VIDEO NASA a dat undă verde primului zbor cu echipaj uman la bordul unei rachete SpaceX, pe 27 mai

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 22 mai 2020, 22:41 Science - Spatiul


SpaceX
Foto: Wikimedia Commons
NASA a anunţat vineri că a dat undă verde lansării, miercurea viitoare, a doi astronauţi americani la bordul unei rachete SpaceX, fiind primul zbor american cu echipaj uman din 2011, relatează AFP.

Înalţi oficiali ai agenţiei spaţiale şi ai companiei Elon Musk s-au reunit de joi la Centrul spaţial Kennedy, în Florida, pentru a verifica dacă totul este pregătit şi sigur pentru misiune. Robert Behnken şi Douglas Hurley vor decola pe 27 mai la 16:33 (20:33 GMT) la bordul unei capsule Crew Dragon, spre Staţia Spaţială Internaţională (ISS), căreia i se vor alătura a doua zi.

O nouă eră a explorărilor spaţiale este pe cale să înceapă, odată cu reluarea lansărilor de astronauţi americani, cu rachete de producţie americană, de pe pământ american, după o pauză de aproape 10 ani în care transportul în spaţiu al astronauţilor americani a fost asigurat de rachete şi capsule de concepţie rusă din clasa Soyuz, conform NASA, potrivit Agerpres.

Începând din iulie 2011, americanii au depins de rachetele ruseşti pentru a ajunge la bordul ISS.

"Alături de partenerii noştri de la SpaceX, @Astro_Doug şi @AstroBehnken vor fi lansaţi către Staţia Spaţială cu capsula Crew Dragon, pe o rachetă Falcon 9", a adăugat Bridenstine, referindu-se la astronauţii Doug Hurley şi Bob Behnken.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4875 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Un mare moment de cumpana (Vineri, 22 mai 2020, 23:07)

    Mihai_S [utilizator]

    Daca va fi un esec s-a zis cu SpaceX. Trimiterea de echipaj uman reprezinta punctul culminant pentru aceasta companie. Ii uram succes!
  • -16 (16 voturi)    
    Soyuz e modelul pentru (Sâmbătă, 23 mai 2020, 0:09)

    Namaste! [utilizator]

    Crew Dragon al SpaceX. Elon Musk e chiar un super admirator al Soyuz-ului, desigur!
    Si pentru ceilalti parteneri comerciali ai NASA, Boeing etc. tot Soyuz-ul este exemplul de urmat, de plagiat...
    • +9 (11 voturi)    
      Cate prostie (Sâmbătă, 23 mai 2020, 6:25)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Namaste!

      USA poate sa ajunga unde vrea,trebuie doar sa vrea ca sa reuseasca.Asa a fost in secolul XX si asa va fi si in secolul XXI,cel putin!
    • +7 (11 voturi)    
      Jiguli ? Volga ? (Sâmbătă, 23 mai 2020, 7:22)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Namaste!

      Astea nu s modele Daimler ? ( zic si intreb )
    • +5 (7 voturi)    
      Cea mai fortata minciuna (Sâmbătă, 23 mai 2020, 9:54)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Namaste!

      de saptamana asta.

      Soyuz s-a inspirat din Mercury.

      Dragon este total nou.
      • -1 (3 voturi)    
        Elon Musk a vizitat Rusia... (Sâmbătă, 23 mai 2020, 13:45)

        Namaste! [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

        Chestiunea principala ramane pretul, NASA (cca. 126 Billions$ cu programul Apollo, pe vremea extrem de costisitorului, in vieti!, razboi din Vietnam) degrevandu-se in aparenta, lasand totul pe seama lui Elon Musk dar stim ca acesta a primit foarte multi bani publici (tax payers) de la Pentagon...
        • 0 (2 voturi)    
          Nu am inteles ce vrei sa zici (Sâmbătă, 23 mai 2020, 14:45)

          alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Namaste!

          probabil ai tradus cu yandex.

          Probabil asta este problema ta:

          https://phys.org/news/2020-04-russia-space-chief-spars-elon.html
          • 0 (2 voturi)    
            Acum sunt 30 M someri in USA; credeti (Sâmbătă, 23 mai 2020, 21:54)

            Namaste! [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

            ca e relevant pentru ei ca nu direct NASA ci un partener comercial SpaceX sau Boeing "economisesc" cu cosmosul?! Asta e ok?!
  • +5 (7 voturi)    
    Pai... (Sâmbătă, 23 mai 2020, 12:18)

    tddrg [utilizator]

    Crew Dragon seamana cu Soyuz cum seamana un camion cu o bicicleta.... In fond ambele de poarta pe sosea nu-I asa?
    Oricum, l-a categoria bancuri, e buna gluma!
    • -4 (4 voturi)    
      Comparativ cu gigantismul (Sâmbătă, 23 mai 2020, 14:07)

      Namaste! [utilizator] i-a raspuns lui tddrg

      marilor rachete purtatoare "shuttles" ale NASA, dimensiunile reduse ale Crew Dragon, SpaceX, sunt sensibil similare lui Soyuz si inca totul este acum refolosibil atat Falcon 9 cat si modulul insusi, ceea ce (reutilizarea) pentru Roscosmos, deocamdata, nu e o problema stringenta, pare-se.
      • +3 (5 voturi)    
        Ia uite aici: (Sâmbătă, 23 mai 2020, 15:04)

        alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Namaste!

        https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mercury_space_capsule_and_escape_mechanism_drawing_1963.png

        https://science.hotnews.ro/stiri-spatiul-24012441-nasa-dat-unda-verde-primului-zbor-echipaj-uman-bordul-unei-rachete-spacex-27-mai.htm#comentariu_24012872
        • -1 (1 vot)    
          Somerilor nord-americani (Luni, 25 mai 2020, 2:03)

          Namaste! [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

          nu le prea tine de hrana nici succesul miliardarului Elon Musk cu cei doi astros Hurley & Behnken!