Astronomii anunță că au descoperit misterioase emisii radio care se repetă

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 10 ianuarie 2019, 10:52 Science - Spatiul


Radiotelescopul Chime
Foto: Facebook
Astronomii au detectat misterioase emisii de energie care se repetă din adâncurile Universului, fiind abia a doua oară în istoria omenirii când se înregistrează așa ceva. Unii experți sugerează că ar putea fi dovezi privind o avansată civilizație extraterestră, scrie Guardian.

Originea emisiilor radio rapide (fast radio bursts - FRB), pulsații de unde radio ce durează milisecunde, este necunoscută.

Cei mai mulți dintre cercetători spun că sunt generate de puternice fenomene astronomice ce au loc la miliarde de ani lumină distanță de galaxia noastră, Calea Lactee, fiind vorba de găuri negre sau stele neutronice super-dense care fuzionează.

Alții, precum profesorul Avi Loeb de la centrul Harvard-Smithonian pentru astrofizică, propun explicații mai extravagante, sugerând că ar dovedi existența unei tehnologii extraterestre incredibil de avansate.

Noua descoperire, făcută de o echipă de astronomi ce căuta emisii radio rapide, a fost publicată în cunoscuta revistă de știință Nature după ce, vara trecută, într-o perioadă de trei săptămâni, a detectat 13 astfel de străfulgerări folosind un nou tip de radio-telescop, Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment (Chime), aflat în Columbia Britanică.

Pentru a doua oară în istorie, în condițiile în care până acum au fost înregistrate peste 60 de FRB, una a fost detectată repetându-se. Anterior, în 2015 radio-telescopul Arecibo din Puerto Rico a înregistrat astfel de FRB repetate.

Emisiile radio rapide au fost detectate pentru prima oară, accidental, în 2007, în timp ce erau studiate date astronomice colectate în 2001. Probabil că multe alte FRB, cu frecvențe și mai joase, trec pe lângă planeta noastră și că, odată cu avansul tehnologic, vom putea să detectăm mai multe.















7304 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Parerea mea (Joi, 10 ianuarie 2019, 11:07)

    Cuca [utilizator]

    este ca este vorba de vreun fenomen natural, gen pulsatii extrem de rapide, etc. Fenomene poate inca necunoscute. Asa cum exista tot felul de stele, mici, mari, uriase, pitice, albe, negre, etc, si tot felul de radiatii, de ce sa ne grabim sa credem ca e vorba de forme de viata ?
  • +2 (10 voturi)    
    Civilizatii (Joi, 10 ianuarie 2019, 11:17)

    Soljenitin [utilizator]

    Sa vina extraterestrii, ii devasteaza tanti Veoryka ;-)

    Lasand gluma la o parte, daca exista vreo civilizatie extraterestra care sa fie capabili sa contacteze pamantenii, atunci inseamna ca sunt mult mai avansati decat noi.

    Fiind capabili sa faca asta, inseamna ca sunt specie dominanta acolo in lumea lor.

    Ca sa fie specie dominanta nu poti fi pacifist, dominarea se face exclusiv prin violenta fata de speciile celelalte.

    Nu este nici o garantie ca violenta speciei respective nu se va manifesta si fata de noi, eu zic ca sansele sunt sa se manifeste.

    Ei fiind mult mai avansati tehnologic decat noi, asta va presupune in cel mai fericit caz subjugarea speciei umane de catre extraterestrii respectivi, daca nu chiar exterminarea noastra si preluarea resurselor planetei pe care o locuim (si de care, intre noi fie spus, ne batem joc).
    • +3 (3 voturi)    
      Poate (Joi, 10 ianuarie 2019, 11:35)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Poate duc o politica de soft-power intergalactic... :)
    • +4 (6 voturi)    
      campii (Joi, 10 ianuarie 2019, 12:01)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Bati campii, ai citit prea mult SF...
      • -1 (7 voturi)    
        :-) (Joi, 10 ianuarie 2019, 12:34)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        Sigur, este opinia ta ca bat campii.
        Totusi, poti spune cu certitudine, 100% sigur ca este o varianta imposibila?
        Poti afirma cu tarie ca nu se poate intampla sub nici o forma ce am scrie eu?
        Ma indoiesc.
    • -1 (3 voturi)    
      Popt fi alte civilizatii (Joi, 10 ianuarie 2019, 14:31)

      m.cobzaru [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Omul ca individ, perceput in structura sa bio, rational, cultural si material, asa cum animalele, plantele, apa, scoarta, atmosfera si satelitii, pamantului, celelalte planete, soarele, stelele, intregul univers in modificarile si transformarile lor, inclusiv ratiunea si conceptia de civilizatii, sunt manifestari energetice infinite si nelimitate in timp sau spatiu, ceace inseamna ca in univers sunt componente, asemenea sau diferite, de structuri, bio, rational, cultural si material, care se manifesta deosebit de ratiunea omeneasca, de cunostinte de civilizatie acumulata si viitoare.
    • +1 (3 voturi)    
      Drake si Fermi (Vineri, 11 ianuarie 2019, 1:12)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Ecuatia Drake e optimista, Paradoxul Fermi e mai pesimist iar Stephen Hawking ne atentioneaza sa nu o cautam cu lumanarea :)

      Chiar daca civilizatia ET care da peste noi e pacifista, nu uitati ce s-a intamplat cu populatia indigena din Americi unde 90% din locuitori au murit datorita bolilor la care nu aveau imunitate aduse de Columb si Cortez (the Columbian Exchange).
  • +3 (7 voturi)    
    Radio emisiile ca modalitate de comunicare (Joi, 10 ianuarie 2019, 12:51)

    Spiky [utilizator]

    Sunt extrem de ineficiente - atât privitor la energia necesară, cât și la timpul necesar pentru a parcurge o distanță dată - care nu este fixă.
    Galaxiile se depărtează permanent unele de altele, datorită Big Bangului inițial, deci distanțele se măresc, cu o viteză de 100 000 de km/sec.!
    Noi, dacă trimitem o misiune spre cea mai apropiată stea, ne ia 4 ani pentru o comunicare - deci trebuie ca roboțelul ăla să aibă o Inteligență Artificială avansată pentru a putea supraviețui de capul lui electronic ani și ani - vezi ce nevoi de management și comunicare are robotul de pe Marte (șase minute lumină).
    Cel mai probabil civilizațiile avansate folosesc pentru comunicații fenomenul de quantic entanglement - comunicare instantanee indiferent de distanță.
    • +1 (3 voturi)    
      Bine zici (Joi, 10 ianuarie 2019, 23:48)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

      dar fii mai atent cu cifrele. Constanta lui Hubble este cca.70km/s pe megaparsec, aceasta este viteza medie actuala de dilatare a Universului. Cifra indicata de tine reprezinta viteza de indepartare a marginii universului vizibil (asa-zis orizont),raza universului vizibil fiind de cca.14 gigaparsec.
      • 0 (0 voturi)    
        La viteza medie s-ar putea adăuga după caz2 (Vineri, 11 ianuarie 2019, 17:21)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        ... și alte componente vectoriale...
  • +7 (9 voturi)    
    Violenta intergalactica?!?!? (Joi, 10 ianuarie 2019, 13:53)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Pt ce ar fi violenta fata de noi o civilizatie avansata?
    Sa ne fure tehnologie? Sa ne fure Planeta? Daca sint asa de avansati probabil traiul pe o planeta nu ii mai atrage, au biocenoze intregi ce pot sa adopte orice orbita in jurul oricarei stele.
    Pt resurse? pina sa ajunga la Pamint dau de Norul lui Oort, apoi de Centura Kuipert si apoi de centura de asteroizi plus planetele massive. Ce ar putea gasi pe Pamint si sa nu se afle acolo mult mai usor de extras?
    Singurul lucru nasol ar fi sa le placa pamintean la tava… atunci ar construe ferme…
    Legat de comunicatiile radio...… sint limitate la viteza luminii. Pt o distanta mica de 3000 ani lumina ar trece 6000 de ani pina ai da un raspuns, macar 9000 sa intelegi ca poti lega o conversatie si cam 12000 sa te apuci de vorbe……
    Nu mai spun de cantitatea de energie necesara pt a te deplasa pe asemenea distante cu nave oricit de mici..

    Ar fi fantastic sa se poata dar pina una alta nu cred ca a descoperit careva o metoda rapida si ff ieftina pt a face asemenea calatorii. Exista multe discutii apropos de Ecuatia Drake, sint interesante de citit
  • +4 (4 voturi)    
    Haideti frati intergalactici (Joi, 10 ianuarie 2019, 20:05)

    John M. [utilizator]

    sa ne scapati de comunistii astia idioti si pungasi!