VIDEO Primul zbor cu astronauți la bord al SpaceX a fost amânat din cauza vremii nefavorabile

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 27 mai 2020, 21:25 Science - Spatiul


SpaceX
Foto: Wikimedia Commons
Dezamăgire printre cei care au stat cu sufetul la gură pentru a urmări live lansarea primului zbor al Capsulei Crew Dragon cu doi astronauți la bord. Misiunea coordonată de NASA și SpaceX a fost abandonată miercuri seara, după câteva ore, din cauza vremii nefavorabile din Florida. Lansarea a fost reprogramată pentru sâmbătă, 30 mai. Misiunea este considerată una istorică, ce ar putea reprezenta zorii unei noi ere spațiale care se bazează pe sectorul privat.


Numărătoarea inversă a fost oprită cu mai puţin de 17 minute înainte de aprinderea motoarelor rachetei Flacon 9, aflată pe rampa de lansare de la Centrul Spaţial Kennedy, din Florida.

Astronauţii acestui zbor de încercare pentru noua capsulă Crew Dragon, Doug Hurley şi Bob Behnken, au fost evacuaţi din cabina de pilotaj și se vor întoarce în carantină, pentru a se proteja în fața riscurilor generate de epidemia de coronavirus.

Ei urmau să călătorească timp de 19 ore până la întâlnirea cu Staţia Spaţială Internaţională, aflată pe orbită, la aproximativ 400 km altitudine.

Următoarea fereastră de lansare se va deschide sâmbătă.

Meteorologii au anunţat că există un risc de 60% de vreme nefavorabilă pentru miercuri, la ora lansării. De altfel, în cursul zilei de miercuri au fost câteva reprize de ploaie la Centrul Spaţial Kennedy, iar Serviciul Meteorologic Naţional a dat avertizare de tornadă pentru regiunea de unde urma să aibă loc lansarea.

"Nu lansăm astăzi - siguranţă pentru echipaj @Astro_Doug şi @AstroBehnken este principala prioritate", a postat pe Twitter administratorul NASA, Jim Bridenstine.

HotNews.ro a transmis LIVE pregătirile pentru lansare

UPDATE 23.31: Misiunea a fost amânată pentru sâmbătă, 30 mai, în jurul orei 10 pm, potrivit NASA. Până atunci, cei doi astronauți, Bob Behnken și Doug Hurley, se vor întoarce în carantină, pentru a se proteja în fața riscurilor generate de epidemia de coronavirus.

UPDATE 23:18 Începe alimentarea rachetelor.



Șeful agenției spațiale, Jim Bridenstine, a anunțat că lansarea este menținută, după examinarea previziunilor meteo care oferă șanse de 60% pentru condiții favorabile, dar cu risc de furtuni. Supravegherea continuă și o amânare este încă posibilă.

Astronauții Doug Hurley și Bob Behnken și-au pus combinezoanele spațiale albe, înconjurați de tehnicieni mascați.


Norii domină centrul spațial Kennedy pe coasta Floridei iar Centrul național pentru uragane a anunțat formarea unei furtuni în largul Carolinei de Sud, la nord, ceea ce ar putea reprezenta un risc pentru astronauți în cazul unei amerizări de urgență în Atlantic după decolare.

Decolarea, pe care președintele Donald Trump va asista personal, ar putea fi amânată cu trei sferturi de oră înainte de ora prevăzută. Următoarea fereastră de lansare este sâmbătă.

Evenimentul ar urma să aibă loc la ora 16,33 (20,33 GMT) pe rampa de lansare 39A de unde a decolat Neil Armstrong și colegii săi de pe Apollo. O rachetă Falcon 9 a SpaceX, care va purta noua capsulă Crew Dragon, ar urma să plece în direcția Stației Spațiale Internaționale (ISS).

Bob Behnken și Doug Hurley sunt în carantină de două săptămâni.

Space Exploration Technologies Corp. a devenit în 2012 prima societate privată care a trimis o capsulă cargo spre ISS, pe care o aprovizionează în mod regulat de atunci. Doi ani mai târziu, NASA a comandat trimiterea de oameni către ISS, prin adaptarea capsulei Dragon.

"Dacă va merge prost, va fi vina mea", a spus Elon Musk la CBS.

Agenția spațială a plătit trei miliarde de dolari către SpaceX pentru a concepe, construi, testa și opera capsula, reutilizabilă, pentru șase călătorii dus întors. Dezvoltarea a cunoscut întârzieri, explozii, probleme cu parașutele, dar SpaceX a învins gigantul Boeing, și el plătit pentru a produce o capsulă (Starliner) care nu este încă gata.

Crew Dragon este o capsulă, ca și Apollo, dar din secolul XXI. Ecranele tactile au înlocuit butoanele și manetele. Interiorul este dominat de alb, iluminarea este mai subtilă.

Nu există nicio legătură cu imensele navete spațiale, navetele cu aripi care au funcționat între 1981 și 2011.

Spre deosebire de navete - Challenter a explodat în 1986 după decolare - Dragon se poate ejecta în procedură de urgență dacă racheta are vreo problemă.

Crew Dragon are ca misiune ajungerea la ISS, la 400 km altitudine, unde ar putea rămâne până în august.

Dacă misiunea va reuși, americanii nu vor mai depinde de ruși pentru a ajunge în spațiu: din 2011, navetele Soyuz erau singurele „taxiuri” spațiale disponibile.

Iar SpaceX va fi liberă să organizeze zboruri spațiale pentru turiști, în schimbul unui bilet care va costa cu siguranță câteva zeci de milioane de dolari.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16894 vizualizari

  • -27 (39 voturi)    
    ce afaceri private (Miercuri, 27 mai 2020, 22:06)

    Je__ [utilizator]

    mai ca ai zice ca firmele lui Musk sunt intreprinderi de stat,

    dar fiind private, profitul e garantat, prietenii sunt garantati....american dream ce mai?
    • -5 (23 voturi)    
      Mda (Miercuri, 27 mai 2020, 22:48)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Aici se vorbeste de nave spatiale, milioane de euro si la noi urla foamea in stomac, nu avem nici bani de alocatii la copii.
      • +3 (7 voturi)    
        Când muncești ai de toate. (Joi, 28 mai 2020, 9:12)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

        Să muncești cu cap,adică să gândești.Poți să ai oricât de mulți bani,nu le vei simți beneficiile dacă nu muncești și gândești.
    • +17 (21 voturi)    
      Esti prea subtil si destept ptr noi (Miercuri, 27 mai 2020, 23:07)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      NASA oricum contracta o firma privata. Daca nu era SpaceX, era Boeing.
      • +2 (2 voturi)    
        Boeing?! (Joi, 28 mai 2020, 10:35)

        Namaste! [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

        12000 angajati concediati, declin abrupt al companiei, no hope...
      • 0 (2 voturi)    
        de 3x mai lenta, de 3x mai scumpa (Joi, 28 mai 2020, 12:42)

        Negreanu David [anonim] i-a raspuns lui serbanTeodor

        asta e Boeing
    • -5 (17 voturi)    
      Afaceri cu statul. Elon Musk = Videanu (Joi, 28 mai 2020, 1:21)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Singura diferenta intre Elon Musk si Videanu, e ca nu e vorba de borduri, in rest este acelasi lucru. Ba ventilatoare pt spitale (care, btw, nici macar el nu le-a produs, ci le-a cumparat de la altii si vandute la suprapret spitalelor, rad si curcile daca sustineti ca le-a donat), ba afaceri cu NASA (care are al doilea cel mai mare buget dupa armata SUA), ba mutari de fabrici prin statele americane in functie de cine contribuie cel mai bine. In rest, doar PR la greu pentru cei care sunt cam fara minte functionala.
      • +4 (10 voturi)    
        Te pupă Videanu. (Joi, 28 mai 2020, 9:14)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Săl compari pe Videanu cu Elon Musk este prostie pură.
        • +1 (5 voturi)    
          Sa scrii "Săl" este prostie pura (Joi, 28 mai 2020, 10:46)

          Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          Din moment ce tu scrii "Săl" arata nivelul tau de a intelege orice din lumea asta.
    • -2 (14 voturi)    
      DNA-ul din America ce face?Cum s-a dat contractul? (Joi, 28 mai 2020, 1:29)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Este interesant cum NASA a dat 3 miliarde de dolari fara licitatie catre Elon Musk, un abonat al contractelor cu statul SUA. Ar trebui ca DNA-ul din America sa se autosesiseze si sa inceapa investigatiile pentru cum s-a acordat acest contract. Lasand la o parte PR-ul pe care si-l face masiv, daca vezi adevarul, Elon Musk si-a construit averea din afaceri cu statul. Trebuie investigat, ce este rau in a investiga? Daca este totul ok si corect, e foarte bine. Daca nu, trebuie sa fie unele demiteri si inchisori pentru abuz de putere si trafic de influenta!
      • -1 (3 voturi)    
        Asta e esential! (Joi, 28 mai 2020, 10:32)

        Namaste! [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Bine zis! ! !
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 28 mai 2020, 17:37)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      De cand ii doare pe rusi ce fac americanii cu banii lor?
  • -20 (36 voturi)    
    SpaceChix (Miercuri, 27 mai 2020, 22:07)

    Mazeta [utilizator]

    Dacă misiunea reușește, este o performanță uriașă a privaților. Dacă eșuează, este vina bugetarilor.
    • +14 (24 voturi)    
      Mâine decolează Rogozin (Miercuri, 27 mai 2020, 23:22)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Știu ca ai emoții
    • -13 (17 voturi)    
      Ha, ha! (Miercuri, 27 mai 2020, 23:25)

      Namaste! [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Oricum, au anulat lansarea! ;-);-);-)
      • 0 (2 voturi)    
        Lansarea a fost amânată ! (Joi, 28 mai 2020, 14:55)

        Observatory [utilizator] i-a raspuns lui Namaste!

        Din cauza condițiilor meteo( deja Florida este in sezonul uraganelor) și vremea tioucala aici este soare și cald ziua și după amiezilor ploioase.
        Pe traiectoria navei spațială, condițiile era riscante și cu mama natura nici Musk nu se joaca .
        Deci sa speram pentru sâmbătă la ora 3.23, un succes mult doriți, o importantă pentru pregătirea zborurilor cu 7 astronauți in 2024 , precum și visul lui Musk de a deschide o linie directa pentru turismul viitor....

        Competiția între locuitorii planetei este deschisă !!
    • +7 (23 voturi)    
      .. (Miercuri, 27 mai 2020, 23:26)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Daca esueaza? Dar ce crezi ca astea sunt petardele rusesti care tot cadeau prin Kazahstan?
      • 0 (4 voturi)    
        Dar au esuat (Joi, 28 mai 2020, 10:47)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui ak33

        Afaceri cu statul...
        • -1 (3 voturi)    
          ... (Joi, 28 mai 2020, 14:57)

          ak33 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          Esuat esti tu.
          • +1 (3 voturi)    
            Raspunsul tau arata nivelul tau de inteligenta (Joi, 28 mai 2020, 16:16)

            Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui ak33

            Daca singurul tau argument e sa injuri, arata ca nu esti capabil de o discutie cu argumente pentru ca nu exista argumente care sa sustina afirmatia ta...
            • 0 (2 voturi)    
              ... (Joi, 28 mai 2020, 17:36)

              ak33 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

              Cine te - a injurat "tavarisi"?
              Cum poti sa spui ca a esuat cand de fapt a fost amanata lansarea? Daca un meci de fotbal e amânat ca ploua torential înseamnă ca e un meci eșuat?
              Aici s a vazut nivelul Tău de inteligenta
            • 0 (0 voturi)    
              ... (Sâmbătă, 30 mai 2020, 22:27)

              ak33 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

              Uite argumentul meu , lansare cu succes azi 30.05 la 22.22
  • +25 (31 voturi)    
    sa le tinem pumnii (Miercuri, 27 mai 2020, 22:13)

    Negreanu David [anonim]

    astronautilor, si celor de la SpaceX si Nasa! Godspeed!
  • +16 (36 voturi)    
    Mult succes ! (Miercuri, 27 mai 2020, 22:42)

    Observatory [utilizator]

    O zi istorică , prima aventura extraterestra finanțată de “prostavanii@ de miliardari !
    O experiența fantastica pentru evenimentul unic ca nava sa se reîntoarcă pe pământ , ca sa poată repeta lansarea cu același vehicul spațial...

    Lumea liberă se bucura , comuniști și cei ce doresc “ sa moara capra vecinului “ nu se bucura..
    Născuți și spălați pe creier de bolșevici !
    • +2 (16 voturi)    
      Godspeed (Miercuri, 27 mai 2020, 23:01)

      Biggus Dickus [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Insa ai sarit un paragraf din text, probabil te-ai axat pe datele tehnice: "Agenția spațială a plătit trei miliarde de dolari către SpaceX pentru a concepe, construi, testa și opera capsula, reutilizabilă, pentru șase călătorii dus întors."

      NASA a finantat un mizilic din proiect iar banii NASA sunt bani de stat.
      • -2 (8 voturi)    
        Mai e mult până departe! (Joi, 28 mai 2020, 9:17)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Biggus Dickus

        Adică până vei reuși să gândești.
        • 0 (2 voturi)    
          Ciudat (Joi, 28 mai 2020, 14:27)

          Biggus Dickus [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          Sa faca un astfel de comentariu cineva care in mod evident nu poate sa inteleaga un text pe care il citeste. Sau nu vrea. Oricum, acelasi rezultat.
      • +1 (5 voturi)    
        Intr-adevar! (Joi, 28 mai 2020, 10:30)

        Namaste! [utilizator] i-a raspuns lui Biggus Dickus

        Sunt banii platitorilor de taxe si impozite, gologanii contribuabililor!... :-(:-(:-(
  • +5 (19 voturi)    
    RIP Roskosmos! (Miercuri, 27 mai 2020, 23:13)

    Emiliom [utilizator]

    Asta e inca o lovitura primita de rusi.
    Sute de milioane de dolari nu va mai intra in conturile agentiei spatiale rusesti asa ca ei pot trage obloanele
    • -12 (22 voturi)    
      POCKOCMOC va fi OK. (Joi, 28 mai 2020, 0:46)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Emiliom

      SpaceX nu are în spate resursele nelimitate ale unui stat puternic precum Fed. Rusă.
      • +6 (10 voturi)    
        Resursele “nelimitate” ale urss (Joi, 28 mai 2020, 7:40)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Sunt :
        https://www.independent.co.uk/news/world/europe/cannibal-couple-eat-30-peoiple-south-russia-dating-sites-victims-lure-krasnodar-dmitry-baksheev-a7970601.html
      • +5 (5 voturi)    
        Si spre deosebire de NASA (Joi, 28 mai 2020, 8:47)

        Biggus Dickus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Care are in spate resursele limitate ale unui stat fara vlaga cum e SUA.

        Si nu e amuzant cum amandoi ne referim la o federatie cu substantivul "stat". Probabil obisnuinta: eu stau, tu stai, el sta...
  • +7 (9 voturi)    
    s-a aminat! (Miercuri, 27 mai 2020, 23:18)

    Filbert [utilizator]

    Simbata, poate...
  • -3 (13 voturi)    
    Postponed! (Miercuri, 27 mai 2020, 23:23)

    Namaste! [utilizator]

    Se amana.
  • -3 (3 voturi)    
    racheta Flacon 9 (Joi, 28 mai 2020, 13:25)

    di livio [utilizator]

    ...
    • +1 (3 voturi)    
      Mult mai buna (Joi, 28 mai 2020, 14:28)

      Biggus Dickus [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      Decat Mazeta Falca 10.