NASA renunță la poreclele ”dăunătoare” sau lipsite de tact pe care le-a dat unor obiecte cosmice. Care sunt primele două schimbări de nume

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 9 august 2020, 8:50 Science - Stiintele vietii


Nebuloasa Eschimosul
Foto: ESA / NASA
NASA a semnalat că se va alătura mișcării pentru justiție socială prin schimbarea denumirilor neoficiale, posibil discutabile, folosite de comunitatea științifică pentru planete, galaxii și nebuloase, scrie Guardian.

Într-un comunicat de presă, agenția spațială a spus că, în condițiile în care ”comunitatea caută să identifice și să rezolve inegalitățile și discriminările sistemice în toate domeniile, a devenit clar că anumite porecle cosmice sunt nu numai lipsite de tact, ci chiar dăunătoare în mod activ”.

NASA a adăugat că ”analizează cum este folosită în cadrul ei terminologia neoficială a obiectelor cosmice, demersul fiind parte a angajamentului pentru diversitate, echitate și incluziune”.

Una dintre măsurile ce vor fi luate imediat va fi reunțarea la termenul de ”Nebuloasa Eschimosul”, ce are denumirea astronomică NGC 2392, o stea asemănătoare cu Soarele nostru, dar muribundă.

”Eschimos”, spune NASA, ”este considerat un termen colonialist cu un trecut rasist, impus populației indigene din regiunile arctice”.

De asemenea, nu va mai folosi numele de ”Galaxia Gemenilor Siamezi” pentru perechea de galaxii spiralate NGC 4567 și NGC 4568 din Roiul Fecioarei, pentru a alinia obiectele cosmice cu actualele convenții și mentalități.

”Aceste porecle și denumiri au conotații istorice și culturale care sunt contestabile sau nedorite, iar NASA este puternic angajată în rezolvarea chestiunii. Știința depinde de contribuții diverse și este în beneficiul tuturor, așa că trebuie să fie inclusivă”, a declarat Stephen Shih, administrator asociat pentru diversitate și oportunități egale la NASA.




Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7705 vizualizari

  • +2 (26 voturi)    
    I-o durea si pe ei capu'..? (Duminică, 9 august 2020, 9:23)

    Alex735 [utilizator]

    Macar o data pe an si tot ar fi ceva.
  • -7 (41 voturi)    
    Trump va lua foc :) (Duminică, 9 august 2020, 9:26)

    qbic [utilizator]

    El e anti PC aka rasist, homofob, xenofob si misogin.
    • 0 (34 voturi)    
      Lozinci (Duminică, 9 august 2020, 10:45)

      Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui qbic

      In afara de lozinci puteti spune si altceva ?
  • +33 (59 voturi)    
    Noue revolutie culturala... (Duminică, 9 august 2020, 9:42)

    taro [utilizator]

    Statele Unite arata acum ca si China in timpul revolutiei culturale din '60-'70.

    "Political Correctness" este noul spirit revolutionar si cine este "demascat" si indicat ca ar fi anti-revolutionar este executat sumar. Cariere academice sunt terminate si pentru un tweet vag de acum 5ani care a fost gasit de catre un "revolutionar".

    In curanda NASA o sa gaseasca alt nume si pentru Black Hole ca e rasista denumire.
    • +15 (31 voturi)    
      dar Roiul Fecioarei?! (Duminică, 9 august 2020, 10:20)

      CristiGex [utilizator] i-a raspuns lui taro

      foarte politically incorrect.. ar trebui schimbata denumirea in Roiul Virginilor ca sa fie "inclusiva"
    • +11 (31 voturi)    
      alt nume si pentru Black Hole (Duminică, 9 august 2020, 11:58)

      Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Glory hole?
      • +10 (28 voturi)    
        Dar noi (Duminică, 9 august 2020, 14:51)

        Putinel [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

        ce ne facem cu Marea Neagra si Pestera Muierii?
        • +2 (18 voturi)    
          :-) (Duminică, 9 august 2020, 17:15)

          Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Putinel

          Bine ca ii lipseste o litera Vârfului Negoiu.
        • -1 (1 vot)    
          Marea Neagra (Marţi, 11 august 2020, 7:38)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui Putinel

          Ce-ntrebare e asta? Mare e? E! Neagra e? E!.Pai , sa ne mandrim cu ea si s-o promovam cat mai tare putem!
    • -10 (12 voturi)    
      Spui prostii (Luni, 10 august 2020, 8:48)

      iolea [utilizator] i-a raspuns lui taro

      in revolutia culturala din China au murit milioane de oameni, e o intinare a memoriei lor sa faci astfel de comparatii absurde. Duci moartea lor in derizoriu.

      Ce se intampla in SUA nu are nici o legatura cu revolutia culturala din China. Este exact opusul, se revine la normalitate. Se inlatura denumiri lipsite de tact care au fost folosite in trecut, atunci cand normele de convietuire sociala erau mai putin dezvoltate.
  • +14 (40 voturi)    
    NASA (Duminică, 9 august 2020, 9:56)

    atc [utilizator]

    Ar fi interesant de stiut daca reprezentantii eschimosiilor sau asociatiile gemenilor siamezi din intreaga lume au protestat impotriva acestor denumiri, in general.
    Altfel, o varianta la acest val de schimbari, ar fi , citez: "Știința depinde de contribuții diverse ..." Oare ale cui or fi contributiile? Follow the money!
    • -2 (2 voturi)    
      Exista o fundatie care plateste pentru asa ceva (Luni, 10 august 2020, 18:46)

      Dragases [utilizator] i-a raspuns lui atc

      George Soros’s Foundation Pours $220 Million Into Racial Equality Push
      https://www.nytimes.com/2020/07/13/us/politics/george-soros-racial-justice-organizations.html
  • +25 (43 voturi)    
    Mda (Duminică, 9 august 2020, 10:24)

    Incomod3 [utilizator]

    Deja suntem "beyond Idiocracy"...
  • +18 (38 voturi)    
    Au deschis cutia Pandorei (Duminică, 9 august 2020, 11:34)

    Sparafucile [utilizator]

    Fiindca de acum, vazind ce influenta capata in societate, asociatiile PREJIGNITE vor prolifera, Asa cum a fost cu miscarea #metoo, cind mii de femei si-au amintit ca in urma cu multe decenii , un barbat s-a uitat cam pofticios la ele.
  • +24 (42 voturi)    
    Justitie sociala si in Ro? (Duminică, 9 august 2020, 11:55)

    Mihail. [utilizator]

    In repetate randuri le-am scris celor de la CNCD, cu rugamintea sa schimbe "muschi tiganesc" cu "muschi romulan", dar n-am primit niciun raspuns...
    • +7 (11 voturi)    
      lol (Duminică, 9 august 2020, 21:33)

      multi.oameni [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      .
    • 0 (0 voturi)    
      Auleu! Sunt complice ... (Joi, 27 august 2020, 10:37)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      Chiar luni am cumparat 300 g de "muschi tiganesc" si nu m-am gandit sa il apostrofez pe producator pt denumirea lipsita de corectitudine politica!!!
  • +8 (36 voturi)    
    Occidentul e pe duca... (Duminică, 9 august 2020, 12:59)

    filosoful.roman [utilizator]

    La fel ca si Imperiul Roman, si Occidentul se va prabusi din cauza degradarii umane si morale interne si a disparitiei valorilor autentice.

    Aceasta degradare vine simultan cu ateizarea Occidentului. L-au scos pe Dumnezeu din ecuatie, dar nu au ce pune in loc.

    Rezulta astfel o societate haotica, schizofrenica, in care celula de baza a societatii de mii de ani (familia) e inlocuita cu monoritatile LGBT, in care albii crestini sunt considerati rasisti si misogini, in care femeile sunt indemnate sa se rascoale contra barbatilor si se da nastere la un conflict artificial intre sexe, in numele feminismului, o societate care se sinucide din punct de vedere etnic si cultural aducand masiv imigranti din lumea musulmana, agresivi si total incompatibili cu valorile europene.

    Dusmanii Occidentului nici nu trebuie sa faca mare lucru, in aceste conditii. Doar sa isi ia popcornul si sa priveasca. Oricum, nu ar fi in stare sa faca mai mult rau statelor occidentale „progresiste” decat isi fac acestea lor insele.
    • -7 (13 voturi)    
      Lumea veche e pe duca (Duminică, 9 august 2020, 21:24)

      larnaka [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

      aia care dispretuia fiintele umane considerate inferioare, diferite. Si e bine ca moare chiar daca unii ramasi cu minte inca in Evul Mediu ii duc dorul.
    • +5 (9 voturi)    
      atunci invaziile barbare si crestinismul (Duminică, 9 august 2020, 21:37)

      multi.oameni [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

      acum refugiatii si corectitudinea politica
  • +7 (25 voturi)    
    black holes (Duminică, 9 august 2020, 13:15)

    Je__ [utilizator]

    neaparat sa renuntati la aceasta denumire


    e rasista....
  • +8 (10 voturi)    
    dar materia neagra? (Duminică, 9 august 2020, 21:41)

    revo [utilizator]

    da-o dracu', oricum n-a vazut-o nimeni.
    • +2 (2 voturi)    
      Dupa cum se prezinta situatia (Luni, 10 august 2020, 21:03)

      Dragases [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Materia neagra va fi redenumita Black Lives Matter
    • 0 (0 voturi)    
      materia ca materia, dar energia? (Joi, 27 august 2020, 10:39)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Energia intunecata reprezinta 68% din totalul Cosmosului, ce ne facem, ce denumire corecta vom folosi?
  • +10 (14 voturi)    
    ridicoli si prosti (Duminică, 9 august 2020, 21:46)

    omul.rau [utilizator]

    nimic nou, directia e clara de multi ani
  • +3 (3 voturi)    
    Justitia sociala= Dictatura idiotilor (Luni, 10 august 2020, 18:43)

    Dragases [utilizator]

    De la Orwel (1984(citire:

    „Fiecare înregistrare a fost distrusă sau falsificată, fiecare carte rescrisă, fiecare imagine a fost pictată, fiecare statuie și clădire a străzii au fost redenumite, fiecare dată a fost modificată. Iar procesul continuă zi de zi și minut cu minut. Istoria s-a oprit. Nimic nu există decât un prezent nesfârșit în care Partidul are întotdeauna dreptate. "
  • 0 (0 voturi)    
    Multe felicitari! (Joi, 27 august 2020, 10:34)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    bravo, NASA!
    BLM!!!

    Un inceput excelent, dar trebuie continuat, mai exista notiunea de "gaura neagra"??
    Pluton mai este o "planeta pitica"??

    Cum se zice politically correct la obiectele alipite, daca gemeni siamezi nu mai este politically correct?

    La fel, roiurile din Constelatia Fecioarei - nu merge, Virgo trebuie sa fie denumire independente ade sex!

    Iar adpetii Pamantului Plat nu merita stima si cinsideratia noastra?
    Lansarile de sateliti sunt contrare credintei lor, ar trebui urgent interzise!