Sonda spațială InSight a aterizat cu succes pe Marte

de S.L.     HotNews.ro
Luni, 26 noiembrie 2018, 22:55 Science - Spatiul


Sonda Insight
Foto: NASA
​​Sonda spațială InSight a aterizat cu succes pe Marte, a anunțat NASA, potrivit CNN.

NASA a confirmat că InSight a aterizat cu succes pe planeta Marte, după ce a călătorit timp de aproape șase luni de la lansarea acesteia din data de 5 mai.

InSight a parcurs aproximativ 484,000,000 km în drumul său spre Marte și a atins o viteza maximă de aproape 10000 km/oră.

Sonda are misiunea de a analiza activitățile seismice și a structurii interne a planetei și activitatea este programată să dureze doi ani. Sonda a costat 993 de milioane de dolari fiind primul dispozitiv care aterizează pe Marte după ce vehiculul de teren Curiosity a ajuns pe Marte în 2012.

Dispozitivul spaţial are la bord şi un microcip cu numele a 2,42 de milioane de oameni care s-au putut trece pe listă prin completarea unui formular online.

















3931 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    hai sa fim seriosi (Marţi, 27 noiembrie 2018, 8:29)

    Francisc 1 [utilizator]

    cine crede asa ceva , sa trimita rusii o expeditie sa certifice ! nu asa ne explica mascariciul ala rus ,rogojina ,zilele trecute ?
    • -6 (10 voturi)    
      cu oameni e mai greu (Marţi, 27 noiembrie 2018, 11:04)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      cum treci de bariera de plasma din jurul Pamantului?
      • +1 (5 voturi)    
        trebuie trecuta doar dezbracat? (Marţi, 27 noiembrie 2018, 14:25)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        te referi probabil la centruile van allen , doar ca habar nu ai ce spui ! ia de citeste ! https://en.wikipedia.org/wiki/Van_Allen_radiation_belt
        • -3 (5 voturi)    
          ia zi bah desteptule (Marţi, 27 noiembrie 2018, 15:31)

          Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

          Ce se afla in cureaua aia Van Allen . maioneza?
          • +1 (3 voturi)    
            vad ca stii tu (Marţi, 27 noiembrie 2018, 16:08)

            Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

            probabil mici cu mustar sau tarate pentru borsul din cap pe care-l aveti toti postacii PSD! cum ziceam ia si citeste si daca nu stii roaga pe cineva!
            • -2 (4 voturi)    
              frustrari nenea? (Marţi, 27 noiembrie 2018, 17:01)

              Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

              de 'plasma' radioactiva ai auzit?
            • -3 (3 voturi)    
              Ai dreptate (Marţi, 27 noiembrie 2018, 17:05)

              Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

              nu exista studiu stiintific care sa confirme ca americanii nu au aterizat pe Luna
        • -5 (7 voturi)    
          daca ai fost in SUA sau UK (Marţi, 27 noiembrie 2018, 15:34)

          Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

          si ai vizitat muzeele unde tin ei capsula cu care au asellenizat si s-au intors pe Pamant atunci iti dai seama ca a fost o farsa
          • +4 (6 voturi)    
            cum ziceam (Marţi, 27 noiembrie 2018, 16:13)

            Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

            https://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_program
            au fost mai multe aselenizari plus cateva zboruri pe orbita , deci cititi baieti si ceva serios nu doar teoria conspiratiei servita de un porc alcoolic ca rogojin!
            • -1 (3 voturi)    
              Wickipedia (Marţi, 27 noiembrie 2018, 17:02)

              Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

              nu e sursa credibila. poate scrie orice frustrat si propagandist acolo
          • +2 (2 voturi)    
            A fost, si inca una buna (Marţi, 27 noiembrie 2018, 18:25)

            iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

            Rusii nici macar nu s-au mai chinuit sa ajunga pe Luna. Rachetele lor N1 explodau inca de aici, in atmosfera, sa le vada toata lumea.
      • +1 (1 vot)    
        Exact asa (Marţi, 27 noiembrie 2018, 18:23)

        iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        Cum sonda Parker trece prin coroana solara, doar ca mai usor.
    • +8 (10 voturi)    
      fii pe pace (Marţi, 27 noiembrie 2018, 11:16)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      asa sunt rusnacii, pana nu se umplu de ridicol nu se linistesc ! Barrshoy circus !
      • -6 (12 voturi)    
        nu chiar (Marţi, 27 noiembrie 2018, 11:27)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

        rusii au invatat tactica sifonarii banilor de la americani.. cu aselenizarea s-au sifonat sute de miliarde si nici n-au aterizat
        • +3 (5 voturi)    
          lasa-te de comentarii pseudointeligente (Marţi, 27 noiembrie 2018, 14:58)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

          tu esti cel care guita mai sus despre bariere de plasma in jurul Pamantului.
          Stiu, stiu. Americanii nu au aterizat pe Luna si Pamantul e plat.
          E fantastica ca unul ca tine are drept de vot.
          • -4 (6 voturi)    
            in loc sa guiti (Marţi, 27 noiembrie 2018, 15:32)

            Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

            mai bine ai tace. deocamdata nu avem tehnologia sa depasim bariera de 1000 de km cu echipaj uman..
            • +3 (5 voturi)    
              gura pacatosului (Marţi, 27 noiembrie 2018, 16:41)

              Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

              ai dreptate , rusii nu o au!
              • -2 (4 voturi)    
                o au americanii? (Marţi, 27 noiembrie 2018, 17:03)

                Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

                si de ce nu ies in spatiu asa putin mai departe de 1000 km?
                • +1 (1 vot)    
                  draga cosmos (Joi, 29 noiembrie 2018, 17:28)

                  un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

                  tu esti doar naiv dincolo de orice limita.
  • +16 (16 voturi)    
    Este o misiune Americana (NASA) cu contributie (Marţi, 27 noiembrie 2018, 9:33)

    Habermas [utilizator]

    Franceza, Germana si Poloneza.
    In acest timp, Romania va pierde sau a pierdut deja membershipul la Agentia Spatiala Europeana. De ce? Intrebati-ii pe Dragnea, pe Orlando si pe Daea.

    https://www.nasa.gov/feature/jpl/insight-is-catching-rays-on-mars:
    About InSight
    ...
    A number of European partners, including France's Centre National d'Études Spatiales (CNES), the Institut de Physique du Globe de Paris (IPGP) and the German Aerospace Center (DLR), are supporting the InSight mission. CNES and IPGP provided the Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS) instrument, with significant contributions from the Max Planck Institute for Solar System Research (MPS) in Germany, the Swiss Institute of Technology (ETH) in Switzerland, Imperial College and Oxford University in the United Kingdom, and JPL. DLR provided the Heat Flow and Physical Properties Package (HP3) instrument, with significant contributions from the Space Research Center (CBK) of the Polish Academy of Sciences and Astronika in Poland. Spain’s Centro de Astrobiología (CAB) supplied the wind sensors.

    ... si este, Romania, ultima la cercetare stiintifica in UE, nicio universitate in top Shanghai 500, iar Ministerul nu recunoaste o diploma de Doctorat de Harvard de exemplu, si vrea confirmare prin semnatura de la Androneasca, cea care in 2007 credea ca Shanghai University ranking numara articolele stiintifice ale universitatilor pe baza informatiilor trimise de minister.

    Deci cum de ce? D'aia.
    • +10 (12 voturi)    
      Nu iti fa griji (Marţi, 27 noiembrie 2018, 10:31)

      iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Doamna Dancila va infiinta prin ordin al ministrului, impreuna cu doamna Andronescu, Facultatea de Astrologie din cadrul Universitatii Cantemir.
    • +8 (8 voturi)    
      Unversu' paralel (Marţi, 27 noiembrie 2018, 11:04)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Tin sa te contrazic. Guvernul nostru capabil deja a luat-o inainte si si-au achizitionat un om care se va ocupa in mod special de teoria universurilor paralele.
      • +1 (1 vot)    
        Wow, pe bune? (Marţi, 27 noiembrie 2018, 18:26)

        iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        Deci la asta sunt folosite autobuzele turcesti. Baaah, ce fraier sunt!
  • +1 (15 voturi)    
    Rugaminte (Marţi, 27 noiembrie 2018, 10:24)

    UpNext [utilizator]

    Draga HN, fiti mai atenti la lexic si semantica. Inlocuiti "aterizat" cu amartizat sau asolizat. Aterizarea se face numai pe TERRA (adica pe Pamant)!!!
    • +9 (11 voturi)    
      Să nu fim chiar așa de pedanți (Marţi, 27 noiembrie 2018, 14:25)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      In dex definiția este "(Despre aeronave) A efectua toate operațiile necesare pentru a reveni și a se opri pe sol"

      Deși vine din franceză poate ar trebui să lăsăm obiceiul lor prost de a folosi un cuvant diferit depinde unde aterizezi,

      Când un modul de la sonda spațială europeană a "aterizat" pe o cometă avem acometizare sau când a ajuns pe Titan ai "atitanizare"? Sonda spațială japoneză va "aasteroidiza" când va încercă să ajungă pe asteroid?

      Când primele trepte ale rachetelor lui Musk ajung pe barjele alea plutitoare folosește cineva cuvântul apuntiza? (deși există cuvântul).

      În plus în vorbirea comună mai ai și expresii de genul a aterizat pe masă pe scaun ....
  • +7 (15 voturi)    
    noi avem catedrala (Marţi, 27 noiembrie 2018, 10:30)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    in timp ce ne retragem din proiectele de cercetare, ne bulucim cu bucurie la construit cateedrale...
    • -4 (10 voturi)    
      Stai linistit (Marţi, 27 noiembrie 2018, 12:19)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      Nu te bulucesti tu pe acolo ci doar la a scuipa ceva ce nu pricepi. In schimb nu vrei sa vezi ca echivalentul in bani al catedralei se apropie de pretul gazonului de pe National Arena sau ca este de vreo zece ori mai mic decat afacerile gen "HexiPharma"din sistemul de sanatate.. Cu banii din astfel de tepe se puteau face multe, chiar si proiecte de cercetare alaturi de NASA .
      • +3 (5 voturi)    
        Astea sunt simple exemple (Marţi, 27 noiembrie 2018, 13:27)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        care ilustreaza MENTALITATEA gresita pe care se bazeaza Romania. In loc sa urmarim progresul, urmarim indicatiile falselor elite care s-au instalat la putere in perioada tulbure a tranzitiei si care vor sa ne mentina in inapoiere. Iar biserica face parte din aceasta noua monstruoasa coalitie mafiota (la care participa si o mare parte, cred ca cea mai mare parte, din aparatul administrativ de stat). Credintele sunt una, si pot exista cu sa fara monumente, in fapt pot exista fara nici un suport material altul decat simpla fiziologie umana, iar Biserica oficiala este alta.

        Institutia bisericii NU este acelasi lucru cu credinta, si nu are niciun monopol moral asupra credinbtelor religioase sau de orice natura. Institutia bisericii nu este decat o birocratie care paraziteaza credintele oamenilor.

        La fel discutia despre sport. Sportul este benefic, dar Romania nu practica sport decat foarte putin, in schimb se ambaleaza in fata televizorului. In UE suntem la coada practicarii miscarii in aer liber etc si in fruntea clasamentului la bolile cardiovasculare, diabet etc, toate favorizate de un mod de viata nesanatos.

        Urmasii Romanilor? Adica Mens sana in corpore sano? Ei vax. Lene si obezitate levantina. Moralul cultural asta erste, de prea multa vreme.

        Deci si spiritul si corpul sunt importante. Dar sunt intelese pe dos de Romani, momentan, pentru ca inca sunt dusi de nas de smecheri, cu ajutorul unui model cultural de societate special ales pentru a tine sclavi in lesa. La fel ca la musulmani.
      • 0 (4 voturi)    
        cum monitorizezi subiectul (Marţi, 27 noiembrie 2018, 14:27)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        vad ca sari repede , sunteti mai multi?
      • +1 (1 vot)    
        Ai dreptate (Marţi, 27 noiembrie 2018, 18:26)

        iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Sa vezi cand lanseaza Catedrala pe orbita!