Science Report: Oamenii de știință au dovada că viața pe Pământ datează de 3,5 miliarde de ani

de A.Th.C.     HotNews.ro
Vineri, 27 septembrie 2019, 22:56 Science - Stiintele vietii


Fosile microbiene
Foto: Wikipedia
A afla când a prins viața rădăcini în istoria Pământului a fost o provocare imensă pentru oamenii de știință timp de foarte mulți ani. Acum, cercetătorii de la University of New South Wales din Australia au descoperit ceea ce pare a fi dovada indiscutabilă a existenței vieții microbiene acum 3,5 miliarde de ani, o vechime uluitoare. Minusculele fosile găsite într-unele din cele mai vechi roci de pe Pământ vin în sprijinul noțiunii că viața pe planeta noastră a început cu miliarde de ani înainte ca oamenii să privească înapoi în timp.

Rocile care au făcut această descoperire posibilă au fost inițial excavate în anii ʼ80. Părând a conține structuri microbiene fosilizate numite stromatolite, au fost păstrate timp de decenii, deși a dovedi că viața timpurie a creat minusculele formațiuni s-a dovedit a fi frustrant pentru cercetători. Dar tehnologia modernă a făcut posibilă testarea lor în căutarea dovezii de care aveau nevoie oamenii de știință pentru a stabili definitiv că viața microbiană era prezentă. Este exact ceea ce au făcut cercetătorii și au găsit urmele unor forme de viață care au murit acum 3,5 miliarde de ani.

„Materia organică pe care am găsit-o păstrată în pirita din stromatolite este uimitoare. Privim filamente coerente și segmente ADN excepțional conservate, care sunt rămășițe tipice ale biofilmelor microbiene”, a declarat dr. Raphael Baumgartner, cercetătorul principal al studiului: „Am fost foarte surprins. Nu ne-am așteptat niciodată să găsim asemenea dovezi atunci când am început studiul”.

Chiar înainte de descoperirea dovezilor, mulți oameni de știință acceptau o vechime a vieții pe Pământ care se întinde până acum 3,5 miliarde de ani. Totuși, descoperirea unei dovezi atât de veridice este un beneficiu imens și din acest moment nu va mai exista niciun dubiu că microbii au populat planeta cu miliarde de ani înaintea noastră. (bgr.com)





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5449 vizualizari

  • -15 (21 voturi)    
    Sa mai faca un efort (Sâmbătă, 28 septembrie 2019, 3:30)

    Intermezzo [utilizator]

    Cine? Oamenii de stiinta. Si sa ne spuna si cine a creat viata. Dar mai ales, cu ce SCULE.
    • +15 (21 voturi)    
      fa si tu un efort mental (Sâmbătă, 28 septembrie 2019, 6:09)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      pe tine cine te-a creat? cu ce SCULA? microbiana, probabil.

      PS: ofer ventilator pt neuronul tau singuratic, daca se supra-incalzeste.
        #showComment
    • +10 (14 voturi)    
      Nu n-ai trecut pe la scoala? (Sâmbătă, 28 septembrie 2019, 8:31)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Ai invata la materia numita Biologie cum a aparut viata.
        #showComment#showComment
    • 0 (6 voturi)    
      mai sus de scule nu te poti ridica?! (Sâmbătă, 28 septembrie 2019, 15:33)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      .
        #showComment
  • -11 (15 voturi)    
    TITLU (Sâmbătă, 28 septembrie 2019, 13:04)

    epl [utilizator]

    Cand am citit titlul am crezut ca au gasit un filmulet ceva, sau macar niste poze. Da un amarat de microb prins intre niste straturi de piatra..... Astia nu au pe ce da banii. Cum au reusit ei sa masoare varsta unei pietre. Ca daca le dai o caramida din anul 1700 si o masoara cu aparatele lor, le da o varsta de cateva milioane de ani. Na, asta da precizie. Vai de mama lor, si a noastra care ii credem.
    • +7 (11 voturi)    
      de acord cu tine: pamantul este plat! (Sâmbătă, 28 septembrie 2019, 15:36)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui epl

      .
    • +8 (10 voturi)    
      Vai de stupiditatea ta si a celor ca tine. (Sâmbătă, 28 septembrie 2019, 17:41)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui epl

      Vai de stupiditatea ta si a celor ca tine.
    • +6 (6 voturi)    
      ca bine zici! (Sâmbătă, 28 septembrie 2019, 19:16)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui epl

      N-a facut si microbu' ala un "laiv pe fesibuc" sa-l vedem si noi!?..
    • +3 (3 voturi)    
      Noroc ca stupiditatea nu doare. (Duminică, 29 septembrie 2019, 4:31)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui epl

      Noroc ca stupiditatea nu doare, altfel te-ai tavali pe jos 24 ore din 24.

      Iti sugerez un singur articol despre metodele de datare

      "Carbon-14 dating and other cosmogenic methods"

      https://www.britannica.com/science/dating-geochronology/Carbon-14-dating-and-other-cosmogenic-methods
  • -3 (3 voturi)    
    Nu va mai exista niciun dubiu (Duminică, 29 septembrie 2019, 0:47)

    Setalcott [utilizator]

    Doar pe pietre scrie clar: 3.5 miliarde de ani. Ce, suntem dobitoci sa nu stim macar atata stiinta?
    • 0 (0 voturi)    
      Ca esti un dob.itoc te priveste direct (Duminică, 29 septembrie 2019, 14:04)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Ca esti un dob.itoc te priveste direct si personal, dar nu-i baga si pe altii in aceeasi categorie in gasesti tu.
        #showComment