NASA a angajat 24 de teologi să afle cum ar reacționa lumea dacă descoperim extratereștri

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 28 decembrie 2021, 21:15 Science - Spatiul


Sfintirea unei rachete la cosmodromul Baikonur
Foto: NASA / Joel Kowsky / Flickr
Între rai și Pământ, unde își au locul extratereștrii? Este o întrebare la care și NASA speră să obțină un răspuns, motiv pentru care a cooptat 24 de teologi pentru a înțelege cum ar reacționa oamenii la vestea că există viață extraterestră, relatează The New York Post.

Reverendul dr. Andrew Davison de la Universitatea Cambridge, care deține de asemenea un doctorat în biochimie obținut la Oxford, este unul dintre cei 24 de teologi luați la bord de NASA pentru a găsi răspunsuri, potrivit The Times.

Davison a notat într-o postare recentă de pe blogul Facultății de Teologie a Universității Cambridge că până acum cercetările sale au arătat deja „cât de frecvent au fost teologia și astrobiologia subiectul unor scrieri populare” în anteriorii 150 de ani.

Viitoarea carte a lui Davison, „Astrobiology and Christian Doctrine”, ce urmează să fie lansată în 2022 va relata despre colaborarea dintre NASA și echipa de teologi pe care a alcătuit-o în 2016 pentru a investiga modul în care ar răspunde grupurile religioase la descoperirea vieții extraterestre.

Futurism.com
notează că este un demers care merită atenție ținând cont că miliarde de persoane din întreaga lume aderă într-o formă sau alta la o religie organizată.

NASA, teologii și extratereștrii


Cum ar schimba viața extraterestră percepția persoanelor credincioase asupra lui Dumnezeu? Ce impact ar avea asupra unor lucruri precum povestea Genezei din Biblie? Vor fi nevoite religiile să își schimbe doctrina?

Se pare că de fapt nu s-ar schimba foarte multe.

„Descoperirile care atrag atenția sunt că adepții unor tradiții religioase raportează că pot să accepte ideea”, afirmă Davison.

El afirmă că persoanele necredincioase tind să „exagereze provocările cu care oamenii religioși s-ar confrunta” dacă vom descoperi vreodată dovezi ale vieții extraterestre.

Un rabin, un imam și un alt preot anglican (nu e începutul unui banc) au declarat la rândul lor pentru The Times că doctrina creștină, iudaică și islamică n-ar avea probleme în eventualitatea în care vom descoperi extratereștri.

Este chiar interesant că NASA s-a gândit să formeze o echipă de lideri religioși care să vorbească despre extratereștri însă acest lucru ar putea indica și că agenția aerospațială americană este încrezătoare că va detecta viață extraterestră în viitorul nu foarte îndepărtat.

În plus, având acum noul telescop spațial James Webb pe orbită, am putea avea în sfârșit un răspuns cu privire la existența extratereștrilor, deși poate nu în forma spectaculoasă pe care ne-o prezintă literatura și filmele science fiction.

Pare destul de logic ca NASA să se asigure că toată lumea este în regulă cu ideea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10585 vizualizari

  • -1 (15 voturi)    
    ! (Marţi, 28 decembrie 2021, 21:19)

    tudorr [utilizator]

    I dont BeLiviu!
    • -3 (17 voturi)    
      Nu cred ca la mine te-ai referit :-) (Marţi, 28 decembrie 2021, 21:27)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Dar nici eu nu cred, pentru ca ar contrazice toata baza religiei.
        #showComment()
    • +4 (10 voturi)    
      //// (Marţi, 28 decembrie 2021, 21:47)

      costicatrombon [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Ce asazisa gluma penibila si rasuflata...
  • +8 (16 voturi)    
    Sa-l ia pe Marele Alb sa faca niste afaceri (Marţi, 28 decembrie 2021, 21:27)

    UnAltVasile [utilizator]

    cu extraterestii
  • -6 (16 voturi)    
    Extraterestrii vom fi noi, dupa ce parasim Terra (Marţi, 28 decembrie 2021, 21:48)

    Boshoarca [utilizator]

    Fiecare civilizatie care a ajuns la un anumit nivel de dezvoltare tehnologica a parasit Terra si au plecat prin univers. Ce avem noi azi - ruine si ramasitele lor precum piramidele, sunt dovezi clare ca au existat. Insa noua ne place sa spunem ca au disparut. Fals. Ele nu au disparut. Aceste civilizatii au parasit, la un moment dat, pamantul. Sunt acum extraterestri si ne viziteaza treptat. Insa noua nu ni se spune nimic, deoarece am intra in panica si umanitatea ar intra in colaps. Vaticanul stie toate etapele dezvoltarii umane, secretele sunt acolo, insa numai anumiti oameni au acces. De la aparitia omului pana acum, toate secretele si etapele dezvoltarii umane sunt documentate si arhivate in biblioteca din Vatican. Acolo avem si detalii despre adevarul vietii, despre scopul nostru, despre fenomenul Dumnezeu si despre ce se va intampla cu noi, in concordanta cu planul pe care il au. Pentru cine nu stia, Vaticanul detine cea mai extinsa si puternica diplomatie de pe pamant. Acolo este centrul vechiului Imperiu Sfant Roman, iar toate fragmentele din bibliotecile marilor imperii au fost securizate si conservate acolo. De aceea Vaticanul are forma de cheie, daca este vazut de sus. Este cheia catre Pamant, vazuta
    • +6 (12 voturi)    
      Boshoarca iara ai uitat pastilele! (Miercuri, 29 decembrie 2021, 0:57)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Boshoarca

      Cred ca de fapt urmatoarea religie va fi religia Conspiratiei. Zeul ei probabil trump sau mai bine Elon (ca e mai tanar si e pe termen lung).

      Strategia e simpla: pleci de la cateva "adevaruri" (gen Vaticanul are diplomatie si probabil printre cele mai mari biblioteci din lume), presari putin cu lucruri despre care stii ca oamenii sunt in general curiosi (in acest caz piramidele, extraterestrii) si apoi versi peste "teoriile":
      - extraterestrii exista si ne viziteaza "treptat"
      - Vatican stie tot si are un plan
      - si una mai spirituala cu "cheia catre Pamant"

      Daca iei absolut orice teorie a conspiratiei (si chiar religii/secte) poti sa identifici usor elementele astea. Cu cat sunt mai extraordinare povestile, cu atat mai multi dobitoci aduni. Caci nu-i asa? Le place sa se creada superiori prin faptul ca au aflat ei ceva informatii despre care nu stia cercul lui de prieteni. Unii mai deschid ochii pe parcurs, altii nu. Nicicare nu vor recunoaste vreodata ca au fost pacaliti ca la alba-neagra.
    • +8 (8 voturi)    
      da,cheia e in pamant... (Miercuri, 29 decembrie 2021, 1:01)

      richter [utilizator] i-a raspuns lui Boshoarca

      mai toti sapa dupa ea..vreo 2 m apoi..se opresc...
        #showComment()
    • +2 (6 voturi)    
      Dar .. (Miercuri, 29 decembrie 2021, 1:46)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Boshoarca

      ..au plecat asa, fara sa fie vaccinati?... Deci piramidele sunt ramasite ale civilizatiilor care au plecat, dar au lasat in urma pe cei care au construit piramidele (in piranide).

      Auz, sa faci un film bazat pe asta. Repede sa-iti inregistrezi scenariul ca Trade Mark sa nu ti-l ia aia de la Bollywood.

      Nu e de mirare ca mai ai si plususri la astfel de comentarii..
    • +1 (1 vot)    
      Uite, .. (Miercuri, 29 decembrie 2021, 1:49)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Boshoarca

      ..pentru tine, cu dedicatie, ca tot vorbesti de forme:

      https://www.thelightinthedarkplace.com/vatican-city-bombshell-mystery-solved
  • -4 (8 voturi)    
    ..si daca dau de dracu' ..? (Marţi, 28 decembrie 2021, 22:36)

    richter [utilizator]

    atuinci e toti multumiti, si teologii si biologii ???
    da chestiune e rezolvata demult, asta e veche, prostii sunt noi, (noi, nouti, nu voi:)? vezi "Salyut 7" si altele...
    • -1 (3 voturi)    
      Aghiutza (Miercuri, 29 decembrie 2021, 18:56)

      Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui richter

      E deja stapanul lor, numai ca ei nu stiu, sau se prefac ca nu stiu...
  • -1 (9 voturi)    
    simplu ca ETe na! (Marţi, 28 decembrie 2021, 23:33)

    eu@eu [utilizator]

    păi ce este atât de complicat: le spui credincioşilor că şi ăia sunt creaţia lui Dumnezeu şi Asociaţii, mai pui trei patru pagini la Biblie şi versiuni. Apoi urci un pic taxele la pomelnice şi gata. Cei 24 se vor lua la întrecere care să spună primul ce se ştie de multicel. Chiar şi mişcarea asta se potriveşte frumos într-un plan de obişnuire puţin câte puţin.
  • +1 (11 voturi)    
    Clerul ortodox n-are probleme cu extratereștrii. (Marţi, 28 decembrie 2021, 23:42)

    Miaumiau [utilizator]

    Atâta timp cât extratereștrii nu se-nchină la biserica greco-catolică.
    • +3 (5 voturi)    
      dar (Miercuri, 29 decembrie 2021, 8:54)

      codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui Miaumiau

      si achita darile catre biserica
  • -3 (9 voturi)    
    Un rabin, un imam și preot anglican.... (Miercuri, 29 decembrie 2021, 0:34)

    taro [utilizator]

    parca-i inceputul unei glume. Astia de la NASA au impresia ca religia mai are ceva de spus in era social-media?

    Descoperirea extraterestilor nu-i o problema diferita de orice alta problema prezenta in media/social-media. Oamenii au sa reactioneze la fel cu au reactional la Trump sau la Covid, au sa se imparta in tabere si nici un argument nu se va schimba opinia.

    Au sa fie taberele de extraterestii buni, rai si fake. Cei care cred ca extraterestii sunt buni au sa creada asta pana cand ii omoara extraterestii, cei cu fake-aliens nu au sa creada ca exista extratrestii nici dupa ce-i rapesc si le baga o sonda in fund.
  • -4 (8 voturi)    
    Nu e niciun pericol (Miercuri, 29 decembrie 2021, 1:16)

    Ultimul_Templier [utilizator]

    Fiindca ceva s-a observat cu certitudine: in Univers materia e pe toate drumurile. Viata, nu.

    Intrebare: de ce?
    Raspuns: fiindca pentru a exista viata cineva trebuie sa insufleteasca materia. Iar apoi sa conceapa agregarea ei in forme inalte de organizare potrivit unor PROIECTE atent intocmite si care inglobeaza o cantitate inspaimintatoare de informatie.

    Iar acel cineva deja este epuizat de organizarea vietii pe Pamint si ai-a luat un moment de ragaz.
    • 0 (2 voturi)    
      Bun ! (Miercuri, 29 decembrie 2021, 8:50)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Ultimul_Templier

      .
    • 0 (6 voturi)    
      nu e epuizat; e doar dezamagit .. (Miercuri, 29 decembrie 2021, 12:56)

      richter [utilizator] i-a raspuns lui Ultimul_Templier

      mai are ceva scump pe aici..o Ekklesia, nu o lasa nicidecum; pentru ea a dat TOTUL !
  • 0 (0 voturi)    
    Ceva m-a pus, totusi, pe ginduri (Vineri, 31 decembrie 2021, 10:21)

    Ultimul_Templier [utilizator]

    Nu cumva NASA a citit Biblia mai atent decit noi? Si si-o fi dat seama ca Iisus a fost extraterestru? D;aia pregateste preoti.