Oamenii de stiinta au descoperit un oras mayas sub jungla din Guatemala. Orasul ar fi avut o populatie de aproximativ 10 milioane de oameni

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 februarie 2018, 12:04 Science - Terra


Orasul mayas de sub jungla din Guatemala
Foto: Twitter
Cartografierea laser a detectat mii de structuri ascunse in regiunea Peten, sugerand ca populatia orasului mayas era cu milioane de oameni mai mare decat se credea anterior, relateaza The Guardian.

Cercetatorii care au folosit o tehnica  de cartografiere de inalta tehnologie au descoperit zeci de mii de case mayase, cladiri, lucrari de aparare si piramide in densa jungla a regiunii Peten din Guatemala, sugerand ca populatia era cu mult mai mare decat se credea anterior.

Descoperirea, care a inclus campuri agricole si canale de irigatii, a fost anuntata joi de o alianta de arheologi americani, europeni si guatemalezi, care lucreaza cu Fundatia pentru Cultura si Mostenire Mayasa.

Studiul estimeaza ca aproximativ 10 milioane de oameni au trait in aceasta zona, ceea ce inseamna ca au avut nevoie de o productie masiva de alimente.

Cei aproximativ 2100 kilometri patrati cartografiati extind suprafata ocupata de mayasi, a caror cultura a inflorit intre anii 1.000 i.e.n. si 900 e.n. Descendentii lor inca mai traiesc in regiune.

Cartografierea a detectat aproximativ 60.000 de structuri induviduale, inclusiv patru centre mayase de ceremonii cu piete si piramide. 

















Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde 

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.

5855 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 12:33)

    tudorr [utilizator]

    Aproape imposibil... medicina a eradicat acum boli ca ciuma de exemplu, care ar fi distrus un oras de milioane de oameni in doar cateva luni, sau poate asta a si fost motivul sfarsitului civilizatiei... o boala care s-a raspandit rapid in o asemenea aglomeratie uriasa. Aproape incredibil un asemenea numar de oameni pentru acea perioada!
    • +2 (2 voturi)    
      Trebuie actualizate informatiile (Duminică, 4 februarie 2018, 2:45)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Ciuma este prezenta bine merci in lume, actualmente face ravagii in Madagascar.
  • +12 (24 voturi)    
    Draga Hotnews (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 12:37)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Trebuie sa alegi: esti un site de informati (si inerent scandaluri) politice sau un site de informare universal. Ultimile saptamini imi provoaca greata: 4-5 "stiri" despre acelasi subiect (a se citi scandal): salariile scad! Halep nu are sponsor! Mafiotii au scapat! Zile la rand...

    OK. Inteleg stirea, am nevoie sa o aflu dar nu sa citesc redundant NUMAI si NUMAI despre ea. Nu vreau o viata de scandaluri si nu vreau ca TU sa-mi cultivi scandalul in viata mea.

    Unde este cronica teatrala? Dar cea cinematografica? Care sunt cei mai in voga artisti plastici? (cred ca esti la curent cu licitatiile de arta si pretul lor). Care sunt cele mai bune si cele mai proaste vinuri de pe piata? Sa nu mai vorbim despre carti sau cum sa ingrijim plantele (ai vazut cate mii de oameni navalesc primavara in magazinele de profil?).

    De aceea stirile ca cea de mai sus desi nu au nimic cu ziua de maine IMI FAC BINE.

    Te rog, Hotnews: ajuta-ma sa imi fie bine nu sa ma simt continuu sub amenitari apocaliptice!

    Multumesc!
    • +2 (10 voturi)    
      Scuze, dar ai gresit adresa (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 13:29)

      mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui radu_cel_frumos

      Hotnews e un site de stiri.
      Asa cum existe posturi TV de stiri. Si exista si posturi generaliste.

      Ceea ce doriti Dvs gasiti pe un jurnal generalist de buna calitate , care la noi nu mai exista, sunt prea putini cititori.
      Consumatorii au dictat urmatoarea configuratie de presa :
      - presa de stiri, online; citita in general de persoane cu un grad de educatie de la mediu in sus.
      - presa de can-can, cu multe poze ; citita de perrsoane cu grad de edicatie de la mediu in jos.
      • +2 (4 voturi)    
        adica ceva (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 14:47)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

        ca latrina si otv ghitza ? sau ca b1, zvonalitatea ?
        pai ia sa vedem: latrina/varanu, rtv/ghitza, b1/paunescu, zvonalitatea/vintu pe mana lui gushe.
        care din aia nu a fost sa nu este secure ?!
        nu'mi spune ca si in spatele hn ....
        haoleooo, da sa vezi la tvr ce cloaca se facura !
        au facut transferuri serioase de la intact sau alte surse de incredere. nici macar generalistii nu stau mai bine.
    • -1 (3 voturi)    
      Pai d-aia (nu a-l cu oaia) el e HOT news (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 18:08)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui radu_cel_frumos

      si d-ta esti Raducu Frumosu' ,ca din cutie scosu'...!
  • +5 (19 voturi)    
    ...si inca ceva, daca se poate. (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 12:42)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Nu le mai pune pe doate varza de sus in jos: in casa am dulapurile ordonate, la magazin am rafturile ordonate, pana si canalele TV le am ordonate. Nu le pune in dezordine! Vreau stiri - link de stiri, vreau cultura - link de cultura, vreau can-can - link de can-can. Nu merge pe aceeasi pagina apelul la constiinta al unui literat cu silicoanele unei parasute (sau ale unui parasut ca ne altfel la discriminare). Tu iti pui in acelasi sertar camasile cu mirodeniile din bucatarie?!

    Multumesc din nou.
    • 0 (4 voturi)    
      Calitatea informatiei (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 15:35)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui radu_cel_frumos

      raspandita de un post de stiri e data de competentele si nivelul lucratorilor lui. Din pacate e greu pt ei sa nu se inchine "zeului"rating cu tot ce implica un astfel de compromis.
  • -4 (8 voturi)    
    doar (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 14:55)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    zece milioane, credeam ca cel putin douazeci, treizeci.
    Mereu aceleasi minciuni imbecile.
  • +8 (14 voturi)    
    Greu la deal cu aia mici... (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 16:15)

    Balam [utilizator]

    Daca multi din cei care comenteaza ar fi avut curiozitatea sa citeasca articolul original din The Guardian, ar fi vazut ca e vorba de populatia intregii regiuni Peten (inima civilizatiei Maya Clasice), si nu de vreun oras cu milioane de locuitori... Ca de obicei in ultima vreme, traducerile copistilor HN sunt execrabile, denaturand complet informatia originala.
    • +5 (7 voturi)    
      Dupa fapta si rasplata... (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 17:08)

      radu_cel_frumos [utilizator] i-a raspuns lui Balam

      Hotnews este gratis. Isi scoate banii din reclamele care nu sunt asa de multe si asa de agresive ca pe siturile altor ziare. Nu sunt prea multi bani deci nici nu poti angaja prea multi oameni si sa-i plateste regeste. Poate daca ar fi cu plata am avea mai multa calitate. Poate...

      Nu as fi fericit cu plata dar cred ca as accepta o plata mica (30 bani pe zi ar fi OK, 1 leu pe zi ar fi mult). Asta trebuie managementul lor sa decida.