VIDEO Brazilia: Pe o suprafață cât a României termitele au construit 200 de milioane de movile. Unele au 4.000 de ani și se văd și din spațiu

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 21 noiembrie 2018, 12:07 Science - Terra


Movilele termitelor din Brazilia
Foto: Captura YouTube
O cercetare de câțiva ani a arătat că pe o suprafață de peste 200.000 kmp termitele au construit în Brazilia sute de milioane de movile, cele mai mari având 3 metri înălțime și 9 metri diametru. Studiul publicat în revista Current Biology menționează că movilele sunt rezultatul săpăturilor intense făcute de termitele care se hrănesc cu frunze uscate și sapă rețele complexe de tunele.

Cercetarea a fost realizată de o echipă condusă de Stephen J. Martin (University of Salford, UK) și de Roy R. Funch (Universitatea Feira de Santana, Brazilia).

Datarea a arătat că vârsta movilelor este între 690 și 3.820 de ani și distanța dintre ele este în medie de 20 de metri. Au fost construite de o specie de termite numită Syntermes dirus, cu exemplare ce depășesc 1 cm lungime.



Insectele nu trăiesc în interiorul acestor movile, ci practic ele sunt formate din materialul adus la suprafață de termite în timp ce sapă tunelele în care locuiesc.

Triburile locale se hrănesc cu aceste insecte care trăiesc sub pământ. Termitele sunt oarbe, sunt foarte bune la săpat și se hrănesc cu frunze uscate într-o perioadă scurtă din an când pomii din zona aridă înfrunzesc și apoi se usucă.

Cercetarea aeriană a dus la concluzia că ar putea fi în jurul a 200 de milioane de movile conice.

”Noi, oamenii, nu am construit nicăieri un oraș atât de întins”, spune Stephen J. Martin.

Surse; New York Times, BBC


Citeste mai multe despre   














6823 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Dedi (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 12:17)

    mitg [utilizator]

    Ti-am gasit loc de buncar!
  • +20 (20 voturi)    
    Termitele braziliene... (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 12:26)

    romania_curata [utilizator]

    ... sunt nesemnificative pe langa ''termitele rosii'' din Romania care au distrus o tara de 237500 kmp in mai putin de 30 de ani!!!
    • +2 (2 voturi)    
      La scoala am invatat ca (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 22:50)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

      suprafata Romaniei era 237.504. Aia 4 km patrati lipsa din cifra ta sunt cei pe care i-a furat Dragnea cu afacerea Belina?!
      • +1 (1 vot)    
        nope (Joi, 22 noiembrie 2018, 10:40)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        sunt doar o parte din kilometrii pe care ni i-au luat Ucraina si nimeni nu se sesizeaza la Bucuresti pentru ca nu ii intereseaza:

        https://ro.wikipedia.org/wiki/Frontiera_%C3%AEntre_Rom%C3%A2nia_%C8%99i_Ucraina

        Nimeni nu a facut nimic desi in alte vremuri ar fi fost un casus belli.
  • -7 (9 voturi)    
    Ma mir ca nu a gasit si aici Rise Project (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 15:30)

    xrogo [utilizator]

    cateva movile facute de Dragnea!
    • +4 (6 voturi)    
      Liviule (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 15:50)

      robertto_ [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      tu esti?
    • 0 (0 voturi)    
      Cu siguranta insa sunt cateva lipsa (Joi, 22 noiembrie 2018, 18:33)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Furate de Dracna.
  • +1 (3 voturi)    
    spanac ! (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 17:58)

    gica_ultra [utilizator]

    vilele liderilor psd si a "fanilor" se vad din alte galaxii ... daddy cica a semnat un contract cu SETI : cum casuta lui bate orice record, va fi prima locatie unde va ateriza ET ....