Japonezii au clonat un soarece inghetat - urmeaza mamutii?

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Marţi, 4 noiembrie 2008, 15:45 Science - Tehnologie


Oamenii de stiinta japonezi au reusit sa cloneze un soarece al carui corp fusese inghetat in urma cu 16 ani si sustin ca aceasta tehnica ar putea permite clonarea de mamuti si alte specii disparute, relateaza Reuters.

Reusita expertului Teruhiko Wakayama si a colegilor sai de la Centrul pentru dezvoltari biologice este remarcabila in conditiile in care, pana in prezent, s-a reusit clonarea animalelor doar din celule vii. In lipsa crioprotectorilor, procesul de inghetare provoaca o explozie a celulelor care distruge ADN-ul.

"Tehnicile de transfer nuclear pot fi folosite pentru 'invierea' unor animale sau pentru extragerea de material genetic valoros din tesuturi inghetate pentru perioade lungi de timp, fara a fi folosite tehnici de crioprezervare", explica Teruhiko Wakayama.

Echipa condusa de expertul japonez a folosit tehnica transferului nuclear, care presupune extragerea nucleului unei celule-ou si inlocuirea acestuia cu nucleul unei celule obisnuite de la animalul care urmeaza sa fie clonat.

Echipa condusa de Wakayama a incercat a incercat sa cloneze soarecele folosind celule din diferite parti ale corpului, dar a descoperit ca cel mai bine raspund celulele din creier. Cauza ramane inca un mister, dar acesta este primul animal clonat dintr-o celula a creierului.

Cel mai probabil, oamenii de stiinta se vor concentra, pe viitor, asupra clonarii mamutilor, in conditiile in care multe exemplare din aceasta specie au fost descoperite inghetate.

"Ramane de vazut daca nuclee de celule pot fi colectate din corpurile inghetate fara crioprotectori si daca aceste nuclee sunt viabile pentru crearea de clone, prin transfer nuclear", adauga oamenii de stiinta japonezi.




Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3739 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Posibil. (Marţi, 4 noiembrie 2008, 16:02)

    Alin [anonim]

    Fascinant ar fi sa gaseasca ADN pentru un dinozaur. Si ulterior fiecare sa poata detine un dinozaur ca animal de casa. Dar si mamutul ar fi OK.
    • +3 (3 voturi)    
      posibil (Marţi, 4 noiembrie 2008, 16:42)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Poate cloneaza si Pasarea Phoenix... cu japonezii astia nu te joci :)
    • 0 (0 voturi)    
      Dinno (Duminică, 7 decembrie 2008, 7:03)

      B. Zone [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Cred ca esti la nivelul familiei Flinstone daca speri sa ai un dinozaur ca animal de casa. ADN-ul pentru dinozauri n-ar fi o problema, te duci frumos la un laborator si dai o proba.
  • +2 (2 voturi)    
    hmmmm (Marţi, 4 noiembrie 2008, 16:15)

    liviu [anonim]

    jurasic park cat de curand nu va mai fi SF
  • +2 (4 voturi)    
    hm... (Marţi, 4 noiembrie 2008, 16:23)

    lili [anonim]

    se spune ADN... DNA-ul e locul in care merg politicienii corupti!
    • 0 (2 voturi)    
      hm (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 10:06)

      lol [anonim] i-a raspuns lui lili

      DNA e si versiunea engleza pt ADN.
  • +2 (2 voturi)    
    cam cat costa? (Marţi, 4 noiembrie 2008, 17:10)

    Nicky [anonim]

    Cat o costa un mamut? Trebuie sa aiba ceva conditii speciale? Ce naiba mananca? Chiar sunt interesat sa-mi iau unul, cand il scot oare pe piata?
  • 0 (0 voturi)    
    daca nu realizati (Marţi, 4 noiembrie 2008, 17:16)

    biolog [anonim]

    valoarea reusitei tehnice in toata plenitudinea ei, atunci imi permit o completare;

    practic asta ar permite clonarea oricui si oricind (inainte sau dupa moarte), doar folosind un pic (foarte, foarte mic tesut) din creierul respectivului!

    daca aceasta operatie NU se supune regulilor etice privitoare la stem cells si clonarea de embrioni umani (pentru ca e tehnica diferita de metodele respective), atunci amatorii (cu bani) sa se inghesuie acum "la coada" pana nu se restrictioneaza si asta!
    • 0 (0 voturi)    
      Este o reusita, dar mai studiaza. (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 9:42)

      Economistul [anonim] i-a raspuns lui biolog

      Era sa cred ca chiar te pricepi. Cine ti-a zis ca este necesar tesut de creier? Te numesti biolog dar cred ca nici la documentarele de pe discovery nu te uiti.
      Cit priveste readucerea la viata a dinozaurilor, deocamdata e imposibil . Se pare ca ADN-ul asta se deterioreaza cu timpul si nu mai este de nici un folos o fosila de citeva mii de ani. Nu mai vorbesc de citeva milioane.
  • -1 (1 vot)    
    Urmeaza Ceausescu (Marţi, 4 noiembrie 2008, 18:47)

    Tantza si Costel [anonim]

    Urmeaza Ceausescu, poate poate termina de construit autostrazile facute cu americanii lu`peste.
  • -1 (1 vot)    
    dinozaurii PSD (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 14:23)

    Rollo Tomasi [anonim]

    Si dinozaurii PSD-ului vor fi clonat ? Doamne ....
  • 0 (0 voturi)    
    Politia (Joi, 6 noiembrie 2008, 10:35)

    ionesculatul [anonim]

    Si or faca si politia animalelor clonate.
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 16 decembrie 2008, 1:08)

    ovvy [anonim]

    L-au clonat gata inghetat?