Science News: Îmbătrânirea oamenilor va deveni reversibilă în mai puțin de 20 de ani, spune un genetician de top de la Harvard

de A.Th.C.     HotNews.ro
Miercuri, 11 decembrie 2019, 22:13 Science - Stiintele vietii


Profesorul George Church de la Harvard
Foto: YouTube
Până acum, îmbătrânirea a fost inversată doar la șoareci. Vom ști în curând dacă metoda dă rezultate la cockeri spanieli. Profesorul George Church, care conduce 100 de oameni de știință într-un laborator de la Harvard Medical School, crede că va fi disponibilă pentru oameni în mai puțin de 20 de ani.

Laboratorul lui Church lucrează și la eliminarea maladiilor genetice și la a-i face pe oameni imuni la toți virușii. Asemenea poiecte nu sunt nerealiste, spune el: „Îmbătrânirea reversibilă este un fapt care a fost dovedit în opt moduri diferite la animale”. Procesul nu implică modificarea genelor. De fapt se adaugă gene. „Funcția genetică încetinește, așa că o stimulăm prin introducerea unor gene suplimentare”. Acestea au fost adăugate la șoareci ca să le îmbunătățească funcțiile cardiace și renale, precum și conținutul de glucoză din sânge.

La Universitatea Tuft, un program pilot va încerca să-l trateze pe spanielul Shadow cu o terapie genetică pentru un tip de boală de inimă. Și un grup de cercetători de la Universitatea Pennsylvania lucrează la o terapie genetică pentru câini, după cum informează Wall Street Journal. Unele proiecte încearcă să învețe de la câini despre îmbătrânirea umană, iar altele tratează câini cu terapii care au fost utilizate de oameni. „Produsele veterinare pot fi la câțiva ani distanță, iar apoi ne vor mai trebui cam 10 ani pentru a parcurge testele clinice pe oameni”, afirmă cu optimism George Church. (newser.com)




Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















24243 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    cu o conditie...sa fii MILIARDAR (Miercuri, 11 decembrie 2019, 22:31)

    Gryphus [utilizator]

    au uitat sa spuna care va fi pretul ;)
    • +4 (8 voturi)    
      Fii liniștit. (Joi, 12 decembrie 2019, 8:57)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Cei care,doar țin umbră pământului,nu vor avea parte.
  • -5 (17 voturi)    
    // (Miercuri, 11 decembrie 2019, 22:43)

    GemstonePig [utilizator]

    In 10 ani? sa fim seriosi. cum aveti impresia ca toti regii europeni au 90-100 de ani in conditiile in care au consagvinitate ca la balamuc?
  • -4 (14 voturi)    
    Aia ne-ar mai lipsi! (Joi, 12 decembrie 2019, 1:43)

    Cataleya [utilizator]

    Nu-i destul ca ne-am inmultit ca soarecii, urmeaza sa mai si traim cate 200 de ani.
    Mai sa fie! :)
    • +6 (10 voturi)    
      E clar, (Joi, 12 decembrie 2019, 7:40)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      boala este cronica. Nu mai ramane decat speranta ca nu se transmite.
  • +11 (17 voturi)    
    Va rog sa nu va grabiti (Joi, 12 decembrie 2019, 9:06)

    John M. [utilizator]

    cu cercetarea. Soacra-mea e inca tanara si numai despre asta vorbeste...
  • -2 (10 voturi)    
    Inspaimantator (Joi, 12 decembrie 2019, 9:24)

    CipCC [utilizator]

    Daca pana acum oamenii agoniseau ca nebunii si mai aveau de trait 20-30 de ani! Ar trebui sa ne gandim ce va deveni lumea in noile conditii!
    Banul va controla absolut tot! Cei saraci vor muri ca niste soareci iar bogatii vor trai mii de ani!
  • 0 (10 voturi)    
    Aveti timp sa credeti balivernele alea? (Joi, 12 decembrie 2019, 12:05)

    Sparafucile [utilizator]

    Omenirea nu poate sari peste etape in materie de medicina. Ea inca nu e-n stare sa faca un transplant de ochi fiindca tehnica chirurgicala de sudare a fibrelor nervului optic este de o complexitate nemaiintilnita. Si se arunca la prelungirea vietii?
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Joi, 12 decembrie 2019, 17:26)

      samuraijack [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Omul preistoric nu trăia în medie mai mult de 40 de ani, acum în unele țări mai dezvoltate trăiesc 80 de ani. Deci prelungirea vieții e deja un fapt. Însă cât de mult poți prelungi viața, asta ramâne de văzut.
  • 0 (14 voturi)    
    vise costisitoare (Joi, 12 decembrie 2019, 12:37)

    cugetatorul [utilizator]

    oamenii viseaza si cotizeaza din greu ca sa traiasca vesnic, dar este numai Unul care a invins moartea, poti sa ai de la El viata vesnica gratis
    • +2 (6 voturi)    
      Vise taică, vise ! (Joi, 12 decembrie 2019, 16:22)

      BehehePapu [anonim] i-a raspuns lui cugetatorul

      Nici măcar „El” nu trăiește veșnic. Rudele au dat șpagă soldaților romani care păzeau locul unde a fost răstignit, l-au luat de pe cruce și l-au înmormântat într-un loc secret, după care prostimea a fost manipulată cu „învierea lui” . Să fim serioși. Cât de prost poți să fii să crezi bazaconiile pochilor despre înviere și ridicarea lui la ceruri?!. Povestea asta seamănă cu povestea copiilor aduși pe lume de................ barză!!!!!!!!!
    • +3 (3 voturi)    
      gratis (Joi, 12 decembrie 2019, 17:49)

      dpd [utilizator] i-a raspuns lui cugetatorul

      nu e gratis
  • 0 (0 voturi)    
    Strangere de donatii (Duminică, 22 decembrie 2019, 15:19)

    GigelStrainu [utilizator]

    Deci sa calculam 30 acu +20 ..La fix juma de secol de la revoltie.poate pana atunci se afla adevarul de la revolutie..Daca ar mai traii tov. Iliescu and company inca vreo 20 ani , sigur se va face cheta ....asa ca sa faca vreo 150 de ani parnaie.