Australia isi construieste o armata de roboti

de R.P.     HotNews.ro
Marţi, 14 iulie 2009, 13:26 Science - Tehnologie


Australia a lansat o competitie de milioane de dolari pentru construirea unei noi generatii de roboti militari. Proiectul castigator trebuie sa-i ajute pe soldati sa lupte, in zonele urbane de conflict, avand controlul armelor de la distanta, au anuntat oficiali din Ministerul Apararii, citati de BBC. Scopul noii armate este de a reduce accidentele care au loc in zonele urbane, unde luptele sunt imprevizibile si foarte periculoase.

Competitia este derulata de Organizatia australiana de Stiinta si Tehnologie a Apararii, in parteneriat cu armata SUA. Guvernul vrea sa dezolte "un sistem inteligent si complet autonom", capabil sa efectueze misiuni de supraveghere cu un mare grad de dificultate. Inalti functionari din Canberra si-au exprimat speranta ca robotii neinarmati sa faca o parte din "treaba murdara" a armatei, in teatre de operatiuni foarte periculoase. In cele din urma, obiectivul viitoarei armate de roboti este sa fie trimisa pe campul de lupta pentru a nimici inamicul.

Granturi de cercetare de 1,6 milioane de dolari au fost oferite competitiei comune dezvoltate de Australia si America. Cinci aplicanti vor fi invitati sa-si prezinte ideile la conferinta ce va avea loc in Brisbane, in noiembrie anul viitor. Inainte de a ajunge la aceasta etapa, participantii vor trebui sa dovedeasca faptul ca prototipurile indeplinesc anumite cerinte, la o baza din sudul Australiei. Robotii vor fi analizati de un grup international de experti militari.


Citeste mai multe despre   



Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2092 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    "I robot" devine realitate (Marţi, 14 iulie 2009, 13:41)

    OM [anonim]

    Cine este acest "inamic"? Populatia civila care se va revolta impotriva conducatorilor. O armata de roboti nu va pactiza cu protestatarii si nici nu va avea mustrari de constiinta asa cum s-a mai intamplat de-a lungul timpului.
    • 0 (4 voturi)    
      ? (Marţi, 14 iulie 2009, 13:52)

      ROBOT [anonim] i-a raspuns lui OM

      Ce anume din "Proiectul castigator trebuie sa-i ajute pe soldati sa lupte, in zonele urbane de conflict, avand controlul armelor de la distanta" nu ai inteles?
      • -1 (3 voturi)    
        ! (Marţi, 14 iulie 2009, 14:21)

        artcoding [anonim] i-a raspuns lui ROBOT

        Ba a inteles bine, insa tu nu vezi decat in fata. Este avansul tehnologic pus in slujba razboiului care chiar daca micsoreaza numarul soldatilor ucisi, nu cred ca urmareste binele umanitatii, ci urmareste perspectiva unor conducatori de armata, care pot fi "scutiti" de judecata... de cea de "aici" : )
    • -1 (3 voturi)    
      exact.... (Marţi, 14 iulie 2009, 14:00)

      ratiu [anonim] i-a raspuns lui OM

      Si marmota invelea ciocolata
    • 0 (0 voturi)    
      I robot ? (Luni, 31 august 2009, 12:55)

      r123 [utilizator] i-a raspuns lui OM

      Mai bine ziceai Terminator, filmul.

      In "I robot" (vorbim aici de carte, filmul a fost o bataie de joc), era cu totul altceva.
  • +1 (1 vot)    
    S-a vazut si in Iraq... (Marţi, 14 iulie 2009, 14:02)

    Mircea [anonim]

    cat de inventivi pot fi oamenii... Se va gasi mereu 'ceva' care sa suplineasca diferenta de tehnologie.
  • -2 (2 voturi)    
    Poate 1.6 miliarde (Marţi, 14 iulie 2009, 14:06)

    fane [anonim]

    Cu $1.6 milioane fac niste baraci din lemn, marca Ridzi.
  • +3 (3 voturi)    
    la munca cu ei (Marţi, 14 iulie 2009, 14:25)

    mike [anonim]

    pe cand o generatie de roboti- salariati? :))
    • 0 (0 voturi)    
      vrei asa ceva ? (Luni, 31 august 2009, 12:56)

      r123 [utilizator] i-a raspuns lui mike

      Crezi ca tu ai avea de castigat daca te-ar inlocui vreun robot ? :)
  • -2 (4 voturi)    
    Sa fie clonat (Marţi, 14 iulie 2009, 15:19)

    ik [anonim]

    Stolojan, e cel mai ieftin asa !
  • 0 (0 voturi)    
    Are si OM putina dreptate (Vineri, 18 septembrie 2009, 9:46)

    daniel [anonim]

    E drept ca robotii vor fi controlati de la distanta, asa cum reise din descrierea din articol, dar acesta ar putea fi un pas spre robotii autonomi, ceea ce ar fi cam neplacut pentru noi oamenii. Mai mult decat atat, militarii astia actioneaza ca si cum ar fi singuri pe lumea asta. Adica daca inamicii lor vor stii ca ei au astfel de arme ( in acest mod robotii ar fi arme) nu-si vor dezvolta si ei programe asemanatoare? Rezulta tot distrugeri de bunuri si pierderi de vieti omenesti- macar ca pierderi colaterale.
    Asta e un mod de gandire distructiv.Mai bine banii aceia s-ar folosi in alte scopuri.