​VIDEO De ce lansarea rachetei lui Elon Musk este un moment de referinta pentru explorarea spatiului

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 7 februarie 2018, 15:47 Science - Spatiul


Falcon Heavy
Foto: SpaceX
​Ani de zile multi au ras de planurile lui Elon Musk cu SpaceX, dar dupa lansarea de marti a rachetei Falcon Heavy se deschid noi perspective in comertul spatial si in calatoriile interplanetare. Dincolo de marketingul de geniu legat de lansarea unei masini Tesla rosie in spatiu, ce s-a intamplat aseara este o dovada ca va creste rolul companiilor private in domeniul zborurilor spatiale. Musk spune ca racheta, care pe site este trecuta si cu pret, 90 milioane dolari, are sarcina utila dubla fata de cea mai puternica racheta, dar costuri de trei ori mai mici. Aceste economii deschid noi posibilitati, de la exploatarea unor asteroizi, pana la trimiterea de oameni pe Marte.

Raman imagini memorabile dupa cea mai spectaculoasa lansare SpaceX: masina rosie Tesla plutind in spatiu si cele doua boostere care aterizeaza simultan la Cape Canaveral.

SpaceX spune ca Falcon Heavy este cea mai puternica racheta construita vreodata si ca este capabila sa puna pe orbita sateliti de mari dimensiuni, dar si sa transporte oameni si incarcatura catre Luna.


 
Companiile private nu sunt prezente de putin timp in industria zborurilor spatiale, insa rolul lor este tot mai important si fac lucruri tot mai complexe. Cel mai mult se poate simti la partea de costuri, mai ales ca o parte tarile mari nu mai sunt atat de dispuse sa investeasca masiv in misiuni spatiale. Daca unele companii private pot face totul mai ieftin, acest lucru nu poate fi decat pozitiv.

Un analist citat de AFP spune ca, spre exemplu, o varianta ar fi ca pe viitor NASA sa renunte la colaborarea cu rusii in unele misiuni, si sa apeleze la serviciile SpaceX.



Un aspect extrem de improtant tine de faptul ca parti ale rachetei sunt recuperate dupa lansare si pot fi apoi reutilizate. Evenimentul de ieri a dovedit asta, doua dintre cele trei elemente propulsoare ale rachetei fiind recuperate. Miscarea este esentiala pentru a reduce la maxim costurile.

Noua racheta poate transporta incarcaturi record, dar ne putem imagina ce ar putea urma pe termen lung.

Musk are planuri indraznete, cel mai celebru fiind cu stabilirea unei colonii pe Marte, insa, daca plasarea unor sateliti pe orbita este viabila, ducerea unor astronauti cat mai departe de Pamant si mentinerea acesora in viata este un pariu mult mai greu de tinut.


 
In deceniile ce urmeaza am putea vedea exploatari miniere pe asteroizi sau am putea vedea misiuni de explorare in detaliu pe diverse Planete, riscurile financiare putand fi impartite intre mai multe state care semneaza inainte intelegeri prin care isi aloca diverse zone de explorare.

Scenariul apare intr-o analiza Reuters care face o comparatie cu Marea Epoca a Explorarilor din secolele XVI si XVII cand marile monarhii europene au infiintat companii private care erau dornice sa-si asume riscul de a explora teritorii indepartate. Cateva dintre ele, cum ar fi Compania Olandeza a Indiilor de Est, au devenit extrem de puternice, ajungand sa aiba propria armata.



Paralela este facuta cu viitorul: guvernul SUA a ajutat la inventarea internetului si acum marile companii private domina mediul online. La fel ar putea fi si cu spatiul.

Lansarea Falcon Heavy a fost un eveniment urmarit de milioane de oameni curiosi sa vada cum va arata masina Tesla in spatiu. Pozele au fost superbe si Musk continua sa-i incante pe oameni, chiar daca o parte dintre proiectele sale par de fille SF iar compania Tesla a lansat modelele cu intarziere mare.



Reamintim ca SpaceX a lansat cu succes, de la Cape Canaveral, Falcon Heavy, cea mai puternica racheta din lume la momentul actual, iar incarcatura a fost eliberata cu suuces pe orbita Pamantului, potrivit.

Dupa doua minute de zbor, doua dintre cele trei propulsoare s-au stins inainte de a se intoarce pe Pamant unde au aterizat vertical, dar al treilea propulsor avea sa rateze aterizarea pe o barja plutitoare pe Oceanul Atlantic, ceea ce nu umbreste insa succesul urias al lui Elon Musk.

Surse: Reuters, Le Monde, AFP, The Guardian



Citeste mai multe despre   
















9171 vizualizari

  • -18 (24 voturi)    
    Stelele (Miercuri, 7 februarie 2018, 15:57)

    Kosmos [utilizator]

    Se vad doar in retrovizor?
    • +7 (9 voturi)    
      Doar stele verzi, (Miercuri, 7 februarie 2018, 18:00)

      unTaran [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Care când cad nu mor, se duc in alt retrovizor. Totul este să fi optimist.
    • +5 (5 voturi)    
      Ele nu se mai văd nici.... (Joi, 8 februarie 2018, 22:14)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      ... pe umerii matale, de când s-a desființat Seku....au ajuns americanii să îți fure steluțele dă sărjent....
  • +25 (27 voturi)    
    !!! (Miercuri, 7 februarie 2018, 16:50)

    marianmarian [utilizator]

    Am urmarit-o live pe youtube, chiar am simtit ca ma uit la ceva istoric si asta nu doar datorita marketingului absolut perfect pus la cale de E. Musk. Secventele cu rachetele aterizand controlat si simultan par luate dintr-un film SF, iar lansarea "incarcaturii" efective in vidul din spatiu, cu "Life on Mars" pe fundal... Asa ceva este de vazut si revazut. Si urmeaza BFR, peste cativa ani...
  • +8 (10 voturi)    
    Absolut superb! (Miercuri, 7 februarie 2018, 17:19)

    Habermas [utilizator]

    Si asta este doar inceputul. Tehnologia spatiala, care deja nu amai este asa SF si simplu ST (stiinta si Technologie), si innovatie (ST plus business) este cursa in care trebuie sa intre si Romania. Pe bune.

    Ma refer la Romani, oriunde ar fi ei, proiecte impreuna. Expertii, cetatenii, creatorii de valoare in general.
    Nu ma refer la birocratia predominant incompetenta si ilegitima care-si zice abuziv "Statul Roman". Asta n-a ajuns inca nici in prezent. Inca treieste in secolul 19 si vrea sa intre in secolul ... 18.
  • -20 (24 voturi)    
    Stupida idee, de a pune pe orbita (Miercuri, 7 februarie 2018, 17:39)

    Rahan5 [utilizator]

    un autoturism . Autoturismul simbolizeaza tocmai ,,legarea de Pamant" a Umanitatii, si nu ,,Cucerirea Spatiului".
    Mai grav. A pus pe orbita un automobil ,,Sport". Care in cazul asta, simbolizeaza opulenta si separea discriminatorie a Claselor Sociale in viitorea ,,Cucerire a Cosmosului" de catre Elon Musk si Umanitate.
    Daca Elon Musk tot vroia neaparat un vehicol, mai bine punea pe orbita un model de caruta traditionala din Antichitate.
    Simbolizand primul vehicol al Umanitatii.
    Dar cel mai caragios, este faza cu ,,Mutarea de catre Elon Musk a Oamenilor pe Marte" :
    ,,Musk are planuri indraznete, cel mai celebru fiind cu stabilirea unei colonii pe Marte"
    Nu se pune accentul pe ce este mai important. Elon Musk vrea sa duca oameni pe Marte pe seama bugetului SUA ! , si nu cu banii lui ,,de acasa".
    Elon Musk mai bine sa arate ca poate face o afacere proprie de valorificare a minereurilor de pe Marte, sau macar de pe Luna sau Asteroizi, sau sa convinga antreprenori bogati, ca are proiecte tehnologice care sa-i faca pe unii sa plateasca biletul de drum si sa se stabileasca pe Marte, pentru a face o dezvoltare economica acolo. Si nu pe ,,stors bugetul" de Stat al SUA.
    Ca asa, daca e vorba doar de ,,stors bugete" de Stat, poate NASA sa stabileasca Colonii pe Marte si fara Musk.
    Tin sa reamintesc, pentru cine nu stie, ca a face o colonie in mijlocul Saharei sau in mjlocul Antarcticii, este de mii de ori mai ieftin decat sa faci o Colonie pe Marte.
    Si ca un obiectiv realist : Pana nu e acoperita toata Sahara si Peninsula Arabica cu panouri solare, este o idiotenie pentru Umanitate sa investestesca bani pentru o ,,Colonie mare" pe Marte.
    Altfel, o sa stea acolo pe Marte pana la moarte, ca intr-un azil de batrani, vreo 2 oameni toata viata lor, ,,cersind" periodic materiale de pe Pamant ca sa supravietuiasca.
    Dezvoltarea ,,Coloniei Martiene", va fi practic ,,blocata din fasa", dupa vreo 10 ani, din lipsa de fonduri.
    • +12 (16 voturi)    
      Ca de obicei (Miercuri, 7 februarie 2018, 19:46)

      tarantella [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Cand e vorba de banii altora, romanii stiu cel mai bine cum trebuie cheltuiti.
    • 0 (0 voturi)    
      chiar daca citeam comentariul tau in chineza (Luni, 12 februarie 2018, 14:24)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      puteam sa fiu sigur ca esti un roman mediocru.
  • -17 (19 voturi)    
    Luna este prea aproape,se vede. (Miercuri, 7 februarie 2018, 17:56)

    unTaran [utilizator]

    Aștept cu nerăbdare prima transmisiune în direct cu marțieni prinși în curu' gol de racheta lui Musk. Minciuna cu cât este mai mare si mai departe cu atât este mai credibilă.
  • +5 (5 voturi)    
    Da (Miercuri, 7 februarie 2018, 18:17)

    Nyk1 [utilizator]

    Pământul reflectă atât de multă lumină solară față de ele încât ochiul uman nu le mai vede. E același fenomen ca și atunci când ești „orbit” de farurile unei mașini ce vine pe sens opus.
  • -14 (16 voturi)    
    Omenirea are acum două superputeri spațiale (Miercuri, 7 februarie 2018, 18:29)

    Nyk1 [utilizator]

    SpaceX și Federația Rusă.

    Ceilalți deja nu mai contează (da, mă refer în special la NASA cu infamul program inițiat de Obama prin care NASA să își concentreze eforturile pe a face musulmanii să se simtă bine:

    http://www.telegraph.co.uk/news/science/space/7875584/Barack-Obama-Nasa-must-try-to-make-Muslims-feel-good.html)

    Sper ca relația dintre Fed.Rusă și SpaceX să fie una de colaborare, căci explorarea spațiului nu este un joc de sumă nulă, ci îmbunătățește situația întregii Omeniri. Lucru pe care unii de pe continentul american și de pe cel european cu siguranță nu-l înțeleg.
    • -2 (8 voturi)    
      Se vede ca ti neconditionat (Miercuri, 7 februarie 2018, 19:17)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      cu Elon Musk, rusule. Si Delano Roosevelt avea origini olandeze, ca si Elon Musk.
      Delano Roosevelt a fost ,,prietenul vostru dragut" , care a dat Europa de Est pe mana rusilor la Yalta, desi SUA avea mijlocele militare sa poata impuna lui Stalin alegeri democratice in Romania si celelalte tari est- europene, ocupate de URSS la sfarsitul razboiului.
      Despre colaborarea rusilor cu Elon Musk : Poate colaboreaza Putin cu Elon Musk pentru a construii ,,o racheta care sa cada" peste Trump la Casa Alba in vara lui 2020 si sa se instaleze in locul lui ,,prietenul" Elon Musk.
      Putin: ,,Afacere serioasa" nenica !. Elon ! tu dai racheta, eu
      dau ,,focosul facut de KGB " . Profitul se imparte frateste ".
      Elon : ,,Mai bine impartit in parti egale, ca Europa la Yalta !". : -)))))
    • 0 (0 voturi)    
      fantastic (Luni, 12 februarie 2018, 14:26)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ai reusit sa bagi propaganda rusa si aici.

      tu meriti o marire de salariu!
  • +6 (10 voturi)    
    lumi paralele (Miercuri, 7 februarie 2018, 19:48)

    revo [utilizator]

    Tinerii aceia, pe care i-am vazut cateva secunde in imagini, au expediat o masina spre Marte, cu o super racheta, iar noi nu suntem in stare sa expediem prapaditele alea de masini de la Pitesti si de la Craiova macar pe un drum expres, nu mai zic de autostrada.

    Ba, noi suntem normali? Am fost vreodata? Cred ca nu, altfel nu se explica idiotenia perfecta de care dam dovada.
    • +4 (4 voturi)    
      O abrodare complet gresita!!! (Joi, 8 februarie 2018, 11:05)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui revo

      " noi nu suntem in stare sa expediem prapaditele alea de masini de la Pitesti si de la Craiova"- sunt solutii radical diferite, dar tendinta de baza este exact aceeasi, toate se fac PENTU PROFIT!

      In Lumea Libera, profitul se obtine atunci cand SpaceX sau alti operatori pun incarcaturi pe orbita, trimit oameni pe Luna sau pe Marte. De aceea, nu ne miram daca maine Falcon Heavy va fi inlocuit de nave cu propulsie nucleara, sau ionica!

      Dar in Democratia Originala a lui ion ilici iliescu, profitul se obtine atunci cand pedesereul fura cat mai mult. De aceea, autostrada de Sibiu u se va realiza NICIODATA, nu numai pt ca banii diapar, dar si pt ca pedesereul nu are INTERES ca investitoorii mari sa vina la noi!
      Cu cat este mai multa mizerie si saracie in tara, cu atat pedesereul prospera mia mult, asa ca nu va mirati ca in vreme ce unii ajung pe Marte, la noi o sa vezi carute cu coviltir pe drumuri de pamant!
      • +1 (1 vot)    
        Sumum (Joi, 8 februarie 2018, 18:36)

        ofsenita [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

        Interesant este ca in Ro si hotia este legala !
        • 0 (0 voturi)    
          mai mult! (Vineri, 9 februarie 2018, 11:21)

          iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui ofsenita

          Am ajuns la Off-Topic!
          Dar in Ro nu doar ca hotia este legala, depsitarea si sanctionarea hotilor tinde sa devina ILEGALA!
          Elevele care au filmat pe prful ce facea lab sunt sanctionate, si in general se doreste ELIMINAREA camerelor de supraveghere din locurile publice, pentu ca hotii, violatorii, ucigasii sa poata actiona nestingheriti ...
  • +7 (9 voturi)    
    bine ca romanii investesc in catedrale... (Miercuri, 7 februarie 2018, 20:22)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    .
    • +7 (7 voturi)    
      Păi turla aia n-o să fie în cosmos? (Miercuri, 7 februarie 2018, 21:43)

      Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      La cât de mare o să fie catedrala neamului prost, urcă Daniel IPS în turla bisericii și gata, putem spune că e pe orbită. Primul cosmonaut de haur.
    • +2 (2 voturi)    
      Păi și alea... (Joi, 8 februarie 2018, 22:17)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      ... nu are mai multe trepte decât raketele lui Musk? Și nu te duc hăt! spre Doamne-Doamne, care e mai departe decât Marte? Păi nu e mai rentabile catedralele decât raketele?
      Acu pă bune, nu fi kitzibușar și recunoaște!