UPDATE VIDEO Astronauții Nick Hague și Alexei Ovcinin au aterizat de urgență în Kazahstan și sunt în viață / Racheta care trebuia să-i transporte spre ISS a avut o problemă la un motor

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 11 octombrie 2018, 12:23 Science - Spatiul


Racheta Soyuz
Foto: Captura Twitter
Astronautul american Nick Hague și cosmonautul rus Alexei Ovcinin au aterizat joi în Kazahstan și sunt în viață, după ce racheta Soyuz care trebuia să îi transporte spre Stația Spațială Internațională s-a confruntat cu o problemă la unul dintre motoare, după decolare, a anunțat agenția rusă de presă Ria Novosti, citată de AFP.



"Contactul a fost stabilit", a declarat o sursă citată de Ria Novosti, adăugând că cei doi "nu au fost răniți" după problema de motor.

"În momentul decolării, a apărut o situație neobișnuită. S-au activat sistemele de salvare, nava a aterizat în Kazahstan. Echipajul este în viață și a fost stabilit un contac cu el", a anunțat agenția spațială rusă Roskosmos, într-un comunicat.

"Echipa de salvare se îndreaptă spre zona de aterizare a navetei Soyuz care îi transporta pe cei doi bărbați", a scris NASA, pe Twitter.

Racheta Soyuz care trebuia să îi transporte pe cei doi bărbați pentru o misiune de șase luni pe stația spațială s-a confruntat cu o problemă la două minute după decolare. "Problemă la lansator, două minute 45 secunde", a anunțat cu o voce perfect calmă Alexei Ovcinin, comandantul de bord, în transmisia live a decolării.

"Este o problemă de motor la câteva secunde după separarea primului etaj al rachetei”, au indicat comentatorii NASA, care difuzau în direct lansarea.

Potrivit unui fotograf AFP care se afla la fața locului, decolarea a decurs bine dar "după separarea primului etaj, am avut impresia unui fel de flash".




















Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde 

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.

9196 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Coborarea balistica de 6g! (Joi, 11 octombrie 2018, 13:37)

    Namaste [utilizator]

    Brindenstein, administrator NASA e in vizita la Moscova...
    Si in 1983 a mai fost o asemenea coborare balistica, dar viata si sanatatea spationautilor (Cosmo,astronauti) sunt salvate.
    • +1 (15 voturi)    
      Acum apare Trombozin  (Joi, 11 octombrie 2018, 15:00)

      -PuieMSD- [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

      Si zice ca iarasi unui "sabotior" american i-a tremurat mana pe bormasina.
      Dar de data asta "sabotiorul" a atacat racheta in atmosfera, era unul cu pelerina rosie, chiloti trasi peste pantaloni si carare pe o parte. Sa fie Tovarasul SuperMan?
      Hai s-o spunem pe-aia dreapta, orice obiect produs in Rusia care are doua piese in contact mecanic se strica in mai putin de 10 folosiri. Rachetele lor le sunt bune pentru ca fac acelasi lucru ca si poporul rus: ard gazul.
      • +5 (7 voturi)    
        Pai asta e oricum de unica folosinta (Joi, 11 octombrie 2018, 16:18)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui -PuieMSD-

        Nu confunda cu Buran (naveta, nu aspiratoru')

        As fi curios insa cum decurge colaborarea ruso-americana. Ca doar nu vine astronautul american si se suie in racheta ca si cum ar lua trenul din gara.
        Or fi adus si ei niscaiva trupa de tehnicieni NASA pe la Baikonur sau unde mai e rampa de lansare.

        Si apoi, daca e sa se intample, se intampla si la americani ca le mai crapa o garnitura de cauciuc, de la ger.
        Vorba e: i-au adus intregi la sol!!
        E o performanta de admirat, fara rautate!
      • +1 (3 voturi)    
        Nu folosiți termeni capitaliști! (Vineri, 12 octombrie 2018, 11:53)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui -PuieMSD-

        În nașa rodina noi folosim termenul de OberCelovek, nu Superman!
  • -2 (6 voturi)    
    Not too good?! (Joi, 11 octombrie 2018, 13:42)

    Namaste [utilizator]

    Latest on the crew...
  • -3 (19 voturi)    
    tipic (Joi, 11 octombrie 2018, 13:54)

    toxx [utilizator]

    tehnologie ruseasca de ultima ora. Soyuz astea sunt echivalentul mig-urilor doar ca au alta folosinta.
    • +3 (11 voturi)    
      sincer eu ma mir ca nu sunt mai dese (Joi, 11 octombrie 2018, 14:48)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      accidentele astea
  • +3 (11 voturi)    
    Deci avea motor ? (Joi, 11 octombrie 2018, 14:25)

    ruskimushki [utilizator]

    Interesant.
    Ce alte inventii s-au descoperit in mujicia ?
  • +6 (14 voturi)    
    . (Joi, 11 octombrie 2018, 15:10)

    Ingwar [utilizator]

    in 2018 USA au avut 26 de zboruri de racheta, China 27 iar Rusia numai 3, peste un an Elon Musk isi va termina constructia capsulei care va transporta oameni in cosmos si inapoi pe pamint, capsula e de productie proprie si atunci Rusia aproape ca va disparea din cosmos.
    • +1 (1 vot)    
      Vrei să pariem? (Vineri, 12 octombrie 2018, 11:56)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      Că Elon Musk va ajunge pe Marte (mă rog, nu el personal, ci o rachetă a firmei lui) înaintea rușilor, chinezilor ȘI AMERICANILOR/NASA?
      Că n-o fi 2020, că o fi 2030, tot el va fi primul!
  • +7 (7 voturi)    
    draga hotnews (Joi, 11 octombrie 2018, 17:03)

    dessik [utilizator]

    Se numeste "prima treapta", nu primul etaj. Nu mai traduceti stiri tehnice cu google daca nu intelegeti despre ce este vorba.

    Am mai citit genu asta de prostii de prea multe ori pe HN.
  • +2 (2 voturi)    
    Teferi amandoi! (Joi, 11 octombrie 2018, 19:05)

    Namaste [utilizator]

    Ovchinin si Hague in perfecta stare iar coborarea a fost ok, tocmai au plecat de la Baikonur la Moscova! De pe YouTube! :-)
  • +9 (9 voturi)    
    Comentarii... (Joi, 11 octombrie 2018, 21:45)

    sfarleaza [utilizator]

    O gramada comenteaza prost, numai pentru ca e vorba de rusi.
    ISS este poate singurul proiect unde savantii rusi si americani coopereaza perfect, fara resentimente.
    Si ca exemplu, americanii au pierdur 7 cosmonauti in 1986 (Challenger) si 7 in 2003 (Columbia). Rusii au avut in afara de asta, 2 incidente, in 1975 si 1983. In toate trei cazurile procedurile de salvare a echipajelor au functionat.
    • +6 (6 voturi)    
      Bridestein, adm. NASA: "I'm humbled!" (Vineri, 12 octombrie 2018, 3:55)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      Absolut reconfortant; trebuie tradus si publicat recentul interviu al lui Bridestein. se afla pe site-ul NASA videos (YouTube).
      In fapt a fost un moment istoric, revelator si, mai ales, constructiv, ceea ce inseamna continuitatea parteneriatului in Cosmos si asta e o sarbatoare, la cei 20 de ani jubiliari ai Statiei Spatiale Internationale !
      • +1 (1 vot)    
        "Jim Bridenstine", administrator NASA (Vineri, 12 octombrie 2018, 14:35)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

        https://www.nasa.gov/about/highlights/bridenstine-biography.html

        Multumesc.:-)
      • 0 (0 voturi)    
        Scott Manley, UK, excelenta explicare (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 23:46)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

        a defectiunii ce a determinand oprirea expeditiei.
        https://youtu.be/QMUJ004Dr8Q (doar in engleza)