Sonda chineză care se îndreaptă către Marte trimite o fotografie a Pământului

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 28 iulie 2020, 21:51 Science - Spatiul


Pamantul si luna
Foto: Xinhua
Prima sondă a Chinei aflată în drum spre Marte a trimis marți o fotografie cu Pământul și Luna, a declarat agenția spațială chineză, potrivit AFP.

Imaginea, care arată cele două corpuri cerești pierdute în imensitatea spațiului, a fost luată la 1,2 milioane de kilometri de Pământ, la trei zile de la lansarea misiunii Tianwen-1.

Sonda a decolat joi din centrul de lansare Wenchang, de pe insula tropicală Hainan (sud).

Urmează să ajungă pe orbita lui Marte în februarie 2021. Mai întâi va trebui să facă călătoria lungă Pământ-Marte în aproximativ șapte luni: o distanță de aproximativ 55 de milioane de kilometri.

În mijlocul unei rivalități cu Washingtonul, Beijingul speră să facă în această primă încercare independentă aproape tot ce au reușit Statele Unite în mai multe misiuni de pe Marte din anii '60: așezarea unei sonde pe orbită, coborârea unui lander și un robot controlat de la distanță astfel încât să analizeze suprafața marțiană.

China are deja experiență în acest domeniu: a rulat doi roboți mici pe Lună, „Iepurele de Jade” 1 și 2 - în 2013 și, respectiv, în 2019.

Dar distanța Pământ-Marte este de 140 de ori mai mare decât calea Pământ-Lună.

Potrivit agenției spațiale chineze Tianwen-1 „are condiții bune de zbor până în prezent (..) și funcționează normal”.




Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7950 vizualizari

  • -10 (24 voturi)    
    Si mai zic unii debili (Marţi, 28 iulie 2020, 21:59)

    qz [anonim]

    ca chinezii fac ,,chinezarii".
  • -3 (21 voturi)    
    cred ca nu o sa reuseasca (Marţi, 28 iulie 2020, 22:14)

    ..13 [utilizator]

    In ciuda ambitiilor si a sperantelor lor chinezesti de a reusi intr-un astfel de program de anvergura este nevoie de o buna pregatire si de o inalta calitate ceea ce chinezii nu prea au.

    arrivederci si cred ca o sa fie a total failure!

    PS
    calitatea produselor chinezesti este extrem de slaba - fraier cine cumpara de la ei orice pentru ca poate se bucura de un pret mai scazut - pretul ala are in spate o calitate indoielnica asa ca eu zic pass. O blocada comerciala le-ar reduce venituri simtitor.

    PPS
    Au ajuns aici pentru ca se misca repede si au dispus de imense resurse financiare dar asta nu este totul
    • +2 (6 voturi)    
      Sunt sanse sa reuseasca (Miercuri, 29 iulie 2020, 13:38)

      Gica Georgescu [anonim] i-a raspuns lui ..13

      Pentru ca au impanzit NASA de spioni.
      Practic China stie tot ce trebuie sa stie pentru calatoria in spatiu, fara sa isi dezvolte propriile tehnici.
      Spionajul este principalul pilon al economiei si "progresului" Chinei, functioneaza perfect si in prezent.
      • -1 (3 voturi)    
        totusi... (Miercuri, 29 iulie 2020, 23:41)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Gica Georgescu

        Sa prinzi aripi pana pe Marte si mai ales sa pui un vehicul pe Marte sa functioneze este cu totul si cu totul altceva - sunt extrem de multe provocari pe care nu le poti rezolva folosind lucrurile furate ci trebuie sa gandesti tu cu capul tau intr-o anumita unitate de timp care insa nu este infinita...

        de aceea eu cred ca nu vor reusi in ceea ce si-au propus - este o inovare continua pe care nu cred ca a atins-o chinezul inca... Mai are timp sa experimenteze pe timpul si cheltuiala sa...
  • 0 (24 voturi)    
    Este un fake (Marţi, 28 iulie 2020, 23:10)

    RoyPeters [utilizator]

    sonda nici nu a decolat de pe Pamant. Numai Trump poate trimite sonde si alte nave spre Marte, nimeni altcineva ;)
  • -1 (9 voturi)    
    Ăștia nu spun (Miercuri, 29 iulie 2020, 4:44)

    Observatory [utilizator]

    câți infectați au și sa recunoască infectarea globului și sa-i credem ca au ajuns pe Marte ?
    Criminalii continu sa ucidă oameni nevinovați !
    Virus este “creatia” asemănătoare cu a cretinului Hitler !
  • +4 (8 voturi)    
    nu ati mentionat de incercarea esuata din 2011 (Miercuri, 29 iulie 2020, 13:46)

    Gica Georgescu [anonim]

    China a mai incercat sa trimita un satelit pe Marte in 2011 dar fara succes.
    Acela nici nu a reusit sa iasa de pe orbita Pamantului.
    Poate ca, intre timp, chinezii care lucreaza la NASA au aflat cum se face trecerea pe orbita martiana.
  • +4 (6 voturi)    
    dA (Miercuri, 29 iulie 2020, 15:12)

    Babilou [utilizator]

    Popaganda chineza isi arata roadele. Lansarea a fost prezentata triumfalist, para era vb de aterizarea pe Marte si reusita expeditiei. Dar mai e cale lunga. Si aici in Canada stirea a fost prezentata tot asa triumfalist, Probabil au citit comunicatul agentiei cheneze de stiri. Dar e cala lunga , misiunile spre Marte au avut pana cum sande 50/50. Vom vedea. Pe Luna roverul chinez din 2013 nu s-a miscat de loc.
  • -3 (5 voturi)    
    sonda aia are mască? (Joi, 30 iulie 2020, 15:58)

    periscop [utilizator]

    și celelalte mijloace de protecție?