Science Dilemma: De ce vor savanții să scurteze minutul la 59 de secunde? Pentru că Pământul se rotește mai repede

de A.Th.C.     HotNews.ro
Marţi, 12 ianuarie 2021, 21:43 Science - Stiinte fundamentale


Orologiul astronomic de la Praga
Foto: Wikipedia
Ne place să spunem că nimic nu este sigur în viață în afară de taxe și moarte, dar adevărul este că până și planeta noastră și universul ne impun constant unele schimbări. Consecința este o nouă propunere a savanților: periodic, ar trebui să scurtăm un minut la 59 de secunde, o „ajustare negativă de o secundă”, ca să ne aliniem mai bine cu rotația reală a Pământului.

Și vine după un an marcat de multe zile mai scurte decât media, după mai mulți ani de când Pământul se rotește mai repede ca oricând. Ce se întâmplă?

Mai întâi ar trebui să ne întrebăm dacă fracțiunile de secundă fac vreo diferență. Adevărul este că nu fac pentru cei mai mulți oameni, nici pentru cele mai multe aplicații. Dar pentru unii, ca oamenii de știință sau instrumentele științifice precis reglate, diferențele trebuie luate în calcul. Ceva ca un simplu ceas care se autoreglează și neglijează la fiecare miez de noapte fracțiunea de secundă suplimentară sau absentă nu este potrivit pentru cercetare sau pentru reglarea unor funcții importante.

Dar adunarea fracțiunilor într-o întreagă secundă de ajustare are consecințe. „The New York Post” scria:
„În 2012, adăugarea unei secunde de ajustare a provocat căderi ale unui număr de situri de internet, printre care Reditt, Yelp și LinkedIn, în vreme ce i-a perturbat pe cei care folosesc sisteme de operare Linux și software utilizând Javascript”.

O cauză parțială a fost că cele mai multe limbaje de programare au o măsurare rudimentară a timpului, care, la rândul ei, se bazează pe componente primitive instalate în calculatoare.

Pentru o urmărire reală a „timpului adevărat”, calculatoarele trebuie să se conecteze la servere globale de măsurare a timpului, dar acestea transmit corecții minuscule în loc de secunde întregi. Când ceasul unui computer trebuie să creadă dintr-o dată că este 12:00:00 pentru o a doua secundă consecutiv, iar datele se mișcă prin unitatea centrală de procesare cu milioane sau miliarde de biți pe secundă, aceasta creează un conflict.

E ca și cum ai începe să urci pe treptele următoare și ți-ai da seama că ești deja în vârf: s-ar putea să te împiedici.

De ce se învârte altfel Pământul? Este un subiect atât mai natural, cât și mai complicat.

Planeta este influențată de forțe care vin de pretutindeni, de la Lună până la Soare, dar și de factori ca forma Pământului însuși sau de mișcarea mareelor. (Încercați să mișcați un rezervor mare cu apă care se agită circular în el și veți înțelege). O formulă complicată care, cel puțin în prezent, înclină spre zile mai scurte. Dar tendința generală din ultimele decenii este de rotație mai lentă, însemnând că politica de ajustare cu o secundă trebuie să acționeze în ambele sensuri: adunând și scăzând secunda, în funcție de an.

Secunda de ajustare este o chestiune controversată, deoarece unii savanți cred că e mai bine cu ajustarea diferențelor de microsecunde în fiecare zi. Dar, ca la toate măsurile și standardele adoptate științific, există o autoritate care va decide ce se va face. În acest caz, detectivii timpului se vor aduna în 2023 ca să hotărască.

Până atunci vom continua să înregistrăm individual unele din cele mai scurte zile. (Popular Mechanics )




Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8901 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Cred ca ceva nu e in regula... (Marţi, 12 ianuarie 2021, 22:33)

    LiviuX [utilizator]

    Intr-un an sunt circa 525600 minute. A scurta fiecare minut cu o secunda inseamna deci 525600 secunde in minus, adica 146 ore adica 6, 08(3) zile. Nu e cam mult??!!
    • -3 (7 voturi)    
      de pseudo stiinta ai auzit? (Marţi, 12 ianuarie 2021, 22:48)

      gigiduru_ [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Dar de pseudo savanti? Oare ce-o mai face Hancu, mai traieste?
    • +7 (7 voturi)    
      Greseala. E vorba de corectia la un an (Marţi, 12 ianuarie 2021, 23:26)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      nu la minut cum se spune in articol.
    • +8 (8 voturi)    
      da, hotnews a inteles gresit (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 0:09)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Ce-i drept, si articolul sursa este scris cu picioarele, deci confuzia e de inteles.

      Este vorba de una sau doua secunde "bisecte" care sunt adaugate in anumiti ani, in functie de necesitati, pentru sincronizare cu viteza reala de rotatie a pamantului. Asta pentru a nu ajunge peste zeci de mii de ani sa fie noapte la ora 13.

      Aceste secunde "bisecte" pot fi adaugate dupa ultima secunda a oricarei luni, dar de obicei sunt preferate lunile iunie si decembrie. Cand se ia decizia sa fie adaugate, ultimul minut al lunii are 61 secunde, cum a fost ultimul minut al lunii decembrie 2016.

      Problema este acum ca am ajuns in situatia inversa, ne-a cam luat-o ceasul "inainte", in timp ce in trecut ramanea "in urma". Asadar se pare din cand in cand vom avea nevoie de o secunda "bisecta" scoasa, nu adaugata.

      Deci este vorba de o singura secunda scoasa, periodic, dintr-un anumit minut, probabil o data sau de maxim de doua ori pe an, in anumiti ani, la fel cum adaugam in trecut, in functie de necesitatati.

      Asta nu inseamna ca toate minutele vor fi scurtate cu o secunda, cum se intelege din articol. Doar anumite minute vor fi scurtate, foarte rar, cel mai probabil o data la cativa ani.

      Oricum, nu este nimic nou, aceasta posibilitate a fost prevazuta de mult timp, dar in urmatorii ani ar putea sa fie prima data nevoie de o secunda bisecta negativa, in loc de una pozitiva ca de obicei, daca tendinta persista.

      Mai multe detalii aici:

      https://en.wikipedia.org/wiki/Leap_second
      • -1 (1 vot)    
        Pai asta se facea si pana acum... (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 15:49)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

        Din cand in cand se adauga sau scadea o secunde . Si atunci care e noutatea?
  • +2 (4 voturi)    
    traim mai mult (Marţi, 12 ianuarie 2021, 22:51)

    zgubilitix [utilizator]

    per total se va chema ca traim mai mult ceea ce e bine :))
    • +2 (2 voturi)    
      Nu mai mult, mai multi ani! (Marţi, 12 ianuarie 2021, 22:58)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui zgubilitix

      Dar oricum imi place, propun sa se scurteze chiar cu o zi! Alte propuneri?
  • +5 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 12 ianuarie 2021, 22:54)

    [anonim]

    • +6 (6 voturi)    
      Serios? (Marţi, 12 ianuarie 2021, 23:04)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui

      Daca nu stii ce e timpul, cum poti masura diferenta de timp? Apoi, timpul nu mai are de mult legatura cu miscarea Soarelui. "Secunda este durata a 9.192.631.770 perioade ale radiației corespunzătoare tranziției dintre cele două niveluri hiperfine ale stării fundamentale a atomului de cesiu-133." Deci cat si cum se misca soarele (sau altceva) e o consecinta, nu o definitie.
      • +3 (5 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 8:32)

        [anonim] i-a raspuns lui LiviuX

        • +3 (3 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 9:26)

          [anonim] i-a raspuns lui

        • +1 (1 vot)    
          1. Nu 2. Da (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 15:58)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui

          1. Un copil nu poate cantari o cutie inchisa daca nu stie ce sunt greutatile, de unde sa le ia. Da, poate folosi o balanta (dar iarasi doar daca e invatat sa o faca), daca stie ce sunt greutatile si la ce folosesc. Altfel poate pune pe celalalt taler orice, ceea ce nu-i va da greutatea.
          Apoi da, timpul e o durata prin definitie, deci e evident ca e o diferenta dar intre doua evenimente de ex. Asa ca nu inteleg ce vrei sa spui cu valoarea absoluta...
          • +1 (1 vot)    
            Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 17:54)

            [anonim] i-a raspuns lui LiviuX

            • +1 (1 vot)    
              Nu inteleg ce vrei sa spui, recunosc (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 18:32)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui

              Ce sunt acelea "timp absolul", "masa absoluta"?? Unde sunt ele definite in SI, care sunt diferentele intre timp, masa absolute si cele relative (iarasi, unde sunt definite si astea relative)? Ca sa nu mai spun ca amesteci mere cu pere, fiind vorba de unitati diferite care masoara lucruri diferite.
    • +2 (6 voturi)    
      Foarte adevărat (Marţi, 12 ianuarie 2021, 23:46)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui

      Ai un plus de la mine. Minusul de la alții, probabil îl ai pentru ca ai spus totul direct și la obiect sa înțeleagă toată lumea. Dar...pentru Numele Lui Dumnezeu...cineva trebuie sa și explice lucrurile fără diferite subterfugii de limbaj.
      • +2 (4 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 8:33)

        [anonim] i-a raspuns lui thatchme

  • +6 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 12 ianuarie 2021, 23:08)

    [anonim]