Imaginea care i-a făcut pe unii să spună că lângă Soare e un OZN cubic de 10 ori mai mare decât Pământul. Explicația unui expert NASA e simplă

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 26 iulie 2020, 14:11 Science - Spatiul


Imagine cu Soarele
Foto: NASA
După analizarea imaginilor capturate de satelitul Observatorului Solar și Heliosferic (SOHO) al NASA, entuziaștii care caută semne ale vieții extratereste cred că au descoperit un uriaș OZN în apropierea Soarelui, scrie tabloidul britanic Daily Express.

Ceea ce pare a fi o anomalie solară din apropierea suprafeței Soarelui este considerată de cei care cred în prezența extratereștilor drept un OZN de formă cubică și de o mărime aproape de neconceput.

Cunoscutul căutător de semne ale vieții extraterestre Scott Warring susține că OZN-ul este de cel puțin zece ori mai mare decât Pământul, ceea ce înseamnă că obiectul are o latură de peste 63.000 de kilometri.

Acesta crede că OZN-ul vine din centrul Soarelui, unde se ”hrănește” cu imensa sa energie.

Un entuziast al fenomenului OZN a scris pe blogul său că, ”am adăugat luminozitate și am îmbunătățit focus-ul imaginii, așa că putem vedea că în jurul ei se adună materie roșie. Poate fi vorba de o particulă specială din Soare. Acest cub are o suprafață neagră care nu reflectă lumina, ca un avion de luptă, absoarbe, dar nu reflectă”.



Experții în științe spațiale care au lucrat pentru NASA în trecut au o explicație mult mai simplă pentru bizara apariție.

Potrivit fostului inginer NASA James Oberg, cele mai multe ”descoperiri” de OZN-uri sunt doar ”mătreață spațială” ce plutește în fața camerelor foto.

Aceste firimituri pot fi orice, de la bucățele de vopsea sărită ce plutesc în gravitație zero, la fragmente de gheață sau de izolație desprinse din vehiculul spațial.

”Am destulă experiență cu zboruri spațiale pentru a-mi da seama că ce se vede în multe imagini nu este nimic dincolo de normalitatea unor fenomene absolut obișnuite ce apar în afara Pământului”, a adăugat acesta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22052 vizualizari

  • +22 (30 voturi)    
    Ne ataca borgii? (Duminică, 26 iulie 2020, 14:29)

    bgd [utilizator]

    Si-au pregatit terenul cu turnurile 5G, ne-au infectat cu covid si acum urmeaza invazia...
    Totul din cauza lui Bill Gates!
    • +16 (18 voturi)    
      The borg (Duminică, 26 iulie 2020, 15:32)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      Resistance is futile.
      • +3 (3 voturi)    
        Borgi (Luni, 27 iulie 2020, 10:39)

        Gabu [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

        Bjon Borg nu mai joacă demult!
        • 0 (0 voturi)    
          Hop si tu (Vineri, 31 iulie 2020, 20:17)

          JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Gabu

          Ala e din alt film.
  • +20 (24 voturi)    
    E dubios (Duminică, 26 iulie 2020, 14:37)

    ipolitic [utilizator]

    Orice vehicul din Flota Galactica trebuie sa aiba semne si cod de identificare. Faptul ca a fost sters e nelinistitor...ma duc sa-mi fac provizii.
    • +9 (11 voturi)    
      te duci degeaba (Duminică, 26 iulie 2020, 18:11)

      Filbert [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Am luat eu toata hirtia igienica...
  • +13 (15 voturi)    
    Bine ca e asa! (Duminică, 26 iulie 2020, 15:40)

    Cataleya [utilizator]

    Ca daca "matreata" aia s-ar fi aflat cu cativa metri mai aproape de lentila camerei, ar fi astupat complet soarele si cine stie ce le-ar mai fi trecut prin minte unora....
  • +9 (11 voturi)    
    Yup, Borg is here! (Duminică, 26 iulie 2020, 16:12)

    Etepl [utilizator]

    OZN de formă cubică și de o mărime aproape de neconceput.
  • -3 (13 voturi)    
    Mda (Duminică, 26 iulie 2020, 16:20)

    Tony_K [utilizator]

    Eu intelg ca ar fi o explicatie rezonabila, dar matreata spatiala.... las-o drq :)
    • +11 (15 voturi)    
      Expresia e perfecta... (Duminică, 26 iulie 2020, 16:52)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      ...atunci cand un cercetator NASA vrea sa fie inteles de plavani.
  • +6 (10 voturi)    
    Matreata? (Duminică, 26 iulie 2020, 22:56)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Daca se misca simultan cu suprafata Soarelui, nu mai e matreata.
    Then, the Borg is here.
    Captain Picard, where are you?
  • +7 (9 voturi)    
    Pazea ca vin reptilienii si (Duminică, 26 iulie 2020, 23:14)

    kokos [utilizator]

    oculta galactica!
  • +1 (3 voturi)    
    si cand.. (Luni, 27 iulie 2020, 10:07)

    sile1 [utilizator]

    ...te gandesti ca mai exista unii care cred in astfel de gogomanii...!