Dacă un asteroid se îndreaptă către Pământ, ce se mai poate face?

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 30 aprilie 2019, 16:53 Science - Spatiul


Asteroid Bennu
Foto: Captura Twitter
Exercițiu internațional: Un telescop a detectat un asteroid cu diametrul de 100 până la 300 de metri, la 57 milioane de kilometri de Pământ. Astrofizicienii estimează că există un risc de 1 la sută să lovească Pământul pe 29 aprilie, 2027. Ce facem?, scrie AFP.


Acesta este un scenariu potențial catastrofal, total imaginar, la care aproximativ 300 de astronomi, oameni de știință, ingineri și experți în situații de urgență lucrează săptămâna aceasta în suburbiile Washingtonului, în timpul celui de-al patrulea exercițiu internațional din 2013 încoace.

”Nu este Hollywood”, a spus administratorul NASA, Jim Brindenstine, la începutul celei de-a șasea ediții a Conferinței Internaționale pentru Apărare Planetară, la care participă reprezentanți ai Italiei, Germaniei, Franței, Rusiei, Israelului, Chinei.

Pe 15 februarie 2013 un asteroid de 20 de metri a apărut de nicăieri și a explodat în timp ce intra în atmosferă, la 23 de kilometri deasupra orașului Celeabinsk. Nimeni nu a murit, dar peste 1.200 de persoane au fost rănite atunci. Mulți au suferit arsuri de retină pentru că au observat evenimentul fără ochelari. Multe ferestre a mii de clădiri au explodat.

Evenimentul de la Celeabinsk a făcut omenirea să conștientizeze pericolul.

Ne interesează doar asteroizii care se apropie la mai puțin de 50 de milioane de kilometri de Pământ. Astrofizicienii îi descoperă în fiecare zi: deja au fost peste 700 anul acesta.

Printre cei mai riscanți sunt, de exemplu, o rocă numită 2000SG344, care are aproximativ 50 metri diametru, care ar putea să lovească Pământul în 100 de ani.

Devierea asteroidului sau evacuarea zonei?

Exercițiul de săptămâna aceasta vizează simularea modului în care lumea ar răspunde unei asemenea amenințări. Telescoapele ar trebui mai întâi direcționate către obiect pentru calcularea cât mai exactă a vitezei și a traiectoriei sale. Apoi avem de ales între devierea obiectului sau a evacua zona în care ar putea ajunge.

Dacă este mai mic de 50 de metri, atunci consensul internațional este evacuarea zonei care ar urma să fie lovită.

Potrivit unuia dintre experți, cu două săptămâni înainte de impact, poate fi prezisă țara afectată.

Pentru obiecte mai mari, ideea nu este de a trimite o bombă atomică, ca în filmul Armageddon, pentru că ar putea crea bucăți la fel de periculoase, ci de a lansa un dispozitiv care să devieze asteroidul.

NASA va testa ideea pe un asteroid de 150 de metri în 2022, în cadrul misiunii DART.





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9227 vizualizari

  • +16 (24 voturi)    
    depinde.. (Marţi, 30 aprilie 2019, 17:13)

    bili_coiosu [utilizator]

    ..daca se indreapta spre kiselef 10, eu zic sa-l lasam sa-si continue traseul nestingherit.
  • -12 (20 voturi)    
    mai multă credință (Marţi, 30 aprilie 2019, 17:34)

    CristianAvram1 [anonim]

    ar trebui să ne rugăm mai des
    • +2 (8 voturi)    
      Double (Miercuri, 1 mai 2019, 4:18)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui CristianAvram1

      Facepalm!

      Rugaminte mare, data viitoare cand mai vrei sa postezi cre(s)tinati pe net, roaga-te sa fie postate fara sa atingi tastatura si eventual cu PC-ul/telefon/tableta oprita si cu bateria pe zero. Aleluia !
      • +4 (4 voturi)    
        pamflet (Miercuri, 1 mai 2019, 11:07)

        CristianAvram1 [anonim] i-a raspuns lui tudor74

        pentru unii e foarte greu să se prindă. Mă abțin să-ți fac vreo recomandare.
        • 0 (0 voturi)    
          Scuze (Miercuri, 1 mai 2019, 23:50)

          tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui CristianAvram1

          Pune si dumneata fonturi sarcasm data viitoare! :)

          Nu de alta, dar de aproape 10 ani de cand citesc hotnews am vazut comentarii asemanatoare si ei vorbeau serios.
          • 0 (0 voturi)    
            nici o problemă (Joi, 2 mai 2019, 0:25)

            CristianAvram1 [anonim] i-a raspuns lui tudor74

            N-ar fi avut farmec să pun fonturi de sarcasm... am lăsat interpretarea la latitudinea fiecăruia :)
            N-aveți pentru ce vă cere scuze ;)
    • 0 (0 voturi)    
      criatian avram (Joi, 2 mai 2019, 18:00)

      NuSuportProstii [utilizator] i-a raspuns lui CristianAvram1

      ai confundat perioda istorica
  • -10 (22 voturi)    
    Mai multe (Marţi, 30 aprilie 2019, 17:55)

    Irina25 [utilizator]

    - Kovesi si Dragnea pot merge linistiti la picnic impreuna, fara sa se mai prefaca ca sunt dusmani, ca oricum nu mai conteaza.

    - Membrii USR si Plus pot declara public ca au fost securisti, ca nu regreta, ci se mandresc cu asta.

    - Cele doua miliarde de utilizatori facebook pot recunoaste ca duc o viata mizerabila, si ca s-au plictisit sa se prefaca ca sunt incredibil de fericiti, s.a.m.d.
    • +8 (14 voturi)    
      Gresit. (Marţi, 30 aprilie 2019, 19:38)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      Total gresit.

      Membrii USR si Plus nu pot declara public ca au fost securisti, caci borfasii vostri, membrii PSD i-ar acuza de minciuna, sustinand pe buna dreptate, ca aceasta onoare le revine numai lor, celor din PSD.

      Kovesi si dracnea nu se prefac caca sunt dusmani, pentru simplul motiv ca nu au de ce sa se prefaca: succesul unuia dintre ei implica insuccesul celuilalt. E simplu.

      Cat priveste cele 2 miliarde de utilizatori Facebook, cu siguranta nu sunt atat de fericiti cum esti tu, dupa acest comment al tau. Sau nu atat de plictisiti... Sau nu au o viata atat de mizerabila ca a ta...
      • +1 (1 vot)    
        Pentru numele lui Hristos proaspat inviat!! (Miercuri, 1 mai 2019, 13:10)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Recunoaste ca te simti profund ofensat de "ipotezele" din comment. Chiar daca iti confirma presupunerile tale cele mai adanci.
        • +2 (4 voturi)    
          In primul rand ... (Miercuri, 1 mai 2019, 14:58)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          .. daca tu ai un Hristos al tau pe care tocmai l-ai inviat, saru'mana conasule! Cel pe care il sarbatorim a Inviat acum 2000 de ani.

          Nu am ce sa recunosc, nu vad unde e ofensa. Eu doar am pus adevarul in locul minciunii. Daca voi puteti da cu nume si prenume exemple de "securisti" din USR sau Plus, atunci mai vorbim. Dar nu aveti nici macar un nume, repetati doar niste vorbe aruncate de borfasii vostri in spatiul public. In schimb, e greu sa gasesti nume in PSD care nu sunt securisti.
          • -1 (3 voturi)    
            De parca gasesti docu despre Secu. (Miercuri, 1 mai 2019, 17:01)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            Sa nu fim caraghiosi. Trebuie sa recunosc ca sunt foarte putini Secu originari in USR. Dar sunt destui fii pe acolo.
  • +3 (13 voturi)    
    .... (Marţi, 30 aprilie 2019, 17:56)

    dumnezeu [utilizator]

    organizează bor niște rugăciuni, ling ortodocșii niște moaște, după care au să spună că eu am vrut să se întîmple așa!
    • +2 (2 voturi)    
      Pai si nu au dreptate? (Miercuri, 1 mai 2019, 1:13)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

      Daca nu ai fi vrut, ai fi facut altceva.
  • +12 (14 voturi)    
    Dinozaurii au scapat? (Marţi, 30 aprilie 2019, 18:02)

    Intermezzo [utilizator]

    N-au scapat. Si totusi viata pe Pamint nu s-a stins. Daca ne loveste asteroidul dispare, poate, omenirea dar nu si viata pe Pamint. Iar acele vietuitoare care vor supravietui omenirii n-as pune mina-n foc ca se vor intrista prea tare fara oameni pe pamint. Porcii si mieii precis ar exulta.
    • +1 (1 vot)    
      300 de metri. Nu imi fac griji. (Miercuri, 1 mai 2019, 13:11)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      De la 2 km in sus vorbim de global killers.
  • +7 (9 voturi)    
    In primul rand (Marţi, 30 aprilie 2019, 19:04)

    ipolitic [utilizator]

    ne platim toate taxele si impozitele. Din banii ramasi cumparam cateva butelii de vin bun. Ne barbierim, camasa curata, halat de casa, papuci. Apoi, nimic. Asteptam.
    • +4 (6 voturi)    
      Solutiile tale sunt AVENTURISTE (Marţi, 30 aprilie 2019, 20:06)

      Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Nu toate, ce-i drept. Dar de ce sa ne mai platim taxele si impozitele? Cu banii ăia mai cumparam citeva sticle de vin bun. Poate chiar si o butelie.
    • +6 (6 voturi)    
      Si daca asteroidul... (Marţi, 30 aprilie 2019, 20:29)

      Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      ...greseste tinta, nu o sa-ti para rau??
      • +2 (2 voturi)    
        O sa fie o mahmureala grea. (Miercuri, 1 mai 2019, 13:12)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Bibishor

        Dar pana ca si alea trec.
  • +7 (7 voturi)    
    asteroid (Marţi, 30 aprilie 2019, 20:54)

    nicug [utilizator]

    O luam tiptil, ca sa nu speriem mortii, catre cimitir.
    • +2 (2 voturi)    
      Radio Erevan (Miercuri, 1 mai 2019, 17:32)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui nicug

      Intrebare:cum procedam in caz de razboi atomic sau la amenintarea unui asteroid? Raspuns: ne infasuram intr- un cearsaf alb si ne indreptam in liniste spre cimitir, fara a provoca panica..
  • +4 (4 voturi)    
    Facem ca in Morometii... (Miercuri, 1 mai 2019, 7:32)

    John M. [utilizator]

    Taiem gainile si punem de o mamaliga mare.
    -"Cica se rastoarna pamantul. Pusei de mamaliga si venii sa va spui"...
    -Da' de ce?! Vreti sa muriti satui?!"