O companie din Ungaria a dezvoltat un rover foarte mic care să caute apă pe Lună. Vehiculul se numește Puli, după o celebră rasă de câini

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 17 februarie 2021, 13:36 Science - Spatiul


Roverul unguresc Puli
Foto: Puli Space Technologies
Compania ungară Puli Space Technologies a dezvoltat un rover care cântărește 400 de grame, poate urca pante abrupte și este gândit să exploreze suprafața lunară. Compania, care a primit fonduri și de la NASA, spune că roverul va fi în 2022 gata să se alăture unei misiuni către Lună. Rămâne de văzut dacă NASA va alege să utilizeze acest mic vehicul în viitoarele misiuni.

Roverul Puli este o platformă low-cost gândită să transporte diverse lucruri, dar a fost creat mai ales pentru a identifica și cartografia dacă în stratul de sub suprafața Lunii se găsește hidrogen.

Roverul compară diverse niveluri ale energiei spectrului radiației de fond pentru a găsi apă, are patru roți cu spițe de cauciuc și poate urca povârnișuri de până la 40-45 de grade. Roțile se pot învârti independent una de alta.

Roverul a fost testat în Hawaii și Maroc.

Puli Space Technologies Ltd a fost înființată la Budapesta, în 2010, ideea fiind să dezvolte un rover low-cost care să poată purta sarcini mici.

Sursa: Reuters




Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


6390 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    aha (Miercuri, 17 februarie 2021, 13:47)

    real didi [utilizator]

    hai cu meme-urile :)
    • +4 (4 voturi)    
      si (Miercuri, 17 februarie 2021, 16:03)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui real didi

      Si eu am facut o capcana pentru martieni, din niste capace de bere si un elastic de la sosete! E mobila, se poate rostogoli pe inclinatii foarte abrupte si cantareste putin mai mult de cat doua capace de bere!
      Acum urmeaza ca NASA sa decida daca vor folosi inventia mea!
      A, si se numeste: Multiple Use Implement for Exploration!
  • +12 (12 voturi)    
    Roverul Puli, cautator de apa (Miercuri, 17 februarie 2021, 13:49)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Print asa ar fi aratat titlul. Chiar si online ar fi fost bun, chiar si pe burtiera la TV poti sa-l rulezi, iar CNA-ul poate sa te pupe fix pe burta roverului.

    Honi soit qui mal y pense - este o expresie franceză, care se traduce: „Să se facă de rușine cel ce se gândește la rele”

    Vorba asta e pentru doamnele de la cenzura. :)))
  • -5 (11 voturi)    
    De fapt au vrut sa faca misto de rrumuni (Miercuri, 17 februarie 2021, 13:55)

    AndyXXX [utilizator]

    Si le-au spus-o pe limba lor.
  • +6 (12 voturi)    
    Puli, huh? (Miercuri, 17 februarie 2021, 13:57)

    gogu70 [utilizator]

    Ungaria ma uimeste din ce in ce mai mult....Radio Erevan ar trebui sa se mute la Budapesht
  • +10 (12 voturi)    
    sigur sunt caini? (Miercuri, 17 februarie 2021, 14:04)

    levierul [utilizator]

    Ca eu stiam ca e moneda din Botswana si chiar faceam o legatura...
    Initial ma gandeam ca va pregatiti de 1 aprilie. Ca fac ungurii un robotel care sa fie trimis pe Marte sa spuna ca ei au fost primii acolo
  • +3 (9 voturi)    
    Hai, baieti. (Miercuri, 17 februarie 2021, 14:28)

    conte local [utilizator]

    A venit ocazia voastra. Liber la comentarii inteligente...
  • -4 (4 voturi)    
    la mistouri nu ne intrece nimeni ... (Miercuri, 17 februarie 2021, 15:18)

    FRP [utilizator]

    hai sa mai si citim ...

    https://en.wikipedia.org/wiki/Ferenc_Pavlics
  • +8 (8 voturi)    
    mda (Miercuri, 17 februarie 2021, 15:27)

    codyrocco [utilizator]

    s-au chinuit aia degeaba, le-a iesit Roverul Puli!
  • +4 (6 voturi)    
    De fapt (Miercuri, 17 februarie 2021, 15:57)

    raducutu [utilizator]

    numele roverului descrie exact rezultatul cautarii apei pe luna !
  • +3 (5 voturi)    
    Ce exemplu de masculinitate toxica! (Miercuri, 17 februarie 2021, 17:45)

    Zapateado [utilizator]

    Asa ceva nu intalnesti nici in piesele lui Shakespeare!
    S-ar cuveni sa-si indrepte greseala si sa lanseze si un rover cu un nume de un feminism mai pronuntat.

    Buna crestere ne impiedica sa le dam sugestii.
  • -1 (1 vot)    
    Hm (Miercuri, 17 februarie 2021, 19:36)

    O.V. [utilizator]

    Ma intreb cum l-ar fi botezat croatzii daca l-ar fi inventat ei
  • +2 (2 voturi)    
    roverul Puli scoate Ungaria in fata! (Miercuri, 17 februarie 2021, 22:45)

    mbembe [utilizator]

    sa nu uite sa-si faca plinul la noi, la Baicoi��