Teoria generala a relativitatii: Doua predictii ale lui Albert Einstein, confirmate de NASA

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 5 mai 2011, 13:50 Science - Spatiul


Misiunea NASA Gravity Probe B (GP-B) a confirmat doua predictii derivate din teoria generalizata a relativitatii a lui Albert Einstein. Experimentul, lansat in 2004, a folosit patru giroscoape ultraprecise pentru a masura un efect geodezic ipotetic - distorsiunea spatiului si timpului in jurul unui corp gravitational - si faptul ca un obiect aflat in miscare de rotatie in jurul propriei axe atrage in acest proces si spatiul si timpul.

Descoperirile sunt publice in Physical Review Letters.

"Imaginati-va Pamantul ca fiind scufundat in miere. Rotatia planetei in jurul propriei axe provoaca turbulente, atragand mierea din jurul ei, in acelasi fel aratand si efectul gravitatiei asupra spatiul si timpul", a declarat Francis Everitt, cercetator principal al misiunii Gravity Probe. "GP-B a confirmat doua dintre cele mai importante teorii ale lui Einstein, care au implicatii profunde in astrofizica", a adaugat cercetatorul.

Potrivit NASA, GP-B a fost indreptat spre o singura stea, IM Pegas, in timpul rotatiei pe o orbita polara a Pamantului. Daca gravitatia nu ar fi afectat spatiul si timpul, giroscoapele de pe Gravity Probe B ar fi aratat aceeasi directie, fara niciun fel de deviere, in timpul rotatiei pe orbita, insa, in confirmarea teoriei lui Einstein, giroscoapele au avut devieri masurabile.

Relativitatea generala sau teoria relativitatii generale este teoria geometrica a gravitatiei, publicata de Albert Einstein in 1916. Ea constituie descrierea gravitatiei in fizica moderna, unifica teoria relativitatii restranse cu legea gravitatiei universale a lui Newton, si descrie gravitatia ca o proprietate a geometriei spatiului si timpului (spatiu-timp). In particular, curbura spatiu-timp este legata direct de masa-energia si impulsul materiei respectiv a radiatiei. Relatia fundamentala a teoriei relativitatii generale este data de ecuatiile de camp ale lui Einstein, un sistem de ecuatii cu derivate partiale. (Surse: Nasa, Wikipedia)




Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14141 vizualizari

  • -16 (18 voturi)    
    einstein (Joi, 5 mai 2011, 14:05)

    albert [anonim]

    nu spus asa ceva niciodata, si oricum daca as fi spus asa ceva vreodata, nu inteleg nimic din articolul acesta...( 3 puncte ale suspensie giroscopice astrofizice gravitationale)
    • +8 (8 voturi)    
      literal, (Joi, 5 mai 2011, 14:34)

      hash [anonim] i-a raspuns lui albert

      nu. ca si consecinte ale teoriei propuse de el, ce se verifica in practica, da.
    • +17 (19 voturi)    
      Breaking news! (Joi, 5 mai 2011, 14:47)

      RockerJegos [utilizator] i-a raspuns lui albert

      Romanii is pot da cu parerea in legatura cu absolut orice. Achivement!
    • +13 (15 voturi)    
      Nu e pentru toti articolul ! (Joi, 5 mai 2011, 14:51)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui albert

      Nu are nimic ca nu intelegi, inseamna ca faci parte din cei care nu pricep asa ceva si nu e nimic rau in asta !
    • +7 (7 voturi)    
      link... (Joi, 5 mai 2011, 15:17)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui albert

      Poate se intelege mai mult de aici:
      http://www.physorg.com/news/2011-05-gravity-probe-einstein-theories.html
  • +5 (15 voturi)    
    Sublim (Joi, 5 mai 2011, 14:58)

    Vizitiul [utilizator]

    Einstein a tras concluziile astea "pe hartie" adica incepand in mintea lui. Avem inca un Einstein, in viata, numele lui este Stephen Hawking!

    Respect!
    • +3 (15 voturi)    
      dar (Joi, 5 mai 2011, 15:11)

      zigzag [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      pamantul are 6000 de ani si e plat iar hawking e doar un agitator
      • +5 (9 voturi)    
        6000? (Joi, 5 mai 2011, 16:58)

        daniel [anonim] i-a raspuns lui zigzag

        agitatorule! de ce incerci sa induci lumea in eroare cu teoriile tale diavolesti ? pamantul are maaaaxim 4000 de ani.maxim!azi maine o sa imi zici ca tu crezi in evolutie,sau in einstein asta. las ca pregatesc deja un rug pentru tine.
        • +4 (6 voturi)    
          4500 (Joi, 5 mai 2011, 21:52)

          zigzag [anonim] i-a raspuns lui daniel

          si batem palma
          • +3 (5 voturi)    
            nu merge asa (Joi, 5 mai 2011, 22:26)

            daniel [anonim] i-a raspuns lui zigzag

            pai varsta pamantului nu se poate negocia. doar daca se razgandeste papa sau alt prealuminat si ne zice ca sunt 4500,atunci pot sa fiu de acord cu tine.vezi tu,interpretarile astea sunt chestii exacte, nu se schimba de pe o zi pe alta,ca in stiinta.daca asa scrie asa e. ps: daca vrei sa scapi de rug, cred ca se fac reduceri la indulgente, daca iei un pachet mare.
            • 0 (0 voturi)    
              ba pardon (Vineri, 6 mai 2011, 18:51)

              zigzag [anonim] i-a raspuns lui daniel

              catolicii au acceptat teoria evolutiei, astora le e mai teama ca pierd poporul. la ortodocsi merge mai greu, asta si ca sunt ocupati cu banca si cu vanzarea de bauturi alcoolice
    • -3 (9 voturi)    
      @sublim (Joi, 5 mai 2011, 15:36)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Einstein a demonstrat matematic aceste "concluzii".... Hawking e doar un fel de Jules Verne
      • +5 (5 voturi)    
        Se pare (Joi, 5 mai 2011, 17:39)

        moucha [anonim] i-a raspuns lui mihai

        Ca ati citit doar cartile in format text. Incercati sa-i cautati articolele publicate la conferinte stiintifice.
      • +4 (4 voturi)    
        Nu (Joi, 5 mai 2011, 17:51)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui mihai

        Noi astia de comentam pe aici suntem agitatorii :)
      • +5 (5 voturi)    
        Eu cred (Joi, 5 mai 2011, 18:30)

        Bozo [anonim] i-a raspuns lui mihai

        Ca n-ai citit nimic de el. Printre atele este cel cu "Big Bang". Daca nu stii ce-i aia da o tura pe wikipedia ca nu-mi imaginez ca stii ce-i aia o carte.
        • 0 (2 voturi)    
          Eu cred (Vineri, 6 mai 2011, 9:55)

          mihai [anonim] i-a raspuns lui Bozo

          ca o sa iau un tartat de medicina de 5000 de pagini si o sa iti dau cu el in cap.

          presupun ca esti unul din acei oameni fara idei proprii si reproduci citate din carti.... e buna memoria dar ce folos daca nu te ajuta creierul
  • +6 (6 voturi)    
    foarte bun articolul (Joi, 5 mai 2011, 15:03)

    un oarecare [utilizator]

    la mai multe.
  • +12 (12 voturi)    
    teoria relativitatii generalizate (Joi, 5 mai 2011, 15:04)

    Costin [anonim]

    E teoria relativitatii generalizate, nu generale. E vorba ca teoria a fost generalizata, nu ca relativitatea e generala.
    • 0 (0 voturi)    
      Dar si asta este relativ. (Vineri, 6 mai 2011, 17:35)

      geodor [anonim] i-a raspuns lui Costin

      dixit
  • +4 (4 voturi)    
    Asta e stiinta (Joi, 5 mai 2011, 15:17)

    sile [anonim]

    Astept in continuare climatologii sa vina cu ceva similar.
  • -9 (15 voturi)    
    O parere (Joi, 5 mai 2011, 15:42)

    Calatorintimp [utilizator]

    Einstein nu a facut de cat sa puna in formula o teorie pe care umanitatea o stia de mult nativ...mai pe intelesul omului de rand...ce spune savantul?...spune ca timpul se dilata se poate compresa si curba...ok?...iar spatiul si masele la fel...ei bine in popor se spune ca o noapte de dragoste trece ca o secunda iar o secunda de durere parca dureaza o eternitate...asta e si ideia marelui savant pusa in formule matematice...asa ca NASA a cheltuit banii contribuabililor americani degiaba ,ca sa demonstreze ceva de mult stiut de oameni....asa se explica si asa zisele viziuni ale proorocilor din vechime...ei aveau capacitatea de a vedea in prezent si viitorul si trecutul umanitatii...mai pe scurt...aveau capacitatea de a compresa timpul ....sa nu ma judecati...sunt un autodidact hi hi hi .
    • +3 (3 voturi)    
      Si eu (Joi, 5 mai 2011, 17:40)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui Calatorintimp

      Insa am avut o viziune in acre nu va vedeam bine. Cam negru umorul, un fel de satara si omorul.
  • +3 (3 voturi)    
    :) (Joi, 5 mai 2011, 16:45)

    owl [anonim]

    era acum ceva timp un alt articol pe Hotnews cu un cetatean care demonsta ca teoria relativitatii a lui Einstein e gresita?
    parca asa imi amintesc...

    PS. Recomand acest film - desi comercial, poate fi de ajutor : Einstein and Eddington
  • -1 (1 vot)    
    nimic concret (Joi, 5 mai 2011, 21:01)

    Radu [anonim]

    Am citit si eu articolul din Science. desi titlul este pompieristic, nu m-am lamurit:

    Some other scientists aren't sure how much they trust the corrections. At best they've just confirmed the work Ciufolini did," says Robert O'Connell, a theorist at Louisiana State University in Baton Rouge. "So I find it a bit too much, all the hoopla" of a NASA press conference, he says.

    nu cred ca au adus ceva nou
    ...
    In the end, Gravity Probe B's full value goes beyond the results of the experiment, Everitt told Science. "Why was it worth it?" he says. "Just the element of challenge in it, the element of invention in it. There was this constant challenge of inventing new technologies." He notes that 100 students earned Ph.D.s working on the experiment. Others offer a less favorable assessment. "This [$760 million] was government money," O'Connell says. "And to my mind it was misspent and poorly managed" by the government agencies involved.
  • 0 (0 voturi)    
    teoria relativitatii (Luni, 9 mai 2011, 15:56)

    AMATOR [anonim]

    teoria relativitatii in cele doua componente nu a fost comfirmata nici infirmata . de acea este doar o teorie si nu o lege a fizici. la momentul cind a emis teoria relativitatii (ambele segmente) EINSTEIN era convins ca universul este static si nu intro miscare de expansiune. teoretic multe teorii sint aplicabile in anumite conditii date , dar in practica este mult mai greu de demostrat. teoria relativitatii nu poate fi confirmata si nici infirmata . (exemlu... daca cineva aplica teoria la un anumit sistem dat, sireuseste sa faca toate calculele aferente, indiferent de rezultat nu poate fi contrazis cu certitudine)
  • 0 (0 voturi)    
    credinciosi si atei (Luni, 9 mai 2011, 16:03)

    amator [anonim]

    sa nu crezi in dumnezeu nu este un defect dar nici o virtute. sa crezi in dumnezeu nu este un defect dar este o virtute.