VIDEO Primele imagini cu o maimuță controlând un joc video cu creierul prezentate de Neuralink, compania lui Elon Musk

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 9 aprilie 2021, 16:57 Science - Tehnologie


Maimuta Pager jucandu-se Pong
Foto: Captura YouTube
Miliardarul sud-african Elon Musk are în sfârșit ceva de prezentat de pe urma maimuțelor sale, scrie Insider.

Neuralink, compania fondată de Musk care dezvoltă sisteme de inteligență artificială pe bază de microcipuri care ar urma să fie inserate în creierele oamenilor, a publicat joi o înregistrare video care pare să arate un macac jucându-se jocuri video cu ajutorul acestei tehnologii.

Musk s-a lăudat și în trecut cu testele pe primate, afirmând în septembrie 2019 și în luna februarie a acestui an că Neuralink face teste cu o maimuță care poate „controla un computer cu creierul ei”, însă aceasta este prima dată când antreprenorul a prezentat imagini cu reușita.

Neuralink afirmă că maimuța botezată Pager are un cip implantat în creier în urmă cu șase săptămâni. Înregistrarea video arată că acesteia i-a fost dat un joystick și a fost conectată la un joc video în care aceasta mută cursorul într-un pătrat colorat.



Când reușește să mute cu succes cursorul, maimuța primește suc de banane printr-un tub. În timp ce Pager folosește joystick-ul, cipul Neuralink înregistrează activitatea sa cerebrală și o trimite la un computer pentru a analiza ce face creierul maimuței atunci când aceasta își mișcă mâna.

Joystick-ul este apoi deconectat de la aparat însă maimuța continuă să controleze jocul prin semnale cerebrale transmise de cipurile Neuralink.

În mod teoretic aceeași tehnologie ar putea fi folosită pentru a da persoanelor cu membre sintetice control asupra lor prin implantarea unui cip Neuralink în creier, Musk scriind pe Twitter joi că primul produs Neuralink va permite persoanelor paralizate să controleze un smartphone.

Andrew Jackson, expert în neuroștiințe și profesor la Universitatea Newcastle, a declarat pentru Insider că nu este prima oară când oamenii de știință reușesc să facă primatele să controleze jocuri video prin intermediul unor interfețe neuronale - demonstrații comparabile au fost făcute în 2002 - însă că dispozitivul wireless al Neuralink reprezintă un progres semnificativ.

„Ceea ce este cu certitudine nou și inovator este că nu sunt cabluri care ies prin piele și că semnalele cerebrale sunt trimise toate wireless”, a spus acesta.

„Pentru mine acesta este progresul aici și este important atât pentru îmbunătățirea siguranței în aplicațiile pentru oameni (firele care trec prin piele pot fi o rută potențială pentru infecții) cât și ca modalitate de a îmbunătăți confortul animalelor folosite în studiile din domeniul neuroștiințelor”.

Pe același subiect:




Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6376 vizualizari

  • -6 (14 voturi)    
    Bun precupet (Vineri, 9 aprilie 2021, 18:41)

    persuasiv [utilizator]

    se pricepe la vandut povesti.
    • +3 (5 voturi)    
      MHM... (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 20:40)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      La fel ca ceilalti Bill Gates, sau Steve Jobs, care n-au facut nimic la viata lor... Doar computerele si smartphone-urile au venit de la rusii sovietici, nu?
      (sarcasm)
      • -1 (3 voturi)    
        Computerele și smartphone-urile (Duminică, 11 aprilie 2021, 16:10)

        trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

        Computerele nu au fost inventate de Bill Gates și nici măcar MS-DOS-ul. Ce a făcut cu adevărat Bill Gates a fost să facă alții să plătească pentru software iar mai încolo să copie interfața grafică de la Apple (copiată de la Xerox) și să facă Windows. Bill Gates a fost un CEO bun și atât.

        Steve Jobs nu a inventat smartphone-ul, ele existau deja (pocket pc cu telefon, black berry, nokia). Ce a făcut a reușit să introducă ecranele capacitive (cumpărate de la o firmă israeliană) și să convingă omul de rând să dea o căruță de bani pe un telefon în rate. Apropo la început Steve Jobs a luat în derâdere iPhone-ul iar gesturile precum slide to open, pinch to zoom au fost luate de la o altă companie care cerceta interfețe prin care oamenii handicapați cu mobilitate redusă să poată da comenzi la calculatoare.
        • -1 (3 voturi)    
          Analfabet (Duminică, 11 aprilie 2021, 18:46)

          Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

          Ori e limba Rusa limba ta principala, ori esti un analfabet!
          Corect ar fi fost:
          sa copieze
          si
          copiat la xerox!
          Conteaza cine a dus tehnologia in viata omului de rand! Precum Ford, pe care am uitat sa il mentionez!
          • 0 (2 voturi)    
            Dialogul nu are niciun sens (Duminică, 11 aprilie 2021, 20:07)

            trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

            deoarece văd că ești deja convins de ceea ce spui și folosești atacul la persoană fără a aduce un argument.

            Întradevăr am folosit greșit să copie în loc să copieze dar corectura "copiat la Xerox" nu are sens.

            Copiată de la Xerox este ce am scris și ce am vrut să spun. Xerox nu a fost o simplă companie de copiatoare. Caută te rog de unde a fost copiat/furat conceptul de mouse, interfață grafică și ferestre, vezi firma Xerox PARC și vizita lui Steve Jobs acolo.

            Și nu, nu sunt rus, nici transnistrean nici putinist nici PSD-ist.
  • +10 (18 voturi)    
    Felicitări (Vineri, 9 aprilie 2021, 19:06)

    ploiesteanu [utilizator]

    Iată un miliardar, se pare singurul, care-și folosește banii în folosul umanității prin cercetările sale. Respect.
    • +3 (3 voturi)    
      Mai e (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 20:41)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      si Bil Gates totusi!
  • -5 (15 voturi)    
    interesant (Vineri, 9 aprilie 2021, 20:26)

    unu_de_aiurea [utilizator]

    Ni se pregateste ceva ?
    • -1 (1 vot)    
      cipul (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 7:48)

      TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui unu_de_aiurea

      Si crypto
    • +4 (10 voturi)    
      crezi in teoria conspiratiei? (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 8:40)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui unu_de_aiurea

      Treci la locul tau in strana si baga matanii. Ai voie la tastatura in Postul Pastelui ?
    • +1 (1 vot)    
      la astia ca tine (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 20:03)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui unu_de_aiurea

      Le baga lampi, cip-urile sunt prea inteligente.
    • +1 (3 voturi)    
      Tu (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 20:42)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui unu_de_aiurea

      nu ai vrea sa fii mai inteligent nici daca, vorba aia, ti-ar baga cineva minte in cap cu lopata!
  • +10 (14 voturi)    
    merita toti banii!!! (Vineri, 9 aprilie 2021, 20:27)

    Fileu_de_Poveste [utilizator]

    bravo Musk!!!!
    treaba asta face ca Avatar sa fie un SF depasit, unde oamenii paralizati sunt inca in scaune cu rotile.
    • 0 (0 voturi)    
      banul (Duminică, 11 aprilie 2021, 11:53)

      catacatalin [utilizator] i-a raspuns lui Fileu_de_Poveste

      daca nu ai bani tot in scaunul cu rotile ramai