VIDEO Cel mai mare radiotelescop din lume a fost inaugurat în China. FAST are un diametru de 500 de metri și va căuta semnale de viață extraterestră

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 15:05 Science - Spatiul


Telescopul FAST
Foto: Wikimedia Commons
Radiotelescopul FAST, telescop cu apertură sferică de 500 de metri şi cel mai mare din lume, a început sâmbătă după trei ani de teste să opereze oficial în provincia de sud-est chineză Guizhou, potrivit presei locale, citată de EFE și Agerpres.

Telescopul este creat pentru a detecta viaţa extraterestră. FAST va detecta semnale din alte galaxii, exoplanete şi stele neutronice.

Radiotelescopul FAST (Five hundred meter Aperture Spherical Telescope) este format din 4.450 de panouri dispuse într-un carst care permite suportarea structurii, având configuraţia asemănătoare celei a Radiotelescopului Arecibo. Spre deosebire de Radiotelescopul Arecibo, care are o curbură sferică fixă, FAST foloseşte o optică activă, care se reglează pentru a crea parabole în direcţii diferite, cu un diametru efectiv de 300 metri.

FAST are un diametru de jumătate de kilometru şi este unul dintre principalele hituri tehnologice ale programului ştiinţific chinez.

Iniţial s-a crezut că va costa 700 milioane de yuani (aproximativ 110 milioane de dolari americani), dar în total au fost cheltuiţi 1,2 miliarde yuani (180 milioane dolari).

Potrivit inginerului şef, Jiang Peng, FAST va deveni "lider mondial" ca randament şi va permite "treptat" accesul astronomilor din întreaga lume.

De la începerea testelor, inginerul a descoperit 102 pulsari (stele neutronice care se învârt cu mare viteză şi emit periodic radiaţie electromagnetică), o cifră superioară - potrivit agenţiei naţionale Xinhua, celei descoperite de cercetătorii din Europa şi SUA în aceeaşi perioadă.

FAST este de 2,5 ori mai sensibil decât al doilea telescop cel mai mare din lume şi, potrivit cercetătorului Universităţii din Beijing, Li Kejia, va permite explorarea cu patru ori mai multe porţiuni ale spaţiului decât actualele cercetate de cele mai puternice radiotelescoape din lume.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7522 vizualizari

  • +6 (22 voturi)    
    Cand le va gasi (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 15:09)

    Keloo Cooper [utilizator]

    Se va constata ca extraterestrii vorbesc mandarina.
    • -13 (19 voturi)    
      Primul mesaj recepționat de la extratereștri va fi (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 15:36)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

      Hong Hong și Taiwan - pământ chinezesc!
  • -10 (26 voturi)    
    Cel mai mare.... (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 15:29)

    Nyk1 [utilizator]

    ...radiotelescop, cel mai înalt etaj de zgârie-nor, cea mai mare rețea de trenuri de mare viteză, cel mai lung pod, cel mai mare oraș, cel mai lung zid, cele mai multe fabrici și industrii...

    Ai zice că 中国 este nr. 1 mondial, nu USA!
    • -11 (17 voturi)    
      ...presupunere... (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 16:03)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ,,Amerikia Imperialia" presupune că încă este cea mai mare putere militară, dar eu mă uit la ce au făcut feluritele sisteme de apărare AA cînd Arabia Saudită a fost atacată cu niște drone presupus produse în Iran.
      În Arabia Saudită și în Emirate erau sisteme AA Patriot din dotarea Saudită și Amerikănicească, hai să fi fost o justificare că militarii saudiți au fost nepricepuți, dar nici militarii amerikakani nu au observat nimic ?

      Sau despre atac a știut și ,,Măicuța Rusie" care a făcut probă la niște sisteme electronice de neutralizare a sistemelor AA de producție amerikănicească ???
    • +12 (16 voturi)    
      In astronomie (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 16:10)

      Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Stelele cele mai masive sunt cele care ard si dispar cel mai rapid.
    • +11 (23 voturi)    
      Nr 1 la ce? Grandomanie? (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 16:31)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ca fabricile si industriile exista datorita Restului Lumii. Daca isi inceteaza brusc productia toti, in China, cat poate absorbi propria economie chinezasca, comparative cu USA sau UE de exemplu?
    • +2 (6 voturi)    
      portocala... (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 22:09)

      gica_ultra [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      de ce mii de chinezi emigreaza lunar in SUA dar nici un american nu are intentia de a emigra in china cea mareata ? si ceasca se lauda ca aevm cea mai mare productie de fier pe cap de locuitor ... problema era ca romanul nu mananca fier ... drum bun !
  • 0 (18 voturi)    
    ?? (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 15:53)

    briciu [utilizator]

    Eu cred ca acest telescop va cauta viata in bobul de orez ;)))
  • +4 (18 voturi)    
    Acest (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 15:56)

    briciu [utilizator]

    Bol (telescop) daca l umple cu orez hraneste toata populatia Chinei ;))
  • +7 (11 voturi)    
    Un wok imens ! :) (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 20:11)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Da' si ,,orezu' '' e mult...
  • +1 (3 voturi)    
    constatare (Duminică, 12 ianuarie 2020, 10:52)

    sile1 [utilizator]

    In loc sa murim de invidie (facand si glume proaste ) privind realizarile Chinei mai bine ne-am intreba cum au reusit chinezii sa devina o superputere economica si o putere militara.

    Ei au excedent comercial,isi permit sa investeasca in lumea larga sume enorme ( au cumparat portul Piraeus de la greci ,au investitii prin Africa,au devenit "fabrica lumii") in timp ce noi avem deficit comercial de ani buni de zile,avem o datorie publica imensa,vreo suta si ceva de miliarde de euro,am facut praf industria si agricultura,etc.

    Dar asta-i Romania,asa cum zicea un mare dramaturg,o tara trista ,plina de umor !
  • +3 (3 voturi)    
    o (Duminică, 12 ianuarie 2020, 11:21)

    Contrache [utilizator]

    mare realizare tehnologica, sunt sigur ca toti cosmologii lumii saliveaza la antena aia. Detaliile tehnice sunt absolut fabuloase, merita felicitari dincolo de orice doctrina.