Un satelit TV american de aproape 4 tone riscă să explodeze

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 24 ianuarie 2020, 18:05 Science - Spatiul


Orbitele Pamantului
Foto: Wikimedia Commons
Operatorul de televiziune DirecTV a solicitat autorităților americane autorizația de a îndepărta unul dintre sateliții săi aflați pe orbita geostaționară, la circa 36.000 km de Terra, din cauza unei probleme la baterii, care riscă să explodeze, scrie AFP.

Satelitul, Spaceway 1, a fost lansat în aprilie 2005 și are o greutate de circa 3.700 kilograme la finalul vieții, potrivit unei fișe vechi a Boeing, constructorul. Cu panourile solare deschise, are 41 de metri lungime și 7 metri lățime.

DirecTV a informat Comisia federală pentru comunicații (FCC), în 19 februarie, că o "anomalie majoră" a provocat "daune termice importante și ireversibile" bateriilor Spaceway 1.

"Există un risc important ca aceste baterii să explodeze", a scris DirecTV, în informarea adresată FCC. Începând cu 25 februarie, satelitul va fi în umbra pământului iar bateriile deteriorate vor încerca să se reîncarce, ceea ce ar putea provoca explozia.

Operatorul vrea deci să evacueze satelitul cât mai rapid spre cimitirul orbital, la 300 km distanță de orbita geostaționară, pe care se află sute de prețioși sateliți de telecomunicații.

Pentru a reduce riscul unei explozii accidentale, DirecTV va goli în spațiu o parte a celor 73 kg de carburant (bipropergol) aflat încă la bord, dar operatorul a avertizat că nu are timpul disponibil pentru a goli tot combustibilul. În acest sens, a cerut o excepție de urgență în condițiile în care reglementările cer golirea completă a satelitului înainte de scoaterea sa de pe orbită.

Explozia unui satelit atât de mare ar putea crea mii de reziduuri și ar putea afecta alți sateliți.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6961 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    hehehheeee... (Vineri, 24 ianuarie 2020, 18:34)

    codyrocco [utilizator]

    "TV"! exact, da, TV...
  • -8 (14 voturi)    
    De ce nu îl doboară de la sol USA,Rusia sau China? (Vineri, 24 ianuarie 2020, 18:57)

    Nyk1 [utilizator]

    Ar fi un prilej bun pentru oricare dintre cele trei superputeri să arate ce poate.
    • +8 (8 voturi)    
      de ce? (Vineri, 24 ianuarie 2020, 20:40)

      andrei9999 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ai citit partea cu explozia?
    • +6 (6 voturi)    
      Satelitii nu se doboara, se distrug (Vineri, 24 ianuarie 2020, 20:44)

      Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Satelitii nu zboara ca sa poti sa-i dobori.
      Satelitii distrusi in teste se aflau la altitudini joase -- cateva sute de km, unde atmosfera, desi extrem, extrem de rarefiata, prin frecare, incetineste resturie satelitilor pana ei cad pe pamant.
      Un satelit aflat la 36.000km, se deorbiteaza natural in sute de mii de ani.
      Satelitii geostationari, din motive economice nu se deorbiteaza, ci sunt impinsi pe o orbita si mai inalta, in speranta ca in viitor omenirea o sa-i deorbiteze ieftin.
      • +1 (3 voturi)    
        Pentru moment, aveti dreptate... (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 6:01)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Vladf555

        ...dar curand va fi posibila nu numai deorbitarea, adica capturarea, coborarea obiectului si eliberarea lui la intrarea in atmosfera terestra, sau depozitarea pentru reciclare (refolosirea partilor pentru alti sateliti), sau reparare - cum ar fi in cazul in speta inlocuirea bateriilor. Realimentarea navelor spatiale cu combustibil in spatiu va permite dezvoltarea acestei tehnologii, cred, chiar in acest deceniu.
    • 0 (4 voturi)    
      Sa-l doboare... (Vineri, 24 ianuarie 2020, 21:12)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      cu o mica bmba care sa nu imprastie ramasitele in spatiu ca sa distruga alti sateliti din zona, nu-i asa?
      Cred ca ai dreptate!
  • -3 (9 voturi)    
    Orbitele din jurul Pamantului (Vineri, 24 ianuarie 2020, 20:05)

    Biggus Dickus [utilizator]

    Orbita Pamantului este una singura la o medie de o unitate astronomica fata de Soare.
  • -6 (6 voturi)    
    La 36000 km nu poate fi pe orbita (Vineri, 24 ianuarie 2020, 22:45)

    mr_mojo [utilizator]

    Ceva nu e bine acolo.
    • +3 (5 voturi)    
      "La 36000 km nu poate fi pe orbita" (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 6:17)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      si asta pentru ca???

      Orbita equatoriala geo sincrona este o orbita circulara geo-sincrona in planul ecuatorial terestru cu o raza de cca 42000km, masurata din centrul Pamantului. Un satelit in aceasta orbita ar fi la o inaltime de cca 36000 km deasupra nilvelului mediu al oceanelor. (citat din Wikipedia).
  • -3 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 1:32)

    [anonim]

    • +1 (3 voturi)    
      36000 km?!? (Duminică, 26 ianuarie 2020, 0:25)

      Bara [utilizator] i-a raspuns lui

      chiar asa?!?
      • +2 (2 voturi)    
        Desi este secreta (Duminică, 26 ianuarie 2020, 0:53)

        Bazil [utilizator] i-a raspuns lui Bara

        iti dau valoarea exacta: 35876,54 km.