FOTO Prima gaură neagră fotografiată vreodată și-a mai dezvăluit un secret: Un flux galactic enorm de forma ADN-ului

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 14 decembrie 2021, 10:08 Science - Spatiul


Fotografia facuta de astronomi
Foto: Pasetto et al., Sophia Dagnello, NRAO/AUI/NSF
Astronomii au fotografiat pentru prima dată cu ajutorul unui telescop de la sol un flux galactic extraordinar dintr-o gaură neagră supermasivă care are forma unei spirale asemănătoare cu ADN-ul, relatează Live Science.

Gaura neagră se află în centrul unei galaxii eliptice numite Messier 87 (M87) care se află la o distanță de aproximativ 55 de milioane de ani-lumină față de Pământ.

Această gaură neagră, prima și de fapt singura gaură neagră fotografiată vreodată direct - este de aproximativ 6,5 miliarde de ori mai masivă decât soarele nostru, ea ejectând un flux de materie numit flux galactic.

Astronomii au descoperit acum cu ajutorul telescopului VLA (Karl G. Jansky Very Large Array) din New Mexico că acest jet este modelat de un câmp magnetic de forma unui tirbușon ce se întinde pe o distanță de aproape 3.300 de ani-lumină față de gaura neagră din centrul galaxiei.

Acesta este cel mai lung câmp magnetic detectat vreodată într-un jet galactic, potrivit unui comunicat de presă al National Radio Astronomy Observatory, instituția care operează VLA.

Structură asemănătoare cu a ADN-ului


„Prin capturarea unor imagini de înaltă calitate ale galaxiei Messier 87 cu ajutorul VLA la diferite lungimi de undă, am reușit să dezvăluim pentru prima oară structura 3D a câmpului magnetic al acestui flux”, afirmă Alice Pasetto, autoare principală a studiului despre descoperire și astronomă la Universitatea Națională Autonomă din Mexic.

„Materialul din acest jet are forma unui dublu helix, asemănătoare cu structura ADN-ului”, explică aceasta.

Echipa de cercetători a folosit observațiile făcute cu ajutorul VLA pentru a urmări polarizarea și alinierea undelor radio emise de câmpul magnetic, precum și intensitatea acestuia în diferite părți ale fluxului.

„Câmpurile magnetice în formă de spirală ar trebui să fie aproape de gaura neagră și se crede că ele joacă un rol foarte important în canalizarea materiei într-un flux îngust”, afirmă Jose M. Marti, coautor al studiului și astronom la Universitatea Valencia din Spania.

„Dar nu ne așteptam să descoperim un asemenea câmp intens în formă de spirală atât de în afară [față de gaura neagră]”, adaugă acesta.

Astronomii și-au publicat descoperirea în revista Astrophysical Journal Letters.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14737 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    55 de milioane de ani lumina departare (Marţi, 14 decembrie 2021, 10:24)

    Lok [utilizator]

    La doar 55 e practic in parcarea Dristor la scara universului.
    Dar nimic suprinzator, mai e un pic si or afla ca gaurile negre au campul lor magnetic si apoi incepe showul.
    • +4 (6 voturi)    
      E greu (Marţi, 14 decembrie 2021, 12:31)

      cineva_nimeni [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Nu se mai uita nimeni peste ce a scris, da-o acolo ca nu se prinde nimeni. Ce este aia responsabilitate, profesionalism? Daca te uiti pe mizeriile de pe TikTok sau alta balarie de genul in timp ce te documentezi si/sau scrii ceva, iese maro...
  • +15 (15 voturi)    
    Cam aproape M87 de noi, nu? (Marţi, 14 decembrie 2021, 10:28)

    Vinceroy [utilizator]

    Daca M87 se afla la "doar" 55 de ani lumina de Pamant, inseamna ca sistemul nostru solar este in alta galaxie, nu?
    Verificati putin unitatile de masura si google translate, ca de... jurnalism de "calitate" cu google translate si copy paste Wikipedia poate face oricine...
    • +6 (6 voturi)    
      Eh (Marţi, 14 decembrie 2021, 11:47)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Vinceroy

      0.55, 5.5, 55, 555, 5555, 55 milioane, metri, km, ani-lumina. Tot aia e.
      • +3 (3 voturi)    
        Ca sa citez un betiv: (Marţi, 14 decembrie 2021, 14:10)

        Vinceroy [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        "Metrele astea, tot in concurenta cu centimetrele sunt, nu?"
  • +13 (13 voturi)    
    nu mai scrieti prosti va rog (Marţi, 14 decembrie 2021, 10:32)

    doejohn [utilizator]

    "Messier 87 (M87) care se află la o distanță de aproximativ 55 de ani-lumină față de Pământ".

    Nu trebuie sa fi auzit de Messier 87 sau M87 ca sa stii ca o galaxie nu poate fi la 55 de ani lumina fata de Pamant, sau nici macar fata de Calea Lactee.
  • +13 (13 voturi)    
    Calea Lactee? S-a ciocnit!!! Si nu cu Andromeda! (Marţi, 14 decembrie 2021, 11:43)

    ArtVandelay [utilizator]

    55 de ani lumina fata de Pamant... Diametrul Caii Lactee este de aprox. 170.000,00 de ani lumina. Conform celor mai recente teorii, Pamantul este parte din Sistemul Solar, care este parte din Calea Lactee (galaxie, spun aceleasi teorii). Insa, prin aportul stiintific al savantilor HotNews, aflam ca la 55 de ani lumina de Pamant/Sistemul Solar avem o alta galaxie!!! Evrika, ma!
    • +4 (4 voturi)    
      Diametrul Caii Lactee (Marţi, 14 decembrie 2021, 12:51)

      Ovidiu M [utilizator] i-a raspuns lui ArtVandelay

      Diametrul este de aproximativ 100.000 de ani lumina, nu 170.000. La o scurta cautare pe google am aflat ca acum e aproximat ca avand 105.700 ani lumina.
      • +2 (2 voturi)    
        Este bine ca stii sa folosesti Google (Miercuri, 15 decembrie 2021, 9:21)

        Tokeniza. Din carne de vake. [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu M

        Intotdeauna e un inceput. Galaxiile se formeaza (se pare - ca asa se spune in stiinta, niciodata nu esti complet sigur) pe noduri (aglomerari) de materie intunecata. In jurul Caii Lactee vizibile exista un halou de materie intunecata (invizibila dar care interactioneaza gravitational). O urma a influentei acestui halou este un filament de stele (cateva sute de mii de stele adica) ce nu se afla in planul galactic ci perturbat, urcand si coborand din planul galactic. Acest filament se afla la cca 85000 AL si poate fi componenta a Caii Lactee. Si 85*2 = 170.

        In plus, o estimare grosiera a haloului de materie intunecata ar duce proportiile Caii Lactee la peste 200000 AL diametru.
        • 0 (0 voturi)    
          Dar nu este bine ca se rezuma la Google... (Joi, 16 decembrie 2021, 18:44)

          ArtVandelay [utilizator] i-a raspuns lui Tokeniza. Din carne de vake.

          Merci pentru suport, de acord cu argumentele :-). Si, da, aproximarile recente se inscriu in intervalul 170.000 - 200.000. Eu nu am vrut sa incarc postarea cu prea multe info, dar, se pare ca era nevoie. Era doar o ironie la adresa HotNews (care recidiveaza tot mai des si tot mai hilar). Insa, s-a mai gasit un savant care cauta "scurt pe Google". Si Google i-a spus precis (105.700), adica fara dileme (recomandabile intotdeauna in cazul unei galaxii spiralate)...
      • 0 (0 voturi)    
        Diametrul Google (Joi, 16 decembrie 2021, 19:01)

        ArtVandelay [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu M

        Este mai greu de aproximat decat diametrul Caii Lactee. Poti sa cauti, scurt, pe Google.
  • +4 (4 voturi)    
    Este o gresala de editare... (Marţi, 14 decembrie 2021, 14:14)

    Lucky1 [utilizator]

    ...M87 in realitate este la o distanta de cca 55 de MILIOANE de ani lumina.
  • -3 (3 voturi)    
    Spirala ADN-ului (Marţi, 14 decembrie 2021, 19:26)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    este ceva pur convențional. Nimic comun cu realitatea fizică.
    • 0 (2 voturi)    
      Spre deosebire de (Miercuri, 15 decembrie 2021, 9:22)

      Tokeniza. Din carne de vake. [utilizator] i-a raspuns lui doar_un_mesaj

      Marea Spirala a lui Bivolaru care desi e pur fizica nu are nici o legatura cu spiritualul.
    • +1 (1 vot)    
      Spirala ADN-ului , conventional only ? (Miercuri, 15 decembrie 2021, 19:44)

      Canadian13 [utilizator] i-a raspuns lui doar_un_mesaj

      Nu prea cred. ...
      Sa inteleg ca modelul propus de Watson , Crick si mai ales Rosalind Franklin ( nu intram in detalii) , nu va mai convine ? Aveti altceva mai bun de propus ?
      Sunt curios , sincer...

      https://www.nature.com/scitable/topicpage/discovery-of-dna-structure-and-function-watson-397/

      https://pubs.acs.org/doi/10.1021/nl3039162
  • +3 (3 voturi)    
    Greseala in articol (Miercuri, 15 decembrie 2021, 2:38)

    mmagic [utilizator]

    Articolul scrie ca gaura neagra este la 55 ani lumina, dar de fapt gaura neagra este in centrul galaxiei Messier 87 care este la 53 milioane de ani lumina de noi.

    (53.5 ± 1.6 Mly)
    ly = light year - ani lumina
    M = milion
  • 0 (2 voturi)    
    Fereasca Dumnezeu (Miercuri, 15 decembrie 2021, 12:10)

    Tokeniza. Din carne de vake. [utilizator]

    Sa avem doua bule Fermi emise de o gaura neagra la 55 AL de sistemul solar.