala cu descoperirea propriilor noastre origini", adaugă acesta.




Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2131 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Aceste dovezi pot duce la un model ciclic (Joi, 17 mai 2018, 8:53)

    nick24 [utilizator]

    periodic?
    Adică Big Bang urmat de un Big Crunch și tot așa la infinit, dar defazate în spații apropiate, deci ceva pulsatoriu și în intetacțiune la granițe.
    Deci suntem ba pulbere stelară ba oameni cam la 100 miliarde de ani, dacă un ciclu durează să zicem 100 miliarde de ani,
    Dar teoria asta este tot pt un spațiu finit, iar Universul e infinit, deci? E ceva greu de înțeles de ce există așa ceva. De ce o ființă de pe Pământ își ridică privirea din troaca de mâncare, spre cer și începe să-și pună întrebări? Și nu numai atât, cu toate că nu poate observa fizic prea departe, cu gândul ajunge departe, emite multe ipoteze, din care una poate e cea adevărată.
    • +4 (4 voturi)    
      Poate explicatia suntem chiar noi (Joi, 17 mai 2018, 10:55)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Parerea mea este ca existam doar si pentru ca universul sa existe la randul lui.
      Daca nimeni nu ar fi existat in univers sa il perceapa ca atare, atunci nici universul nu ar fi putut exista.
      Nefiind o fiinta sa il observe, nu ar fi existat.
      Si totul mi se pare ca se leaga. Din ce inteleg chiar si fizica cuantica spune ca anumite fenomene nu exista pana nu le observa cineva...
      Asadar, universul va exista probabil atata timp cat traim noi sa il observam.

      Ma rog , filozofie...
      • +3 (3 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 17 mai 2018, 12:22)

        [anonim] i-a raspuns lui Martinezu

        • +3 (3 voturi)    
          Cam (Duminică, 20 mai 2018, 8:10)

          nick24 [utilizator] i-a raspuns lui

          egocentristă.
          După mine, potopul...
          • +2 (2 voturi)    
            Sau în filozofie (Duminică, 20 mai 2018, 10:34)

            nick24 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

            solipsism?
          • +3 (3 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Duminică, 20 mai 2018, 11:48)

            [anonim] i-a raspuns lui nick24

    • +4 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 17 mai 2018, 12:24)

      [anonim] i-a raspuns lui nick24

      • +3 (3 voturi)    
        finit dar fara (Joi, 17 mai 2018, 13:37)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui

        margini????!!!...recunosc ca imi scapa esenta. Sunt mai axat pe chestii pamantesti, se pare.
        • +3 (3 voturi)    
          Finit (Joi, 17 mai 2018, 15:43)

          Tiramisu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          1,1234...n . Inifinit, dar delimitat ( intre 1 si 2)
        • +1 (1 vot)    
          Comentariu sters de utilizator (Duminică, 20 mai 2018, 11:47)

          [anonim] i-a raspuns lui bancher

          • +1 (1 vot)    
            Iar cei cu o cultura enciclopedică (Duminică, 20 mai 2018, 15:28)

            nick24 [utilizator] i-a raspuns lui

            știu nimic despre tot.
            Cum e mai bine? O dilemă?
            • +1 (1 vot)    
              Comentariu sters de utilizator (Duminică, 20 mai 2018, 16:01)

              [anonim] i-a raspuns lui nick24

            • +1 (1 vot)    
              Comentariu sters de utilizator (Duminică, 20 mai 2018, 16:02)

              [anonim] i-a raspuns lui nick24

              • +2 (2 voturi)    
                M-am exprimat crezând că se cunoaște (Duminică, 20 mai 2018, 23:07)

                nick24 [utilizator] i-a raspuns lui

                Problema dilemă: domeniile, știintele, informațiile din ziua de azi tind sa fie tot mai multe și tot mai complicate și atunci la limită, când ele tind spre infinit, automat cunoștiintele omului tind spre zero, adică nimic despre tot.
                Învers la specializarea pe un domeniu din ce în ce mai îngust, care tinde spre zero.