Science News: O expertă avertizează că va urma o mini-eră glaciară, întrucât Soarele va hiberna pe durata ciclului solar minim

de A. Th. C.     HotNews.ro
Joi, 6 februarie 2020, 22:02 Science - Spatiul


Pete solare, octombrie 2010
Foto: NASA
O expertă a anunțat că poate urma o mini-eră glaciară în care Soarele va hiberna pe perioada ciclului solar minim. După părerea ei, hibernarea Soarelui și vremea foarte rece se vor putea întinde pe trei decenii.

Minimumul solar este o perioadă în ciclul Soarelui care survine la fiecare 11 ani. În timpul minimumului solar, petele de pe suprafața astrului se diminuează, conducând la emisii mai reduse de la masiva stea. Pe de altă parte, în timpul unui maximum solar, Soarele emite mai multă energie pe măsură ce se măresc petele solare.

În opinia Valentinei Zharkhova, profesoară la departamentul de matematică, fizică și inginerie electrică de la Northumbria University, Soarele este pe cale de a intra în acest an într-un Grand Solar Minimum, care este o versiune extinsă a unui minimum solar. În loc de a dura doar câțiva ani, Grand Solar Minimum se poate întinde pe 30 de ani.





Când aceasta se va petrece, profesoara a spus că Pământul va putea cunoaște o scădere globală de temperatură de un grad Celsius, ceea ce va fi suficient pentru a provoca condiții de vreme severă. „Soarele se apropie de o perioadă de hibernare. Se vor forma mai puține pete solare pe suprafața lui și astfel va emite mai puțină energie spre Pământ și planete. Scăderea temperaturii va rezulta în vreme mai rece pe Pământ, veri umede și reci, ierni reci și umede. Vor fi posibile geruri mari, așa cum se întâmplă acum în Canada unde se înregistrează temperaturi de -50C”.

Conform datelor colectate de NASA, ultimul Grand Solar Minimum a survenit în 1650 și a durat până în 1710. În timpul acelei perioade, Soarele a intrat într-o fază cunoscută ca Maunder Minimum, caracterizată într-o scădere a strălucirii Soarelui. Din cauza activității reduse a Soarelui, diferite regiuni de pe Pământ, ca America de Nord și Europa, au cunoscut înghețuri puternice, care au făcut ca ghețarii să crească și să se extindă. Vremea extrem de rece a făcut să înghețe râuri, lacuri și mari suprafețe de apă.

Pe lângă problemele de sănătate cauzate de temperaturile scăzute, regiuni de pe Pământ au trecut prin penurii alimentare din cauza vremii. „Nu putem spera decât că mini-era glaciară nu va fi la fel de severă ca în timpul lui Maunder Minimum”, a declarat Zharkhova. (International Business Times)


Citeste mai multe despre   



Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















26343 vizualizari

  • -12 (46 voturi)    
    Ce coincidență! (Joi, 6 februarie 2020, 22:08)

    Nyk1 [utilizator]

    Graficul activității solare pare foarte asemănător cu cele legate de încălzirea globală...
    • +2 (22 voturi)    
      URSS (Joi, 6 februarie 2020, 22:36)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Va redeveni un loc Tungus
    • -2 (36 voturi)    
      stii... (Joi, 6 februarie 2020, 22:42)

      brightids [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      spune-i asta si lui Greta.
    • -4 (34 voturi)    
      pai da, mai! (Joi, 6 februarie 2020, 23:25)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Vezi? Aceasta este dovada clara, de netagaduit, ca poluarea, cuplita, crunta poluare produsa de oameni, a ajuns si pe Soare! Precis exista deja plin de deseuri de plastic pe soare!
      P.S. 1. Traiasca Greta!
      P.S. 2. I hate you! I really hate you!
      P.S. 3. I hate everybody! I hate people!
  • +18 (38 voturi)    
    Aouleu! (Joi, 6 februarie 2020, 22:42)

    ipolitic [utilizator]

    Mexicanii vor trebui sa puna ceva bani la o parte pentru a dubla zidul intre ei si SUA. Si paturi, corturi, aspirina pentru 300 de milioane de refugiati din nord...stai, am uitat de pet food.
    • -9 (19 voturi)    
      sigur ca da! (Joi, 6 februarie 2020, 23:26)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Emigreaza si acum cei din Alaska si canadienii in draci in Mexic, ce sa-ti povestesc? :))))
  • +2 (28 voturi)    
    Valentino... (Joi, 6 februarie 2020, 23:21)

    Martha Logu [utilizator]

    ... lasa-te de meserie. Asa iarna ce-am avut, nici primavara nu era asa de calda.
    • +6 (24 voturi)    
      Efectele pronunțate se vor vedea prin 2030 - 2035 (Joi, 6 februarie 2020, 23:55)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      Se știe din 2015 despre problema asta, scăderea a început de prin 2010. Pentru următoarele 3 cicluri solare e mai probabil un Dalton minimum, nu chiar un Maunder minimum.
    • +7 (25 voturi)    
      Da (Vineri, 7 februarie 2020, 1:12)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      Dar nu exista incalzire globala... cum nu exista nici evolutie, dar mai sa fie cum virusii sau sobolanii sau altii prind imunitate la diverse.
  • +4 (14 voturi)    
    Ei si? (Joi, 6 februarie 2020, 23:26)

    unins [utilizator]

    De cand exista sistemul solar, probabil ca au existat milioane de astfel de fenomene. Si ce sa vezi?! S-au produs fara ca "expertii" sa le anunte! Cui ii pasa???
  • +2 (26 voturi)    
    O experta? (Joi, 6 februarie 2020, 23:33)

    dessik [utilizator]

    Ati cautat-o de purici? Sigur nu e vreo global warming denialist, fosta creationista?
  • +27 (37 voturi)    
    Fake news (Joi, 6 februarie 2020, 23:37)

    ipolitic [utilizator]

    Am pierdut doua ore din viata sa aflu adevarul:
    Autoarea(autorii) NU afirma asa ceva, au negat concluziile trase de niste ziare de senzatii tari, vezi de exemplu declaratiile prof.Zharkova in US Today.
    Am citit si articolul, e greu ca e extrem de technic, dar concluziile finale sunt clare: ei studiaza evolutia campului magnetic al Soarelui si dinamica petelor.
    Nu trag nici-o concluzie privind dinamica climei.
    Cine are chef, poate verifica:
    Oscillations of the baseline of solar magnetic field and solar irradiance on a millennial timescale
    V. V. Zharkova, S. J. Shepherd, S. I. Zharkov & E. Popova
    Scientific Reports volume 9, Article number: 9197 (2019)
    Open access:
    https://www.nature.com/articles/s41598-019-45584-3#Sec6
    Vezi de asemenea:
    https://www.iflscience.com/environment/mini-ice-age-hoopla-giant-failure-science-communication/
    • -1 (21 voturi)    
      chestia aia e valabila la toate rapoartele IPCC-ul (Vineri, 7 februarie 2020, 10:27)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Mai exact baietii una scriu in raportul in sine si alta in rezumat.
      Iar presa ia doar prostiile alarmiste din rezumat.
    • +2 (8 voturi)    
      Crystal clear, (Vineri, 7 februarie 2020, 15:09)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      multumiri!
    • 0 (4 voturi)    
      Altfel (Vineri, 7 februarie 2020, 21:09)

      Dacul27 [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Nu mai primea finantare daca nu o dadea cotita doar cercetarea incalzirii globale aka climate change primeste finantare.
  • +3 (17 voturi)    
    e clar (Joi, 6 februarie 2020, 23:44)

    Kosmos [utilizator]

    Baietii care au forat la polul nord stiu adevarul despre ciclul Soarelui si intervalele la care apar erele glaciare.
  • -6 (16 voturi)    
    Cu paine (Vineri, 7 februarie 2020, 6:03)

    RaduBT [utilizator]

    Luati cu paine, leftisti..

    Nu de alta insa in curand nu va mai fi paine nicaieri, de aia zic.

    https://youtu.be/4-wEbgESlh4
  • +8 (18 voturi)    
    Clar fake news... (Vineri, 7 februarie 2020, 9:38)

    USMarines [utilizator]

    de la trolii rusi.
    Pagina cu articolul nici nu mai exista pe site-ul mentionat.
  • +1 (17 voturi)    
    Concluzia? (Vineri, 7 februarie 2020, 11:00)

    MelosNegros [utilizator]

    Până la urmă trebuie să tragi concluzia din...propria experiență, care ne zice că totul e schimbător pe lumea asta și dacă dispar mări și munți, e clar că clima se schimbă și ea în draci de la un veac la altul și chiar și mai des. Cât despre fetița ceea de 16 ani care și-a asumat ceea ce nu-și asumă miliarde de oameni, toți miștocarii în frunte cu clovnul Trump, sunt în eroare: important nu e să nu greșești (adevărul = eroarea îndelung corectată - cf. Hegel) ci să nu stai ca vaca-n târg fără să faci nimic.
  • +4 (16 voturi)    
    început promițător ... (Vineri, 7 februarie 2020, 12:02)

    anonimicus [utilizator]

    ... a început in forță mini-era glaciară - cu cea mai călduroasă lună ianuarie din istoria meteorologiei!!!

    Dar cum ar putea căldura neobișnuită de afară (deja se pleoștește fulguiala de ieri) să o contrazică pe experta de renume mondial din cea mai titrată universitate din lume, Northumbria University ...
  • +3 (9 voturi)    
    Via @ipolitic cu multumiri! (Vineri, 7 februarie 2020, 15:23)

    Namaste [utilizator]

    https://www.iflscience.com/environment/mini-ice-age-hoopla-giant-failure-science-communication/

    https://www.nature.com/articles/s41598-019-45584-3#Sec6

    Foarte bine venita contributia @ipolitic!
    • -1 (5 voturi)    
      Cand Guardian sau alti pseudo-presari (Vineri, 7 februarie 2020, 17:08)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

      Imprastie poze cu ursi slabi pe banchize sau concluzii scoase din pixul incalziristilor nu aveti probleme.
      Acum vad ca va cam tremura fundul desi in concluzia articolul e clar. Minumul care urmeaza seamana foarte mult cu minimul Maunder. Restul e deja vu.
      PS sa iti aduc aminte(ca poate esti mai tanar) ca la baza mitului "incalzirii climatice" sta si faimosul hockey stick? Adica faimosul grafic care stergea din istorie exact Litle Ice Age! Ironia sortii, nu?
      • +2 (4 voturi)    
        Astro_Luca (Parmitano), interviu: (Vineri, 7 februarie 2020, 21:14)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        https://youtu.be/UgqRt08FV_Y (13'01")
        Dupa revenirea din misiunea "Beyond", ESA, ieri 02/06/2020.
        Luca Parmitano nu este un jurnalist ci un martor ocular onest, cred.
        Biosfera terestra este desigur adaptata ciclitatii solare, dar nu este adaptata "amprentei" civilizatiei agro-industriale din ultimele doua secole...
        Multumesc de raspuns.
      • +1 (5 voturi)    
        Ce-mi plac astea... (Vineri, 7 februarie 2020, 21:53)

        Popeye_the_Sailor [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        cu „restul e deja vu”, „restul e cancan”, doar că miros tare a ignoranță.