Frig neobișnuit în Spania - Temperaturile au scăzut și sub 1 grad Celsius, iar la ”polul frigului” au fost sub 0 grade

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 12 iunie 2019, 11:33 Science - Terra


Temperaturile in Spania, pe 12 iunie dimineata
Foto: Meteociel
Dimineața de 12 iunie a adus temperaturi neobișnuit de mici pentru această perioadă în Spania, în mai multe orașe minimele fiind de 1-3 grade, în timp ce la Molina de Aragon, polul frigului din Peninsula Iberică, temperatura s-a apropiat de -1 grad. Chiar dacă aceste minime au fost la localități situate la peste 500 de metri altitudine, temperaturile sunt extrem de mici pentru luna iunie.

La Molina de Aragon au fost -0,5 grade, localitatea de 3.000 de oameni situată la 1.000 m altitudine fiind ”polul frigului”, cu minime de -28 de grade iarna.

La Burgos minima a fost de 1 grad Celsius, orașul fiind celebru pentru clima extremă cu diferențe mari între zi și noapte. Un grad s-a înregistrat la alte două localități cu climă deosebită: Teruel și Calamocha. Toate sunt situate la altituidini în jur de 850-950 metri.

În orașul Leon a fost un grad, în Vitoria-Gasteiz din Țara Bascilor au fost 2 grade, iar la Valladolid și Pamplona au fost 3 grade. În timpul zilei temperaturile vor trece de 20 de grade în mare parte dintre localitățile din nord.

În sudul Spaniei minimele au fost între 16 și 20 de grade.

Surse: WeatheronlineUK, Meteociel


Citeste mai multe despre   














4865 vizualizari

  • +4 (16 voturi)    
    normal sa vina (Miercuri, 12 iunie 2019, 11:42)

    victor L [utilizator]

    frigul, deorece incalzirea globala e in toi :D
    • +2 (8 voturi)    
      Am observat ca si in SUA a produs frig si zapada (Miercuri, 12 iunie 2019, 12:06)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Dar misterioase sunt caile Incalzirii globale consensuale.
      De fel si la noi ploua de o luna de am impresia ca iara am votat cu marinaru.
      Dar recolta arata superb.
      • +4 (8 voturi)    
        Aia e.. (Miercuri, 12 iunie 2019, 15:22)

        SmithJohn [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Nu înțelegi cum sta treaba cu încălzirea asta globala dar totuși ai o părere... Pai nu suntem noi români? Asta facem noi de cand ne știm...
        • +5 (7 voturi)    
          Incalzirea globala e o farsa (Miercuri, 12 iunie 2019, 16:02)

          Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui SmithJohn

          De dimineata cand am scos din congelator un pachet de carne, era bocna.
        • -6 (8 voturi)    
          Asa zici. Contrazi-ma la urmatoarele. (Miercuri, 12 iunie 2019, 16:09)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui SmithJohn

          Vaporii de apa sunt cel mai mare contribuitor la gazele cu efect de sera.
          Mecanismul principal de racire a suprafetei planetei este evaporarea.
          Incalzirea de la dublare cantitatii de CO2 in atmosfera poate fi contrata de 50mm mai multa ploaie pe an (2 ploi). Media anuala este de 990mm iar variatia anuala este de +-70mm.
          Recordurile de temperatura lunare in RO sunt din anii 1930 - 1950.
          Majoritatea recordurile de temperatura a zonelor ce aveau statii meteo (Africa nu) sunt din anii 1930. Restul au recordurile dupa anii 70 cand s-au facut si statiile.
          CO2-ul inverzeste planeta la propriu, prin fertilizare si rezistenta la seceta.
          • +1 (3 voturi)    
            Spune-mi te rog (Miercuri, 12 iunie 2019, 17:31)

            Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            CO2ul inverzeste planeta si noaptea? In ce regiune a globului ziua si noaptea nu sunt in medie egale astfel incat sa poti absorbi codoiul in plante? Ah, stiu, la poli ;)

            In plus ce facem noi cu padurile, peste tot pe planeta? Ia sa aud? Har har har har.

            Ai idee cat codoi absoarbe un km patrat de ocean comparativ cu un km patrat de padure? Tu fertilizezi oceanul? Ca sa obtii banuiesc borviz, nu?!?
            • 0 (0 voturi)    
              Citim si apoi vorbim. (Joi, 13 iunie 2019, 10:57)

              Lok [utilizator] i-a raspuns lui Remulus si Rromus

              https://www.nature.com/articles/nclimate3004
    • +6 (8 voturi)    
      Este foarte simplu (Miercuri, 12 iunie 2019, 12:37)

      Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Cand spui "caloriferele frig" te intreb frig de cald sau frig de frig?
    • +3 (5 voturi)    
      nu conteaza (Miercuri, 12 iunie 2019, 15:31)

      xan [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Peste doua luni cand va fi cald ni se va aminti ca anul curent este iar cel mai cald an din toata istoria, la fel ca anul trecut si acum doi ani si acum trei ani...

      Si sa nu uitam de seceta record care va fi anuntata putin mai tarziu, pentru ca inca a trecut doar o saptamana de cand nu a mai plouat torential.
    • +1 (7 voturi)    
      Incalzirea globala (Miercuri, 12 iunie 2019, 16:03)

      Irina25 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Incalzirea globala nu se manifesta prin faptul ca, de exemplu, la Dorohoi e mai cald decat acum zece ani, ci se manifesta prin fenomene extreme, exact ca cel prezentat.
      • -5 (7 voturi)    
        Cinstit. (Miercuri, 12 iunie 2019, 16:12)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

        Dar nu ar trebui sa ii spunem racire?
        • +3 (3 voturi)    
          Putem (Miercuri, 12 iunie 2019, 17:32)

          Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Daca punem termometrele cu susul in jos.
        • +1 (3 voturi)    
          nu desteptule (Miercuri, 12 iunie 2019, 18:49)

          g01an [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          ii spune schimbare climatica, ca sa inteleaga orice troll. si nu-i zice asa de ieri de astazi.

          per total tot un fenomen de incalzire globala are loc si acesta ramane termenul care explica cel mai bine ce se intampla pentru ca exista o singura cauza principala, oricare ar fi motivele sale, si anume incalzirea temperaturilor globale medii cu cateva grade.
          • -1 (1 vot)    
            Nu fi dramatic. (Miercuri, 12 iunie 2019, 23:06)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui g01an

            Cateva grade? De unde ai scos asta? Ca abea daca IPCC5 a gasit un amarat de 0.8 dupa cautari indelungate cu reeditare de date.
            Poti sa o numesti si ploaie acida tot fantezie ii spune.